برگزیت؛ اوج رویارویی مخالفان و موافقان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

برگزیت؛ اوج رویارویی مخالفان و موافقان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مهلت اتحادیه اروپا به انگلیس در حالی ۵۴ روز دیگر به پایان می‌رسد که رویارویی موافقان و مخالفان جدایی به اوج خود رسیده است

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، مهلت اتحادیه اروپا به انگلیس برای ترک این اتحادیه در حالی ۵۴ روز دیگر به پایان می‌رسد که رویارویی موافقان و مخالفان جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا در داخل مجلس و در جامعه به اوج خود رسیده است و هیچ چشم انداز روشنی درباره سامان یافتن آن تا ۹ آبان و پایان این مهلت مشاهده نمی‌شود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلینخست وزیر انگلیس در حالی این روز‌ها با شکل و شیوه‌های عجیب در حال جذب افکار عمومی و جلب آرای انتخاباتی است که رهبران احزاب مخالف در نشستی ویژه در بستن راه او در خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا هم قسم شده‌اند و مجلس اعیان نیز جمعه شب با تصویب و تایید مصوبه مجلس عوام در جلوگیری از خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، قفل دیگر بر درب ورود به راهی زد که نخست وزیر انگلیس بار‌ها بر پیمودن ان تاکید کرده است.

بوریس جانسون بار‌ها پیش و پس از نخست وزیری اعلام کرد ۳۱ اکتبر نهم ابان با توافق یا بدون توافق بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.

رهبران و نمایندگان احزاب مخالف دولت از جمله حزب کارگر اصلی‌ترین حزب رقیب دولت، حزب ملی اسکاتلند سومین حزب بزرگ انگلیس، حزب لیبرال دموکرات چهارمین حزب بزرگ انگلیس و حزب ملی منطقه ولز (انگلستان شامل چهار منطقه انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است) در نشستی اضطراری به میزبانی جرمی کوربین رهبر حزب کارگر پر جمعیت‌ترین حزب انگلیس، توافق کردند مادامیکه طرح آنان در غیر قانونی شدن خروج بدون توافق به نتیجه نرسیده با خواست دولت برای برگزاری انتخابات زود هنگام موافقت نکنند.

رهبر نمایندگان حزب ملی اسکاتلند در مجلس عوام انگلیس درباره نتایج نشست رهبران و نمایندگان احزاب گفت:: تصمیم ما فشار بیشتر برنخست وزیر است.

ایان بلکفورد گفت: بوریس جانسون اکثریت پارلمان را از دست داده است و ما طرحی را تصویب خواهیم کرد تا نخست وزیر را به تمدید مهلت خروج مجبور کند.

وی گفت:: ما نیز همچون نخست وزیر علاقه‌مند به برگزاری انتخابات زود هنگامیم، اما نخست باید اطمینان حاصل کنیم که بوریس جانسون گزینه خروج بدون توافق را کنار گذاشته است و به یک توافق مطلوب مجلس با اتحادیه اروپا رسیده و یا مهلت جدایی را تمدید کرده است.

لیز سویل رابرت رهبر حزب ملی منطقه ولز هم در مصاحبه با خبرنگاران گفت:: نخست وزیر شکست خورده است، این فرصتی است که ما او را برکنار کنیم و جلوی برگزیت را بگیریم.

نماینده حزب لیبرال دموکرات هم در پایان نشست رهبران و نمایندگان احزاب مخالف دولت گفت:: چیزی که با هم به توافق رسیدیم این است که به بوریس جانسون اجازه برگزاری انتخابات زود هنگام را که تشنه برگزاری ان است ندهیم.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

تام بریک افزود: در این نشست نمایندگان احزاب مخالف دولت، کنار گذاشتن خروج بدون توافق و تمدید مهلت جدایی از اتحادیه اروپا را پیش شرط برگزاری انتخابات زود هنگام اعلام کردند.

اکنون شرایطی ترسیم شده که نخست وزیر را بر سر دوراهی قرار داده است؛ توافق جدید با اتحادیه اروپا با درخواست مهلت تمدید جدایی که نخست وزیر انگلیس گفته مردن در جوی را بر ان ترجیح می‌دهد و یا استعفا که در این صورت سومین نخست وزیر قربانی برگزیت خواهد شد.

جدال دولت و مجلس مخالفت‌ها و تنش‌ها در جامعه را نیز گسترده‌تر و نگرانی‌ها را به ویژه در اجرای دموکراسی عمیق‌تر کرده است.

یک شهروند انگلیسی موافق برگزیت که در جمع تجمع کنندگان برابر پارلمان انگلیس در لندن حضور یافته بود درمصاحبه ما درباره علت پشتیبانی اش از برگزیت گفت:: به باور من کشور ما باید استقلال و سرنوشتش را بدست گیرد و این کار با خروج از اتحادیه اروپا و رهایی از قوانین این اتحادیه میسر می‌شود.

وی افزود: ما ۳ سال پیش در یک همه پرسی به خروج کشورمان از اتحادیه اروپا رای دادیم، اما هنوز این خواست اکثریت مردم اجرا نشده، پس دموکراسی چه می‌شود؟ (تیر ماه ۱۳۹۵ نزدیک ۵۲ درصد مردم در یک همه پرسی به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت رای دادند)

یک شهروند انگلیسی مخالف برگزیت هم که در تظاهرات برابر پارلمان انگلیس حضور یافته بود در پاسخ به این پرسش ما اظهارداشت: مردم به بوریس جانسون رای ندادند او با رای اعضای حزبش نخست وزیر شد.

وی افزود: به نظر من مردم باید دموکراسی از دست رفته خود را پس بگیرند و ملکه نباید با بستن مجلس، خلاف نظر نمایندگان مردم عمل و از بوریس جانسون تبعیت می‌کرد.

به گفته ناظران برگزیت شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی این کشور را تحت تاثیر قرار داده و در همه شاخص‌های این حوزه‌ها، موقعیت انگلیس را تنزل داده است.

اینکه طوفان برگزیت که تا کنون دیوید کامرون و ترزا می‌دو نخست وزیر این کشور را از اریکه قدرت به زیر کشیده چه زمانی و چگونه فرو کش خواهد کرد معلوم نیست، اما انچه که به گفته شماری از سیاستمداران و کارشناسان مشخص است، این است که برگزیت بزرگترین بحران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حدود هفتاد سال اخیر در این کشور را پدید اورده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
الفالف20 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما49 دقیقه قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.
جام نیوزجام نیوز4 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، سعید اکبری با بیان این مطلب اظهار کرد: ما آینده را در گذشته دیده‌ایم و نسل امروز جوانان متخصص حوزه هوانوردی، بسیار مصمم‌تر از ما، آماده‌اند که ادامه کار صنعت هوایی را بر عهده بگیرند. عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تأکید کرد: مطالعه و تلاش مضاعف نیروی انسانی متخصص توانسته است تا اندازه زیادی با تاثیرهای تحریم مقابله کند. وی گفت: با توجه به اینکه صنعت هواپیمایی یک صنعت فوق تخصصی است و کشورها در این صنعت به شدت به یکدیگر وابسته‌اند، تحریم‌ها تأثیر زیادی در نحوه خدمت‌رسانی همه دست اندرکاران صنعت هوایی از جمله شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران داشته و دارد؛ در عین حال با اینکه ما از نظر فناوری، وابسته به این صنعت هستیم و صنعت هوایی نخستین حوزه مواجه شده با تحریم از زمان انقلاب اسلامی بوده است، ولی با تلاش نیروی انسانی متبحر که در طول سال‌ها پرورش یافته‌اند، توانسته‌ایم وابستگی‌ها را با مطالعه و تلاشی مضاعف تا حدود زیادی از بین ببریم. * افزایش تعداد پروازها در شرایط تحریماکبری با اذعان بر اینکه تحریم تاثیر منفی زیادی بر صنعت هوایی دارد، افزود: روزهای نخستی که تحریم‌ها اعمال شد، غرب توقع داشت که ظرف چند سال صنعت هوایی ما فلج شود ولی شاهدیم که با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی و وارد شدن فشارها و تحریم‌ها نه تنها پروازها به روال عادی انجام می‌شوند و فرودگاه‌ها تعطیل نشده‌اند بلکه تعداد پروازها افزایش یافته و توانسته‌ایم آثار منفی تحریم‌ها را برطرف کنیم. عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: اکنون با اینکه اغلب کشورهای منطقه و بسیاری از کشورهای دنیا از مستشار در تخصص‌های مختلف و حتی از کنترلرهای خارجی استفاده می‌کنند ما خود بسیاری از موارد نصب و تعمیر تجهیزات نرم افزاری و سخت‌افزاری را بدون کمک مستشاران خارجی انجام می‌دهیم و حتی یک کنترلر و متخصص نگهداری و ناوبری خارجی نداریم و می‌توان گفت در نگهداری و ارایه سیستم‌های هوانوردی خودکفا شده‌ایم. راهبر عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران‌ گفت: افزود: در موارد مشابه از جمله در کشور عراق، وارد شدن تحریم‌ها فشار زیادی به صنعت این کشور اعمال کرد ولی همت متخصصان ایرانی موجب شد که ایران بتواند با تحریم‌ها و فشارهای دشمنان مقابله کند تا جایی که متخصصان خارجی متعجب می‌شوند و می‌پرسند چگونه هنوز سرپا مانده‌اید؟ و این پرسش مایه افتخار ما است.

نظرها

اخبار بیشتر