از پرچم‌دوزی‌های محرم چه مانده؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ

از پرچم‌دوزی‌های محرم چه مانده؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
با وجود هیاهوی ماشین‌ها، چرخ‌های دستی و خریداران و فروشندگان در رفت و آمد، صدای چرخ‌های گلدوزی را از چند متر آن طرف‌تر هم می‌توان شنید. آدرس سرراست است؛ خیابان ناصرخسرو، پشت بازار بزرگ تهران.

به گزارش ایسنا، این‌جا روزی مرکز گلدوزی پرچم‌های محرمی بود و هنوز هم پارچه‌هایش رنگ و بوی محرمی دارند، پرچم‌های گلدوزی‌شده‌ با پس زمینه‌های سبز و سیاه با داستان‌ها و دردهایی که در پس هر کدام نهفته و دل‌های شکسته‌ای که در هر پیچش دوخت گل‌ها و «یا حسین» ‌ها روی پارچه‌های سیاه نقش می‌بندند.

عباس جلالی، یکی از آن پیرهای کار دوخت پرچم‌های محرمی در خیابان ناصرخسروست. حالا آدرس قدیمی‌ترین مغازه پرچم‌دوزی را به نام «درخشان» می‌شناسند، کسی که از ۶۸ سال سنش، ۶۰ سالش را در این مغازه سپری کرده، همپای پدربزرگ، عمو و پدرش.

جلالی تعداد پرچم‌دوزهای محرمی را خیلی کمتر از گذشته می‌داند، روزهایی که تعدادشان در کل سال به حدود ۱۰ مغازه می‌رسید و از آن ۱۰ پرچم‌کار، امروز فقط سه مغازه باقی مانده‌اند، به جز روزهای محرمی که باز هم تعداد به همان ۱۰ مغازه می‌رسد تا بعد از دهه اول که همه به کسب و کارهای خودشان برمی‌گردند و حاج حسین، قدیمی‌ترین پرچم‌دوز که دوران نقاهت بیماری را می‌گذراند و حاج عباس و یک پرچم‌دوز نسبتا جدیدتر از دو مغازه‌ دیگر باز هم تنها می‌مانند تا محرم سال بعد.

از پرچم‌دوزی‌های محرم چه مانده؟ - 5

عباس جلالی در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: از قدیم راسته‌ پرچم‌دوزها همین خیابان ناخسرو بود، من هم از بچگی در کنار پدرم و عمویم در این کار بوده‌ام، اما از ۴۰ سال قبل خودم دست به چرخ شدم.

او انجام این کار را شغل آبا و اجدادی‌اش می‌داند و ادامه می‌دهد: سالی به ۱۲ ماه در این کار هستیم، بعد از عاشورا و زمستان و تابستان هم همچنان پرچم می‌دوزیم. مغازه من و حاج حسین، همچنان در این کار فعالیم، اما از قدیمی‌هایی که تا همین یکی دو سال گذشته هم در این کار بودند، دو نفر درگذشتند و یک مغازه دیگر هم موبایل‌فروشی شد، که در محرم به کار سابق خود برمی‌گردد.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

از پرچم‌دوزی‌های محرم چه مانده؟ - 9

او با بیان این که طرح‌های پرچم‌دوزی امروز نسبت به گذشته تغییر کرده‌اند، ادامه می‌دهد: آن‌قدر امروز تنوع در این کار هست که دیگر حالت سنتی سابق را ندارد، امروز پرچم چینی چاپی وارد شده و برخی نیز کار کامپیوتری می‌کنند.

او اما کار پرچم‌دوزی‌های سنتی را که امروز با همان چند مغازه باقی‌مانده کار می‌کنند، در حکم «فرش دستی» می‌داند و ادامه می‌دهد: بنر و پرچم چاپی هم امروز در بازار وجود دارد.

جلالی اما به سفارش‌هایی که هنوز از شهرها و دیگر کشورهای اسلامی همجوار مانند عراق دارند، اشاره می‌کند که با هر طرحی که بخواهند، او برایشان پرچم می‌دوزد.

از پرچم‌دوزی‌های محرم چه مانده؟ - 13

سعید محمدی، پسر حاج حسین، از قدیمی‌ترین پرچم‌دوزهای ناصرخسرو و رفیق شفیق حاج عباس است، پدرش حالا دوران نقاهت بیماری را می‌گذارند و خودش از تجربه‌ ۳۰ ساله‌اش در این مغازه برای گذراندن محرم امسال استفاده می‌کند.

او هم قدیمی‌ترین مغازه‌ای را که در ناصرخسرو پرچم‌دوزی می‌کرده مغازه‌ خودشان و حاج عباس و حاج مجتبی معرفی می‌کند، که به واسطه‌ علاقه‌شان هنوز پای کارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای حسین مقدم‌کیا درباره طرح ملی «تلاوت» که از امسال با عنوان «شباب الرضا (ع)» اجرا می‌شود گفت: این طرح به منظور کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی در بازده ۶ ساله اجرا می‌شود که در این دوره برای نخستین بار دختران نیز امکان حضور دارند. وی با اشاره به اینکه هشتمین دوره طرح ملی تلاوت با عنوان «شباب الرضا (ع)» در ۲۷ استان کشور اجرا می‌شود، گفت: این طرح ویژه پسران ۸ تا ۱۴ سال بود که در دوره جدید دختران بین ۱۰ تا ۱۵ سال نیز امکان شرکت در طرح کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی را دارند. آقای مقدم‌کیا افزود: ​ ما کار را از ۵ استان و با ۵۰۰ نفر آغاز کردیم و اجباری در تسریع و گسترش روند نداشتیم تا نقاط ضعف احتمالی برطرف شود. تا دوره هفتم ۱۵ استان و نزدیک به ۴ هزار نفر در این طرح شرکت داشتند که بسیاری از آن‌ها چهره‌های درخشان در سطوح استانی و ملی شده‌اند و در محافل و کرسی‌ها و شبکه‌های رسانه‌ای حضور می‌یابند. طرح ملی تلاوت از سال ۹۱ با هدف کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی و همکاری معاونت قرآن و عترت (ع) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی شد و تا کنون ۷ دوره آن برگزار شده است.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مدیرکل تنظیم بازار وزارت صمت گفت: سازمان برنامه و بودجه اعتبار شیر مدارس را تخصیص داده و قرار است وزارت آموزش و پرورش از ابتدای آذر در ۹ استان شیر توزیع کند. محمدرضا کلامی افزود: نکته طرح توزیع شیر مدارس این است که اول باید منابع اش تامین شود تا امکان اجرای آن به وجود بیاید چرا که در تمام سال‌های گذشته مشکل اساسی تامین این بودجه بوده است. وی گفت: با بررسی تجربه‌های گذشته در سال‌های پیش امسال ما تصمیم گرفتیم تا بودجه تامین شده را به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش در استان‌های کم‌تر برخوردار هزینه کنیم. کلامی گفت: برای توزیع شیر در مدارس ما بسته‌های ۲۰۰ سی سی شیر استریل را در نظر گرفتیم که هم فاسد نمی‌شود و هم از کیفیت بالایی برخوردار است. مدیرکل تنظیم بازار وزارت صمت تاکید کرد: هر چند بودجه در اختیار آموزش و پرورش است، اما آموزش و پرورش باید این بودجه را تنها برای تامین شیر مدارس هزینه کند و هزینه کرد آن در هر جای دیگری غیر قانونی است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، آقای رضا معممی مقدم گفت: در راستای اجرای امینانه نیات واقفان، هفتمین دوره طرح «زائران حرم رضوی» از محل عواید موقوفات مرتبط دارای درآمد، در آبان و آذر و در دو دوره در مشهد مقدس برگزار شد. وی با بیان اینکه طرح «زائران حرم رضوی» به منظور اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان در موضوعات کمک به زوار امام رضا (ع) و با رویکرد شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی از آثار و برکات وقف اجرا می‌شود، تصریح کرد: شناسایی افراد واجد شرایط مطابق نیات واقفان، ایجاد وحدت رویه در سراسر کشور در حوزه اجرای نیات، شفاف‌سازی در خصوص مصرف عواید موقوفات مرتبط، زمینه‌سازی، ترغیب و جذب خیران در امر ایجاد وقف جدید در موضوعات مرتبط و نیاز‌های روز جامعه از دیگر اهداف این طرح محسوب می‌شود. آقای معممی مقدم بابیان اینکه طرح «زائران حرم رضوی» برای هفتمین سال متوالی در سراسر کشور اجرا می‌شود، افزود: بیش از ۳۲۱ موقوفه دارای درآمد مرتبط با طرح و ۷۳۰ نیت در خصوص کمک به زوار امام رضا (ع) در کشور وجود دارد که عواید آن صرف حمایت از افرادی می‌شود که قادر به تأمین هزینه سفر به مشهد مقدس نیستند. وی با اشاره به تقویت برنامه‌های فرهنگی در طول اجرای این طرح، تصریح کرد: حضور مستمر روحانی کاروان از مبدأ حرکت تا مقصد، اجرای مراسم بدرقه در بقاع متبرکه (چاووش خوانی، اسپندگردانی و..)، زیارت دسته‌جمعی، تجمع زائران در دارالهدایه و بهره‌مندی از موعظه وعاظ مطرح کشوری، برپایی خیمه معرفت و پاسخ به سؤالات شرعی زائران، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی، توزیع بسته‌های فرهنگی و اهداء توشه و سوغات به زائران از دیگر برنامه‌های فرهنگی‌ی این طرح است. مدیرکل امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان با اشاره به اجرای این طرح در سال‌های گذشته، افزود: پارسال نیز تعداد ۷۲۰ زائر از محل اجرای نیات واقفان در این طرح بهره‌مند شدند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر ولایتی در نشست خبری دومین همایش بین‌المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام که صبح امروز در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، گفت: ایران به طور خاص و جهان اسلام به طور عام، نقش اساسی در پیشرفت و تکامل علم پزشکی دارد و قبل از اسلام، سیستم پزشکی در ایران متمرکز و سامان یافته بود به گونه‌ای که جندی شاپور یک مرکز علمی و درمانی بود. وی افزود: بزرگانی مانند طبری صاحب کتاب فردوس الحکمه، محمد بن زکریای رازی صاحب کتاب طب منصوری، علی بن عباس اهوازی صاحب کتاب طب الملکی و شیخ الرئیس صاحب کتاب قانون در دوره بعد از اسلام در زمینه پزشکی درخشیدند. آقای دکتر ولایتی گفت: اگر قرار است درباره تاریخ پزشکی، همایشی برگزار شود، به طور قطع کشوری که این استعداد و استحقاق را داشته باشد ایران است. وی با اشاره به اینکه در فرهنگستان علوم پزشکی شاخه‌ای به نام گروه طب اسلامی و طب سنتی از سال ۱۳۶۹ تأسیس شده است، گفت: در آن زمان اعضای فرهنگستان علوم پزشکی با کمک دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأسیس دانشکده طب سنتی را تصویب کردند و با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۸ دانشکده طب سنتی و داروسازی سنتی در ایران تأسیس شده است. دومین همایش بین‌المللی تاریخ پزشکی در ایران و اسلام به میزبانی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری و حمایت مراکز و مؤسسات داخلی و خارجی در تاریخ ۵ تا ۸ آذر ۱۳۹۸ در محل ساختمان هروی دانشکده طب ایرانی با حضور نزدیک به ۲۰۰ نفر از استادان، پژوهشگران و دانشجویان عرصه تاریخ پزشکی از کشور‌های مختلف برگزار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نیکنام حسین پور دبیر هفته کتاب با بیان اینکه «پوپک دانا» امسال در دومین دوره خود به سمت درک مطلب کتاب پیش رفت گفت: امسال دانش آموزان ۵ تا ۱۲ سال در قالب کتاب خوانی فیلم‌های ۱۲۰ ثانیه‌ای را به این جشنواره ارسال کردند و هر کدام به معرفی یک کتاب پرداختند که موضوع کتاب را به خوبی درک کردند. وی افزود: امیدواریم با چنین جشنواره‌هایی نسل کتاب خوان و آگاهی تربیت شود تا آینده‌ای روشن را رقم بزنند. خانم محمدی دبیر دومین جشنواره «پوپک دانا» با بیان اینکه این پویش در قالب یک مسابقه ملی کتاب خوانی برای دانش آموزان مقطع پیش دبستانی و ابتدایی در سراسر کشور برگزاری شد گفت: برای شرکت در این مسابقه دانش​ آموزان به اختیار خود یک جلد کتاب را مطالعه کردند و سپس خلاصه آن را در قالب فیلم به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند. وی آثار رسیده به دبیرخانه را ۵۸۰ اثر بیان کرد و افزود: ۱۹۶ اثر به مرحله پایانی رسید و در نهایت ۳۰ نفر برگزیده و ۲۰ نفر شایسته تقدیر معرفی شدند. در این جشنواره به برگزیدگان طلایی و نقره‌ای تندیس، لوح و جایزه نقدی اهدا شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری5 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

افشاگری یک استقلالی از شرط بندی بازیکنان و پول‌های زیرمیزی

تابناک6 دقیقه قبل

دستگیری قاتل متواری کمتر از یک هفته در تنکابن

ایسنا8 دقیقه قبل

مشکل بزرگ بارسلونا در راه جذب نیمار

همشهری10 دقیقه قبل

پیش‌بینی روند بازار ارز تا شب عید / دلار روی نرخ ۱۲ هزار تومان می‌ماند

تجارت‌نیوز10 دقیقه قبل

مهاجرت قو‌ها