(ویدئو) مرثیه ایرج میرزا و آرزوی عجیب علامه طباطبایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. فرهنگ

(ویدئو) مرثیه ایرج میرزا و آرزوی عجیب علامه طباطبایی

فراروخبرگزاری فرارو |
«من به مرحوم علامه طباطبایی اشکال کردم که آیا ایرج میرزا را می‌شناسید؟ او هجو سرا است. علامه می‌فرماید بله می‌شناسم و کتاب شعر او را هم دارم. سپس علامه می‌فرماید مع ذلک،‌ای کاش ایرج میرزا این بیت شعرش را به من می‌داد و من المیزان را به او می‌دادم.»

کد ویدیو دانلود

فرارو- آیت الله علوی بروجردی در نقل تکان دهنده‌ای از علامه طباطبایی که خود شاهد آن بوده است، بیان می‌کند که مرحوم علامه در مجلس روضه‌ای وقتی روضه خوان شعری خاص از ایرج میراز را قرائت می‌کرده است از او می‌خواهد بیتی را تکرار کند و به شدت اشک می‌ریخته است که تا چهار بار این تکرار انجام می‌شود و سپس فرموده است: ‌ ای کاش ایرج میرزا آن شعر خاص یا یک بیت آن شعر خود را که در وصف داغ حضرت علی اکبر (ع) سروده است، به من می‌داد و من المیزان را به او می‌دادم. بیت منظور نظر علامه طباطبایی این بیت بوده است:

بعد از پسر دل پدر آماج تیر شد

آتش زدند لانۀ‌ی مرغ پریده را..!

آیت الله علوی بروجردی ادامه می‌دهد: من به مرحوم علامه طباطبایی اشکال کردم که آیا ایرج میرزا را می‌شناسید؟ او هجو سرا است. علامه می‌فرماید بله می‌شناسم و کتاب شعر او را هم دارم. سپس علامه می‌فرماید مع ذلک، ‌ای کاش ایرج میرزا این بیت شعرش را به من می‌داد و من المیزان را به او می‌دادم و ادامه می‌دهد: من گمان ندارم کسی که چنین بیتی را راجع به حضرت علی اکبر امام حسین (ع) سروده است، در روز قیامت حضرت سید الشهدا (ع) نسبت به این فرد بی تفاوت باشد.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

متن کامل شعر ایرج میرزا از این قرار است:

رسمست هرکه داغ جوان دید دوستان

رأفت برند حالت آن داغ دیده را

یک دوست زیر بازوی او گیرد از وفا

وان یک ز. چهره پاک کند اشک دیده را

آن دیگری بر او بفشاند گلاب شهد

تا تقویت شود دل محنت کشیده را

یکچند دعوتش بگل و بوستان کنند

تا برکنندش از دل، خار خلیده را

القصه، هرکس به طریقی ز. روی مهر

تسکین دهد مصیبت بر وی رسیده را

آیا که داد تسلیت خاطر حسین.

چون دید نعش ا. کبر در خون تپیده را

آیا که غم گساری و اندوه بری نمود

لیلای داغدیده‌ی محنت کشیده را

بعد از پسر دل پدر آماج تیر شد

آتش زدند لانۀ‌ی مرغ پریده را..!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل

پشت دیوار عمارت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

برپایی ۱۲ نمایشگاه موضوعی دفاع مقدس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و جبهه مقاومت افزود: تاریخ نشان می‌دهد در دو قرن گذشته همواره شاهد تجزیه کشور بوده‌ایم که گاهی با حمله نظامی بیگانگان رخ داده یا همانند زمان پهلوی بر اثر بی لیاقتی رژیم وقت از ایران جدا شده است، ولی جنگ تحمیلی هشت ساله در یک کشور تازه انقلاب کرده بسیار متمایز بود و در این جنگ ما در مقابل ۳۵ کشور ایستادیم و پیروزی در آن با سه ضلع اسلام، رهبری و مردم تحقق یافت. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ گفت: اگر خدای نکرده جنگی رخ دهد جوانان امروز ما همچون دفاع مقدس نیز همچنان پای کار هستند همانطور در مسئله شهدای مدافع حرم شاهد رشادت‌های نسل امروز هستیم. وی «پیشرفت و پیروزی در سایه مقاومت» را شعار امسال برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در هفته دفاع مقدس اعلام کرد و گفت: نمایشگاه‌های سپاه تهران در ۱۲ نقطه اصلی تمرکز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان ولایت، پارک آزادگان، میدان امام حسین، برج میلاد و پارک دانشجو خواهد بود و قشر‌های مختلف بسیج و سپاه نیز نمایشگاه‌های محلی دارند. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ برپایی کاروان‌های هنری و تئاتر‌های نمایشی، فضاسازی‌های مناسب در سطح شهر و سخنرانی در مدارس، مساجد و بسیج ادارت را از دیگر برنامه‌های این هفته بر شمردو گفت: عملیات‌های بدر، کربلای ۳ و ۴ و ۸ نیز بازسازی می‌شوند. وی دیدار با ۲۰۰۰ خانواده شهدا از جمله شهدای مدافع حرم و اقلیت‌های دینی، برگزاری یادواره‌های شهدا و طرح‌های محرومیت زدایی، اهدای سبد کالا به نیازمدان و محرومان و برگزاری همایش عاشوراییان در روز ۳۱ شهریور را از دیگر برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران در هفته دفاع مقدس برشمرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
این در حالی است که هزینه لباس فرم دانش‌آموزان دختر و پسر در مناطق مختلف متفاوت است. ما این هزینه را به سختی پرداخت کردیم اما واقعا لازم است هر سال لباس و روپوش دانش‌آموزان تغییر کند. «مادر یک دانش‌آموز دختر پایه سوم ابتدایی هم درباره هزینه‌های جانبی مدرسه فرزندش می‌گوید: «پارسال لباس فرم مدرسه آبی روشن بود امسال آبی تیره است. زهرا مظفر تأکید می‌کند: ما بخشنامه ساماندهی لباس فرم دانش‌آموزان را تدوین و به استان‌ها ابلاغ کردیم. البته در خرید لباس فرم خانواده‌ها نباید پولی را به مدرسه بدهند و این مبلغ به حساب تولیدی ریخته می‌شود.

مدارس در آستانه مهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

دیدار علی عسکری با خانواده شهید حججی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر