۱۷ شهریور؛ سرآغاز پرچمداری ۴۰ ساله
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

۱۷ شهریور؛ سرآغاز پرچمداری ۴۰ ساله

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
میدان شهدا برای همیشه تاریخ آینه عبرتی است برای آنان که خیالِ ستیز با مردم ایران را دارند

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما؛ روایتی که در ادامه می‌خوانید نه بخشی از کتاب «لهوف سید بن طاووس» و نه از «حماسه حسینی شهید مطهری» است؛ گزارش «نشریه آمریکایی نشنال اینترست» است: «نیرو‌های یزید کاروان حسین را در صحرای کربلا متوقف کردند. بعد از ده روز محاصره، او یا باید تسلیم و یا همراه ۷۲ تن از یارانش کشته می‌شد. حسین با خودداری از تسلیم، مسیر شهادت را برگزید».

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

این گزارش در ادامه به دو پیام مهم واقعه کربلا اشاره می‌کند: «شهادت حسین دو مفهوم برای شیعیان داشت، نخست اینکه حسین سمبل کاملی از شهادت و مقاومت علیه جائران است. دوم، خودداری کوفیان از همراهی با حسین در این جنگ، لکه ننگی برای آن‌ها بود، کسانی که قول دادند دیگر به چنین ندایی پاسخ منفی نخواهند داد … بعد از پیروزی انقلاب ۱۹۷۹، … جمهوری اسلامی ایران که «پرچم‌دار حسین» است، همچنان خود را حامی مظلومان دانسته و با جنبش‌های مقاومت در سراسر دنیا، متحد شده است».

گزارش نشنال اینترست، با اشاره به «پرچمداری ۴۰ ساله» ی مردم ایران … به رئیس جمهور آمریکا توصیه میکند: «برای اتخاذ سیاست هایش در قبال ایران، نیاز به دانستن «این درس تاریخی» دارد». درس‌های تاریخی که ایرانی‌ها، «باور» پیروزی خون بر شمشیر را در «عمل» نشان داده‌اند. مثل درس تاریخی ۴۱ سال پیش در چنین روزی: ۱۷ شهریور سال ۱۳۵۷.

یک مقطع تاریخی که با الگو گرفتن از عاشورا، «صفوف نماز» در آن تعیین کننده بود …؛ در یکی از سیاسی‌ترین نماز‌های عید فطر در سیزدهم شهریور ۵۷ …؛ نمازی به امامت دکتر محمد مفتح و با سخنرانی دکتر محمدجواد باهنر. در خطبه‌های این نماز، برای روز شانزدهم شهریور با مردم نمازگزار «قراری» گذاشته می‌شود … "قرار بزرگداشت شهدای خیابان ژاله که در شب‌های ماه رمضان به دلیل اعمال سرکوبگرانه رژیم پهلوی علیه اعتراضات و مطالبات مردمی به شهادت رسیده بودند.

اما این تنها قرار نیست! مردم بعد از تظاهرات روز «شانزدهم شهریور» دوباره قرار می‌گذارند، برای «صبح هفدهم شهریور» … که رژیم نگران از اجتماع نمازگزاران «برای آن روز حکومت نظامی اعلام می‌کند؛ اینجاست که همان» باور پیروزی خون بر شمشیر این جمعیت"، حکومت نظامی را از اساس بی خاصیت می‌کند. چنان که شاهدان عینی این واقعه روایت می‌کنند؛ «داخل میدان ژاله هم نفربر و هم تانک آوردند که کاملا یک حالت جنگی گرفته بود به خودش».

در تظاهرات ۱۷ شهریور، برای اولین بار عکس امام خمینی از طاقچه‌های و صندوقچه خانه‌ها به خیابان آمد و و برای اولین بار شعار بازگشت امام از تبعیدگاه فرانسه سر داده شد؛ و همین کافی بود تا پهلوی و حامیانش، «جمعه سیاه تهران» را رقم بزنند.

از تعداد کشته‌های ۱۷ شهریور، روایت‌های مختلفی شنیده شده …، از حدود ۵۰ نفر تا ۴۰۰۰ نفر …؛ این عدد «چهار هزار نفر» هم در اسناد سفارت امریکا در تهران آمده …، هم در کتاب خاطرات جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا …؛ یکی از علل «گم بودن» تعداد شهدا هم این است که احتمالا مادر‌هایی بی سروصدا جسد فرزندشان را از میان جوی خون به زیر چادر کشیده و با خودشان برده‌اند؛ این را یکی از شاهدان عینی این واقعه روایت کرده: «تعداد کشته‌ها معلوم نبود، چون اگر کشته می‌شدند جسدشون رو به خانواده هاشون نمی‌دادند به همین دلیل مردم اجساد رو پنهان می‌کردند».

درباره این واقعه، اسناد سفارت آمریکا در تهران، از منابع تاریخی جالب توجه است. اسنادی که نشان می‌دهد، مقامات دربار پهلوی و فرماندهان ارتش دائما با سفارت آمریکا در مشورت بوده و حمایت شده‌اند، در این اسناد آمده که در این تظاهرات به جای سلاح‌های کنترل جمعیت، از سلاح‌های جنگی استفاده شد؛ در سند دیگری نوشته شده: «یک شاهد آلمانی قابل اعتماد که در منطقه زندگی میکند گزارش می‌دهد که از هلی کوپتر‌ها به طرف خربکاران تیراندازی صورت گرفته است».

به روایت همین اسناد سفارت، رئیس جمهور آمریکا بعد از جنایت ۱۷ شهریور در تماس تلفنی با محمدرضا پهلوی از او و اقداماتش حمایت کرده. بی خبر از آنکه این جمعه تاریخی بیرون آمده از دل صفوف نماز، چند ماه دیگر به دسته‌های عزاداری تاسوعا و عاشورای پرشور سال ۵۷ وصل می‌شود … و محاسبات و معادلات آن‌ها را بر هم میریزد.

امام خمینی (ره) ۱۷ شهریور ۵۸ در اولین سالگرد شهدای میدان ژاله که بعد‌ها به میدان شهدا تغییر نام پیدا کرد، در درباره جایگاه شهدای این واقعه می‌فرمایند: «ملت بزرگ ایران روزهائی، چون ۱۷ شهریور در نهضت خود داشت. هفده شهریور مکرر عاشورا و میدان شهداء مکرر کربلا و شهدای ما مکرر شهدای کربلا و مخالفان ملت ما مکرر یزید و وابستگاه او هستند».

حالا ۱۷ شهریور‌ها در تاریخ معاصر ایران بسیارند …، وقایعی که مصداق «همه روز‌ها عاشورا و همه جا کربلاست» هستند؛ همان وقایعی که سرمقاله نشنال اینترست به رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد می‌کند آن‌ها را بخواند و بداند که او امروز با تکرار تاریخ، خودش را به «یزید مدرن» تبدیل کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.
آناجآناج3 ساعت قبل
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با آناج مطرح کرد؛ جشنواره شخص‌محور به شرط‌ها و شروط‌ها/ قدم اول؛ تایید دستگاه‌های نظارتیحجت اسلام عباس‌زاده گفت: برگزاری جشنواره‌های علمی در دانشگاه‌ها با سرمایه‌گذاری خصوصی به شرط تایید نهادهای نظارتی و اخذ تعهدات لازم، ایرادی ندارد. حجت الاسلام عباس عباس زاده عضو هیئت علمی و استادیار گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج در خصوص جشنواره علمی علی پولاد اظهار داشت: چنین اقداماتی در وهله اول ایرادی ندارد اما باید تمامی زوایای این حرکت معلوم باشد. وی افزود: در ابتدا باید این فرد و امثال ایشان از فیلتر دستگاه‌های نظارتی عبور و تاییدیه آنان را کسب کنند و پس از آن باید بررسی شود که این اقدام در کدامین جهت است. وی گفت: اگر این پیش شرط‌ها رعایت و تمامی جوانب سنجیده شد، ایرادی ندارد که چنین سرمایه‌هایی برای تشویق جوانان و هدایت آنان به بازار کار در دانشگاه‌ها ورود کند. انتهای پیام/

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری9 ساعت قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.

ابراز نگرانی موگرینی از غنی سازی در فردو

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اگرچه حفظ توافق هسته‌ای ایران هر روز دشوارتر می‌شود، اما اتحادیه اروپا همچنان به تلاش خود برای اجرای کامل آن ادامه می‌دهد. موگرینی گفت: ما همچنین در مورد تصمیم اخیر ایران مبنی بر از سرگیری غنی سازی اورانیوم در تأسیسات فردو گفتگو کردیم. این مسئله مایه نگران جدی ماست. همانطور که می‌دانید ما همواره در مورد راستی آزمایی به آژانس بین المللی انرژی اتمی متکی هستیم. بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی طی روز‌های اخیر در محل حاضر بودند.

در میان مردم …

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
با هم و در کنار هم بودن، از راه‌های رسیدن به موفقیت است، این جان کلام مردمی است که امروز خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به میان آنان رفت …همدلی و همراهی مسولان، جلوگیری از سنگ‌اندازی برنامه‌های کاری، وظیفه شناسی مسولان، علنی نشدن اختلافات، رسیدگی و درک نیاز‌های مردمی، به فکر آینده‌سازان ایران بودن و رعایت حقوق مردم از مهمترین محور‌های گفتگوی خبرنگار ما با مردم بود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ارائه ۲۰ درصد از خدمات رسانی به زوار اربعین توسط بنیاد مستضعفان

مهر1 روز قبل

پروژه بیمارستان ولیعصر (عج) اراک درگیر مشکلات اعتباری نیست

ایسنا1 روز قبل

ترامپ قدم‌های ایران را شمرد!

مهر1 روز قبل

ساخت بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی آبادان از پروژه‌های مهم تامین اجتماعی است/ روند باید تغییر کند

ایلنا4 ساعت قبل

بوشهر|پتروشیمی همت در عسلویه با رویکرد کاهش گازهای‌گلخانه‌ای اجرا می‌شود

تسنیم3 ساعت قبل

دختری که به قتل مادرش اعتراف کرده بود، دادگاهی شد

خبر فوری16 ساعت قبل

تخریب ساخت وسازهای غیرمجاز در چهار هکتار از باغ مرکبات دزفول

خوزستان آنلاین1 روز قبل

سن آنتونیو اسپرز ۱۰۹-۱۱۳ ممفیس گریزلیز؛ در شب بازنشسته شدن شماره تونی پارکر، ممفیس جشن میزبان را خراب کرد

طرفداری5 ساعت قبل

راهکارهای افزایش تامین سرمایه بانک‌ها

ایبنا1 روز قبل

نمی‌گذارم خدمت‌رسانی در وزارت بهداشت به سیاست آلوده شود/ نیامدم جیب پزشکان لوکس‌نشین را پر کنم

ایسنا4 ساعت قبل