لغو دیدارهای پنهانی، شکست مذاکرات صلح افغانستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

لغو دیدارهای پنهانی، شکست مذاکرات صلح افغانستان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما از کابل، با سلسله توئیت‌های رئیس جمهوری آمریکا و لغو دیدارهای پنهانی او با نمایندگان طالبان و رئیس جمهوری افغانستان، شکست مذاکرات صلح آمریکا با طالبان بیشتر آشکار شد.

قرار بود امروز دیدارهای پنهانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با سران طالبان و همچنین رئیس جمهوری افغانستان در کمپ دیوید انجام شود اما ترامپ با انتشار پیام هایی از طریق توئیتر، تصمیم خود را برای لغو این دیدارها افشا کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین روند مذاکرات «زلمی خلیل زاد» نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در قطر را متوقف کرد و علت این تصمیم را افزایش حملات طالبان به ویژه وقوع حمله انتحاری در شهرکابل و کشته شدن دوازده نفر ازجمله یک نظامی آمریکایی اعلام کرد.

آمریکا از حدود یک سال پیش، مذاکرات خود را با طالبان در قطر آغاز کرد و در نه دور، مذاکرات خلیل زاد «نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان» با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان بدون حضور دولت افغانستان انجام شد.

ترامپ این گفتگوها را درحالی متوقف کرد که مقامات افغان، اعضای مجالس سنا، نمایندگان و همچنین محافل سیاسی این کشور از پنهان کاری‌های آمریکا در این مذاکرات انتقاد می‌کردند.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

ازسوی دیگر مذاکرات آمریکا با طالبان باعث افزایش و گسترش دامنه جنگ در یک سال گذشته در افغانستان شد به گونه‌ای که وزارت بهداشت ودرمان افغانستان اعلام کرد: دریک سال اخیر بیش از شانزده هزار وششصد غیرنظامی افغان براثر جنگ و انفجار در مناطق مختلف این کشور کشته یا زخمی شدند.

دولت افغانستان نیز در واکنش به توقف روند مذاکرات صلح آمریکا با طالبان اعلام کرد: این تصمیم را بررسی خواهد کرد.

«صدیق صدیقی» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز درپیامی اعلام کرد: دولت افغانستان موضع خود را در قبال توقف مذاکرات آمریکا با طالبان اعلام خواهد کرد.

با توقف مذاکرات آمریکا با طالبان، نمایندگان طالبان در دوحه امروز نشست اضطراری برگزار کردند و این نشست هم اکنون درحال برگزاری است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که آمریکا اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر را نیز ممنوع الخروج کرده است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

مصاحبه‌ها:

۱- زلمی خلیلزاد-نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان

۲- شهروند افغان

۳- مولوی عرفان - عضو مجلس سنای افغانستان

۶، ۵- شهرواندان افغان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.

حرف مردم

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

برگزاری هیات اجرایی کمیته ملی المپیک بدون مهمان المپیکی

مهر6 دقیقه قبل

الجزایر: شهرک‌سازی‌ رژیم اسرائیل را محکوم کرد

الف8 دقیقه قبل

نمایشگاه حیوانات

:: مهرپور-اهدای جایزه اتحادیه ABU به رسانه ملی

صدا و سیما14 دقیقه قبل

آغاز اردوی حدادی در کیش از شنبه

فارس20 دقیقه قبل