داستان عجیب از یک حسرت بزرگ؛ ضحاک بن عبدالله،؛ یکی از یاران امام حسین (ع) که ظهر عاشورا امام را رها کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
داستان عجیب از یک حسرت بزرگ؛ ضحاک بن عبدالله،؛ یکی از یاران امام حسین (ع) که ظهر عاشورا امام را رها کرد

داستان عجیب از یک حسرت بزرگ؛ ضحاک بن عبدالله،؛ یکی از یاران امام حسین (ع) که ظهر عاشورا امام را رها کرد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
ضحاک بن عبدالله یکی از یاران امام حسین(ع) بود که علی رغم همراهی با امام در ظهر عاشورا و در حالیکه دیگر هیچیک از صحابی امام(ع) با او نبوده و همه شربت شهادت را نوشیده بودند، از ایشان اذن گرفت و از معرکه گریخت.

به گزارش خبر فوری، کربلا و عاشورا صحنه‌ای است که هر تقدیری را در آن می‌توانید پیدا کنید. عاشورا لحظه تردید است. تردید بین دل به دریا زدن و پا پس کشیدن. بسیاری گمان دارند که تمام یاران امام حسین (ع) در روز عاشورا به شهادت رسیدند اما این سخن درست نیست. شخصیتی در کربلا وجود دارد که شاید بتوان به حق سرنوشت و آخرت او را یوم الحسرت نامید.روایتگری که از کربلا گریخت

ضحاک بن عبدالله یکی از یاران امام حسین (ع) بود که علی رغم همراهی با امام و کشتن چندتن از دشمنان بدکیش در ظهر عاشورا و در حالیکه دیگر هیچیک از صحابی امام (ع) با او نبوده و همه شربت شهادت را نوشیده بودند، از ایشان اذن گرفت و از معرکه گریخت.

ضحاک فرزند عبدالله مشرقی از قبیله همدان بود. اطلاعات چندانی از زندگی او در دست نیست. همین اندازه معلوم است که او علاوه بر یاری امام حسین (ع) در کربلا، در زمان امامت امام سجاد (ع) زنده بوده و شیخ طوسی وی را از اصحاب امام سجاد (ع) نام برده است.

داستان فرار ضحاک از این قرار است که ابن عبدالله به خدمت حضرت رسید وعرض کرد: «می دانی که بین من وشما شرطی بود وآن اینکه از شمادفاع کنم مادام که یارانی داشته باشی وچون بی یاور شدی وماندن من برای شمافایده‌ای نداشته باشد، در رفتن از میدان جنگ آزاد باشم.» امام (ع) فرمود درست می‌گویی، اگرمی توانی برو که از طرف من آزاد هستی.

طبری نقل کرده است ضحاک به همراه مالک بن نضر ارحبی، در میانه راه کاروان حسینی به سوی کوفه، با امام حسین (ع) ملاقات کردند. امام حسین (ع) آن دو نفر را به یاری خود خواند، وقتی آنان عذر خواستند امام (ع) علت عدم همراهی‌شان را جویا شد. مالک بن نضر گفت: من بدهی و نان‌خور دارم. اما ضحاک دعوت امام را مشروط قبول کرد و گفت: «من هم فردی عیالوارم و به مردم مقروض هستم؛ اما اگر به من اجازه دهی، هنگامی که هیچ جنگجویی -در کنارت- نیافتم، بازگردم و فقط تا آنجا برایت بجنگم که برایت سودمند باشد و بتوانم از تو دفاع کنم.» امام (ع) پذیرفت.

او در روز عاشورا، دلیری به خرج داد و امام بارها او را تشویق و دعا فرمود. چون جمله یاران امام حسین (ع) - جز سوید بن عمر و بشیر بن عمرو - به شهادت رسیدند، او نزد حضرت آمد و شرط پیشین خود را یادآور شد و از ایشان اجازه بازگشت خواست، امام هم آزادش گذاشت.

داستان فرار ضحاک از این قرار است که ابن عبدالله به خدمت حضرت رسید وعرض کرد: «یابن رسول الله (ص)! می‌دانی که بین من وشما شرطی بود وآن اینکه از شمادفاع کنم مادام که یارانی داشته باشی وچون بی یاور شدی وماندن من برای شمافایده‌ای نداشته باشد, در رفتن از میدان جنگ آزاد باشم.» امام (ع) فرمود: «صدقت وکیف لک بالنجاهٔ , ان قدرت علی ذلک فانت فی حل» یعنی درست می‌گویی اما چگونه می‌توانی خودرا از اینجا نجات بدهی، اگرمی توانی برو که از طرف من آزاد هستی.

خبری: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

ضحاک بن عبدالله به طرف اسبش رفت وچون عمر بن سعد اسبان را پی می‌کرد وی اسب خودرا در وسط خیمه‌ها بسته بود وپیاده جنگ می‌کرد که دو نفررا کشت ودست دیگری را قطع کرد. آن روز حضرت چندین بار فرمود: «دستت شل مباد! خداوند متعال از اهل بیت پیامبر (ص) جزای خیر یه تو عنایت کند». ضحاک بن عبدالله می‌گوید: «سوار بر اسب شدم وحرکت کردم. ناچار لشکریان دشمن به من راه دادند تا از صف آنان بیرون آمدم اما پانزده نفر مرا تعقیب کردند تا در قریه» شفیه «نزدیک فرات مرا یافتند. کثیر بن عبدالله وایوب بن مشرح مرا شناختند وگفتند این شخص پسر عموی ماست , لذا خداوند مرا از دست آنان نجات داد.»

داستان عجیب از یک حسرت بزرگ؛ ضحاک بن عبدالله،؛ یکی از یاران امام حسین (ع) که ظهر عاشورا امام را رها کرد - 10

یارانی که از کربلا زنده بیرون رفتند و روایتگر عاشورا شدند

نکته جالب در مورد ضحاک این است که اگرچه درلحظه آخر از صحنه کربلا گریخت و از سعادت شهادت همراه امام (ع) محروم ماند اما پس از فرار به یکی از راویان مشهور کربلا تبدیل شد. در واقع، ضحاک از محدثین و گزارشگران واقعه کربلا در کوفه است. برخی از مورخان، از جمله طبری، جریان بیعت شب عاشورا توسط امام حسین (ع) و اظهار وفاداری یاران را از قول ضحاک نقل کرده‌اند. شیخ مفید در ارشاد در ماجرای واقعه عاشورا از وی روایت کرده است. بنابراین، نام او و احادیث منقوله از او، در کتب تاریخ و مقاتل بسیار دیده می‌شود.

در مورد روایتگری کربلا برخی این سوال را مطرح کردند که روایتگر این صحنه چه کسانی بوند؟ آیا غیر از دشمنان و برخی زنان کسان دیگری بوده‌اند که ماجراهای غریب عاشورا را روایت کرده و نگاشته‌اند؟ به جز ضحاک بن عبدالله افراد دیگری از صحابه امام حسین (ع) هستند که به دلایلی در کربلا کشته نشده و بعدا به بازگویی وقایع عاشورا پرداختند. در زیر به نام برخی از این افراد اشاره می‌کنیم:

مسلم بن ریاح

مسلم غلام حضرت علی (ع) بود که با امام حسین (ع) در کربلا حضور داشت و پس از شهادت حضرت جان سالم بدر برد، وی برخی حوادث کربلا را گزارش کرده است.

حسن بن حسن بن علی بن ابی طالب

وی معروف به «حسن مثنی» بود که همراه عمویش ابا عبدالله (ع) جنگید و مجروح شد و از اسب بر زمین افتاد. وقتی که کوفیان سرهای شهدا را می‌بریدند، وی هنوز زنده بود. «اسماء بن خارجه فزاری» که از دایی‏‌های وی بود از او شفاعت کرد و بخشیده شد. «حسن مثنی» را به کوفه برد و وی را معالجه کرد تا این که خوب شد. وی سپس به مدینه رفت.

مرقع بن سمامه اسدی

این مرد اسدی از یاران امام حسین (ع) و از تیراندازان حضرت بود، که هنگام جنگ اسیر شد و قبیله‏‌اش برای وی از لشگر کوفه امان خواستند. «ابن زیاد» هم او را به «زراره» در سرزمین بحرین یا «زبده» در عمان، یا «رنده» تبعید کرد و پس از مرگ یزید و رفتن «عبیدالله» به کوفه بازگشت.

عقبة بن سمعان

طبق گفته شهید مطهری این مرد از مکه همراه امام بود و وقایع نگار قضیه کربلا بوده است. وی از لشکریان اباعبدالله بود که در روز عاشورا گرفتار شد ولی چون گفت غلام هستم آزادش کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

استفاده از نویگیشن ایرانی در جراحی ستون فقرات

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
رکنارکنا22 ساعت قبل
مهران مدیری کارگردان این سریال، مصطفی احمدی تهیه‌کننده، امیر برادران نویسنده و پیمان قاسم‌خانی طراح و سرپرست نویسندگان این سریال بودند. فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی، گوهر خیراندیش، نیما شعبان‌نژاد، محمد بحرانی، عزت‌الله مهرآوران، شیلا خداداد و سیما تیرانداز به همراه مهران مدیری در سریال هیولا به ایفای نقش پرداختند. اما یکی از نکات جالب توجه در این مجموعه، بازی محسن قاضی مرادی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون بود. همسر محسن قاضی مرادی عنوان کرد: در طول ضبط، آقای مدیری تا جایی که امکان داشت با احترام با ما برخورد کردند، اما متأسفانه عوامل سازنده فیلم شرایطی را فراهم نکردند که وضعیت محسن، من و خود او را اذیت نکند. وی افزود: این روزها کسانی که مرا می‌بینند از لطف سازندگان «هیولا» به محسن قاضی مرادی می‌گویند و این که نقش‌آفرینی او در این سریال پربیننده، یک خاطره ماندگار خواهد بود.

واکسیناسیون

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما55 دقیقه قبل
وزیر آموزش و پرورش گفت: مطالبات معلمان مانند حق التدریس معلمان در هفته‌های اول مهر پرداخت خواهد شدآقای محسن حاجی میرزایی در حاشیه مجلس دانش آموزی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: دو هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان درنظر گرفته شده و اختصاص یافته است. وی در پاسخ به این سوال که آیا طرح رتبه بندی معلمان از اول مهر اجرا خواهد شد، گفت: فکر نمی‌کنم که از اول مهر دیرتر​ آغاز شود، اما مبنای محاسبه آن قطعا از اول مهر خواهد بود. حاجی میرزایی تاکید کرد: آئین نامه اجرایی این طرح تنظیم شده و در مرحله فرآیند بررسی دولت است و به زودی اجرایی خواهد شد. وی تعداد دانش آموزان ثبت نام شده را ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: بیش از ۳۰۰ هزار نفر امسال به تعداد دانش آموزان افزوده شده است. وی همچنین از اجرای برنامه ویژه مدارس (بوم) از ابتدای سال تحصیلی خبر داد و افزود: براساس این برنامه، مدارس بخشی از برنامه‌های درسی خود را با توجه به خواسته‌های دانش آموزان تنظیم می‌کنند.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.

نظرها

اخبار بیشتر