عزاداری حسینی، تعظیم شعائر اسلامی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. فرهنگ

عزاداری حسینی، تعظیم شعائر اسلامی است

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
عزاداری حسینی، تعظیم شعائر اسلامی است - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: مردم در ایام خاص همچون محرم و صفر، با حضور در مساجد، هیأت‌ها، روضه‌خوانی و مداحی بار دیگر با خداوند متعال ارتباط پیدا می‌کنند و این همان زنده نگه داشتن اصل اسلام و تعظیم شعائر اسلامی است.

حجت‌الاسلام مجید بگی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان، اظهار کرد: روزها و زمان‌هایی در طول سال ایام الله هستند و بوی خدا در آن بیشتر بوده و یکی از این ایام محرم و صفر است که در این دو ماه روش صحیح زندگی کردن، بندگی کردن صحیح خداوند متعال و رسیدن به کمال انسانیت بار دیگر برای فرد تداعی می‌شود و در این ماه یک الگو عملی مطرح می‌شود.

وی افزود: چون این زمان مختص به این امور بوده، موجب می‌شود تا افراد در این مراسمات حضور یافته، حرف می‌زنند، می‌شنوند و براساس آن حرکت می‌کنند و این امر موجب شده که اصل اسلام شکل بگیرد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد: در ماه محرم به صورت خودجوش مردم به عزاداری امام حسین و برپایی مراسمات ویژه این ایام می‌پردازند اما در گذشته حتی برخی حکومت‌ها اجازه برپائی این مراسم را نمی‌دادند اما همیشه مردم بخاطر محبت به خاندان عصمت و طهارت با وجود تمام سختی‌ها و مشکلات به استمرار این کار مقدس می‌پرداختند و همین امر موجب ماندگاری عزاداری حسینی شده است.

حجت‌الاسلام بگی با بیان اینکه تنها حکومتی که به مبحث عزاداری امام حسین (ع) توجه خاصی داشته، انقلاب اسلامی است، ذکر کرد: مردم در این ایام با حضور در مساجد، هیأت‌ها، روضه‌خوانی و مداحی بار دیگر با خداوند متعال ارتباط پیدا می‌کنند و این همان زنده نگه داشتن اصل اسلام و تعظیم شعائر اسلامی است.

وی بیان کرد: در این راستا اگر این مراسم به درستی و صحیح اجرا شود، در کل جامعه تأثیر می‌گذارد و بر تک تک افراد اثرگذار خواهد بود.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان اعلام کرد: مبنای حرکت امام حسین (ع) عقلانی بوده است حال اگر این مراسم به طور صحیح و مطلوب برگزار شود، همان عقل ما هم رشد پیدا می‌کند و وقتی مشخص شود که چه چیزهایی برای ما باید اصل و چه چیزهایی فرع باشد کل جامعه به سمت مسیر درست حرکت می‌کند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی گفت: مطلوبیت خوب برگزار شدن مجالس امام حسین (ع) به شکل برگزاری و محتوای عالی مطابق با معارف قرآن، تعالیم پیامبر و اهل بیت (ع) حاصل می‌شود.

حجت‌الاسلام بگی با اشاره به اینکه براساس فقه اسلامی تنها امری که برای بلند اعلام شدن آن نیاز به رضایت کسی نیست اذان گفتن است و لاغیر، گفت: لفظ اذان به معنای اعلام واجب شدن وقت نماز است لذا موافقت یا مخالفت فرد در آن هیچ اهمیتی ندارد و باید با صدای بلند اعلام شود. اما براساس همین فقه پخش قرآن قبل از اذان با صدای بلند نیازمند اجازه از دیگران است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان تأکید کرد: اصل برگزاری عزاداری‌های امام حسین (ع) مستحب است و هیچگاه نمی‌توان با مستحب یک حرامی انجام داد اما این مستحب موجب زنده ماندن واجبات دینی می‌شود لذا اصل برگزاری آن را نیاز داریم.

وی با تأکید بر اینکه عدم مزاحمت و رعایت حقوق دیگران مبنای قرآنی و روایی دارد، افزود: براساس استفتائات مراجع تقلید در عزاداری‌ها صداهایی که باعث آزار و اذیت دیگران شده و بیش از حد عرف باشد، نباید انجام شود.

حجت‌الاسلام بگی اعلام کرد: دو بحث را باید از هم تفکیک کرد یکی در راه درست قدم برداشتن و دیگری در این راه درست به نحو صحیح طی مسیر کردن. در موضوع عزاداری هم این دو بحث باید مورد توجه قرار داد لذا برپایی عزاداری، برپایی ایستگاه‌های صلواتی و … حرکت در راه درست است.

وی افزود: یکی از مصادیق عینی اشتباه رفتن در مسیر امام حسین (ع) سد معبر کردن، پخش مداحی‌هایی با سبک غربی و پخش صداهای بلند است که شیطان نیز در به انحراف کشیدن این مسیر تلاش می‌کند چراکه شیطان در برابر صراط مستقیم می‌نشیند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان خاطرنشان کرد: هیئات مذهبی با همکاری سایر دستگاه‌های فرهنگی در این بخش کارهای خوبی انجام داده است و باید این انحرافات را همواره به مردم یادآوری کرد تا همین اشکالات جزئی رفع شود.

انتهای پیام

عزاداری حسینی، تعظیم شعائر اسلامی است - 21

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.

پشت دیوار عمارت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

حذف ویدئوهای مداحی مطیعی توسط اینستاگرام

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
اینستاگرام کدام ویدیوها را حذف کرد؟ نکته قابل توجه این است که تمام ویدئوهایی که از صفحه اینستاگرام این مداح حذف شده است، اغلب نگاه جهان اسلامی و ضداستکباری داشته است. اما دو مداحی محرم ۹۸ میثم مطیعی سریعا از صفحه اینستاگرام پاک شد. بنا بر اطلاعات واصله تاکنون حدود ۵۰ هزار نفر از صفحه اینستاگرام میثم مطیعی حذف شده‌اند و مطالب او را بدون اینکه مطلع باشند، دریافت نمی‌کنند. اینستاگرام پیغام‌های اخطار مبنی بر غیرفعال کردن و حذف صفحه را نیز برای مدیریت صفحه ارسال می‌کند که در گام بعد به یکباره صفحه را حذف کند. یکی از ویدئوهای حذف شده از صفحه میثم مطیعی مداح اهل بیت (ع) توسط اینستاگرام را اینجا ببینید: مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
این در حالی است که هزینه لباس فرم دانش‌آموزان دختر و پسر در مناطق مختلف متفاوت است. ما این هزینه را به سختی پرداخت کردیم اما واقعا لازم است هر سال لباس و روپوش دانش‌آموزان تغییر کند. «مادر یک دانش‌آموز دختر پایه سوم ابتدایی هم درباره هزینه‌های جانبی مدرسه فرزندش می‌گوید: «پارسال لباس فرم مدرسه آبی روشن بود امسال آبی تیره است. زهرا مظفر تأکید می‌کند: ما بخشنامه ساماندهی لباس فرم دانش‌آموزان را تدوین و به استان‌ها ابلاغ کردیم. البته در خرید لباس فرم خانواده‌ها نباید پولی را به مدرسه بدهند و این مبلغ به حساب تولیدی ریخته می‌شود.

برپایی ۱۲ نمایشگاه موضوعی دفاع مقدس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و جبهه مقاومت افزود: تاریخ نشان می‌دهد در دو قرن گذشته همواره شاهد تجزیه کشور بوده‌ایم که گاهی با حمله نظامی بیگانگان رخ داده یا همانند زمان پهلوی بر اثر بی لیاقتی رژیم وقت از ایران جدا شده است، ولی جنگ تحمیلی هشت ساله در یک کشور تازه انقلاب کرده بسیار متمایز بود و در این جنگ ما در مقابل ۳۵ کشور ایستادیم و پیروزی در آن با سه ضلع اسلام، رهبری و مردم تحقق یافت. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ گفت: اگر خدای نکرده جنگی رخ دهد جوانان امروز ما همچون دفاع مقدس نیز همچنان پای کار هستند همانطور در مسئله شهدای مدافع حرم شاهد رشادت‌های نسل امروز هستیم. وی «پیشرفت و پیروزی در سایه مقاومت» را شعار امسال برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در هفته دفاع مقدس اعلام کرد و گفت: نمایشگاه‌های سپاه تهران در ۱۲ نقطه اصلی تمرکز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان ولایت، پارک آزادگان، میدان امام حسین، برج میلاد و پارک دانشجو خواهد بود و قشر‌های مختلف بسیج و سپاه نیز نمایشگاه‌های محلی دارند. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ برپایی کاروان‌های هنری و تئاتر‌های نمایشی، فضاسازی‌های مناسب در سطح شهر و سخنرانی در مدارس، مساجد و بسیج ادارت را از دیگر برنامه‌های این هفته بر شمردو گفت: عملیات‌های بدر، کربلای ۳ و ۴ و ۸ نیز بازسازی می‌شوند. وی دیدار با ۲۰۰۰ خانواده شهدا از جمله شهدای مدافع حرم و اقلیت‌های دینی، برگزاری یادواره‌های شهدا و طرح‌های محرومیت زدایی، اهدای سبد کالا به نیازمدان و محرومان و برگزاری همایش عاشوراییان در روز ۳۱ شهریور را از دیگر برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران در هفته دفاع مقدس برشمرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
پیشکسوت دیگری که بازیگر فیلم سینمایی جدید ابراهیم حاتمی‌کیا شده، نامش آتش تقی‌پور است؛ او چهارشنبه جلوی دوربین می‌رود. اعتمادآنلاین| نام فیلم «خروج» حاتمی‌کیا و ماجرای رفت و آمدهای بازیگران به این فیلم سینمایی، نقل محافل رسانه‌ای است. جهانگیر الماسی به این پروژه پیوست و قبل از او خبر حضور آتش‌ تقی‌پور هم رسانه‌ای شد. تقی‌پور تأکید کرد: من قاسم «خروج» حاتمی‌کیا شده‌ام؛ تا الان ۴۰ صفحه از فیلمنامه را خوانده‌ام و از روز چهارشنبه مقابل دوربین این کارگردان صاحب‌نام سینمای ایران قرار می‌گیرم. بازیگر سریال «مسافر» در پاسخ به این سوال که برخی از بازیگران پیشکسوت به خاطر شرایط سخت از این کار انصراف داده‌اند، گفت: شرایط کار «خروج» سخت است، چون فضای جاده‌ای دارد.

نظرها

اخبار بیشتر