پیش شرط‌های تداوم تاب‌آوری برابر تحریم‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
پیش شرط‌های تداوم تاب‌آوری برابر تحریم‌ها

پیش شرط‌های تداوم تاب‌آوری برابر تحریم‌ها

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
سئوال مهمی که این روزها مطرح می شود این است که آیا عبور از نفت می تواند مانعی بر سر راه تحریم‌ها باشد؟ ایا اقتصاد غیر نفتی، اقتصادی غیر قابل تحریم است و آیا گذر از نفت و رسیدن به اقتصادی چند محصولی مشکلات را حل خواهد کرد؟

در ایران اغلب گفته می‌شود اگر نفت نداشتیم این فشارها را هم متحمل نمی‌شدیم. گرچه برخی صاحب نظران نیز معتقدند همین حد از زیر ساختهای موجود حاصل درآمدهای نفتی است وگرنه ما نیز مانند برخی از کشورهای همسایه از گام اول به دوم مدرنیته را هم نمی‌توانستیم طی کنیم. بررسی درستی هر کدام از این مدعا در جای خود قابل بررسی است ولی آن چه اکنون می‌تواند به سوگیری‌های ما یاری رساند، داشتن نگاه کلی به عملکرد ابرقدرتها، کشورهای مهم اقتصادی و تولیدکنندگان بزرگ است.

در جهان امروز اقتصاد به عرصه جنگ قدرت‌های بزرگ بدل شده است، در حقیقت اقتصاد جای ابزارهای نظامی را رگفته است و جنگ‌های تجاری نیز بر پایه همین تغییر رویکرد اتفاق می‌افتد. سهم خواهی از کیک اقتصاد سبب شده است استراتژی‌ها تغییراتی جدی کند. اقتصاد ایران در سال‌های اخیر با تاب آوری بالا در برابر تحریم‌ها نشان داده است، نمی‌توان به سادگی برنامه‌ای از پیش تعیین شده را برای از میان بردن قدرت یک کشور به نمایش گذاشت. در این فضا انچه اهمیت دارد، توجه به این نکته است که اقتصاد وابسته به نفت فشارهای بیشتری را نسبت به اقتصادهای متنوع‌تر تجربه می‌کنند.

ایالات متحده امریکا، به ویژه پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در کاخ سفید توجه ویژه‌ای به حوزه انرژی پیدا کرده و تلاش خود را برای در دست گرفتن افسار این بازار هر دم می‌افزاید. با این کار ایالات متحده می‌تواند فشار بیشتری بر چین و اتحادیه اروپا بیاورد که با توجه به شرایط بین المللی به نظر می‌رسد غول شرقی هدف امریکایی‌ها خواهد بود. آنها از تداوم رشد چین نگران شده‌اند و حالا فکر می‌کنند با افزایش فشار می‌توان تا حدودی از شتاب چشم بادامی‌ها کاست. گرچه در مقابل سیاستهای کاخ سفید، پکن نیز مقاومت می‌کند و این مساله به افزایش جنگ تجاری دو غول اصلی اقتصاد جهان افزوده است ولی باید توجه داشت که آمریکا با تکیه به قدرت اقتصادی خود قصد دارد بهترین شرایط را برای خود فراهم کنند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

از سوی دیگر اعمال تحریم‌های دوباره و حتی شدیدتر از قبل علیه ایران و کنار کشیدن یک طرفه واشنگتن از برجام عملا سطح تنش‌ها در خاورمیانه را افزایش داده است.

ماجرا اما تنها رهایی از وابستگی به نفت نیست، اتفاقی که در سایه تحریم‌های شدید رخ داده و ایران حالا روزهایی بدون نفت را تجربه می‌کند. انچه مسلم است تضمیمن تداوم تاب آوری با عبور از نفت، واگذاری واقعی امور به بخش خصوصی واقعی، مقابله با فساد و شفافیت اقتصادی رخ خواهد داد و خوشبختانه نبود نفت ضرورت اجرای تک تک برنامه‌های پیش گفته را آشکار کرده است.

باید پذیرفت رانت و فساد در اقتصاد نفتی یا غیر نفتی و سهم بالای دولت در هر دو شکل اسیب‌های جدی را به بنیان‌های اقتصادی وارد می‌کند، ایستادگی ایران مقابل تحریم‌ها با توجه به پیش سرط‌های اعلامی محقق خواهد شد و پیش بینی‌ها نشان می‌دهد این انفاقات رخ خواهد داد چرا که فضا برای اصلاحات ساختاری مهیا شده است.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | اشاره پوتین به آیه قرآن هنگام صحبت از حمله اخیر به عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

رهبر معظم انقلاب: نمی‌گویم باب گفت‌وگو و مراوده را ببندید +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

روایت شاهدان از برق گرفتگی کودک ۸ ساله در ورزشگاه آزادی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر