بولتون در سیاست خارجی آمریکا بی اثر بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

بولتون در سیاست خارجی آمریکا بی اثر بود

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
باب منندز:آمریکا در سیاست خارجی و امنیت ملی خود، دچار چالش جدی است

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما,سناتور باب منندز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: بولتون به خاطر بی اثر بودن در بخش سیاست خارجی و امنیت ملی برکنار شد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

منندز گفت: جان بولتون چهارمین مشاور امنیت ملی رئیس جمهور بود. ما تاکنون دو وزیر دفاع، دو رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا داشته‌ایم. این فهرست ادامه دارد. ما شاهد وضع دشواری در رابطه با سیاست خارجی و امنیت ملی خود هستیم.

ما همچنین شرایط دشواری با متحدان و شرکای خود داریم. این بی اثر بودن همچنین پیامی را برای دشمنان ما به همراه دارد. من طرفدار جان بولتون نیستم. او در برخی از نظرات خود افراطی بود. اما ما به یک مشاور امنیت ملی نیاز داریم تا با توجه به واقعیت‌ها گزینه‌های پیش رو را در لحظات حساس ارائه کند.

وی افزود: به طور شفاف بگویم من با بسیاری از نظرات بولتون موافق نیستم. او ایده‌های جنگ طلبانه در بخش امنیت ملی و سیاست خارجی داشت. او بر اساس ملاحظات خود به رئیس جمهور مشاوره می‌داد. او نظرات خود را درباره ادامه حضور نیرو‌ها در سوریه می‌داد. از نظر بسیاری از اعضای کنگره سیاست‌های وی به منزله فاجعه بود. اگر چه بعضی از جمهوری خواهان اقدامات وی را به منزله ایجاد ثبات در سیاست خارجی می‌دانند، اما من وی را فردی جنگ طلب می‌دانم. البته رئیس جمهور در رابطه با سیاست خارجی و امنیت ملی از ثبات لازم برخوردار نیست. ما شاهد سیاست‌های وی در رابطه با افغانستان و خاورمیانه (غرب آسیا) بوده‌ایم. او با کیم جونگ اون دیدار کرد، اما هیچ سیاست مشخصی ندارد. این در برهه زمانی که با چالش‌های زیادی در بخش سیاست خارجی خود روبرو هستیم به منزله یک فاجعه است.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

منندز گفت: باید به رئیس جمهور بگوییم که ایده‌های شما برای امنیت ملی و سیاست خارجی ما وحشتناک هستند. این یکی از چالش‌های این دولت است. من معتقدم که کنگره و همچنین کمیته‌های سیاست خارجی سنا و مجلس نمایندگان و کمیته اطلاعاتی و کمیته خدمات مسلح باید بر اساس بند شماره یک اختیارات خود سیاست‌های شفافی را در پیش بگیرند تا خطرات ناشی از اقدامات دولت کاهش یابد.

این سناتور درباره کاهش بهای نفت پس از اعلام خبر برکناری بولتون گفت: بولتون یکی از حامیان حمله به ایران و برنامه اتمی آن به خاطر بی ثباتی که این کشور در منطقه ایجاد کرده است، بود. به نظرم به همین خاطر بهای نفت به دنبال برکناری وی کاهش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ صادقی: فساد «پیوندی» محرز شده اما روحانی او را نگه داشته

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: فساد اقتصادی علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر و عضو سازمان نظام پزشکی تهران محرز شده اما روحانی او را نگه داشته است.
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
استاد اقتصاد دانشگاه گفت: دولت قصد دارد نفت را فقط برای بودجه عمرانی کنار بگذارد و هزینه‌های جاری را از درآمد‌های مالیاتی پوشش دهد. وحید شقاقی شهری استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی درباره حذف منابع نفتی از بودجه سال ۹۹، گفت: بودجه سال ۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختار آن تهیه شده است. او بیان کرد: قرار است بودجه در سال ۹۹ بدون درآمدهای نفت بسته شود، بدین معنا که نفت هر چقدر هم به فروش برسد فقط برای بودجه عمرانی اختصاص یابد و از درآمد حاصل از نفت برای بودجه هزینه‌ای و دستمزد‌ها بهره‌مند نخواهیم شد. قطع وابستگی بودجه به درآمد‌های نفتی در گروی این است که دولت خلا درآمدی خود را جبران کند. در سال ۹۸ بسیاری از شرکت‌ها و نهاد‌های فرهنگی به‌ جای پرداخت مالیات، از بودجه دولت استفاده کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴4 ساعت قبل
کارشناسان سیاسی باوردارند این تصمیم حکومت نوعی خود زنی سیاسی در وضعیت سخت این روزهای شهروندان به حساب می‌آید زیرا راه را برای جهش قیمت سایر کالاها هموار می‌کند. درصورتی که میانگین نرخ هردلا درسال ۱۳۹۸برابر با ۸ هزار تومان لحاظ شود به عدد ۳۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد از دست رفته می‌رسیم. راه دیگر این است که از خارج وام گرفته شود که این راه نیز بسته است. دراین شرایط آیا جزوصل کردن دولت به جیب شهروندان راه دیگری وجود دارد؟ دولت از همان زمانی که بودجه ۱۳۹۸ را تدوین می‌کرد می‌دانست باید درسال جاری به جای اینکه به صادرات نفت امید ببندد باید جیب مردم را نشانه برود. این خودزنی سیاسی نهادهای حکومتی را باید با دقت نگاه کرد و دید که پیامدهای منفی آن از کدام محل سر بر می‌آورد.

رونمایی جهاد اسلامی فلسطین از موشک جدید

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین المللی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیونی المیادین، گردان‌های قدس- شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز پنج شنبه با رونمایی از موشک جدید نوع «براق ۱۲۰» اعلام کرد، این موشک که کاملا ساخت داخلی فلسطین است. جنبش جهاد اسلامی فلسطین با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد، موشک «براق ۱۲۰» وارد چرخه بهره برداری نظامی شده و برای اولین بار در حمله به شهرک صهیونیست نشین «الخضیره» از آن استفاده شده است. گردان‌های قدس تأکید کرد، این موشک نسخه پیشرفته با قدرت تخریبی بالاتر و دقیق‌تر موشکی است که پیشتر از آن رونمایی کرده بود.

ببینید | بنزین ۳ هزار تومانی در راس ساعت ۱۲ شب

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اقای موسوی در خصوص اظهارات یک مسئول اماراتی مبنی بر تمایل نداشتن این کشور بر تشدید بحران و حل مشکلات بر اساس گفتگو و اجتناب از وقوع جنگ در منطقه اظهارداشت: ایران بر اهمیت گفتگو و مذاکره سیاسی به عنوان تنها راه حل مشکلات و مسائل منطقه تاکید دارد و از همه توان خود برای ایجاد فضای گفت: وگو بین کشور‌های منطقه استفاده و در این عرصه پیش قدم بوده است. وی افزود: پیشنهاد «تشکیل مجمع گفتگو‌های منطقه‌ای» و «پیمان عدم تجاوز» و همچنین نهایتا رونمایی از «پویش صلح هرمز» در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سوی رئیس جمهور اسلامی ایران در این چارچوب است. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ارائه «پویش صلح هرمز» به سران کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس و عراق افزود: این طرح بر امنیت مشترک ما و کشور‌های همسایه مبتنی بر پایبندی به اصول مشترک از جمله خودداری از تهدید به استفاده از زور، حل بحران‌ها به شکل مسالمت آمیز، احترام به حاکمیت کشور‌ها و خودداری از دخالت در امور داخلی کشور‌ها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تاکید دارد. اقای موسوی با تصریح این نکته که جمهوری اسلامی ایران معتقد است با آغاز این فرایند ضمن احترام به اختلاف نظرها، منافع مشترک همۀ کشور‌های منطقه تأمین می‌شود افزود: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است کشور‌های منطقه با پذیرش پویش صلح هرمز و شروع گفتگو‌های جامع و فراگیر منطقه‌ای، ریشه اختلافات در این منطقه را بخشکانند و در راستای حل بحران‌های منطقه گام‌های عملی، جدی و موثر بردارند.

نظرها

اخبار بیشتر