وقتی درد عضله از مشکلی جدی‌ خبر می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

وقتی درد عضله از مشکلی جدی‌ خبر می‌دهد

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
دردهای عضلانی پس از انجام ورزش مساله ای غیرعادی نیستند، اما درد باید با گذشت زمان - پس از چند روز یا حداکثر یک تا دو هفته - از بین برود.

انجام ورزش هایی مانند فوتبال یا تنیس در آخر هفته یا اعمال فشار بیش از حد به بدن در باشگاه می‌تواند با تجربه دردهای عضلانی طی روزهای بعد همراه باشد.

وقتی درد عضله از مشکلی جدی‌ خبر می‌دهد - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "د هلثی"، زمانی که میزان فعالیت بدنی شما بیش از آن چیزی است که بدن به آن عادت دارد، محصولی جانبی به نام اسید لاکتیک تولید می‌شود که این ماده شیمیایی موجب احساس درد می‌شود.

دردهای عضلانی پس از انجام ورزش مساله‌ای غیرعادی نیستند، اما درد باید با گذشت زمان - پس از چند روز یا حداکثر یک تا دو هفته - از بین برود.

چه زمانی باید نگران دردهای عضلانی باشید

اگر دردهای عضلانی بیش از دو هفته ادامه داشته‌اند، با دردی شدید مواجه هستید یا درد توانایی شما در اجام وظایف روزانه را کاهش داده است، اینها همگی علائمی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند زیرا ممکن است به مساله‌ای جدی اشاره داشته باشند. در این شرایط بهترین گزینه مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط است.

ممکن است فیبرومیالژیا باشد

فیبرومیالژیا یک بیماری عصبی است که موجب درد و حساسیت به لمس در سراسر بدن می‌شود و از دیگر علائم آن می‌توان به خستگی و مشکلات خواب اشاره کرد. فیبرومیالژیا موجب الگوهای بسیار خاص درد، از جمله در دو سمت بدن و بالا و پایین کمر می‌شود.

ممکن است آرتریت باشد

ممکن است آرتریت را به عنوان شرایطی که بر مفاصل تاثیرگذار است، در نظر بگیرید، اما دردهای عضلانی نیز می‌توانند به این بیماری اشاره داشته باشند. عملکرد ساده عضلات انقباض و انبساط است. زمانی که درد در یک بخش وجود دارد، عضلات در قالب یک اقدام محافظتی به طور خودکار منقبض می‌شوند. به عنوان مثال، اگر در شانه خود به آرتریت مبتلا باشید، ممکن است در این بخش اسپاسم‌های عضلانی دردناک را تجربه کنید.

ممکن است یک عفونت باشد

آیا درمان‌های خانگی برای تسکین دردهای عضلانی شما بی تاثیر هستند؟ افزون بر این، با قرمزی و التهاب در بخش تحت تاثیر قرار گرفته مواجه هستید و تب دارید؟ پزشک شما در مواجهه با این شرایط احتمال عفونت را مد نظر قرار خواهد داد، به ویژه اگر دلیل مشخصی برای درد عضلانی، مانند آغاز تمرینات ورزشی سنگین وجود نداشته باشد.

ممکن است بیماری لایم باشد

با گزش کنه پاسیاه ممکن است باکتری Borrelia Burgdorferi به بدن شما منتقل شود که اغلب موجب شکل گیری راش پوستی شبیه به تخته هدف می‌شود. اما باید به این نکته توجه داشت که راش پوستی همواره ایجاد نمی‌شود و باید به علائم اولیه دیگر از جمله تب، خستگی، سفتی گردن و درد توجه داشت. اگر با هر یک از این علائم مواجه هستید و اخیرا در مکانی مستعد آلوده به کنه مانند مسیرهای پیاده‌روی یا اردوگاه‌ها حضور داشته‌اید، برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است رابدومیولیز باشد

در حال حاضر، تمرینات ورزشی شدید، مانند کراس فیت، از ترندهای محبوب هستند، اما یک خطر جدی مرتبط با انجام بیش از حد آنها وجود دارد: رابدومیولیز که به اختصار رابدو نیز شناخته می‌شود. این شرایط به تخریب بافت عضلانی و ترشح پروتئینی به نام میوگلوبین در جریان خون گفته می‌شود که احتمال آسیب کلیوی را افزایش می‌دهد. اگر سفتی و دردهای عضلانی شما با ضعف و حساسیت به لمس و ادرار تیره همراه است، در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای بررسی دقیق شرایط و درمان به پزشک مراجعه کنید.

در خبری بخوانید: اخبار پزشکی امروز

ممکن است یک شرایط التهابی باشد

اگر بیش از ۶۵ سال سن دارید، پزشک شما ممکن است احتمال ابتلا به شرایط التهابی عضلانی، مانند پلی میالژیا روماتیکا را بررسی کند. این شرایط شامل درد و سفتی در قسمت بالایی دست، گردن، کمر، و ران‌ها می‌شود. علائم می‌توانند طی شب ظاهر شوند و ممکن است به ناگاه با دشواری در لباس پوشیدن یا ناتوانی در ورود یا خروج از خودرو مواجه شوید. دلیل این شرایط نامشخص است و تشخیص آن می‌تواند دشوار باشد. کورتیکواستروئیدها می‌توانند به تسکین سفتی عضلانی که می‌تواند در انجام فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کند، کمک کنند.

ممکن است آنفلوآنزا باشد

اگر به آنفلوآنزا مبتلا هستید، ممکن است با تب ناگهانی، دردهای عضلانی، لرز و تعریق، سردرد، خستگی، احتقان و گلودرد مواجه شوید. پروتئین‌های التهابی به نام سیتوکین‌ها به تخریب پروتئین‌های عضلانی مشغول می‌شوند که افزایش درد را در پی دارد. اگر با خطر بالای ابتلا به آنفلوآنزا مواجه هستید، به عنوان مثال، بیش از ۶۵ سال سن دارید یا باردار هستید، طی ۴۸ ساعت به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند داروهای ضد ویروس را برای کمک به بهبودی سریع‌تر تجویز کند.

ممکن است لوپوس باشد

بیش از ۹۰ درصد افرادی که بیماری خودایمنی لوپوس در آنها تشخیص داده می‌شود، دردهای عضلانی را تجربه می‌کنند. تشخیص لوپوس می‌تواند دشوار باشد زیرا ممکن است شبیه به بسیاری بیماری‌های دیگر مانند آرتریت روماتوئید، بیماری لایم، و حتی دیابت به نظر برسد. زنانی که در بازه سنی ۱۵ تا ۴۴ سال قرار دارند، احتمال بیشتری دارد به این بیماری مبتلا شوند.

ممکن است از عوارض جانبی داروها باشد

متاسفانه، داروها که قرار است به بهبود شرایط انسان کمک کنند، ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه بوده و دلیل احساس ناخوشی ما باشند. به عنوان مثال، مصرف یک داروی کلسترول جدید ممکن است دلیل دردهای عضلانی شما باشد. پزشک می‌توانند دلایل احتمالی را بررسی کند. اگر داروها بر اساس تاریخچه پزشکی و آزمایشات انجام شده مقصر اصلی شناخته شوند، پزشک ممکن است دارویی جدید از کلاسی مشابه یا کلاسی دیگر را تجویز کند.

چه چیزی به پزشک خود بگویید

درد عضلانی می‌تواند با شرایط دردناک دیگری همراهی شود. به طور خلاصه پزشک خود را از هر گونه علائم دیگر که اخیرا تجربه کرده‌اید یا همزمان با بروز دردهای عضلانی آغاز شده‌اند، آگاه کنید. از آن جمله می‌توان به تب، خستگی، سردرد، تعریق شبانه، دشواری در خواب، یبوست، یا اسهال اشاره کرد. درباره هرگونه علائمی که برای شما عادی نیستند با پزشک خود صحبت کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز22 ساعت قبل
افزایش انسولین به نوبه خود فشار کاری روی لوزالمعده را که تازه از خواب بیدار شده است افزایش می‌دهد. گلابی: فیبرهای خامی موجود در گلابی می‌توانند به لایه مخاطی نازک معده خالی آسیب برسانند. موز: مصرف موز با معده خالی باعث افزایش شدید منیزیم خون می‌شود. فلفل: مواد غذایی تند باعث آسیب و تحریک مخاط معده شده و تولید اسید را در معده افزایش می‌دهند. مرکبات: مرکبات سرشار از اسیدهای میوه هستند و مصرف آنها با معده خالی، سوزش معده، افزایش خطر ورم معده و حتی زخم معده را به دنبال دارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
خودارضایی و اضطرابدر برخی افراد خودارضایی باعث ایجاد تنش و اضطراب می‌شود. ترک خودارضایی و استمناء به استراتژی‌ها و راهکارهای موثری نیاز دارد که ما در این مطلب به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. صحبت کردن با پزشک یا مشاور به شما کمک می‌کند تا احساسات منفی تان نسبت به این مساله را بازگو و راهنمایی‌های لازم و موثر برای ترک خودارضایی را دریافت کنید. بعد از ترک خودارضایی چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی استمناء را ترک می‌کنید احتمالا تا مدتی با احساس ناامیدی و کسالت روبرو می‌شوید اما این حالت موقتیست. بنابراین ترک استمناء به صمیمانه‌تر شدن و بهبود روابط جنسی شما با همسرتان کمک می‌کند.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
آمارهای جهانی حاکی از آن است که در هر ۳٫۲ ثانیه یک مورد جدید ابتلا به دمانس ثبت می‌شود و تعداد موارد ابتلا به این بیماری در هر سال در جهان به ۹٫۹ میلیون نفر می‌رسد. زوال عقل با آلزایمر برابر است؟ دمانس توضیح دهنده طیفی از علائم است که با فرسایش قدرت حافظه و دیگر مهارت‌های فکری مرتبط است. دمانس یک بیماری خاص نیست بلکه شامل گروه وسیعی از اختلالات می‌شود که بیماری آلزایمر بیش از دو سوم از تمامی موارد شناسایی شده را شامل می‌شود. آلزایمر بیماری دوران کهنسالی است؟ بله. درحالیکه بیشتر مبتلایان به زوال عقل از جمله آلزایمر از افراد مسن هستند، محدوده میانگین سنی تشخیص آن ۶۵ سالگی است.
برنابرنا1 روز قبل
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر اینکه باید از عرضه کالاهای سلامت محور فاقد شناسه بهداشتی جلوگیری کرد ضعف فرهنگ و نظارت را در عرضه لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی موثر دانست. ایران یکی از بازارهای بزرگ مصرف لوازم آرایشی جهان استعضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران یکی از بازارهای بزرگ مصرف لوازم آرایشی جهان است، افزود: این بازار گردش مالی بالایی داشته که بخشی از آن قاچاق است البته مصرف بالای این کالاها در افزایش قاچاق موثر است. ضعف فرهنگی در عرضه و خرید لوازم آرایشی قاچاق نیز موثر استاین نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: ضعف فرهنگی در عرضه و خرید لوازم آرایشی قاچاق نیز موثر است زیرا برخی مردم هنوز نمی‌دانند از لوازم آرایشی دارای شناسه بهداشتی استفاده و از سویی آنها را از مراکز معتبر مانند داروخانه‌ها تهیه کنند. ضعف نظارت موثر در عرضه و واردات لوازم آرایشی قاچاق و تقلبیوی ضعف نظارت را در عرضه و واردات لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی موثر دانست و گفت: متاسفانه سازمان غذا و دارو و وزارت صمت به درستی نمی‌توانند نظارت‌های مفید و موثری را بر روی واحدهای صنفی عرضه‌کننده لوازم آرایشی داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق و تقلبی عوارض زیادی را برای مصرف کنندگان به همراه دارد، گفت: ایجاد حساسیت‌های پوستی، عوارض کبدی و حتی سرطان‌ها از مهمترین عوارض استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق و تقلبی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین21 ساعت قبل
رییس انجمن پزشکان عمومی ایران ضمن تاکید بر لزوم مبارزه جدی با نشت و توزیع غیرقانونی متادون در بازار، هولوگرام‌دار شدن این داروها را از وزارت بهداشت خواستار شد. کامیابی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات منتشر شده میزان تولید داروی متادون در کشور دو برابر مصرف مراکز درمان بوده است، از آنچه که «تعلل وزارت بهداشت در هولوگرام‌دار کردن و امکان ردیابی این دارو» خواند، انتقاد کرد و خواستار مبارزه جدی با نشت و توزیع غیرقانونی آن شد. وی با بیان این‌که پیشنهاد مصوبه فوق که اعتراض گسترده انجمن‌های علمی و … را در پی داشت، از سوی وزارت بهداشت بوده است، در عین حال از توقف روند اصلاح پروتکل درمان اعتیاد تا زمان تعیین تکلیف این مصوبه خبر داد. بنابر اعلام روابط عمومی انجمن پزشکان عمومی، در این نشست همچنین چند تن از اساتید و صاحب‌نظران دانش درمان اعتیاد کشور، عرضه داروهای آگونیست در داروخانه‌ها را با توجه به شرایط کشور امری غیرعلمی و غیرکارشناسی خواندند و معتقد بودند که این امر باعث تعطیلی مراکز درمان اعتیاد و خروج بیماران از چرخه درمان خواهد شد. در این نشست که با حضور بیش از ۴۰۰ تن از پزشکان درمانگر اعتیاد برگزار شد، همچنین دکتر مجتبی غالبی _ رییس کانون صنفی درمانگران اعتیاد کشور، در سخنانی به دستاوردهای مراکز درمان اعتیاد در دو دهه گذشته پرداخت و سپس اعضای پنل با شنیدن نظرات پزشکان حاضر، به پرسش‌هایی درباره مسایل مرتبط با مراکز درمان اعتیاد، پاسخ دادند.

نظرها

(1)

بسیار عالی بی نظیر بود تشکر

1 هفته قبل

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1