جناح‌های سیاسی از گام سوم دولت در کاهش تعهدات برجامی حمایت کنند/ ایران در برداشتن گام سوم هم حرکت اصولی و هوشمندانه انجام داد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
جناح‌های سیاسی از گام سوم دولت در کاهش تعهدات برجامی حمایت کنند/ ایران در برداشتن گام سوم هم حرکت اصولی و هوشمندانه انجام داد

جناح‌های سیاسی از گام سوم دولت در کاهش تعهدات برجامی حمایت کنند/ ایران در برداشتن گام سوم هم حرکت اصولی و هوشمندانه انجام داد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
نماینده سابق مجلس گفت: مهم است که همه گروه‌ها و جناح‌ها از برداشته‌شدن گام سوم حمایت کنند و با آن همسو باشند؛ چرا که به محض ایجاد ناهماهنگی درونی در این زمینه، قطعاً هزینه‌های قابل‌توجهی به کشورمان وارد خواهد شد.

اعتمادآنلاین|عباسعلی منصوری‌آرانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی درباره اجرای گام سوم جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهدات برجامی، بیان کرد: ما براساس توافقی که در سازمان ملل به تصویب رسید به یک معاهده دست‌ یافتیم که دارای معادله‌ای است تا هر دو طرف نسبت به یکدیگر امتیازات و مسئولیت‌های برعهد گیرند.

وی افزود: ما امتیازات و مسئولیت‌های مناسبی را برای هردو طرف در این معاهده قائل شدیم تا هرکدام از طرفین مذاکره یک سری مسئولیت‌ها را در قبال دیگری بر عهده گیرد و در کنارش امتیازاتی هم دریافت کند اما این نمی‌شود که آمریکا پایش را از معاهده بیرون گذارد و هیچ مسئولیتی نپذیرد و در عوض به دنبال کسب امتیاز باشد اما ایران هم مسئولیت‌پذیر باشد و هم امتیازی دریافت نکند.

این نماینده سابق مجلس با تاکید بر اینکه منطق ریاضی و عقلانیت دیپلماتیک هم تعهد یک‌جانبه به توافق برجام را نمی‌پذیرد، تصریح کرد: ایران ناچار است تا با برداشتن گام‌های متعدد، طرف مقابل را به سوی مسئولیت‌پذیری و تضمین و تامین خواسته‌های به‌حق ما سوق دهد. به همین دلیل هم تعهدات خود نسبت به برجام را البته در چارچوب همین توافق، به صورت مقطعی کاهش دادیم تا در این میان فرصتی هم به اروپا داده باشیم که تلاش خود را برای حفظ برجام به نتیجه رساند.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

منصوری آرانی با بیان اینکه ایران آماده است تا در صورت بازگشت شرایط به قبل، گام‌های برداشته شده را به صورت تدریجی کنار گذارد، اظهار کرد: ایران در برداشتن گام سوم نیز مانند دفعات پیشین یک حرکت مبنایی، اصولی و هوشمندانه انجام داد و بر منافع ملی تکیه کرد تا نتیجه مناسبی را از برداشتن این گام نصیب ملت سازد.

وی ادامه داد: مهم است که همه گروه‌ها و جناح‌ها از برداشته‌شدن گام سوم حمایت کنند و با آن همسو باشند چرا که به محض ایجاد ناهماهنگی درونی در این زمینه، قطعا هزینه‌های قابل‌توجهی به کشورمان وارد خواهد شد اما خوشبختانه تاکنون همه کوشیده‌اند همسویی خود را با اقدامات دولت در این زمینه حفظ کنند که این مهم جای تقدیر دارد اما امیدواریم در ادامه نیز همین همسویی و هماهنگی حفظ شود.

این نماینده سابق مجلس در پایان تاکید کرد: حفظ توافق‌نامه برجام برای اروپایی‌ها اهمیت بسیاری دارد و امیدواریم آنان بتوانند در زمینه حفظ این توافق تلاش کنند، به خصوص که با عدم توانایی که آنان در این زمینه تاکنون از خود نشان داده‌اند، حیثیت‌ و ادعای‌شان در داشتن قدرت و توانایی زیر سوال رفته و بنابراین باید اهمیت بیشتری به حفظ حیثیت خود در عرصه جهانی نشان دهند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری8 ساعت قبل

فیلم/ جزئیات عملیات خارق‌العاده یمن علیه آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

این موشک‌ها ۱۸۰۰ تا بوده آقای نتانیاهو نه ۱۰۰ تا!

مهرمهر1 روز قبل
مجری از نتانیاهو می‌پرسد: شما می‌گویید حماس تضعیف شده در حالیکه تعداد زیادی موشک‌ در یک سال و نیم گذشته به سمت اسرائیل شلیک شده است. آیا تعداد این موشک‌ها را می‌دانید؟

موسوی: نمی‌توان روی دیدارهای تبلیغاتی حساب کرد

مهرمهر1 روز قبل
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به برخی گمانه زنی‌ها درباره دیدار رئیس جمهور ایران و امریکا در نیویورک گفت: چنین برنامه‌ای در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و این دیدار انجام نخواهد شد.

فیلم/ بیانات منتشر نشده رهبری در پی حذف نام شهدا از معابر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل

گسترش حملات پهپادی یمن به عربستان

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد ما بسیار صریح و روشن به تمامی کشور‌های متجاوز می‌گوییم که خون یمنی‌ها بی بها نیست. این حملات ادامه خواهد داشت و گسترش خواهد یافت و تاسیسات مهم‌تر و حساس‌تر رژیم سعودی را هدف قرار خواهد داد. البخیتی گفت پیام نخست این حملات از آن سعودی است و در وهله دوم، پیام این حملات برای امارات متحده عربی است. امارات متحده عربی باید به طور کامل از خاک یمن خارج شده و به دخالت‌های خود در این کشور پایان دهد. وی افزود هم اکنون معادله قدرت به هم خورده است و ما توانسته‌ایم توازن وحشت ایجاد کرده و عمق خاک سعودی را هدف قرار دهیم.

نظرها

اخبار بیشتر