دست پر «ملا هبت الله» و سرخوردگی «ترامپ»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

دست پر «ملا هبت الله» و سرخوردگی «ترامپ»

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
دونالد ترامپ رســماً خبر پایان مذاکره با طالبان را اعلام کرد. اگرچه هنوز معلوم نیست او بر سر این موضع بماند، اما آنچه دلیل این تصمیم ذکر شده، پیدا شدن این احســاس در آمریکایی‌هاست که «طالبان دست برتر را در گفت وگوها داشته اســت».

مهدی زارع

دونالد ترامپ رسما خبر پایان مذاکره با طالبان را اعلام کرد. اگرچه هنوز معلوم نیست او بر سر این موضع بماند، اما آنچه دلیل این تصمیم ذکر شده، پیدا شدن این احساس در آمریکایی‌هاست که «طالبان دست برتر را در گفتوگوها داشته است».

هرچند ذکر این نکته الزم است که روش طالبان در حال حاضر قطعا به زیان افغانستان است و حتی اگر این گروه رسما اعالم کند تنها با دولت سر جنگ دارد باز هم کشتن نیروهای جزء و پلیس‌های امنیت افغانستان یک روش غیر معقول و البته ناجوانمردانه در عرصه نبرد است، باوجود این، آنچه در جریان مذاکرات طالبان و آمریکا در یک سال گذشته اتفاق افتاد، میتواند حاوی نکات درس آموز برای دیگر گروههای اسلامی منطقه (به ویژه گروه‌های فلسطینی) و حتی دولت‌های مستقل و مستقر باشد.

از حدود یک سال پیش که مذاکرات مستقیم بین این گروه و دولت ترامپ به نمایندگی زلمای خلیل زاد آغاز شد، نخستین پیامی که منتقل شد، این بود که طالبان به اندازه‌ای بزرگ شده است که آمریکا پس از ۱۷سال از شروع حمله به افغانستان ناگزیر شود با آن بر سر یک میز بنشیند.

تحمیل این مسئله به آمریکا یک مقدمه داشت؛ طالبان به هیچ عنوان از موضع خود بر سر اینکه دولت مستقر در کابل یک دولت غیرقانونی و آمریکایی است کوتاه نیامد، به عبارتی این طالبان بود که تعیین کرد آمریکا با او مذاکره کند. دومین نکته حائز اهمیت در مذاکرات دو طرف، به دست گرفتن مدیریت مذاکرات توسط طالبان است؛ به نحوی که این گروه همیشه دست برتر را در اوضاع داخلی افغانستان از آن خود داشت.

دقیقا در بزنگاه‌هایی که خلیل‌زاد آماده مخابره پیام پیروزی به اردوگاه یانکیها بود، طالبان با انجام حملهای جدید و البته بزرگ یک بار دیگر یادآوری میکرد تا شرایطش در مذاکرات به انجام نرسد، همین آش است و همین کاسه.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

سومین مسئله مهم مشخص بودن خواستههای طالبان و پافشاری بر سر آنهاست؛ مهمترین خواسته طالبان از ابتدای شروع مذاکرات با آمریکا، خروج نیروهای خارجی از افغانستان بود. مقامات طالبان بارها اعالم کردند، تا تمامی نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج نشوند، سلاح را زمین نخواهند گذاشت و به عملیات‌های نظامی ادامه خواهند داد.

اعتماد نداشتن به آمریکا، چهارمین شاخص مذاکرات طالبان بود. حتی پس از دور نهم گفت‌وگوها که خلیل‌زاد رسما اعلام کرد نیروهای آمریکایی در ۱۲۵ روز آینده از افغانستان خارج خواهند شد هم طالبان دست از حمالت خود برنداشت و منتظر شروع عملی این وعده خلیل‌زاد ماند. باوجود همه این ماجراها طالبان همزمان گفت‌وگوهای بین‌االفغانی با گروه‌های سیاسی افغانستان را پیش برد و نتیجه آن دو دور نشست با این گروه‌ها در روسیه بود.

نشست‌هایی که به گفته طرفین بسیار مفید و در فضایی برادرانه اتفاق افتاده است. «ملا هبت‌الله» و مشاوران او با طراحی این بازی دوگانه رسما اعام کردند تنها با یک نیروی متجاوز و دولتی که آن را نمایندگی کند، سر جنگ دارند و اگر شرایط فراهم شود، حاضر به انجام گفت‌وگوهای سازنده در داخل کشور هستند.

شاهد این ادعا هم گفته‌های کرزی، رئیس هیئت سیاسی طرف مذاکره طالبان در روسیه است که در ماههای اخیر با قدرت از مواضع طالبان مبنی بر خروج آمریکایی‌ها حمایت کرده و خواستار فراهم شدن شرایطی برای شرکت این گروه در بازی‌های سیاسی افغانستان است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ادعای جسورانه مجری مشهور عرب/ از کجا معلوم حمله به عربستان کار اسرائیل نباشد؟!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین21 ساعت قبل

سخنان متفاوت زیباکلام در مورد مذاکره با آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش مشرق، صادق زیباکلام در گفت‌وگو با شبکه سعودی ایران‌اینترنشنال: ترامپ نشان داده است مثل آب خوردن مواضعش را تغییر می‌دهد و اصلا نمی‌شود روی قول‌ها و وعده‌وعیدهایش حساب کرد؛ و از نظر ایران همانطور که آیت الله خامنه‌ای گفتند هرگونه مذاکره با آمریکا منتفی است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

افتتاح نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز

مهرمهر1 روز قبل

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

شنبه ۳۰ شهریور: گفتگوی زنده قالیباف با مردم درباره انتخابات مجلس

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
برندسازی رمز موفقیت ایران در صنعت خودروسازینماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید برای مشارکت با شرکت‌های خودروسازی خارجی فرش قرمز پهن کرد، افزود: از آنجایی که تمام شرکت‌های خودروسازی با شروع تحریم ایران را ترک می‌کنند ما باید به دنبال داخلی‌سازی و تامین نیازها با تکیه بر توان داخلی از طریق برندسازی و افزایش کیفیت تولیدات باشیم. این نماینده مردم در مجلس دهم درباره واگذاری سهم دولت در خودروسازی‌ها، اضافه کرد: خودروسازی‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شوند و دولت تنها از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده بر این صنعت نظارت کند. شرایط کنونی خودروسازی ناشی از دولتی بودن استرئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت نمی‌تواند خودروساز باشد، ادامه داد: دولتی بودن خودروسازی، شرایط کنونی را برای این صنعت رقم زده است. ۹۰ درصد خودروهایی مانند کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس، لودر و بلدوزر وادراتی استوی با بیان اینکه ۹۰ درصد خودروهایی مانند کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس، لودر و بلدوزر یا وادراتی است یا به صورت CKD وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: باید واردات خودرو بدون انتقال ارز آزاد شود چراکه در حال حاضر تولید خودروهای سنگین در کشور به مشکل تبدیل شده و این مشکل در آینده بحران خواهد شد. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: زمانی که اتوبوس‌ها عمر مفید خود را از دست می‌دهند آسیب‌ها و خطرات بسیاری برای مردم در جاده‌ها ایجاد می‌شود. /انتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانهها

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

6 روز قبلموج1