واکنش مقامات آمریکایی به اخراج «وزیر جنگ» از کاخ سفید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
واکنش مقامات آمریکایی به اخراج «وزیر جنگ» از کاخ سفید

واکنش مقامات آمریکایی به اخراج «وزیر جنگ» از کاخ سفید

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
اقدام دونالد ترامپ در اخراج جان بولتون با واکنش های گسترده ای در داخل آمریکا مواجه شده است.

به گزارش مشرق، سرانجام همانطور که پیش بینی شده بود دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، جان بولتون که برخی در واشنگتن وی را وزیر جنگ خطاب می‌کردند، از کاخ سفید اخراج کرد.

این اقدام با واکنش هایی در داخل آمریکا مواجه شده که برخی از آنها به شرح زیر است:

الیزابت وارن سناتور برجسته دموکرات که این روزها اصلی‌ترین نامزد زن رقابت‌های مقدماتی حزبش برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده محسوب می‌شود در توییتر نوشت: برای آمریکایی‌ها خوب شد که جان بولتون دیگر در کاخ‌سفید نیست. برای جهانیان هم بهتر خواهد شد اگر آن کسی که بولتون را سر کار آورد هم بیرون برود.

تقریبا همه رسانه‌های نزدیک به دموکرات‌ها گمانه‌زنی می‌کنند که بحث جدی و پرحرارت میان ترامپ و بولتون بر سر دیدار محرمانه‌ای که قرار بود روز یکشنبه میان رئیس‌جمهور آمریکا با رهبران طالبان در کمپ دیوید روی دهد، «تیر خلاص» رابطه میان ترامپ و مشاور اولش در امور امنیت ملی بوده است.

الیزابت وارن: برای آمریکایی‌ها خوب شد که جان بولتون دیگر در کاخ‌سفید نیست. برای جهانیان هم بهتر خواهد شد اگر آن کسی که بولتون را سر کار آورد هم بیرون برود.

پیتر بیکر در نیویورک تایمز نوشته: جدایی جان بولتون دقیقا در زمانی اتفاق افتاد که ترامپ برای دیدار و گفتگو با رهبران کشورهایی تمایل نشان می‌دهد که از نظر تندروهای دست راستی چون جان بولتون دشمنان قسم خورده آمریکا هستند و به هیچ وجه قابل اطمینان نیستند؛ مشخصا کره‌شمالی و ایران.

آن‌طور که رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند جان بولتون ظرف چند روز گذشته به شدت از ایده آوردن رهبران طالبان به کمپ دیوید آن هم تنها چند روز مانده به سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر شکایت داشته و به ترامپ هشدار داده بوده که چنین اقدامی "رسم ناخوشایندی را باب خواهد کرد.

در این میان رند پال، سناتور جمهوری‌خواه که اخیرا گزارش شد با محمدجواد ظریف هم دیدار داشته و بارها خواستار اخراج جان بولتون شده بود و او را وزیر جنگ خوانده بود بدون مخفی کردن خوشحالی خود از اخراج بولتون گفت.

رند پال پیش‌تر به رسانه‌های آمریکایی گفته بود حتی به عنوان یک جمهوری‌خواه هر اظهار نظری که از جان بولتون می‌شنود به طور اتوماتیک به آن نه می‌گوید.

او امروز هم به فاکس‌نیوز گفت: به نظر من با خروج بولتون از کاخ سفید بخش بزرگی از سایه جنگ از سر دنیا کنار رفت … دیدگاه ساده لوحانه او این بود که ما باید همه جا با تغییر رژیم‌ها دولت‌هایی که از نظر ما دموکراتیک هستند سر کار بیاوریم.

بی بی سی نیز در این رابطه می‌نویسد: رویکرد به شدت سخت‌گیرانه بولتون نسبت به ایران که لقب تندروی تندروها را برایش دست و پا کرده بود یکی دیگر از دلایلی بود که روز سه‌شنبه بسیاری آن را از علل زمینه‌ساز تصمیم ترامپ دانستند.

جان هودسون در واشنگتن تایمز نوشته: به گفته یک مقام کاخ‌سفید تصمیم ترامپ برای لغو حمله هوایی به ایران بعد از ساقط کردن پهپاد آمریکایی از سوی این کشور، بولتون را مستاصل کرد. او همچنین با ایده دیدار ترامپ با حسن روحانی آن هم بدون هیچ پیش شرطی مخالف بود.

به عقیده هودسون اگرچه جان بولتون با رئیسش بر سر پنبه کردن هر آنچه اوباما در سیاست خارجی ریسیده بود هم نظر بود اما رویکرد جنگ‌طلبانه و تعارض‌جوی او با ترامپ که بارها گفته از نظر او حس رسالت مملکت‌سازی در سیاست خارجی آمریکا باید متوقف شود، کاملا در عناد قرار داشت.

نیلو تبریزی، خبرنگار نیویورک تایمز هم که سال گذشته در گزارشی تحت عنوان «مجاهدین خلق، گروهی که بولتون دوست دارد ایران را به دست آنها بسپارد» در توییتر نوشت: جان بولتون رفت. آن هم تنها چند روز مانده به مجمع عمومی سازمان ملل متحد. بسیاری اینجا زمزمه می‌کنند که اخراج بولتون پیش شرط دیدار ترامپ-روحانی بوده است ….

سناتور رند پال: به نظر من با خروج بولتون از کاخ سفید بخش بزرگی از سایه جنگ از سر دنیا کنار رفت … دیدگاه ساده لوحانه او این بود که ما باید همه جا با تغییر رژیم‌ها دولت‌هایی که از نظر ما دموکراتیک هستند سر کار بیاوریم. موضوع دیدار رهبران ایران و آمریکا که دست کم از سوی حسن روحانی فعلا منتفی خوانده شده، روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری مشترک مایک پمپئو، وزیرخارجه، و استیو منوچن، وزیر دارایی با خبرنگاران هم به موازات خبر اخراج جان بولتون پیش کشیده شد.

پومپئو که تلاش می‌کرد خوشنودی"خود را از اخراج جان بولتون بروز ندهد سه‌شنبه ظهر در پاسخ به خبرنگاران گفت: باز هم می‌گویم پرزیدنت ترامپ بارها گفته که حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با رهبران ایران دیدار کند.

رسانه‌های آمریکا روز سه‌شنبه اختلاف جدی میان مایک پمپئو و جان بولتون را یکی دیگر از علل مصمم شدن ترامپ برای اخراج مشاور امنیت ملی دانستند و خبر دادند که پمپئو و بولتون در چند هفته گذشته حتی با یگدیگر حرف نمی‌زدند.

یکی از مقام‌های ارشد کاخ‌سفید که نخواسته نامش فاش شود به نیویورک تایمز گفته جان بولتون در کاخ‌سفید دفتر و دستک خودش را داشت و کاملا مجزا برای خودش کار می‌کرد و حتی رئیس جمهور را بازی نمی‌داد.

آلکس وارد در یادداشتی که برای وکس، رسانه چپ لیبرال آمریکایی تهیه کرده نوشته: بولتون همیشه می‌گفت که من مشاور امنیت ملی هستم نه تصمیم‌گیر در این باره. اما مجدانه تلاش می‌کرد تا دونالد ترامپ را به سوی رویکرد خصمانه در سیاست خارجی متمایل کند … تلاشی که بالاخره ترامپ را از کوره به در برد.

وارد نوشته این دو نفر بر مسایل مختلفی از جمله ایران، کره‌شمالی و حتی ونزوئلا با هم اختلاف بنیادی داشتند.

با وجود این، آلکس وارد نتیجه‌گیری کرده که یک روی دیگر حذف جان بولتون از کاخ‌سفید این است که حالا بعد از سه مشاور امنیت ملی طی سه سال، ترامپ نشان داد که می‌خواهد حرف اول و آخر را در سیاست خارجی خودش بگوید و بس.

اگر چه ترامپ نشان داده که از داشتن افراد مختلف با رویکردهای متضاد در اطراف خود استقبال می‌کند اما در پایان او می‌خواهد که سیاست خارجی همان‌طوری پیش برود که او می‌خواهد.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا کاظمی ابدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند طی سخنانی در دانشکده اقتصاد آراسموس روتردام تصریح کرد: بازگشت تحریم‌های ظالمانه و یکطرفه، نقض صریح قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و موجب از بین رفتن هرگونه اعتماد و اعتبار تعهدات و نهادهای بین‌المللی است. سفیر ایران سپس با تشریح روند مذاکرات برجام تا حصول توافق و تعهدات طرفین، حقوق جمهوری اسلامی ایران ذیل برجام، به ویژه پس از خروج یکطرفه آمریکا از این توافق را بیان کرد. وی تأکید کرد: بازگشت تحریم‌های ظالمانه و یکطرفه، نقض صریح قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و موجب از بین رفتن هرگونه اعتماد و اعتبار تعهدات و نهادهای بین‌المللی است که وابسته به تصمیم یک فرد و نه حتی سیاست یک کشور بوده است. اکنون ۲۲ میلیون نفر در یمن در محاصره و قحطی به سر می‌برند. شایان ذکر است، دانشگاه اراسموس از معتبرترین دانشگاه‌های اروپا است که هم اکنون ۲۸ هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
آقای امیر مرادی در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با بیان اینکه از اول محرم تاکنون، ۳ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۴۹۸ زائر از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق (مهران، شلمچه، خسروی و چذابه) خارج شده‌اند، افزود: از این تعداد دو میلیون و ۳۵۶ هزار و ۹۶۹ نفر به کشور بازگشته‌اند. مدیر اجرایی ستاد اربعین حسینی گفت: از اول ماه صفر تاکنون، سه میلیون و ۴۰ هزار و ۲۳۴ زائر وارد خاک عراق شده‌اند که از این تعداد یک میلیون و ۹۸۶ هزار و ۹۴ نفر به ایران بازگشته‌اند. وی با بیان اینکه تا صبح امروز (۷ صبح) ۹۳ هزار و ۲۹۸ زائر به کشور بازگشته‌اند، گفت: همچنین در این بازه زمانی ۴ هزار و ۸۱۰ زائر نیز از مرز‌های چهارگانه ایران و عراق خارج شده‌اند که بیشترین ورود و خروج مربوط به مرز مهران است که ۶۰ هزار و ۷۷۹ زائر وارد و هزار و ۹۷۷ زائر نیز خارج شده‌اند.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
یک دیده‌بان جهانی امروز (جمعه) اعلام کرد، پاکستان تا ماه فوریه فرصت دارد تا عملیات‌های مقابله با تامین مالی تروریسم را در راستای توافق اقدام بین‌المللی ارتقا بخشد یا در غیر اینصورت با تبعاتی مواجه می‌شود. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در بیانیه گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف آمده است: قویا از پاکستان می‌خواهیم تا به سرعت طرح عملی خودش را تا فوریه ۲۰۲۰ تکمیل کند. در ادامه این بیانیه همچنین آمده است، در غیر اینصورت، اگر پیشرفت چشمگیر و مناسبی طبق طرح اقدام آن به طور کامل صورت نگیرد، اف‌ای‌تی‌اف اقدام خواهد کرد. انتهای پیام
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
در مورد مذاکرات الحاق کشورهای مقدونیه شمالی و آلبانی در اتحادیه اروپا و نیز مساله ترکیه نیز با هم گفتگو کردیم. با این همه هنوز نتوانستیم بر اختلاف نظرهایی که (میان اعضای شورای اروپا) در این خصوص وجود دارد، فایق آییم. ما نخستین دور مفصل برنامه «پیش بینی مالی میان مدت اروپا» را در این نشست شورای اروپا داشتیم. چون بنا به پیش بینی‌های رسمی، این آخرین نشست شورای اروپا بود که این دو در آن حضور داشتند. یونکر مراحل طولانی توسعه اتحادیه اروپا و شورای اروپا را می‌شناسد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آیت‌الله «محمد الیعقوبی» از مراجع تقلید شیعیان در عراق بر لزوم توسعه کانال‌های ارتباطی و تقویت پیوند برادری با کردهای منطقه تأکید کرد. وی که در جمع هیأت‌هایی مذهبی از کردهای عراق، ترکیه و برخی کشورهای دیگر سخنرانی می‌کرد، گفت که شرایط لازم برای تحقق این ارتباط با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی و ایجاد فضای باز و رغبت همه به سوی شناخت اسلام محمدی اصیل فراهم شده است. آیت‌الله یعقوبی بهترین راه را تشویق جوانان آگاه، فرهیخته و مخلص کرد به پیوستن به حوزه‌های عملیه دانست و گفت با این کار آن‌ها مشعل روشنایی و هدایت برای مردمانشان خواهند بود و مشمول دعای امام رضا (ع) خواهند شد. او فرمود: «خداوند هر آنکه را که دست به احیای کار و سنت ما بزند (نشر علوم دینی و اسلامی)، بیامرزد». انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر