چه اندازه تلخ است قصه عادت!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. اجتماعی

چه اندازه تلخ است قصه عادت!

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
چه اندازه تلخ است قصه عادت! - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ماه محرم برای ایرانیان روایتگر ماهی است که در آن چهره کشور تغییر کرده و بیرق‌های مشکی در جای جای شهرها و روستاها خودنمایی می‌کند و شیعیان با شوری وصف ناپذیر چون عزادارانی که تازه عزیزی از دست داده باشند با برگزاری مراسم مختلف یاد و خاطره شهدای دشت کربلا را زنده نگه می‌دارند.

به گزارش ایسنا مازندران، حافظه مردم درباره محرم اما پر است از تصاویری که هر کدام به نوعی باعث پیوندشان با این ماه می‌شود. همه ما خاطرات متعددی از محرم داریم، خاطره‌ای از یک دوست، یادبودی از عزیزی که از دست رفته، یادمانی از هیئت‌ها و تکایا، عزاداری، سینه زنی، زنجیر زنی و پیاده روی‌های دسته جمعی، یادی از مراسم تعزیه و علم کشی و یا هر یادگاری یا خاطره‌ای که چه تلخ باشد و چه شیرین ایرانیان را شیدا و عاشق محرم کرده است اما برخی افراد نیز وجود دارند که خاطراتشان از محرم رنگ و شکل دیگری دارد.

به نظر نوجوان می‌آید شاید هم جوان، باریک اندام و لاغر، قد بلندی دارد، کیسه‌ای بر دوشش با لباس هایی که جنس کارش را مشخص می‌کند. به نظرم این کار نیست اما او نظر متفاوتی دارد.

نامش سعید است، می‌گوید دست به همه کاری زده و اکنون به ناچار مشغول سرک کشیدن در سطل‌های زباله است، از کارگری روزمزد مزرعه و ساختمان گرفته تا اسفند دود کردن سر چهار راه، حالا هم آشغال جمع کردن...

لغات و واژگان به زحمت از زبانش جاری می‌شوند، پاسخ هایش بیشتر از چند کلمه نمی‌شود، اخم مدام بر صورتش نقش بسته و نگاه گلایه آمیزی در چشمانش موج می‌زند، گویا از زمین و زمانه طلبکار بوده و یا شاکی است البته حق با اوست، بوی بد زباله و نگاه سنگین مردم چاره‌ای باقی نمی‌گذارد.

اهل این حوالی نیست و این از گویشش به خوبی پیداست، خودش هم با جنباندن سر تائید می‌کند که غریب است. به برخی سوالاتم درباره خانواده و محل زندگی اش جوابی نمی‌دهد، من هم فرصت و جرات پرسش مجدد را به خود نمی‌دهم، هم بوی زباله امانم را بریده و هم نگاه تلخ او اشتهای پرسشم را کور کرده است.

*یک راست می‌روم سر اصل مطلب...

در جاده ساحلی کنار دریا هستیم و او کماکان مشغول زباله یابی در مسیر، گویا ساحل خزر سطل زباله‌ای بزرگ است، برایم عجیب و غریب است که تا این حد اشیای دور ریختنی قابل بازیافت از ساحل بتوان جمع آوری کرد. کیسه مرد جوان تا پر شدن فاصله‌ای ندارد.

تا غروب آفتاب ساعتی بیش نمانده و من از او می‌خواهم راجع به محرم برایم سخن بگوید، دوست دارم خاطره‌ای برایم بازگو کند. از او می‌پرسم: نظرت درباره ماه محرم چیه؟

نام محرم که می‌آید او کیسه‌اش را بر زمین گذاشته، دست در جیبش کرده سیگار چروکیده‌ای را از پاکتی مچاله شده بیرون کشیده و با فندکی که مشخص است از لابه لای آشغال‌ها پیدا کرده روشن می‌کند، کام مبسوطی گرفته و خنده بر لبش می‌نشیند، چقدر چهره‌اش با خنده زیبا می‌شود.

*برایم خنده او عجیب است!

سعید بالاخره به حرف می‌آید و می‌گوید: «محرم، بهترین موقع کار ما آشغال جمع کن هاست، هرچی دلت بخواد گیرت میاد، از همه جور ظرف پلاستیکی بگیر تا لیوان کاغذی و ظرفای آلومنیومی، مخصوصا شبایی که هیئت‌ها پیاده روی دارند یا تکیه‌ها و مسجدایی که شام میدن، یه بعدازظهر تا نصف شب چند تا کیسه پر می‌کنی، خوش شانس باشی می‌تونی کاسبی شیرینی بکنی! خوبیشم اینه که اصلا گشنه نمی‌مونی، بساط همه جور خوردنی براست».

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

او تعریف می‌کند که در باقی روزهای سال غیر از محرم و ماه رمضان غذای مناسبی تهیه نکرده و اکثرا با مختصر نان و پنیر یا نهایتا بیسکوئیت و نوشابه رفع گرسنگی می‌کند، شب‌ها نیز که به پاتوقش بر می‌گردد نهایت غذای گرمی که مهیا کند تخم مرغ است. او تنها زندگی می‌کند و بیش از این هم اعتراف نمی‌کند.

اینکه به من آمار نمی‌دهد بشدت ناراحتم کرده، دوباره می‌پرسم: حالا بهترین خاطرت از محرم چیه؟: او پک دیگری بر سیگارش زده و پاسخ می‌دهد: «بهترین نهاری بود که روز عاشورای ۳ سال پیش خوردم و هنوز مزه‌اش زیر زبانم مانده، اون روز خیلی کاسب نشدم اما توی یکی از روستاهای کوهستان که اصلا فکرشم نمی‌کردم، غذایی گیرم اومد که واقعا چسبید، یه قیمه مشتی پرگوشت که آشپز مسجد برام ریخت و توی همون حیاط مسجد ازم پذیرایی کرد، دمش گرم قربون امام حسین برم».

خاطره او اصلا به مذاقم خوش ننشست و در دل گفتم آقا رو، همه خاطره از عزاداری و سینه زنی و تعزیه دارند این بابا خاطره‌اش از نهار عاشوراست!

بلافاصله پرسیدم: یعنی هیچ خاطره‌ای از عزاداری یا مثلا تعزیه یا … حرفم را قطع کرده و با ترش رویی در حالیکه نگاهی نافذ بر من دارد می‌گوید: "دلت خوش انگاری، ما شب ور روزمون رو گم کردیم، کیه که از بوی آشغال خوشش بیاد؟ من هرجور کاری بوده انجام دادم اما وقتی چاره‌ای نیست خب مجبوری، برم دزدی کنم خوبه؟

مگه من بدم میومد مثل آدم حسابیا زندگی کنم، عزاداری کنم، آخ که چقدر دوست داشتم نوحه و مرثیه بخونم، ولی کو؟ روزگار ما از لباسای محرمم تیره تره! "

حرفهایش سنگین است. همزمان با او که به افق دریا خیره شده و نفس‌های آخر سیگارش را در سینه فرو می‌برد، من نیز غرق افکار مختلفی می‌شوم، گویا این پدیده می‌رود که مانند آلودگی هوا و یا ترافیک به معضلی عادی تبدیل شود، انگار برای کسی مهم نیست این افراد چگونه روزگار می‌گذرانند، و چه اندازه تلخ است قصه عادت!

بی اختیار به یاد دورانی افتادم که دوره گردهایی به نام «نمکی» یا «نون خشکی» شغل امروز این جوان را داشتند، آنان دوره گردهایی بودند که ضایعات خانواده‌ها را با کالایی دیگر مبادله کرده و یا نقدا خریداری می‌کردند، این آخره هم وانت بارهایی با بلنگوهای گوشخراش، خود را خریدار ضایعات معرفی می‌کردند، آن زمان‌ها نه پای کودکان و نوجوانان قد و نیم قد زباله گرد و خانواده‌های گرفتار و فقیرشان در میان بود و نه ماجرای سودجویی پیمانکاران جمع آوری زباله که سودهای هنگفتی از این طلای کثیف کسب می‌کنند.

آفتاب دقایقی است که رخت بربسته، سعید ته مانده سیگارش را روی تکه سنگی خاموش کرده و در کیسه‌اش می‌اندازد، کیسه بر دوش، عزم رفتن دارد، قدش از سنگینی گونی حالا خمیده و گویا دیگر حس و حال جمع کردن زباله را ندارد، بی اعتنایی او به باقی سطل‌های زباله در مسیر گویای خستگی و بی حوصلگی اش است.

در حین خداحافظی از او، چندین بار تاکید می‌کند که نباید در گزارش نشانی از او بدهم. در حالیکه نظاره‌گر رفتنش هستم به این می‌اندیشم که کم نیستند افرادی مانند سعید از قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه که تنها، غذایی لذیذ می‌تواند خاطره‌ای عمیق برایشان تداعی کند و کمترین لذت زندگی می‌تواند آنان را تا این حد لبریز از شادمانی کند.

انتهای پیام

چه اندازه تلخ است قصه عادت! - 28

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زیستن در گودال‌ ارباب‌ها؛ یک زندگی عجیب در حاشیه تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اینجا عفونت ادراری گرفته‌اند، حمام ندارند و دستشویی‌های مشترک آنها رامبتلا به بیماری‌های عفونی زنان کرده و آب خوردنشان را باتانکر می‌آورند. کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران - زینب کریمی، حسن ظهوری؛ محمودآباد روستایی آباد است اما مشکلات حاشیه‌اش آن رابدنام کرده است. مهاجران فصلی به دلیل بیکاری به اینجا می‌آیند و دربدترین شرایط زندگی می‌کنند. ازهیچ نهاد و سازمانی هم خدمات نمی‌گیرند. آنان از سر فقر زندگی در این شرایط سخت راپذیرفتند و کسی هم نیست که به دادشان برسد.

(ویدیو) حرکت مترو با درهای باز!

فراروفرارو1 روز قبل
یکی از قطار‌های مترو تهران دچار نقص فنی شد و جابجایی مسافران با در باز انجام گرفت. مشکل هرچند برای مسافران عجیب بود، ولی برای معاون شهردار نه؛ چراکه معتقد است در یک خط مترو ۱۲۰۰ در وجود دارد و احتمال خرابی همیشه هست. به گزارش فارس، کلیپی طی ۲۴ ساعت گذشته در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که نشان می‌دهد قطار مترو در یکی از خطوط با در باز در حال حرکت است. بنابر این بیش از ۱۲۰۰ در وجود دارد که ممکن است یکی از آن‌ها در طول سال خراب شود. گفتنی است این مشکل برای دومین بار در مسیر خط ۴ و ۲ مترو تهران در روز‌های اخیر به وقوع پیوسته است.

بیشترین بیکارهای ایران چند ساله هستند؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.

آخرین روز‌های سفر‌های تابستانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در آخرین هفته تابستان، تردد در جاده‌های کشور به ویژه در محور‌های زیارتی و سیاحتی پرحجم گزارش شده است. رئیس پلیس راهور کشور می‌گوید میزان سفر‌ها در دو ماه نخست تابستان امسال در مقایسه با سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است. براساس پیش بینی پلیس، شمار جانباختگان تصادفات جاده‌ای در تابستان امسال حدود ۷ دهم درصد افزایش پیدا می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر