محدودیت‌های انرژی پاک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

محدودیت‌های انرژی پاک

ایلناخبرگزاری ایلنا |
اگر احتیاط نکنیم مزارع انرژی های پاک می‌توانند به اندازه شرکت‌های سوخت فسیلی ویرانگر باشند و مسائلی مانند رشوه دادن به سیاستمداران، آلوده کردن اکوسیستم ها، لابی گری علیه قوانین زیست محیطی و حتی ترور رهبران جوامعی که در مقابل آنها می‌ایستند را به همراه داشته باشند.

حجم ویدئو: ۱۴٫۴۳M | زمان ویدئو: ۰۰:۰۳:۱۴دانلود فایل ویدئویی

جیسون هایکل (Jason Hickel) در فارین پالیسی نوشت:

۱. اگر دنیا مراقب نباشد انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توانند به اندازه سوخت‌های فسیلی ویرانگر باشند. اگرچه انرژی بادی و خورشید کاملا پاک هستند اما زیرساخت‌های دسترسی به آنها پاک نیستند. گذار به انرژی‌های تجدیدپذیر نیازمند افزایش گسترده استخراج فلزات و مواد معدنی کمیاب است که هزینه‌های گزاف اکولوژیکی (یا بوم شناختی) و اجتماعی به همراه دارد.

۲. ما نیازمند گذار پرشتاب به انرژی‌های تجدیدپذیر هستیم اما دانشمندان هشدار می‌دهند که نمی‌توانیم رشد روزافزون استفاده از انرژی را در سطح کنونی نگه داریم. هیچ انرژی ای بی زیان نیست. تنها انرژی واقعا پاک، انرژیی است که کمتر مصرف شود.

۳. در برخی موارد گذار به تجدیدپذیرها نیازمند افزایش چشمگیر سطح استخراج‌های کنونی است. مثلا استخراج نئودینیوم –عنصر اصلی توربین‌های بادی- با ید ۳۵ درصد و استخراج نقره و ایندیوم–عناصر مورد نیاز در پنل‌های خورشیدی- باید به ترتیب ۳۸ تا ۱۰۵ درصد و ۹۲۰ درصد افزایش یابد. همچنین استخراج لیتیوم لازم برای تولید باتری‌های ذخیره انرژی برای زمان هایی که خورشید نمی‌تابد یا باد نمی‌وزد هم باید ۲ هزار و ۷۰۰ درصد نسبت به سطح کنونی افزایش یابد. این آمار فقط مربوط به بخش نیروی برق است در حالی که باید به وسائل نقلیه نیز بیاندیشیم.

۴. مشکل در اینجا استفاده بیش از حد از مواد معدنی کلیدی نیست- هرچند این هم شاید به یک نگرانی جدی تبدیل شود. مساله اصلی این است که این روند بحران کنونی استخراج بیش از حد را تشدید می‌کند. معدن کاوی اکنون یکی از بزرگترین عوامل جنگل زدایی، تخریب اکوسیستم و از بین بردن تنوع زیستی در سراسر جهان است. بوم شناسان هشدار می‌دهند که نرخ جهانی استفاده از مواد در حال حاضر هم ۸۲ درصد بیشتر از سطح قابل تحمل است.

۵. تمام این موارد برای حفظ اقتصاد جهانی در شرایط کنونی است. شرایط، زمانی بدتر می‌شود که به رشد اقتصاد جهانی بپردازیم. در آن صورت با افزایش تقاضا برای انرژی، استخراج مواد لازم برای انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش خواهد یافت- هرچه نرخ رشد افزایش یابد شرایط بدتر خواهد شد.

۶. باید به یاد داشت که بیشتر مواد کلیدی لازم برای گذار انرژی در جنوب جهانی (اصطلاحی ابداع شده از سوی بانک جهانی برای اشاره به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه و کمتر توسعه یافته) قرار دارند و بنابراین بخش هایی از آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا هدف تلاش‌های تازه برای دسترسی به منابع قرار خواهند گرفت. تصور خشونت آمیز بودن جستجو برای منابع انرژی‌های تجدید پذیر در این مناطق چندان دشوار نیست.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

۷. اگر احتیاط نکنیم مزارع انرژی‌های پاک می‌توانند به اندازه شرکت‌های سوخت فسیلی ویرانگر باشند و مسائلی مانند رشوه دادن به سیاستمداران، آلوده کردن اکوسیستم‌ها، لابی‌گری علیه قوانین زیست محیطی و حتی ترور رهبران جوامعی که در مقابل آنها می‌ایستند را به همراه داشته باشند.

۸. برخی امیدوارند با انرزی هسته‌ای به این مشکلات غلبه کنند اما مساله انرژی هسته‌ای هم محدودیت‌های خودش را دارد، مثلا ساخت و راه اندازی نیروگاه‌های هسته‌ای زمان بر است، نقش اندکی در به صفر رساندن آلودگی‌ها دارد و میزان انرژی تولیدی این نیروگاه‌ها چندان چشمگیر نیست.

۹. هیچ یک از موارد گفته شده به این معنا نیست که ما نباید گذار پرشتاب به انرژی‌های تجدیدپذیر را پیگیری نکنیم ما باید قطعا و فوری این کار را انجام دهیم. اما اگر در پی اقتصادی سبزتر و پایدارتر هستیم نباید فراموش کنیم که نمی‌توانیم تقاضای روزافزون برای انرژی را در سطوح کنونی نگه داریم. بدیهی است که کشورهای فقیرتر برای تامین نیازهای اساسی خود باید مصرف انرژی را افزایش دهند. اما کشورهای ثروتمند نیازمند افزایش مصرف انرژی نیستند.

۱۰. بنابراین در کشورهای دارای درآمد بالا باید گذار انرژی با یک برنامه کاهش مصرف انرژی همراه شود. این هدف را می‌توان با قانونگذاری پیرامون افزایش عمر محصولات و حق تعمیر آنها، ممنوعیت مصرف گرایی و دورانداختن وسائل، کنارگذاشتن خودروهای شخصی و روی آوردن به وسائل نقلیه عمومی همراه با کوچک کردن صنایع تولید محصولات غیرضروری و مصرفی لوکس عملی کرد.

۱۱. کاهش تقاضا برای انرژی نه تنها گذار سریع‌تر به تجدیدپذیرها را ممکن می‌سازد بلکه تضمین می‌کند که گذار موج تازه‌ای از ویرانگری‌ها را به همراه نخواهد داشت. در هر توافق سبز تازه‌ای که از لحاظ اجتماعی منصفانه و از لحاظ اکولوژیکی یکپارچه است باید این اصول رعایت شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتظار مردم؛ تداوم نظارت‌ها

صدا و سیماصدا و سیما58 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ در بخش میوه و تره بار افزایش کرایه بار‌ها سبب افزایش قیمت میوه شده است لذا مردم انتظار دارند که مسئولین با تداوم نظارت‌ها و رصد بازار نگذارند بر مردم فشار مضاعفی تحمیل شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در دیدار هومن فتحی مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی با «تاجینا ولائو» مدیرکل مرکز توسعه روستایی یکپارچه برای آسیا و اقیانوسیه (CIRDAP)، راهکار‌های ارتقای همکاری‌های دوجانبه مورد رایزنی و تبادل نظر قرار گرفت. در این دیدار، مدیرکل مرکز توسعه روستایی یکپارچه برای آسیا و اقیانوسیه (CIRDAP) از حمایت‌های ارزنده جمهوری اسلامی ایران از فعالیت‌های این مرکز منطقه‌ای قدردانی کرد. سالانه حدود ۴۰ نفر از کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی به دوره‌های آموزشی برگزار شده سیرداپ اعزام می‌شوند.
نامه‌نیورنامه‌نیور11 ساعت قبل
متن زیر مشروح گفتگوی نامه نیوز با اوست: *کارشناسان دولتی معتقد هستند که افزایش قیمت بنزین اثر تورمی زیادی ندارد و مردم نباید نگران گرانی باشند. افزایش قیمت ناگهانی نیز قطعا در کوتاه‌مدت آثار تورمی بر کالاهای پرمصرف معیشتی خواهد داشت. *یکی از راهکارهای اعلام‌شده دولت و سایر قوا درزمینهٔ کنترل تبعات افزایش قیمت بنزین، کنترل قیمت‌ها و دادن هشدار به بنگاه‌ها درزمینهٔ افزایش قیمت است. خود این اقدام موجب افزایش سطح تقاضا و رشد سطح نقدینگی به‌نوبت کالاهای موجود می‌شود و تورم را افزایش خواهد داد. با احتساب مصرف ۱۰۵ میلیون لیتری روزانه بنزین، درآمد ماهانه دولت از افزایش قیمت بنزین ۳هزار ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مدیرکل تنظیم بازار وزارت صمت گفت: سازمان برنامه و بودجه اعتبار شیر مدارس را تخصیص داده و قرار است وزارت آموزش و پرورش از ابتدای آذر در ۹ استان شیر توزیع کند. محمدرضا کلامی افزود: نکته طرح توزیع شیر مدارس این است که اول باید منابع اش تامین شود تا امکان اجرای آن به وجود بیاید چرا که در تمام سال‌های گذشته مشکل اساسی تامین این بودجه بوده است. وی گفت: با بررسی تجربه‌های گذشته در سال‌های پیش امسال ما تصمیم گرفتیم تا بودجه تامین شده را به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش در استان‌های کم‌تر برخوردار هزینه کنیم. کلامی گفت: برای توزیع شیر در مدارس ما بسته‌های ۲۰۰ سی سی شیر استریل را در نظر گرفتیم که هم فاسد نمی‌شود و هم از کیفیت بالایی برخوردار است. مدیرکل تنظیم بازار وزارت صمت تاکید کرد: هر چند بودجه در اختیار آموزش و پرورش است، اما آموزش و پرورش باید این بودجه را تنها برای تامین شیر مدارس هزینه کند و هزینه کرد آن در هر جای دیگری غیر قانونی است.

مردم نگران افزایش قیمت‌ها نباشند

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حیاط پاستور امروز در حالی میزبان خبرنگاران بود که موضوع اصلی پرسش‌ها را اغتشاشات اخبر تشکیل می‌داد. تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد و به ویژه در حوزه حمل و نقل با افزایش سهمیه خودرو‌هایی که در این بخش فعال هستند نرخ کرایه‌ها و همچین حمل بار افزایش نخواهد یافت.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری6 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

کتاب «یک محسن عزیز» یک سفرنامه عرفانی است

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 دقیقه قبل

برانکو با سفیر ایران در کرواسی دیدار کرد/ آغاز مذاکرات برای بازگشت به تیم ملی؟

خبرآنلاین4 دقیقه قبل

اینترنت برای بلیت فروشی مسابقات فوتبال مشکل ندارد

مهر5 دقیقه قبل

استراماچونی قهر کرد و رفت/ تمرین بدون سرمربی انجام شد

ایمنا7 دقیقه قبل

تاثیر کمال روی نتایج پرسپولیس؛ بازگشت به روزهای شکست ناپذیری؟

نود8 دقیقه قبل