K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اقتصادی

K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
در سال 1995، از آژانس توسعه قابلیت های دفاعی كره جنوبي خواسته شد كه با تكيه بر تكنولوژي هاي داخلي اقدام به طراحي و توسعه يك خودروي زره پوش جنگي مدرن كند.

عصرایران؛ مجله تصويري سلاح- K۲ بلک پانتر یک تانكنسل جدید است که توسط آژانس توسعه قابلیت های دفاعی كره جنوبي طراحی و از طریق شرکت تولید ماشین‌های ریلی و صنایع دفاعی هيونداي روتم وارد خط تولید خود شد. هدف از ساخت این تانكمدرن، جایگزینی با تانک‌های متوسط آمریکایی M48 پاتون باقی مانده بود که در خدمت ارتش کره جنوبی قرار داشتند. K۲ بلک پانتر ترکیبی از یک سری امکانات ویژه را در اختیار داشت که منتج به برتری آن در برابر نمونه‌های دیگر می‌شد. از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به مواردی همچون سلاح اصلی ۱۲۰ میلی متری، پوشش زرهی پیشرفته کامپوزیت و سیستم‌های محافظت فعال اشاره کرد. تولید انبوه این تانک در سال ۲۰۱۳ کلید خورد و اولین سری از آنها نیز در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ به خدمت نیروهای مسلح درآمدند. هزینه ساخت بیش از ۸٫۵ میلیون دلار به ازای هر واحد، K۲ را تبدیل به یکی از گران قیمت‌ترین تانک‌های اصلی میدان نبرد فعال در عرضه نظامی کرد.

M۴۸ پاتون

K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 3

K۲ بلک پانتر

K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 5

طراحی و توسعه

در سال ۱۹۹۵، از آژانس توسعه قابلیت‌های دفاعی کره جنوبی خواسته شد که با تکیه بر تکنولوژی‌های داخلی اقدام به طراحی و توسعه یک خودروی زره پوش جنگی مدرن کند. هرچند نمونه‌های مورد استفاده ارتش در مقایسه با تانک‌های فعال کره شمالی بسیار قابل‌تر بودند، اما قرار شد که به پروژه K۲ بلک پانتر در قالب برنامه مدرن سازی ارتش کره جنوبی نگاه شود. همچنین تاکید بر استفاده از فناوری‌های بومی، باعث می‌شد که خودروی زرهی پیشنهادی بدون مشکلات مربوط به صدور مجوز وارد بازار صادرات شود.

نسخه‌های طراحی شده اولیه فاقد برجک نیازمند به اپراتور انسانی بودند. یعنی برای استفاده از برجک تانک، لزومی به حضور نیروی متخصص نبود. اما این طرح در نهایت به نفع برجک‌های اپراتور دار کنار گذاشته شد. نمونه نهایی در سال ۲۰۰۶، به دنبال ۱۱ سال تلاش در امر تحقیقات و بودجه حدودی ۲۳۰ میلیون دلار، آماده تولید شد. فاز ابتدایی تولید در تاریخ ۲ مارس سال ۲۰۰۷ در شهر چانگ‌وون کره جنوبی آغاز شد. همچنین قرار بود که K۲ مجهز به یک واحد ذخیره سازی و تامین نیروی الکتریکی با طراحی داخلی شود. نتیجه این برنامه یک موتور دیزلی ۱۲ سیلندر ساخت شركت دوسان با قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار بود که طی آزمایشات اولیه، تیم مهندسی را با نواقص تکنیکی متعددی مواجه ساخت و به همین علت استقرار عملیاتی تانک به مدت ۲ سال دچار تاخیر شد. در ماه مارس سال ۲۰۱۱ مديريت برنامه تملك دفاعي كره جنوبي (به اختصار DAPA) اعلام کرد که تولید انبوه K۲ به دلیل مشکلات مرتبط با موتور و سیستم انتقال سرعت، طبق زمان مورد انتظار ارتش یعنی سال ۲۰۱۲ پیش نخواهد رفت.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای میان K۲ و دیگر تانک هایی که در وضعیت خدمت فعال ارتش کره جنوبی قرار دارند داشته باشیم، این نمونه نسبت به K1A1 مزایای مشخصی دارد: سرعت بارگذاری و هدف گیری بالاتر سلاح اصلی، طول لوله بلندتر، دقت شلیک بیشتر، قابلیت نفوذ بهتر به زره خودروهای نظامی دیگر، توانایی گذر از رودخانه‌ای با عمق ۴ متری آب، عملکرد کنترل وضعیت که می‌تواند ارتفاع را تا ۴۰ سانتی متر کاهش دهد و سیستم هشدار دهی لیزری.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 11

سری اول شامل ۱۵ دستگاه تانک K۲ بلک پانتر، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ خدمت نظامی خود را شروع کردند. پیش‌تر ذکر شد که موتورهای بومی معیوب و سیستم‌های انتقال سرعت نامناسب روند تولید را متوقف کرده بودند، اما با پایین آوردن سرعت اجرای الزامات مورد نظر امکان ورود K۲ به سرویس نیز فراهم شد. گفتنی است تا زمانی که واحد ذخیره سازی و تامین نیروی الکتریکی به صورت داخلی تولید شود، تانک‌های K۲ مجهز به نسخه آلمانی MTU-۸۹۰ شدند. این تصمیم بستر را برای به کار گیری حدودا ۱۰۰ دستگاه تانک تا سال ۲۰۱۷ مهیا ساخت. تانک‌های بعدی که بر اساس دومین قرارداد تولید ساخته شدند، از حضور موتور داخلی دوسانDST بهره می‌بردند. اما از آن جایی که همچنان مشکلات مربوط به تست‌های پایداری موتور و سیستم انتقال سرعت رفع نشده بود، DAPA در فوریه سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که سری جدید از تانک‌های K۲ به صورت هیبرید ارائه (ترکیبی از موتور توسعه یافته داخلی و سیستم انتقال سرعت آلمانیRENK) و در سال ۲۰۱۹ آماده خدمت رسانی عملیاتی می‌شوند.

از نظر مقاومت زرهی، زره قدامی تانک در برابر گلوله‌های ۱۲۰ میلی متری APFSDS شلیک شونده از سلاح L55 موثر است. دفاع موشکی نیز از طریق یک سیسنم ضد موشک مخصوص انجام می‌شود. علاوه بر این تانک K۲ مجهز به قابلیت ایجاد اختلال در سیستم‌های راداری شده است که مزیتی بزرگ در نبردهای الکترونیک به شمار می‌رود. سیستم سرکوب خودکار آتش هم به گونه‌ای برنامه ریزی شده که به سرعت علیه آتش سوزی داخلی وارد عمل شود و آسیب جانی خدمه را به حداقل مقدار ممکن کاهش دهد.

مشخصات تانک K۲ بلک پانتر

- نوع: تانک اصلی میدان نبرد

- محل تولید: کره جنوبی

- مدت زمان خدمت: از سال ۲۰۱۴ تاکنون

- طراحی شده به سال: ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۸

- تولید کننده: شرکت تولید ماشین‌های ریلی و صنایع دفاعی هیوندای روتم

- هزینه تولید هر واحد: ۸٫۵ میلیون دلار آمریکا در سال ۲۰۰۹

- تولید شده به سال: ۲۰۰۸ تاکنون

- تعداد ساخته شده: سری اول ۱۰۰، سری دوم ۱۰۶ (در حال تولید)، سری سوم ۱۱۸ (برنامه ریزی شده)، ۱۴ نمونه آزمایشی و در مجموع ۳۳۸ دستگاه

- وزن: ۵۵ تن

- طول کلی: ۱۰٫۸ متر

- عرض: ۳٫۶ متر

- ارتفاع: ۲٫۴ متر

- خدمه: ۳ نفر (فرمانده، راننده و توپچی)

- زره: کامپوزیت

- سلاح اصلی: راین متال Rh-۱۲۰

- موتور: موتور دیزلی ۱۲ سیلندر با قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار

- نسبت نیرو به وزن: ۲۷٫۲ اسب بخار به تن

- برد عملیاتی: ۴۵۰ کیلومتر

- سرعت در جاده هموار: ۷۰ کیلومتر بر ساعت

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 35K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 36K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 37K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 38K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 39K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 40K۲ بلک پانتر؛ تانک قدرتمند کره‌ای! (+تصاویر) - 41

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا14 ساعت قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی

مذاکره | فشار حداکثری

همشهریهمشهری1 روز قبل

۲۰ درصد از زنان قربانی خشونت جنسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، راشاتودی در گزارشی مستند با نام «جنگ نامرئی» مسئله خشونت جنسی علیه زنانی را که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند بررسی کرد. در این مستند با روبین لیین لافایتی کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا و تعداد دیگری از زنانی که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند، مصاحبه شد. روبین گفت: زمانی که ۱۷ ساله بودم به خدمت نیروی هوایی آمریکا درآمدم. این انتخاب خودم بود. این افراد در ادامه مصاحبه درباره تجربه تلخ سوء خشونت جنسی در زمان خدمت در ارتش سخن گفتند. براساس آمار بیش از ۲۰ درصد از زنان حین خدمت در ارتش با خشونت جنسی مواجه شده‌اند. در ۱۹۹۱ در یک جلسه استماع برآورد شد ۲۰۰ هزار زن ارتش آمریکا با خشونت جنسی مواجه شده‌اند.

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

پاسخ هرگونه توطئه آمریکایی‌ها را خواهیم داد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی گفت: آمریکایی‌ها باید سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند و هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. وی گفت: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از رهبر خردمند و شجاع و نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و البته سیاست ما صلح و امنیت پایدار در منطقه با خروج نیرو‌های متجاوز و بیگانه است. وی افزود: دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد و به دنبال صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حقوق ملت‌های اسلامی است. رحیم صفوی پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و حتی پیروزی مدافعان حرم را نشات گرفته از فلسفه و منطق عاشورای حسینی دانست و گفت: بعد از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس متحدان انقلاب اسلامی با توانمندی عظیم و با اهداف حق طلبانه از آمریکایی‌ها و متحدان آن‌ها در منطقه قوی‌تر شده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها و دوستانشان جریان سلطه‌گر و شیطانی هستند، اما متحدان انقلاب اسلامی به دنبال اهداف حق‌طلبانه و استقرار صلح و امنیت در منطقه هستند و جریان مردمی از آن‌ها حمایت می‌کند که خدا به آن‌ها وعده پیروزی داده است. وی گفت: سیاستمداران و تحلیلگران امروز قدرت نفوذ جمهوری اسلامی از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند را درک می‌کنند، اما بعد از ۳۰ سال از دفاع مقدس اهداف آمریکا و صهیونیست در منطقه با شکست مواجه شده است. رحیم صفوی افزود: آمریکا بعد از ۱۸ سال اشغال افغانستان نتوانسته امنیت و رفاه بیشتر را برای این کشور فراهم کند و راهبرد آمریکا در عراق و افغانستان با شکست مواجه شده است. وی گفت: ائتلاف آمریکایی‌ها برای براندازی بشار اسد و ایجاد داعش با خسارات فراوان وکشتار مسلمانان در عراق و سوریه به پیروزی نرسید. وی افزود: بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار از مردم این کشور‌ها را کشت، اما نتوانست محبوبیت کسب کند. وی اضافه کرد: رئیس جمهور کنونی آمریکا که به نظر می‌رسد از عقلانیت رفتاری یک رئیس جمهور خارج شده است طرح معامله قرن او همان طور که طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر با شکست مواجه شد، شکست خورده است. وی گفت: آمریکایی‌ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند همانطور که ارتش سرخ شوروی بعد از ده سال مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد. رحیم صفوی گفت: قدرت آمریکایی‌ها در غرب آسیا رو به افول است و دوستان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هم شکست‌های زیادی را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. وی افزود: دوستان کشور‌های غربی در راهبرد غلطی که صهیونیست‌ها برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح در فکر آن‌ها کرده‌اند با تجاوز به یمن پنج سال مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیدند و با محاصره اقتصادی اجازه ورود مواد غذایی و دارو را به آن‌ها نمی‌دهند، اما امروز این دو کشور عربی پیروز نشده‌اند و مجبورند عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. وی با اشاره به تاریخ ایثارگری یمنی‌ها گفت: در سال ۱۹۶۷ یمنی‌ها هزاران متجاوز مصری را از کشورشان بیرون کردند و اگر هم اکنون مقابله به مثل می‌کنند این یک حق دفاع مشروع برای آنان است. وی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان و متجاوزان به فلسطین و یمن از نظر نظامی و اقتصادی فرسوده و خسته شده‌اند و با سیاست‌های غلط و شکست خورده اعتبار آن‌ها از دست رفته است. وی گفت: جمهوری اسلامی امروز با اقتدار در منطقه در دل معادله و توازن منطقه‌ای است و حرف اول را می‌زند. رحیم صفوی افزود: قدرت نوظهور جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال شکل گیری و قدرت آمریکایی‌ها در حال افول است. وی افزود: آمریکایی‌ها هم در سیاست در قبال ایران با شکست مواجه شدند و هم در تک قطبی کردن قدرت در جهان به طوری که جهان به سمت چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند. وی گفت: همانگونه که ۶ رئیس جمهور قبلی امریکا نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند ترامپ نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهد شد و با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. وی افزود: ملت ایران با تدبیر رهبری و یکپارچگی همه قوا سد تحریم‌های ظالمانه را می‌شکند و تکبر سیاستمداران آمریکایی را لگدمال می‌کند. رحیم صفوی گفت: ملت صبور ایران درس عزت و اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند و در جریان ترور‌ها و فتنه‌ها حجم عظیمی از بحران‌های داخلی و خارجی را پشت سر گذاشته‌اند. رحیم صفوی افزود: جریان انقلاب اسلامی جریان حق طلب و آمریکایی‌ها یک جریان شیطانی و باطل است و ملت ایران از تحریم‌ها و تنگنا‌های اقتصادی عبور خواهد کرد و سیاست‌های آمریکا به جز شکست و انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی تأکید کرد: ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد و با ظلم‌هایی که به مسلمانان و غیرمسلمانان کرده عاقبت بدی خواهد داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری شجاع و با انسجام و ائتلاف با جبهه مقاومت قادر است از انقلاب و کشور و امنیت و منافع ملی خودش دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی قادر است یک کشور مستقل، آباد، با امنیت و رفاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی را شکل دهد که رهبر معظم انقلاب آن را در ۵۰ سال آینده بشارت داده است. وی گفت: بروز و ظهور قدرت‌های تمدنی و ایجاد تغییر در شاکله قدرت‌های فعلی بدون پشتوانه فلسفی و فکری شدنی نیست و باید بر پایه جهان بینی ارزشی، اخلاقی، انسانی و مبتنی بر فطرت بشری باشد که تحولات عمیق آینده بر این اساس خواهد بود و هر چه این ایدئولوژی قوی‌تر باشد نظام‌های برآمده از آن تأثیرگذار‌تر خواهد بود. وی گفت: انقلاب اسلامی و ۵۷ کشور مسلمان ظرفیت بی‌نظیری دارند که می‌توانند از الهام گرفتن از اسلام ناب محمدی و الگو گیری از جمهوری اسلامی و با همکاری و همگرایی هم، ​تمدن نوین اسلامی را محقق کنند و هندسه قدرت جهانی را به نفع کشور‌های اسلامی تغییر دهند و این قدرت تمدنی را بر اساس عدالت و صلح خواهی در مقیاس جهانی شکل دهند. وی گفت: امروز

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1