درخواست شهرداری مبنی بر دریافت عوارض از تاکسی‌های اینترنتی غیرقانونی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اجتماعی

درخواست شهرداری مبنی بر دریافت عوارض از تاکسی‌های اینترنتی غیرقانونی است

فراروخبرگزاری فرارو |
اسمش را «عوارض استفاده از زیرساخت‌های شهری» می‌گذارند تا همه‌چیز بوی منطق بگیرد. همه می‌دانند، اما که این اسمش همان «سهم‌خواهی» است؛ چیزی که محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران به شدت اصرار به انکار آن دار

اسمش را «عوارض استفاده از زیرساخت‌های شهری» می‌گذارند تا همه‌چیز بوی منطق بگیرد. همه می‌دانند، اما که این اسمش همان «سهم‌خواهی» است؛ چیزی که محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران به شدت اصرار به انکار آن دارد.او چند وقت پیش در گفتگو با سایت خبری دیجیاتو گفت: «نامش را نباید سهم‌خواهی گذاشت. ما اعلام کردیم ۲ تا ۵درصد کرایه‌ای که می‌گیرند را به عنوان عوارض استفاده از زیرساخت‌های شهری به شهرداری بدهند. ما پیشنهاد دادیم که این درصد عوارض ابتدا از ۲درصد آغاز شود و ظرف ۳سال آینده به ۵درصد برسد.این هزینه عوارض استفاده از زیرساخت‌های شهری است و نه چیزی فراتر و یا به اصطلاح سهم‌خواهی.» بعد هم پا را فراتر می‌گذارد و با یک حساب سرانگشتی اعلام می‌کند که تمام تاکسی‌های اینترنتی در طول یک سال بیش از ۱۰۰۰میلیارد تومان درآمد دارند. چه ایرادی دارد که دو درصد از درآمد میلیاردی سالیانه آن‌ها صرف توسعه حمل‌ونقل عمومی شهری شود؟

به جای کمک، چرتکه می‌اندازند

اینجاست که مدیران تاکسی‌های اینترنتی بنای اعتراض برمی‌دارند و اعلام می‌کنند که شهرداری نه تنها سعی می‌کند سهم‌خواهی‌اش را در ورای اصطلاح ساختگی «عوارض استفاده از زیرساخت‌های شهری» به خورد سیستم‌های حمل‌ونقل آنلاین بدهد، بلکه برای درآمد آن‌ها هم کیسه می‌دوزد.حرف‌شان این است که از قضا هر سازمانی تا حد توان باید به جای چرتکه‌اندازی، کمک‌حال‌شان باشند؛ مثل تمام کشور‌های دیگری که از کسب‌وکار‌های نو و تازه حمایت می‌کنند تا زنده بمانند و پیشرفت کنند. حالا دقیقا در شرایطی که سامانه‌های حمل‌ونقل آنلاین با حضورشان بخش زیادی از بار اشتغال‌زایی کشور را به دوش می‌کشند و در سهولت رفت‌وآمد مردم هم نقش به‌سزایی دارند، یک نهاد دولتی بنای دعوا برداشته و هر روز سازی تازه می‌زند.مدیران تاکسی‌های اینترنتی همچنین با اشاره به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده درخواست شهرداری مبنی بر دریافت عوارض را از بیخ غیرقانونی می‌دانند و معتقدند شهرداری و وزارت کشور به دنبال تغییر مدل فعالیت آن‌ها هستند. پورسیدآقایی این دغدغه مدیران تاکسی‌های اینترنتی را هم با منطق خودش این‌طور جواب می‌دهد: «شهرداری در واقع به دنبال آن است که تاکسی‌های اینترنتی ضوابط خودرو‌های حمل‌ونقل عمومی را داشته باشند.»او حتی پای قانون را هم به میان می‌آورد و اضافه می‌کند: «بر اساس ماده ۹ قانون توسعه حمل‌ونقل، مدیریت حمل بار و مسافر به عهده شهرداری‌هاست.» این، اما برگ برنده برای شهرداری تلقی نمی‌شود. آن‌طور که رضا الفت‌نسب، سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکار‌های مجازی، در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید، تاکسی‌های اینترنتی اصلا جزئی از حمل‌ونقل عمومی نیستند و کاملا صنفی هستند و باید بر اساس ماده ۸۷ قانون نظام صنفی درباره‌شان تصمیم‌گیری شود.همچنین او هم به تبعیت از پورسیدآقایی پای قانون را وسط می‌کشد و می‌گوید: «طبق قانون اگر شرکتی مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کند، دیگر نباید عوارضی پرداخت کند مگر این‌که استثنا و در جایی تصویب شده باشد. در حالت عادی، دریافت عوارض به همراه مالیات بر ارزش افزوده ممنوع است.»

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

از قانون که می‌گوییم، از چه می‌گوییم؟

طبق ماده ۵۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده، برقراری هرگونه عوارض و سایر وجوه برای انواع کالا‌های وارداتی و تولیدی و همچنین ارائه خدمات که در این قانون تکلیف مالیات و عوارض آن‌ها تعیین شده، ممنوع است. با توجه به این‌که تمامی سامانه‌های هوشمند حمل‌ونقل خودرو مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند، با استناد به ماده قانون ذکر شده، هیچ نهاد یا سازمانی نمی‌تواند آن‌ها را ملزم به پرداخت عوارض کند. این در حالی است که آماج دریافتی‌ها از تاکسی‌های اینترنتی تمامی ندارد و هر روز بهانه تازه‌ای تراشیده می‌شود؛ یک‌بار عوارض خودرو، بار دیگر مالیات بر ارزش افزوده و حالا هم عوارضی که شهرداری پی آن است.با وجود این‌که پورسیدآقایی می‌گوید به دنبال حل قضیه با تعامل است، اما اقدامات قانونی هم انجام داده و درخواست خود را با ارسال نامه‌ای به گوش معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری هم رسانده است. این‌جا، اما نقطه پایان کشمکش‌های شهرداری با تاکسی‌های اینترنتی نیست.مسئولان این سازمان قصد کوتاه آمدن ندارند و دریافت عوارض از این سیستم‌های حمل‌ونقل جوان را حق مسلم خود می‌دانند. آن‌طرف الفت‌نسب هم می‌گوید: «واقعیت این است که تاکسی‌های اینترنتی هم در این چند سال اخیر خسته شده‌اند و به‌دنبال حل مشکل از هر راهی هستند. در شهر‌های مختلف این شرکت‌ها به‌مشکل می‌خورند و خودرو‌ها توقیف می‌شوند. فضا فرسایشی شده است؛ اما به تاکسی‌های اینترنتی تأکید کرده‌ایم حتی توافق باید به‌گونه‌ای باشد که ما را درگیر تمام شهر‌های ایران نکند. توافق باید ملی باشد و از طرفی قانونی‌بودن آن مهم است. پرداخت ارزش‌افزوده و عوارض به‌شکل همزمان قانونی نیست.»

حالا دیگر نوبت زمان است که بگذرد تا معلوم شود زور چه کسی بر دیگری می‌چربد. آیا شهرداری می‌تواند به اسم «عوارض استفاده از زیرساخت‌های شهری» هزینه‌ای غیرقانونی برای تاکسی‌های اینترنتی بتراشد و با «سهم‌خواهی» ‌اش تا ورشکستگی و تعطیلی آن‌ها پیش برود یا مدیران جوان این سامانه‌های هوشمند از این سد هم مثل تمام موارد قبلی به سلامت عبور می‌کنند و همان مالیات بر ارزش افزوده قانونی‌شان را پرداخت می‌کنند؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مرحله دوم برخورد با اراذل و اوباش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در مرحله دوم عملیات برخورد با اراذل و اوباش، ۴۰۸ نفر دستگیر و ۲۰۷ محله از وجود این افراد پاکسازی شد.

چه کنم؛ عشق دندان‌پزشکی‌ام / دانشجوی قلابی که با عنوان نخبه سر از تلویزیون هم درآورد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
چندی پیش بود که با پیگیری حراست دانشگاه شهید بهشتی پرونده‌ای برای رسیدگی به کلانتری ۱۶۳ ولنجک ارجاع شد. وقتی یک روز داشتم از جلوی دانشگاه شهید بهشتی رد می‌شدم، با خودم گفتم به آن‌جا بروم و از دانشجویان رشته دندانپزشکی سوال‌هایی بپرسم. برای همین پرس‎و‌جو کردم و فهمیدم که رشته دندانپزشکی چه زمان‌هایی کلاس دارد و دانشجویان این رشته چه درس‌هایی می‌خوانند. من عاشق رشته دندانپزشکی بودم؛ همیشه دوست داشتم دندانپزشک شوم ولی موفق نشدم که در این رشته قبول شوم. برای همین پرس‎و‌جو کردم و فهمیدم که رشته دندانپزشکی چه زمان‌هایی کلاس دارد و دانشجویان این رشته چه درس‌هایی می‌خوانند.

آیا نوید محمدزاده، بهروز وثوقی دوران ماست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
چندی پیش «آتیلا پسیانی» در برنامه‌ای تلویزیونی، «نوید محمدزاده» را جایگزین مناسبی برای «بهروز وثوقی» در سینمای امروز ایران دانست. چقدر مقایسه این دو بازیگر درست است؟ شمایلی که این دو در سینما ساخته‌اند، بسیار متفاوت از هم است، پس چرا «نوید محمدزاده»، برخی‌ را یاد «بهروز وثوقی» انداخته. «نوید محمدزاده» شاید در ایفای نقش قشر فقیر جامعه به «بهروز وثوقی» شبیه باشد، اما قهرمان نیست؛ قهرمانی که بتواند الگو و رویای مخاطبان سینما باشد. او در این فیلم همچون «قیصر» که آغاز شهرت «بهروز وثوقی» بود، گرفتار مصیبتی شد که جامعه بر او تحمیل کرد. هرچه هست، او به «قهرمان» تبدیل نشده؛ یعنی همان چیزی که «بهروز وثوقی» را تا امروز در ذهن مخاطبان ماندگار کرده است.

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ماشین عروس متفاوت زوج عراقی+تصاویر

4+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

جلسه شورای شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ واکنش‌ها به حذف کلمه «شهید» از برخی کوچه‌های پایتخت همچنان ادامه دارد، دیروز جمالی نژاد معاون وزیر کشور در امور عمرانی و توسعه شهری و روستایی از برخورد شدید و پیگیری موضوع سخن گفت و امروز نائب رئیس شورای شهر در ابتدای جلسه شورا گفت که با جدیت این مسئله را دنبال خواهیم کرد.

نظرها

اخبار بیشتر