حمله به گذرگاه البوکمال: محاصره سوریه و زیر آتش گرفتن هم‌پیمانان دمشق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
حمله به گذرگاه البوکمال: محاصره سوریه و زیر آتش گرفتن هم‌پیمانان دمشق

حمله به گذرگاه البوکمال: محاصره سوریه و زیر آتش گرفتن هم‌پیمانان دمشق

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک رسانه لبنانی نوشت که بازگشایی گذرگاه مرزی البوکمال-القائم در مرزهای سوریه و عراق از اهمیت سیاسی بالایی برخوردار است، چراکه نشان دهنده موفقیت طرفین محور مقاومت در تجدید ارتباطات جغرافیایی میان خود در راستای تشدید مقابله با آمریکا و رژیم صهیونیستی است و به همین دلیل واشنگتن و تل‌آویو برای ممانعت از بازگشایی آن تلاش می‌کنند.

به گزارش ایسنا، روزنامه الاخبار لبنان با انتشار گزارشی درباره حمله اخیر به منطقه البوکمال سوریه نوشت: به تعویق افتادن بازگشایی گذرگاه مرزی البوکمال-القائم در مرزهای سوریه و عراق در پی حمله پهپادی اسرائیل به نیروهای عراق در منطقه البوکمال به معنای تحقق اهداف این حملات است. بر کسی پوشیده نیست که قطع راه دمشق بغداد تهران و یا طبق گفته واشنگتن و تل‌آویو «بزرگراه دمشق - بغداد - تهران» از اولویت‌های اصلی آمریکا و اسرائیل در سوریه است.

طبق گزارش این روزنامه، حامیان باقی ماندن نیروهای آمریکا در سوریه پس از اعلام موفقیت مأموریت اصلی این نیروها یعنی مقابله با داعش توسط ترامپ، موضع‌شان را با تأکید بر اهمیت مقابله با آنچه «نفوذ روزافزون ایران در سوریه» می‌نامند، توجیه کردند که طبق ادعای آنها (آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها) گذرگاه القائم یکی از دروازه‌های این نفوذ است. مرزهای مشترک میان سوریه و عراق همچنین امکان ایجاد بسیاری از نقاط عبور دیگر را نیز فراهم می‌کند اما بازگشایی گذرگاه مرزی البوکمال-القائم از اهمیت نمادین و سیاسی بالایی برخوردار است، چراکه نشان دهنده موفقیت طرفین محور مقاومت در تجدید ارتباطات جغرافیایی میان خود در راستای تشدید مقابله با آمریکا و رژیم صهیونیستی است و به همین دلیل واشنگتن و تل‌آویو برای ممانعت از بازگشایی آن تلاش می‌کنند.

الاخبار در ادامه آورده است: با توجه به این اطلاعات، گسترش دامنه تجاوزات اسرائیل که در هفته‌های اخیر شامل عراق نیز شده است. معنای متفاوتی نسبت به آنچه در بسیاری از تحلیل‌ها اعلام شده، دارد. طبق این تحلیل‌ها، حملات مذکور واشنگتن را در مقابل برخی از هم‌پیمانان عراقی‌اش که به نوبه خود در برابر نیروهای حشد شعبی در وضعیت سختی قرار دارند، به چالش کشید. طبق این گزارش‌ها، حملات اسرائیل همچنین می‌تواند جان سربازان آمریکا و منافع آن در عراق را به خطر بیندازد، چراکه طبق گفته ابو مهدی المهندس، از فرماندهان ارشد حشد شعبی، این نیروها آمریکا را مسؤول این حملات می‌دانند.

این رسانه در ادامه گزارش داد: نمی‌توان این حملات را بی‌ارتباط با فعالیت اسرائیلی و آمریکایی در داخل سوریه و اقلیم کردستان عراق دانست، فعالیتی که هدف از آن «کنترل نفوذ ایران» و محاصره دمشق و هم‌پیمانانش است. همچنین این حملات می‌توانند به عنوان هشداری برای طرف عراقی مبنی بر ضرورت تعویق بازگشایی گذرگاه القائم و سرپیچی از تحریم‌های تحمیلی آمریکا و غرب علیه ایران و سوریه تلقی شود. اگرچه طرف عراقی سعی کرد که از چشمان آمریکایی‌ها که در نزدیکی گذرگاه القائم مستقر هستند، دور بماند و پیشنهاد بازگشایی گذرگاهی موقت در الحصیبه هم‌مرز با البوکمال را داد اما بازگشایی این گذرگاه همچنان به تعویق افتاد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

الاخبار در ادامه با اشاره به اهمیت این گذرگاه، تأکید کرده است که بازگشایی گذرگاه البوکمال-القائم برای سوریه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه بازگشایی آن به ایجاد یک دروازه مهم اقتصادی کمک می‌کند که علاوه بر فعال کردن صادرات زمینی در رفع نیازهای مهم دمشق از سوخت گرفته تا موارد دیگر هم سهیم خواهد بود. همچنین بازگشایی گذرگاه مذکور تأثیر محاصره را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و سوریه را قادر می‌سازد تا نیازهای اضطراری خود برای بازسازی مناطق آزاد شده و همچنین امکان ورود ارزهای خارجی به کشور را فراهم کند اما این امیدها با تلاش‌های آمریکایی اسرائیلی برای محاصره دمشق و هم‌پیمانان آن مواجه است؛ مسأله‌ای که مقامات رسمی آمریکا بارها بر آن تأکید کرده‌اند و آخرین مورد آن توسط جویل ریبورن، فرستاده ویژه آمریکا به سوریه مطرح شد و وی در شهر استانبول ترکیه تأکید کرد که کشورش با تحریم‌های اقتصادی به دنبال خشکاندن درآمدهای دولت سوریه و هم‌پیمانان آن است.

طبق این گزارش، آنچه پس از به تعویق افتادن بازگشایی این گذرگاه مشخص شد این مسأله است که ما در مقابل «تقسیم نقش‌های آمریکا و اسرائیل» قرار داریم. واشنگتن از تل‌آویو برای دستیابی به اهداف فعلی خود که دقیقا با اهداف اسرائیل یکسان بوده و مستقیما با جنگ آنها با ایران و محور مقاومت مرتبط است، استفاده می‌کند. مهمترین این اهداف قطع کردن حدالامکان ارتباط جغرافیایی میان طرف‌های محور مقاومت است و طبق گفته استفان کوک، تحلیلگر مشهور فارن پالسی، اسرائیل در حال انجام مأموریت‌های «کثیف» است و آمریکا تکمیل کردن نتایج آن را با تشدید فشارهای سیاسی‌اش بر برخی از رهبران صاحب نفوذ عراقی بر عهده می‌گیرد. جزئیات دیگری هم وجود دارند که بر تقسیم شدن مأموریت‌های آمریکا و اسرائیل تأکید می‌کنند، ازجمله این جزئیات می‌توان به پایگاه‌های آمریکایی اشاره کرد که پهپادهای مهاجم به مواضع حشد شعبی از آنجا پرواز کرده‌اند. اطلاعت به دست آمده از منابع مختلف حاکی از آن است که برخی از این عملیات‌ها توسط پهپادهایی انجام شده است که از پایگاه‌های آمریکا در منطقه شرق فرات سوریه به پرواز درآمده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا19 ساعت قبل
جایزه ادبی «نلی زاکس» که به نام شاعر آلمانی برنده نوبل برگزار می‌شود امسال «کامیلا شمسی» نویسنده بریتانیایی-پاکستانی را به عنوان برنده نهایی خود اعلام کرده بود اما پس از چند روز و در تصمیمی عجیب هیات داوران آلمانی این جایزه ادبی اعلام کرد به سبب نقش این نویسنده در بایکوت اسرائیل و فعالیت‌هایش در حمایت از مردم فلسطین از تصمیم خود صرف نظر کرده‌ و جایزه ۱۵ هزار یورویی را به این نویسنده نخواهد داد. هیات داوران جایزه «نلی زاکس» دو هفته پیش «کامیلا شمسی» را برنده نهایی خود اعلام کرده و او را به عنوان نویسنده‌ای توصیف کرده بود که میان جوامع پیوند برقرار می‌کند، اما زمانی که از فعالیت‌های سیاسی او باخبر شده، زیر رای اولیه خود زده است. بنا بر اعلام، جایزه ادبی «نلی زاکس» به یاد شاعر برنده نوبل توسط شهر دورتموند آلمان به نویسندگانی تعلق می‌گیرد که در جهت ایجاد و بهبود ارتباط فرهنگی میان افراد فعالیت می‌کنند و «میلان کوندرا» و «مارگارت اتوود» از جمله برندگان مطرح پیشین آن هستند. «کامیلا شمسی» که سال گذشته برای نگارش رمان «آتش خانگی» موفق به کسب جایزه ۳۰ هزار پوندی ادبیات داستانی زنان شده، همچنین فاش کرد که شهر دورتموند آلمان از انتشار بیانیه او خودداری کرده است. او تصریح کرد که اجازه نخواهد داد کتابش در اسرائیل به چاپ برسد چون هیچ ناشری مستقل از دولت در آن‌جا وجود ندارد.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
برندسازی رمز موفقیت ایران در صنعت خودروسازینماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید برای مشارکت با شرکت‌های خودروسازی خارجی فرش قرمز پهن کرد، افزود: از آنجایی که تمام شرکت‌های خودروسازی با شروع تحریم ایران را ترک می‌کنند ما باید به دنبال داخلی‌سازی و تامین نیازها با تکیه بر توان داخلی از طریق برندسازی و افزایش کیفیت تولیدات باشیم. این نماینده مردم در مجلس دهم درباره واگذاری سهم دولت در خودروسازی‌ها، اضافه کرد: خودروسازی‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شوند و دولت تنها از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده بر این صنعت نظارت کند. شرایط کنونی خودروسازی ناشی از دولتی بودن استرئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت نمی‌تواند خودروساز باشد، ادامه داد: دولتی بودن خودروسازی، شرایط کنونی را برای این صنعت رقم زده است. ۹۰ درصد خودروهایی مانند کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس، لودر و بلدوزر وادراتی استوی با بیان اینکه ۹۰ درصد خودروهایی مانند کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس، لودر و بلدوزر یا وادراتی است یا به صورت CKD وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: باید واردات خودرو بدون انتقال ارز آزاد شود چراکه در حال حاضر تولید خودروهای سنگین در کشور به مشکل تبدیل شده و این مشکل در آینده بحران خواهد شد. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: زمانی که اتوبوس‌ها عمر مفید خود را از دست می‌دهند آسیب‌ها و خطرات بسیاری برای مردم در جاده‌ها ایجاد می‌شود. /انتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانهها
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
مبارزه با فساد انتخابی را در دستور کار قرار می‌دهد یعنی برخی افراد فاسد انتخاب شده را هدف قرار می‌دهد، به ریشه‌ها و اصل فساد خیلی کار ندارد. من مخالف جوانگرایی نیستم ولی این به معنی استفاده از نیروهای بی تجربه و صفر کیلومتر و نادیده گرفتن تجربیات ۴۰ ساله انقلاب نیست. آنچه که توسط این جریان موسوم به سوم مطرح نمی‌شود مردم سالاری و توسعه سیاسی و سرمایه گذاری در کشور است. مثلا در دفتر فلان سردار دو جاسوس اسرائیل شناسایی شد که در زندان با برخی زندانیان سیاسی هم همبند بودند و یکی از آنها اعدام شد. البته باید توجه داشت که علیرغم حاکمیت اقتصاد بازار در جوامع سرمایه داری، در موارد ضروری آنها هم سراغ کوپنی شدن رفته‌اند.

افتتاح نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز

مهرمهر20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1