ترامپ روی هوا تصمیم گیری می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

ترامپ روی هوا تصمیم گیری می‌کند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل : رئیس جمهور ترامپ روی هوا در ارتباط با مسائل سیاسی تصمیم گیری می‌کند و اغلب نظرش را تغییر می‌دهد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، سوزان رایس سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان درباره برکناری جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: این اقدام در زمانی نامناسب انجام شد.

مجری برنامه پرسید با توجه به آشوب‌هایی که در کاخ سفید وجود دارد آیا زمانی که خبر برکناری جان بولتون را شنیدید متعجب شدید؟

رایس در پاسخ گفت: «من از زمان برکناری او متعجب شدم، زیرا این اتفاق با پیش زمینه‌ای کمی رخ داد. اما من از این موضوع متعجب نشدم که ما به این مرحله رسیده‌ایم، زیرا واضح به نظر می‌رسید که از بسیاری جهات منافع سیاسی و مواضع سیاسی بولتون با رویکرد‌های رئیس جمهور ترامپ به شدت فاصله دارد. اخیرا روایت‌هایی در این باره می‌شنیدیم که چگونه تلاش شد تا بولتون از حضور در نشست‌های بسیار مهم که مشاور امنیت ملی باید در آن‌ها حضور داشته باشد‏, کنار گذاشته شود. پس این حقیقت که این اختلاف نظر آشکار و به برکناری او منجر شد، جای تعجب ندارد. فکر می‌کنم زمان انجام این اقدام مایه تعجب است، زیرا این اتفاق چند روز پس از توقف گفتگو‌ها درباره افغانستان رخ داد و ما همچنین در آستانه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار داریم، جایی که در آن مسئله سیاست خارجی مطرح می‌شود؛ بنابراین اکنون برای اینکه ما مشاور امنیت ملی نداشته باشیم یا یک مشاور امنیت ملی جدید داشته باشیم، زمان مناسبی نیست.»

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رایس گفت: بولتون رویکرد سختگیرانه‌ای در ارتباط با شماری از موضوعات داشت که من در اغلب موارد با آن‌ها مخالف هستم برای مثال در ارتباط با ونزوئلا و رویکردش در قبال ایران. اما در ارتباط با افغانستان فکر می‌کنم او به نکته مهمی اشاره کرده بود. این اشتباه است که بخواهیم از طالبان برای برگزاری گفتگو در کمپ دیوید دعوت کنیم، زیرا آن‌ها هزاران آمریکایی را کشته‌اند و این در حالی است که آن‌ها با پایان دادن به درگیری‌ها در افغانستان با دولت این کشور موافقت نکرده‌اند و با دولت افغانستان گفتگو نمی‌کنند.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

جان بولتون نتوانست مقامات در سطح کابینه را -که توصیه‌هایی در اختیار رئیس جمهور قرار می‌دهند- در ارتباط با همه موضوعات متقاعد کند. او سبب خشم شمار زیادی از مقامات شد. تصمیمات اتخاذ شده در ارتباط با مسائل مختلف بر اساس یک روال عادی صورت نگرفته‌اند. ما همچنین رئیس جمهوری داریم که توجهی کمی به تاریخ و تحلیل و بررسی گزینه‌های مختلف دارد. او روی هوا در ارتباط با مسائل سیاسی تصمیم گیری می‌کند و اغلب نظرش را تغییر می‌دهد. اکنون با شرایط خطرناکی مواجه هستیم.

این مقام سابق امریکایی افزود سیستم در هم شکسته است. رئیس جمهور ترامپ در حال اثبات این موضوع است که حتی اگر ما سیستمی داشته باشیم که باید بر اساس موارد تعیین شده عمل کند، او توجهی به این موضوع نشان نمی‌دهد. ما با دو مشکل مواجه هستیم یکی فرایند ناکارآمد امنیت ملی و دیگری رئیس جمهوری که خود به عنوان فرمانده کل قوا به صورت قابل توجهی منافع ما را به خطر می‌اندازد. این که رئیس جمهور منافع خودش را فراتر از منافع امنیت ملی آمریکا قرار می‌دهد که در موارد بسیاری به نظر می‌رسد این الگوی مورد نظر است، به شدت برای امنیت ما و جایگاه ما در جهان و توانایی ما برای حفاظت از خودمان خطرناک و مضر است، زیرا کار دستگاه اطلاعاتی همین است. کار دستگاه اطلاعاتی حفاظت از مردم آمریکا در مقابل دشمنان ماست.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
علی ادیانی نماینده مردم قائمشهر در تشریح این تقاضا، گفت: اساسنامه شرکت ملی گاز مربوط به سال ۵۶ است و ۴۲ سال با خلاء قانونی از منظر شورای نگهبان در شرکت ملی گاز مواجه هستیم. وی افزود: هیچ یک از دولت‌ها به رغم تکالیف قانونی، لایحه اساسنامه شرکت ملی گاز را تدوین نکرده‌اند، بنابراین کمیسیون انرژی مجلس دهم، کمیته تدوین اساسنامه شرکت ملی گاز را تشکیل داد. همچنین فاطمه ذوالقدر نماینده تهران در مخالفت با این درخواست، گفت: تدوین اساسنامه شرکت ملی گاز امری ضروری است اما با توجه به اهمیت اساسنامه شرکت ملی گاز، این اساسنامه باید بر اساس روال عادی و در صحن علنی مجلس بررسی شود. مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود نیز در مخالفت با این تقاضا، گفت: طرح اساسنامه شرکت ملی گاز دارای معایب متعدد است، اداره قوانین مجلس نیز ایرادات متعددی به این اساسنامه وارد کرده، لذا باید مواد این اساسنامه در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و ایرادات آن رفع شود. در پایان نمایندگان با ۶۳ رأی موافق، ۹۷ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر در مجلس با بررسی اساسنامه شرکت ملی گاز طبق اصل ۸۵ قانون اساسی مخالفت کردند و خواستار بررسی این اساسنامه در صحن علنی مجلس شدند.

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری9 ساعت قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.

در میان مردم …

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
با هم و در کنار هم بودن، از راه‌های رسیدن به موفقیت است، این جان کلام مردمی است که امروز خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به میان آنان رفت …همدلی و همراهی مسولان، جلوگیری از سنگ‌اندازی برنامه‌های کاری، وظیفه شناسی مسولان، علنی نشدن اختلافات، رسیدگی و درک نیاز‌های مردمی، به فکر آینده‌سازان ایران بودن و رعایت حقوق مردم از مهمترین محور‌های گفتگوی خبرنگار ما با مردم بود.
فارسفارس5 ساعت قبل
با اینکه برخی افراد تصور می‌کنند هماهنگی بین گروه‌های تروریستی فقط یک داستان است اما کارشناسان معتقدند عناصر خارجی نقش مهمی در برقراری ارتباط بین گروه‌های تروریستی مستقر در پاکستان دارند. در دوره مجاهدین و طالبان، شبکه حقانی بیشتر به اسم بنیان‌گذار خود یعنی گروه جلال‌الدین حقانی شناخته می‌شد اما پس از سقوط طالبان، اسم شبکه حقانی برای یک جریان مسلحانه به رهبری جلال‌الدین حقانی و سپس فرزندش سراج‌الدین حقانی تثبیت گردید. پس از سقوط طالبان، جلال‌الدین حقانی، نقش مبارزاتی خود را به فرزندانش به خصوص سراج‌الدین حقانی واگذار کرد. انس حقانی «سراج‌الدین حقانی» و «انس حقانی» از دیگر فرزندان جلال‌الدین حقانی هستند که اولی در حال حاضر رهبری شبکه حقانی را به عهده دارد و دومی در کابل زندانی بوده و قرار است مبادله و آزاد شود. انس حقانی، فرزند جلال‌الدین حقانی و برادر سراج‌الدین حقانی است.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر