گزارش| موازنات سیاسی ترکیه و نقشه راه علی باباجان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گزارش| موازنات سیاسی ترکیه و نقشه راه علی باباجان

گزارش| موازنات سیاسی ترکیه و نقشه راه علی باباجان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
باباجان برای عبدالله گل احترام ویژه‌ای قائل است اما ظاهراً او همچنان می‌خواهد عضو هیچ حزبی نشود. در همین حال٬ بین دیدگاه‌ها و منش سیاسی باباجان و داوود اوغلو هم تفاوت‌هایی وجود دراد و احتمال عضویت او در حزب جدید٬ بعید است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬‌ در بخش نخست گزارش٬ انتقادات علی باباجان از متفکرین اقتصادی ترکیه علیه حزب عدالت و توسعه و در گفت‌وگو با روزنامه قرار مورد توجه قرار گرفت.

در بخش پایانی این گزارش٬ به موضوع چند و چون تاسیس حزب و نقشه راه باباجان برای حل مشکلات ترکیه پرداخته می‌شود.

اسامی کادرهای اصلی فعلا محرمانه است

علی باباجان در مورد اسم حزب جدیدالتاسیس خود می‌گوید: «این موضوعی است که باید با همفکری همه دوستان و در یک مقطع نهایی به آن پرداخته شود و نام مناسبی انتخاب کنیم.»

باباجان همچنین در مورد اسامی مهم‌ترین اعضا و سران حزب خود می‌گوید: «اجازه بدهید این لیست فعلا محرمانه بماند. من در این مقطع نمی‌خواهم اسامی افراد را رو کنم. بسیاری از همکاران و دوستان شما با ما در ارتباط هستند و به وقتش٬ تمام این سوالات به شکل شفاف پاسخ داده خواهد شد. تا زمانی هم که از خود من چیزی نشنیده‌اید٬ باور نکنید و به شایعات توجه نکنید. این روزها اغلب اوقات من صرف آشنایی با دوستان جدید می‌شود و سخت مشغول کار هستیم. بگذارید صادقانه بگویم٬ اصلا انتظار نداشتم تا این اندازه استقبال شود. دوستان زیادی به ما مراجعه‌ کرده‌اند و در مورد شرایط نامطلوب ترکیه دردمند هستند و می‌خواهند کمک کنند. من بسیار خوشحالم از این که استعداد و ظرفیت منابع انسانی اکیپ ما بالاست و من می‌توانم در این مورد مدعی باشم و اعلام کنم که واقعا افراد توانمندی در کنار ما هستند.»

باباجان٬ گل و داوود اوغلو

باباجان در مورد عبدالله گل گفته است: «با عبدالله بیگ در سال ۱۹۹۰ آشنا شدم. خانواده ما ایشان را بسیار دوست دارد و کسی است که در سال ۲۰۰۱ مرا به دنیای سیاست وارد کرد. او بسیار انسان درست و صادقی است و خدمات بزرگی انجام داد. از تصمیمات و اقدامات ما حمایت می‌کند. در ماه٬ یکی دو بار دیدار می‌کنیم. از دانش و تجارب ایشان استفاده می‌کنیم. ایشان همچنان معتقد است که یک رئیس جمهور باید بیطرف باشد و زیر چتر یک حزب جای نمی‌گیرد. در مورد جناب داوود اوغلو هم باید بگویم که آشنایی من و احمد بیگ به سال ۲۰۰۳ باز می‌گردد. ما دوست نزدیک هم شدیم و رابطه خانوادگی هم داریم. من برای دانش ایشان حرمت قائلم. اما هم اولویت‌های سیاسی و هم منش سیاسی ما اندکی متفاوت است.»

خالقان پیروزی‌های بزرگ٬ در آشپزخانه ما هستند

علی باباجان در مورد اولویت‌های حزب خود به سه مفهوم مهم عدالت٬ آزادی و اقتصاد اشاره کرده و گفته است: «ترکیه در چند مقطع٬ پیروزی‌های بزرگی در حوزه‌های مختلف به دست آورد و در بخش‌هایی همچون اقتصاد و همچنین ارتقای روابط با اتحادیه اروپا٬ واقعا رشد کردیم. من با افتخار می‌گویم٬ اغلب آن افرادی که در آن پیروزی‌ها نقش داشتند و خالقان آن ظفرهای ارزشمند بودند٬ حالا در آشپزخانه جنبش ما هستند و چنین چیزی برایمان بسیار ارزشمند است.»

باباجان در ادامه به این مساله اشاره کرده که نخبه‌های بسیاری نیز هستند که نمی‌خواهند عضو حزب شوند، اما حاضرند خارج از حزب٬ تجارب و دانش و دیگر امکانات خود را در اختیار اکیپ باباجان بگذارند و این نهاد سیاسی جدید٬ تلاش می‌کند فراتر از یک حزب عمل کند و پیش از سال ۲۰۲۰ میلادی٬ اساسنامه خود راتصویب کند.

اکیپ باباجان و سیاست خارجی

علی باباجان در مورد نگرش تیم خود به سیاست خارجی می‌گوید: «مهمترین و قابل اعتمادترین بعد از قدرت یک کشور٬ روابط بین‌الملل و سیاست خارجی آن کشور است. کشوری که از روابط قدرت‌مند و دیپلماسی پویایی برخوردار نباشد در معادلات بین‌الملل نمی‌تواند آمال خود را بیان کند و حرف خود را بر کرسی بنشاند. اگر یک کشور معتبر و شایان اعتماد باشید قدرتمند هستید و در مورد مسائل مختلف می‌توانید اعمال نظر کنید. این قدرت از قدرت نظامی و اقتصادی هم بالاتر است. ما چندین سال متمادی صاحب چنین قدرتی بودیم و آن را تجربه کردیم و توانستیم در معادلات جهانی کشور مقتدر و شایان اعتماد باشیم و خود را به دیگران بقبولانیم و توانستیم در معادلات جهانی حرف خود را بر کرسی بنشانیم و از صلح جهانی محافظت کنیم. در سال ۲۰۰۸ میلادی ما عضو موقت شورای امنیت سازمان ملل شدیم و ۱۵۱ کشور از مجموع ۱۹۲ کشور جهان به ما رای مثبت دادند که در نوع خود یک رکورد بسیار ارزشمند بود و این پیروزی ما توانست برای چندین کشور دیگر نیز به منبع الهام تبدیل شود. اما در حال حاضر در چنین موقعیتی نیستیم. حتی در مسائلی که به شکل شفاف و روشن حق با ماست٬ تنها می‌مانیم. در جغرافیای منطقه نیز سیاست خارجی ما پیش نمی‌رود و مجبور می‌شویم از نیروی نظامی استفاده کنیم. باید بپذیریم که دفاع از منافع ترکیه در معادلات بین‌الملل٬ ارتباط دقیقی با میزان پیشرفت دموکراسی در داخل کشور ما دارد.»

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

دین دولت عدالت است

باباجان بدون این که از اردوغان اسم بیاورد٬ به یکی از سخنان او اشاره کرده و می‌گوید: «ما را به این متهم کرده‌اند که می‌خواهیم تجزیه کنیم. خیر. ما دنبال این چیرها نیستیم. چیزی که اهمیت دارد٬ این است که دولت٬ با تمام شهروندان و هموطنان٬ به یک اندازه فاصله داشته باشد و برخورد همسانی با تمام مردم داشته باشد. اگر چنین نباشد٬ برخی از شهروندان٬ خود را متعلق به این کشور نخواهند دانست. سخن امام علی (ع) را به خاطر بیاوریم که دین دولت را عدالت دانسته و به آن بها داده است. دولت اگر عدالت را در نظر نگیرد و به شیوه عادلانه با همه رفتار نکند٬ حس وحدت و انسجام ملی٬ شکل نمی‌گیرد.»

وی در ادامه و در مورد نگرش کنونی دولت اردوغان به شهروندان می‌گوید: «نباید به پوپولیسم میدان داد. شما الان می‌بینید در آمریکا٬ مکزیکی‌ها را می‌رانند٬ در اروپا٬ ترک‌ها و مسلمانان را می‌رانند. چرا؟ چون می‌خواهند با پروژه‌ دیگری‌سازی٬ کاری کنند که با راندن یک گروه٬ دل گروه دیگری را به دست بیاورند. این بسیار خطرناک است و برای آینده کشور ما هم خطر دارد. ما باید یاد بگیریم٬ انسان‌ها را آن گونه که هستند بپذیریم٬ نه این که آنها را به نفع سیاست خود تغییر دهیم و یا این که فقط به سمت کسانی برویم که مانند ما هستند. چنین چیزی برای کشور خطرناک است.»

فقط به دنبال رای محافظه‌کاران نیستیم

در مصاحبه مفصل روزنامه قرار با علی باباجان٬ از او پرسیده می‌شود: شما رای محافطه‌کاران را می‌گیرید و شاید به این دلیل به تجزیه کردن امت متهم شده‌اید. خود شما چه فکر می‌کنید؟ وی در پاسخ می‌گوید: «ماکه هنوز اسامی اعضای اکیپ خود را اعلام نکرده‌ایم که دیگران بدانند به دنبال رای چه کسانی هستیم. صد البته محافظه‌کاران به عنوان یک گروه مهم و کثیر در ترکیه مهم هستند. اما ما فقط به دنبال رای آنان نیستیم و می‌خواهیم از همه رای بگیریم. در شرایطی که ما اسم اکیپ خود را اعلام نکرده‌ایم نباید فقط بر اساس دانسته‌ها و پیشداوری‌های اولیه قضاوت کنند.»

علی باباجان و معضل کردها

علی باباجان٬ برکنار کردن سه شهردار کرد با حکم وزارت کشور را یک اقدام غلط دانسته و معتقد است: «قبل از هر چیز باید بپذیریم که ما در این کشور مشکلاتی داریم. از جمله ترور٬ حقوق٬ آزادی٬ دموکراسی و اقتصاد. انکار این مشکلات٬ کمکی به حل آنها نمی‌کند. هم هموطنان کرد و هم هموطنان علوی ما مشکلاتی دارند که باید به آنها توجه شود. تلاش برای حل معضل کردها٬ یکی از مهمترین حوزه‌های استراتژی ماست. از مبانی و اصول دموکراسی٬ این است که برگزیده شدگان ملت٬ فقط با رای و اراده دستگاه قضای مستقل برکنار شوند و نه با قوه قهریه پلیس و وزارت کشور.»

اهداف اقتصادی تیم باباجان

علی باباجان معتقد است که ترکیه همواره در طول تاریخ٬ کشوری بوده که دروازه‌هایش به روی دنیای خارج باز بوده و با مناطق مختلف جهان در ارتباط بوده است.

او بر ضرورت جذب سرمایه خارجی تاکید و به این مساله اشاره می‌کند که اگر ترکیه درها را ببندد و خیلی داخلی و درونگرا شود٬ هم اقتصاد ضعیف می‌شود٬ هم دموکراسی.

باباجان در پایان بر این موضوع تاکید کرده که حل مشکلات اقتصادی ترکیه٬ آسان‌تر و راحت‌تر از حل مشکلات دیگر است. او معتقد است که با برخی تدابیر علمی و خردمندانه٬ می‌توان مشکلات اقتصادی را حل کرد اما گذار از مشکلات اجتماعی و سیاسی٬ نیاز به تلاش و صرف وقت بیشتری دارد.

باباجان ضمن اعلام این که هنوز با اکرم امام اوغلو از نزدیک آشنا نشده٬ پیروزی او را ارزشمند دانسته و برایش آرزوی موفقیت کرده است. او همچنین در مورد شیوه فعالیت سیاسی احزاب گفته است: «در حال حاضر٬ احزاب ما معمولا بر اساس ترس و وحشت یا مسائل قومیتی و هویتی فعالیت می‌کنند. این شیوه صحیحی نیست و سیاست باید بر مبنای امید باشد و به مردم امید بدهیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا14 ساعت قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد جواد ظریف در فضای مجازی با فهرست کردن جنایات در یمن نوشت: " خون اعراب در ازای نفت اعراب، الفبای سیاست ایالات متحده: چهار سال بمباران بی‌ملاحظه یمن، صدهزار جان باخته یمنی، بیست میلیون یمنی دچار سوء تغذیه، ۲٫۳ میلیون مورد وبا، آزادی عمل کامل برای مجرمین. در مقابل، حمله تلافی‌جویانه یمنی‌ها به انبار‌های ذخیره نفت مساوی است با «اقدام به جنگ» غیرقابل پذیرش! "

جان کری، پمپئوی بزک شده بود +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
این کارها یادآور افتخارت تجربه آمریکایی است". ظریف نوشت "پمپئو! دروغ، تقلب و خود را ذلیل مشتری‌های خارجی کردن که بی‌اعتنایی کامل به خون و ثروت را پنهان می‌کنند، در روزهای اخیر به اوج رسیده است". همزمان بخشی از کتاب خاطرات شرمن (معاون کری و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای) منتشر شده که می‌نویسد: "با گذشت زمان آموختم در چه مواقعی حرکات دراماتیک ظریف نمایشی بوده یا واقعا ناراحت است. و دیگر برای مذاکره و قول و قرار از موضع پایین با شیطان بزرگ وسوسه نشود.

مذاکره | فشار حداکثری

همشهریهمشهری1 روز قبل

پاسخ هرگونه توطئه آمریکایی‌ها را خواهیم داد

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی گفت: آمریکایی‌ها باید سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند و هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. وی گفت: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از رهبر خردمند و شجاع و نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و البته سیاست ما صلح و امنیت پایدار در منطقه با خروج نیرو‌های متجاوز و بیگانه است. وی افزود: دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد و به دنبال صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حقوق ملت‌های اسلامی است. رحیم صفوی پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و حتی پیروزی مدافعان حرم را نشات گرفته از فلسفه و منطق عاشورای حسینی دانست و گفت: بعد از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس متحدان انقلاب اسلامی با توانمندی عظیم و با اهداف حق طلبانه از آمریکایی‌ها و متحدان آن‌ها در منطقه قوی‌تر شده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها و دوستانشان جریان سلطه‌گر و شیطانی هستند، اما متحدان انقلاب اسلامی به دنبال اهداف حق‌طلبانه و استقرار صلح و امنیت در منطقه هستند و جریان مردمی از آن‌ها حمایت می‌کند که خدا به آن‌ها وعده پیروزی داده است. وی گفت: سیاستمداران و تحلیلگران امروز قدرت نفوذ جمهوری اسلامی از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند را درک می‌کنند، اما بعد از ۳۰ سال از دفاع مقدس اهداف آمریکا و صهیونیست در منطقه با شکست مواجه شده است. رحیم صفوی افزود: آمریکا بعد از ۱۸ سال اشغال افغانستان نتوانسته امنیت و رفاه بیشتر را برای این کشور فراهم کند و راهبرد آمریکا در عراق و افغانستان با شکست مواجه شده است. وی گفت: ائتلاف آمریکایی‌ها برای براندازی بشار اسد و ایجاد داعش با خسارات فراوان وکشتار مسلمانان در عراق و سوریه به پیروزی نرسید. وی افزود: بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار از مردم این کشور‌ها را کشت، اما نتوانست محبوبیت کسب کند. وی اضافه کرد: رئیس جمهور کنونی آمریکا که به نظر می‌رسد از عقلانیت رفتاری یک رئیس جمهور خارج شده است طرح معامله قرن او همان طور که طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر با شکست مواجه شد، شکست خورده است. وی گفت: آمریکایی‌ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند همانطور که ارتش سرخ شوروی بعد از ده سال مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد. رحیم صفوی گفت: قدرت آمریکایی‌ها در غرب آسیا رو به افول است و دوستان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هم شکست‌های زیادی را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. وی افزود: دوستان کشور‌های غربی در راهبرد غلطی که صهیونیست‌ها برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح در فکر آن‌ها کرده‌اند با تجاوز به یمن پنج سال مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیدند و با محاصره اقتصادی اجازه ورود مواد غذایی و دارو را به آن‌ها نمی‌دهند، اما امروز این دو کشور عربی پیروز نشده‌اند و مجبورند عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. وی با اشاره به تاریخ ایثارگری یمنی‌ها گفت: در سال ۱۹۶۷ یمنی‌ها هزاران متجاوز مصری را از کشورشان بیرون کردند و اگر هم اکنون مقابله به مثل می‌کنند این یک حق دفاع مشروع برای آنان است. وی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان و متجاوزان به فلسطین و یمن از نظر نظامی و اقتصادی فرسوده و خسته شده‌اند و با سیاست‌های غلط و شکست خورده اعتبار آن‌ها از دست رفته است. وی گفت: جمهوری اسلامی امروز با اقتدار در منطقه در دل معادله و توازن منطقه‌ای است و حرف اول را می‌زند. رحیم صفوی افزود: قدرت نوظهور جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال شکل گیری و قدرت آمریکایی‌ها در حال افول است. وی افزود: آمریکایی‌ها هم در سیاست در قبال ایران با شکست مواجه شدند و هم در تک قطبی کردن قدرت در جهان به طوری که جهان به سمت چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند. وی گفت: همانگونه که ۶ رئیس جمهور قبلی امریکا نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند ترامپ نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهد شد و با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. وی افزود: ملت ایران با تدبیر رهبری و یکپارچگی همه قوا سد تحریم‌های ظالمانه را می‌شکند و تکبر سیاستمداران آمریکایی را لگدمال می‌کند. رحیم صفوی گفت: ملت صبور ایران درس عزت و اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند و در جریان ترور‌ها و فتنه‌ها حجم عظیمی از بحران‌های داخلی و خارجی را پشت سر گذاشته‌اند. رحیم صفوی افزود: جریان انقلاب اسلامی جریان حق طلب و آمریکایی‌ها یک جریان شیطانی و باطل است و ملت ایران از تحریم‌ها و تنگنا‌های اقتصادی عبور خواهد کرد و سیاست‌های آمریکا به جز شکست و انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی تأکید کرد: ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد و با ظلم‌هایی که به مسلمانان و غیرمسلمانان کرده عاقبت بدی خواهد داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری شجاع و با انسجام و ائتلاف با جبهه مقاومت قادر است از انقلاب و کشور و امنیت و منافع ملی خودش دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی قادر است یک کشور مستقل، آباد، با امنیت و رفاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی را شکل دهد که رهبر معظم انقلاب آن را در ۵۰ سال آینده بشارت داده است. وی گفت: بروز و ظهور قدرت‌های تمدنی و ایجاد تغییر در شاکله قدرت‌های فعلی بدون پشتوانه فلسفی و فکری شدنی نیست و باید بر پایه جهان بینی ارزشی، اخلاقی، انسانی و مبتنی بر فطرت بشری باشد که تحولات عمیق آینده بر این اساس خواهد بود و هر چه این ایدئولوژی قوی‌تر باشد نظام‌های برآمده از آن تأثیرگذار‌تر خواهد بود. وی گفت: انقلاب اسلامی و ۵۷ کشور مسلمان ظرفیت بی‌نظیری دارند که می‌توانند از الهام گرفتن از اسلام ناب محمدی و الگو گیری از جمهوری اسلامی و با همکاری و همگرایی هم، ​تمدن نوین اسلامی را محقق کنند و هندسه قدرت جهانی را به نفع کشور‌های اسلامی تغییر دهند و این قدرت تمدنی را بر اساس عدالت و صلح خواهی در مقیاس جهانی شکل دهند. وی گفت: امروز

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1