۴۰۰ سال نقاره نوازی به عشق حسین (ع) / سنتی که قرنها سینه به سینه شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
۴۰۰ سال نقاره نوازی به عشق حسین (ع) / سنتی که قرنها سینه به سینه شد

۴۰۰ سال نقاره نوازی به عشق حسین (ع) / سنتی که قرنها سینه به سینه شد

مهرخبرگزاری مهر |
شهداد – مراسم نقاره نوازی در شهری آرام در حاشیه جنوبی کویر لوت از ۴۰۰ سال قبل تاکنون نشان دهنده ارادت مردم بی آلایش دیاری است که با شور و عشق حسین (ع) و اهل بیت زندگی می کنند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: شهر شهداد جنوبی‌ترین شهر حاشیه کویر لوت است، این شهر قرنهاست مامنی برای حاشیه نشینان کویر بوده است.

نام این شهر هر چند با تکیه بر سابقه دیرینه و فرهنگ و تاریخ بی نظریش بر سر زبانها جاری شده است و تنها اثر ثبت جهانی ایران را نیز در خود جای داده است اما مردمش آداب و رسوم بومی و محلی خاص خود را دارند و این نکته نیز از جذابیت‌های این منطقه است.

شهداد در اکثر کشورهای جهان به نام کویر و کلوت شناخته می‌شود آرامش مثال زندنی سکوت کویر اما با فرا رسیدن ماه محرم با صدای نقاره‌ها می‌شکند.

پیر مردی که سالها سینه به سینه هنر نقاره نوازی در خانواده‌اش وجود داشته و حالا در تلاش برای آموزش نقاره نوازی به فرزندان و نوه هایش است پشت طبلهای مسی می‌نشیند و به یاد امام حسین بر طبلهای مسی می‌کوبد.

صنعت مس یکی از هنرهای کهن مردم شهداد بوده و در کاوش‌های تاریخی نیز می‌توان کوره‌های ذوب مس را در این منطقه مشاهده کرد.

پیرغلام عزاداری امام حسین (ع) که نقاره زنی را از جوانی آموخته است ۹۴ سال سن دارد، وی در مجاور امامزاده‌ای مورد احترام مردم شهر شهداد می‌نشیند و نقاره می‌زند.

حالا پسران و نوه‌های علی کرم شجاعی نیز دست به کار شده‌اند و این هنر را یاد گرفته‌اند و دسته‌های عزاداری شهر شهداد با صدا و نوای نقاره‌ها به عزاداری می‌پردازند.

نقاره زنی در عزای سالار شهداء

هنری سنتی که قرنهاست در گوش مردم شهداد پیچیده و با آن مانوس شده‌اند این روزها نیز درکنار اشکها و ماتم مردم، در رثای شهادت امام حسین و یارانش دل مردم را به کربلا می‌برد.

کرم شجاعی همچنین عاشق امام رضا (ع) است و نقاره زنی اش در شهداد را در امامزاده زید شهداد هر صبح و شام انجام می‌دهد.

این نقاره زن که یکی از قدیمی‌ترین هنرمندان موسیقی نواحی نیز محسوب می‌شود می‌گوید نمی‌تواند از اهل بیت (ع) دل بکند و به یاد آنها در امامزاده زید نقاره می‌زند.

نوازنده‌ای که خود و طبلهایش نزدیک یک قرن عمر دارند

نکته جالب اینکه قدمت تبلهای مسی اش بیش از یک قرن است و از خودش هم پیر ترند.

اگر در زمان طلوع و غروب آفتاب در نزدیکی امام زاده زید باشید صدای نقاره‌ها را هر روز صبح می‌شنوید.

طبلهایی کوچک و بزرگ که سالهاست در مراسمهای مردم شهداد نواخته شده‌اند و حالا نقش اصلی در دسته‌های عزاداری ایام محرم دارند.

علی کرم شجاعی می‌گوید: عشق به اهل بیت (ع) جزیی از زندگی من است و نمی‌توانم از این کار دل بکنم چون نقاره‌ها به عشق آنها به صدا در می‌آیند.

وی می‌گوید: چهار طبل دارم که ابعاد آن‌ها متفاوت است کار نقاره زنی به صورت مداوم از ۵۶ سال قبل تا کنون ادامه داشته است این هنر را به فرزندان و نوه هایم آموخته‌ام و آنها نیز به من کمک می‌کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان | جدیدترین اخبار سرگرمی دنیا | اخبار ورزشی به روز ایران و جهان

وی که کار اصلی اش را کشاورزی می‌داند می‌گوید: بعد از نقاره زنی به مزارعه می‌روم و کار را آغاز می‌کند و مردم شهداد نیز سالهاست با نوای همین نقاره‌ها نماز خوانده‌اند و ایام ماه رمضان روزه گرفته‌اند و در محرم عزاداری کرده‌اند.

وی می‌گوید: طبل‌ها مسی است و روی آنها یک پوست از چرم کشیده شده است و به جز بخش مسی که قدمت بالایی دارد پوست چرمی گاو در صورت پاره شدن تعویض می‌شود.

نقاره زنی فقط در شهداد و مشهد انجام می‌شود

کرم شجاعی بیان کرد: نقاره زنی فقط در مشهد و شهداد انجام می‌شود و تفاوت نقاره زنی ما در مقایسه با مشهد یک چوب بیشتر است که نواخته می‌شود.

وی تاکید دارد که چرم گاو باید از پول کاملا حلال و بدون ایراد باشد و می‌گوید: نواهای نقاره زنی در هر زمان بنا به مناسبت کاملا متفاوت است و باید با دقت انجام شود.

وی می‌گوید: نقاره اما مختص عزا نیست بلکه در ایام شادی نیز نواخته می‌شود و ریتمها کاملا متفاوت است.

در دهه اول محرم نقاره زنی آغاز می‌شود و در روز نخست ماه محرم و قبل از روضه خوانی در مجالس قدیمی شهداد انجام می‌شود.

این سنت اما از روز ششم نقاره زنی در هیئتهای سینه زنی و زنجیر زنی نیز انجام می‌شود.

حالا مردم با صدای این طبلها قصد عزا کرده‌اند، سنت‌ها مانند گذشته ادامه دارد و پسران و نوه‌های علی کرم این آیین ریشه دار را ادامه می‌دهند.

کرم علی افتخار می‌کند که با صدای نقاره نوازی اش مردم نماز می‌خوانند و عزاداری امام حسین را انجام می‌دهند.

نقاره نوازی شهداد ثبت ملی شده است

مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهداد در گفتگو با مهر می‌گوید: این هنر طی ۴۰۰ سال گذشته در این شهر انجام می‌شده است و خوشبختانه هنری در معرض انقراض نیست.

ابراهیمی افزود: در ایران این نقاره نوازی در شهداد و مشهد برگزار می‌شود و هم اکنون این مراسم در شهداد انجام می‌شود.

وی بیان کرد: مراسم نقاره نوازی به دلیل نوع ساز، ریتم نوازی، نوع جنس طبلها، سال ۹۱ در لیست آثار معنوی میراث فرهنگی ثبت شده است.

وی از گردشگران مذهبی دعوت کرد برای مشاهده این سنت قدیمی به این شهر سفر کنند.

حالا مردم شهر شهداد عزاداریهای خود را مطابق با سنتهای خود برپا می‌کنند و امید دارند در قرنهای آتی نیز این سنت به آیندگان منتقل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس3 ساعت قبل
میلاد مفاخری و محمدرضا محمدی از اعضای دانشجویی شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم در نامه‌ای خطاب به معاون فرهنگی وزارت علوم نسبت به عدم برگزاری جلسات این شورا انتقاد کردند. به گزارش حوزه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، میلاد مفاخری و محمدرضا محمدی از اعضای دانشجویی شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم در نامه‌ای خطاب به غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به عدم برگزاری جلسات شورای ناظر انتقاد کردند. نمی دانیم از تعدیل کارشناسان این حوزه در وزارت علوم بگوییم یا از تعویق انتخابات پر حاشیه آن. آقای معاون فرهنگی؛ بیش از دوماه از زمان عدم برگزاری جلسه شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم می‌گذرد و این یعنی تخلف آشکار مجموعه جنابعالی! نزدیک به ۲ سال است که هم ما و هم شما معتقدیم که شیوه نامه برگزاری انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات و همچنین کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها باید اصلاح شود.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
ورزش۳ورزش۳11 ساعت قبل
بریش سال گذشته زمانی جنجالی شد که در اولین بازی کریستیانو رونالدو در چمپیونزلیگ با پیراهن یوونتوس او را از زمین اخراج کرد و به دلیل این تصمیم خود بسیار جنجالی شد و در معرض توجه قرار گرفت. در دقیقه ۲۹ بازی رونالدو منتظر یک ارسال از طرف ساندرو بود. رونالدو که از تمارض مدافع کلمبیایی که موقعیت را از او گرفته بود به شدت عصبانی بود به سمت موریو رفته و موهای او را کشید. بعد از این صحنه فلیکس بریش بازی را متوقف کرده و بعد از مشورت با داور پشت دروازه رونالدو را از زمین اخراج کرد. بریش داوری فینال چمپیونزلیگ ۲۰۱۷ بین رئال مادرید و یوونتوس که در کاردیف برگزار می‌شد را هم در کارنامه دارد.

فیلم | بازدید دادستان تهران از انبار خودروهای دپو شده در بزرگراه فتح

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اکثرا برای دیدن بارگاه مقدس امام رضا به مشهد یا خراسان سفر کرده‌ایم اما کمتر کسی به خاطر تاریخ یک شهر، آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کند! امروز شما را به بیرجند، شهری در استان خراسان جنوبی با جاذبه‌های تاریخی زیبای می‌بریم. شهری که زیبایی‌های بی‌نظیرش را نباید از دست داد و تا هوا سرد نشده، بهتر است بار سفرتان را به آنجا ببندید‍! در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید، چراکه قصد داریم تا شما را با یکی از زیباترین عمارت‌های تاریخی ایران در این منطقه آشنا کنیم.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
مراسم بزرگداشت دکتر سید محمدحسین مبین، پزشک و پدر جذامیان ایران برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، در راستای پاسداشت خدمات نخبگی و ضرورت الگوسازی از مفاخر بومی برای جامعه دانشگاهی و مستعدان‌برتر، مراسم بزرگداشت دکتر سید محمدحسین مبین، پزشک برجسته و پدر جذامیان ایران با هدف هدایت توان نخبگانی به بخش‌های مورد نیاز کشور و ایجاد و افزایش حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی در بین مستعدان‌برتر برگزار می‌شود. این مراسم به همت بنیاد نخبگان آذربایجان‌شرقی و با همکاری بنیاد پژوهشی شهریار، روز نجشنبه، ۲۸ شهریورماه جاری برگزار می‌شود. بر اساس اعلام پایگاه بنیاد ملی نخبگان، سید محمدحسین مبین سیزده آذر ۱۳۰۶ در تبریز متولد شد و به جهت فعالیت‌های گسترده در حوزه بیماری جذام و در ریشه‌کنی این بیماری که در ایران داشت، از وی به عنوان «پدر جذامیان ایران» یاد می‌شود. محمدحسین مبین، علاوه بر پزشکی، در حوزه ادبیات و شعر نیز فعالیت داشت.
زوم‌جیزوم‌جی1 روز قبل
بدین ترتیب، Death Stranding این چند روز به‌یکی از اصلی‌ترین موضوعات بحث در جامعه‌ی گیمرها تبدیل شد و بیشتر از قبل نگاه‌ها را به‌خود خیره کرد. به‌نقل از کوجیما، در جهان بازی، برخی از افرادی که با آن‌ها ملاقات خواهید داشت به‌موضوع اتصال نقاط مختلف آمریکا روی خوش نشان نخواهند داد و گیمرها را به‌چالش خواهند کشید. سناریوی داستان بازی قرار است تاریک و بدترین حالت ممکنی باشد که در یک اثر پساآخرالزمانی تجربه خواهید کرد. درجریان ماموریت‌های شما، با مردمی برخورد می‌کنید که علاقه‌ای به‌کمک کردن برای ایجاد ارتباط بین نقاط مختلف ندارند. هم‌اکنون می‌توانید تریلر ابتدایی و تریلر جدید Death Stranding را در کانال زومجی در یوتیوب، با زیرنویس‌های فارسی تماشا کنید.

نظرها

اخبار بیشتر