۴۰۰ سال نقاره نوازی به عشق حسین (ع) / سنتی که قرنها سینه به سینه شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
۴۰۰ سال نقاره نوازی به عشق حسین (ع) / سنتی که قرنها سینه به سینه شد

۴۰۰ سال نقاره نوازی به عشق حسین (ع) / سنتی که قرنها سینه به سینه شد

مهرخبرگزاری مهر |
شهداد – مراسم نقاره نوازی در شهری آرام در حاشیه جنوبی کویر لوت از ۴۰۰ سال قبل تاکنون نشان دهنده ارادت مردم بی آلایش دیاری است که با شور و عشق حسین (ع) و اهل بیت زندگی می کنند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: شهر شهداد جنوبی‌ترین شهر حاشیه کویر لوت است، این شهر قرنهاست مامنی برای حاشیه نشینان کویر بوده است.

نام این شهر هر چند با تکیه بر سابقه دیرینه و فرهنگ و تاریخ بی نظریش بر سر زبانها جاری شده است و تنها اثر ثبت جهانی ایران را نیز در خود جای داده است اما مردمش آداب و رسوم بومی و محلی خاص خود را دارند و این نکته نیز از جذابیت‌های این منطقه است.

شهداد در اکثر کشورهای جهان به نام کویر و کلوت شناخته می‌شود آرامش مثال زندنی سکوت کویر اما با فرا رسیدن ماه محرم با صدای نقاره‌ها می‌شکند.

پیر مردی که سالها سینه به سینه هنر نقاره نوازی در خانواده‌اش وجود داشته و حالا در تلاش برای آموزش نقاره نوازی به فرزندان و نوه هایش است پشت طبلهای مسی می‌نشیند و به یاد امام حسین بر طبلهای مسی می‌کوبد.

صنعت مس یکی از هنرهای کهن مردم شهداد بوده و در کاوش‌های تاریخی نیز می‌توان کوره‌های ذوب مس را در این منطقه مشاهده کرد.

پیرغلام عزاداری امام حسین (ع) که نقاره زنی را از جوانی آموخته است ۹۴ سال سن دارد، وی در مجاور امامزاده‌ای مورد احترام مردم شهر شهداد می‌نشیند و نقاره می‌زند.

حالا پسران و نوه‌های علی کرم شجاعی نیز دست به کار شده‌اند و این هنر را یاد گرفته‌اند و دسته‌های عزاداری شهر شهداد با صدا و نوای نقاره‌ها به عزاداری می‌پردازند.

نقاره زنی در عزای سالار شهداء

هنری سنتی که قرنهاست در گوش مردم شهداد پیچیده و با آن مانوس شده‌اند این روزها نیز درکنار اشکها و ماتم مردم، در رثای شهادت امام حسین و یارانش دل مردم را به کربلا می‌برد.

کرم شجاعی همچنین عاشق امام رضا (ع) است و نقاره زنی اش در شهداد را در امامزاده زید شهداد هر صبح و شام انجام می‌دهد.

این نقاره زن که یکی از قدیمی‌ترین هنرمندان موسیقی نواحی نیز محسوب می‌شود می‌گوید نمی‌تواند از اهل بیت (ع) دل بکند و به یاد آنها در امامزاده زید نقاره می‌زند.

نوازنده‌ای که خود و طبلهایش نزدیک یک قرن عمر دارند

نکته جالب اینکه قدمت تبلهای مسی اش بیش از یک قرن است و از خودش هم پیر ترند.

اگر در زمان طلوع و غروب آفتاب در نزدیکی امام زاده زید باشید صدای نقاره‌ها را هر روز صبح می‌شنوید.

طبلهایی کوچک و بزرگ که سالهاست در مراسمهای مردم شهداد نواخته شده‌اند و حالا نقش اصلی در دسته‌های عزاداری ایام محرم دارند.

علی کرم شجاعی می‌گوید: عشق به اهل بیت (ع) جزیی از زندگی من است و نمی‌توانم از این کار دل بکنم چون نقاره‌ها به عشق آنها به صدا در می‌آیند.

وی می‌گوید: چهار طبل دارم که ابعاد آن‌ها متفاوت است کار نقاره زنی به صورت مداوم از ۵۶ سال قبل تا کنون ادامه داشته است این هنر را به فرزندان و نوه هایم آموخته‌ام و آنها نیز به من کمک می‌کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان | جدیدترین اخبار سرگرمی دنیا | اخبار ورزشی به روز ایران و جهان

وی که کار اصلی اش را کشاورزی می‌داند می‌گوید: بعد از نقاره زنی به مزارعه می‌روم و کار را آغاز می‌کند و مردم شهداد نیز سالهاست با نوای همین نقاره‌ها نماز خوانده‌اند و ایام ماه رمضان روزه گرفته‌اند و در محرم عزاداری کرده‌اند.

وی می‌گوید: طبل‌ها مسی است و روی آنها یک پوست از چرم کشیده شده است و به جز بخش مسی که قدمت بالایی دارد پوست چرمی گاو در صورت پاره شدن تعویض می‌شود.

نقاره زنی فقط در شهداد و مشهد انجام می‌شود

کرم شجاعی بیان کرد: نقاره زنی فقط در مشهد و شهداد انجام می‌شود و تفاوت نقاره زنی ما در مقایسه با مشهد یک چوب بیشتر است که نواخته می‌شود.

وی تاکید دارد که چرم گاو باید از پول کاملا حلال و بدون ایراد باشد و می‌گوید: نواهای نقاره زنی در هر زمان بنا به مناسبت کاملا متفاوت است و باید با دقت انجام شود.

وی می‌گوید: نقاره اما مختص عزا نیست بلکه در ایام شادی نیز نواخته می‌شود و ریتمها کاملا متفاوت است.

در دهه اول محرم نقاره زنی آغاز می‌شود و در روز نخست ماه محرم و قبل از روضه خوانی در مجالس قدیمی شهداد انجام می‌شود.

این سنت اما از روز ششم نقاره زنی در هیئتهای سینه زنی و زنجیر زنی نیز انجام می‌شود.

حالا مردم با صدای این طبلها قصد عزا کرده‌اند، سنت‌ها مانند گذشته ادامه دارد و پسران و نوه‌های علی کرم این آیین ریشه دار را ادامه می‌دهند.

کرم علی افتخار می‌کند که با صدای نقاره نوازی اش مردم نماز می‌خوانند و عزاداری امام حسین را انجام می‌دهند.

نقاره نوازی شهداد ثبت ملی شده است

مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهداد در گفتگو با مهر می‌گوید: این هنر طی ۴۰۰ سال گذشته در این شهر انجام می‌شده است و خوشبختانه هنری در معرض انقراض نیست.

ابراهیمی افزود: در ایران این نقاره نوازی در شهداد و مشهد برگزار می‌شود و هم اکنون این مراسم در شهداد انجام می‌شود.

وی بیان کرد: مراسم نقاره نوازی به دلیل نوع ساز، ریتم نوازی، نوع جنس طبلها، سال ۹۱ در لیست آثار معنوی میراث فرهنگی ثبت شده است.

وی از گردشگران مذهبی دعوت کرد برای مشاهده این سنت قدیمی به این شهر سفر کنند.

حالا مردم شهر شهداد عزاداریهای خود را مطابق با سنتهای خود برپا می‌کنند و امید دارند در قرنهای آتی نیز این سنت به آیندگان منتقل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها