اندر فواید تولید یک خودرو به مدت سی سال!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. چرخان
  4. تکنولوژی

اندر فواید تولید یک خودرو به مدت سی سال!

چرخانخبرگزاری چرخان |

اندر فواید تولید یک خودرو به مدت سی سال! - 1

همیشه وقتی صحبت از تولید یک خودرو به مدت سی سال به میان می‌آید چهره در هم کشیده و به حق، نفرین زمین و زمان را نثار دو کارگاه بزرگ (از حیث وسعت عرصه و اعیان) مونتاژ اتوموبیل در کشورمان کرده؛ که این‌ها بعد از سی سال که از تولید پژو ۴۰۵ می‌گذرد همت کرده و چراغها و سپرش را عوض کرده و نام پارس را بر آن نهاده‌اند، در حالیکه صنعت خودروی کره جنوبی و یا حتی همین چین با سرعت در حال فتح قله‌های پیشرفت است.

اندر فواید تولید یک خودرو به مدت سی سال! - 5

اما امروز می‌خواهیم به نکته ای مغفول در این گیر و دار بپردازیم، به موضوع بسیار مهم چراغ‌های خودرو و ابعاد آن در یک اتومبیل. احتمالا کسانی که کمی سن و سالشان بالاتر باشد به خاطر می‌آورند که چراغ‌ اتوموبیلهای قدیمی بسیار کوچک و نقلی بود. مثلا پیکان‌های مدل ۴۹ را به یاد بیاورید یا حتی هیلمن و فیات‌ سالهای پیش از انقلاب را.

اندر فواید تولید یک خودرو به مدت سی سال! - 8

تقریبا همه این اتوموبیل‌ها دارای چراغ‌های نقلی و کوچک بودند که در منتهی الیه عرض خودرو در جلو و عقب جای گرفته و به بدنه پیچ شده بودند. سیر تاریخی ابعاد چراغ اما منجر به رشد سایز چراغ‌های خودرو شد. به عنوان مثال همین خودروی پیکان خودمان را ببینید که در مدل‌های بعد از انقلاب که به پیکان ۱۶۰۰ معروف بود دارای چراغ‌های جلو و عقبی بزرگتر از نمونه‌های قبلی خود بودند.

اندر فواید تولید یک خودرو به مدت سی سال! - 11

همین موضوع در مورد خودرو‌های دیگر دنیا هم کمابیش صدق می‌کند. حتما به یاد دارید همین چند سال قبل خودروهایی را که دارای چراغهای بزرگی بودند که به طرز اغراق آمیزی بیرون زده بودند نمونه‌اش تویوتا کرولای مدل ۲۰۰۸! اما اکنون در سال ۲۰۱۹ همین تویوتا کرولا را ببینید چه چراغهای باریک و نازکی دارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فناوری دیجیتال و تکنولوژی ایران و جهان

اندر فواید تولید یک خودرو به مدت سی سال! - 15

این رو هم بخون:

نگاهی به میانگین طراحی 6 کلاس مختلف خودرویی در جهان! مرداد ۲, ۱۳۹۸

یا لکسوس ان ایکس را که چراغ ترمزش به جای اینکه شبیه نورافکن فانوس دریایی باشد با یک یا چند ال ای دی کوچک چشم را خیره میکند.

اندر فواید تولید یک خودرو به مدت سی سال! - 20

انگار سیر تاریخی چراغ‌های خودرو یک سیر سینوسی است واکنون دوباره به دوران چراغ‌های کوچک بازگشته‌ایم.

اما حسن این سیر تاریخی برای صنعت مونتاژ اتوموبیل ما چیست؟ خیلی ساده است، نیاز نیست خود را به آب و آتش بزنید و طراحی جدیدی کنید، کافیست هیچ اقدامی نکنید، بعد از سی سال چراغ‌های خودروی شما دوباره مد روز می‌شود.

هر وقت طراحی کردید ضررش را هم دیدید. همین چراغ عقب سمند خودمان؛ هنگامی که که در دهه ۸۰ آن چراغ عقب غول آسا را برایش طراحی می‌کردید، فکر می‌کردید چقدر زیباست و هماهنگ با صنعت خودروی جهان هستید اما متوجه نبودید که به زودی ناچار خواهید شد آن را کوچکتر کنید.

اما نکته جالب در مورد تولید مادام العمر محصولات در کشور ما اینست که خودروی شما ۱۵ سال خودروی زیبایی است و ۱۵ سال خودروی بیریختی خواهد بود و این سیر هر ۱۵ سال یکبار تکرار می‌شود.

فکر می‌کنید در سال ۱۴۵۰ خودروی ۴۰۵ تولید ایران زشت خواهد بود یا زیبا؟

یادداشت ارسالی از: ‌

طارق بهمنی اشتراک

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها