یازدهم محرم و نخل‌گردانی در شاهرود/ طنین ندای مظلومیت حسین (ع)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
یازدهم محرم و نخل‌گردانی در شاهرود/ طنین ندای مظلومیت حسین (ع)

یازدهم محرم و نخل‌گردانی در شاهرود/ طنین ندای مظلومیت حسین (ع)

مهرخبرگزاری مهر |
شاهرود - آئین یازدهمین روز از دهه اول عزاداری ماه محرم با حضور پرشور مردم شاهرود، همراه با مراسم نخل‌گردانی در سوگ امام حسین(ع) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آئین ویژه روز یازدهم ماه محرم در شهرستان شاهرود هم‌زمان با روز چهارشنبه با حضور مردم از جای‌جای دیار شاهوار از کوچک و بزرگ تا پیر و جوان در حالی برگزار شد که همگان در رثای حسین (ع) ویارانش بر سر و سینه می‌زدند. امروز آئین نخل برداری دهه اول ماه محرم در شاهرود برگزار می‌شود آئینی به قدمت چندین دهه که همیشه وعده‌گاه عاشقان حسینی در این شهرستان بوده است.

دسته‌های عزاداری نیز در میان دود اسپند و استقبال مردم از جای‌جای شهر شاهرود به محله قدیمی بید آباد و کوچه مسجد نخل نزدیک می‌شوند. سیاه پوشان درراه هستند. خیابان‌های ۱۷ شهریور، ۱۵ خرداد و قدوسی مسدود و محدودیت ترافیکی از ساعت ۱۴ اعمال‌شده است.

یازدهم محرم و نخل‌گردانی در شاهرود/ طنین ندای مظلومیت حسین (ع) - 3

مردم از همه جا آمده‌اند

خیل عاشقان باید از میانه راه پیاده به سمت محل برگزاری مراسم یازدهم محرم بیایند، کم‌کم جمعیت نزدیک می‌شود از دور و نزدیک آئین تعزیه‌خوانی نیز به راه است تعزیه شهادت امام و بردن اسرا و پس‌ازآن دیدار خواهر و برادر در قتلگاه کربلا و ماجراهای خاندان آل الله بدون امام حسین (ع) برگزار می‌شود.

صدای ناله از همه‌جا می‌آید، جمعیت کم‌کم نزدیک شده‌اند هیئت‌های عزاداری یکی‌یکی می‌آیند، باغزندانی‌ها، مسجد غربا، هیئت بید آباد و ابوالفضل (ع) و دیگر هیئت‌ها می‌رسند، کم‌کم باید به دسته مهدیه هم خوش‌آمد گفت همه می‌آیند و راسته خیابان آبشار را تا کوچه نخل دنبال می‌کنند. رودخانه‌ای از سیاه پوشان به راه می‌افتد که دو سمتش مردم ایستاده‌اند به عزاداری …

جمعیت به سینه‌زنان و زنجیرزنان راسته سربالایی آبشار را می‌گیرند و بالا می‌روند، نخل شاهرود مزین شده و از صبح امروز طی مراسمی معنوی با پارچه‌های مشکی و سبز تزئینش داده‌اند، قرار است بر دستان مردان عزادار شهرستان شاهرود قرار گیرد.

یازدهم محرم و نخل‌گردانی در شاهرود/ طنین ندای مظلومیت حسین (ع) - 8

همه هیئت‌های مذهبی آماده‌اند

جمعیت همراه عزاداران نزدیک نخل می‌رود هشت چوب افقی و هشت چوب عمودی دارد هرکدام برای یک هیئت و تکیه، داوطلبان زیر نخل همه‌شان آماده هستند کم‌کم به زیر نخل می‌روند تمام هیئت‌ها باید بیایند تا نخل بلند شود … «مظلومم یا حسین (ع) غریبم یا حسین (ع)» ندای فردی که برای هدایت نخل به بالای آن رفته … از سادات است … انتخابی از قدیم تا امروز …

بلندگوی مرکزی نوحه می‌خواند همه هیئت‌ها با نوحه‌سرایی خودشان آمده‌اند، ولی وقتی نخل بلند می‌شود همه با یک نوحه سینه می‌زنند و وحدتی مثال زدنی رقم می‌خورد، سیل اشک و آه بلند می‌شود نخل تکان می‌خورد، عقب و جلو می‌رود تا روی شانه عزاداران قرار گیرد.

یازدهم محرم و نخل‌گردانی در شاهرود/ طنین ندای مظلومیت حسین (ع) - 13

مظلوم حسین (ع)

نخل به سمت خیابان مزار می‌آید با چرخشی ۹۰ درجه‌ای در مسیر اصلی خود قرار می‌گیرد چون قایقی روی سیل خروشان مردم است، «غریبم یا حسین (ع) مظلومم یا حسین (ع)» … ندای مردم است که سر داده می‌شود، نخل رو به بالا می‌رود دسته‌های عزاداری بالا حاضر هستند و به رسم صده‌های قبل سینه گرد می‌زنند.

فیلم‌برداران و عکاسان از سراسر ایران اسلامی آمده‌اند، تعداد قابل توجهی توریست خارجی از کشورهایی همچون ترکیه، عراق، اروپا و …. تا این شور عظیم را ثبت کنند، باید دید تا باور کرد باید از نزدیک دید تا این حجم از مردم و عظمت عزای امام حسین (ع) را باور کرد.

نخل به میانه راه رسیده باید با چرخشی بر روی پایه‌های خود قرار گیرد تا سخنرانی و مداحی آغاز شود، مداحی‌های سنتی که هر سال خوانده می‌شود، امسال هم مراسم پای نخل را زینت می‌بخشد چه زیبا شده‌اند همه عزادارانی که بر سر و سینه می‌زنند چه زیبا شده است امروز شاهرود …

نوبت رسمی ۷۰ساله است نوحه موسوم به طوطی شکرخوار که از هفت دهه پیش همیشه پای نخل خوانده شده است نوحه منحصر بفردی که حتی برای تهیه مستندی از آن بارها فیلم سازانی به شاهرود آمده‌اند.

نوحه‌ای که از خواندن برای آل الله می‌گوید و وقتی صدایش به میان جمعیت می‌رسد عزاداران به شور می‌آیند نوایی که پیرغلام شاهرودی آن را با مهارت می‌خواند.

یازدهم محرم و نخل‌گردانی در شاهرود/ طنین ندای مظلومیت حسین (ع) - 20

مردم یک صدا الله اکبر می‌گویند

نخل برای ساعتی بر زمین گذاشته می‌شود آفتاب تیغ کشیده و سخنرانی و نوحه سرایی که تمام می‌شود، دوباره نوبت بلند کردن و بازگردادندن آن است نخلی که بیش از یک تن وزن دارد دوباره بر دوش عزاداران قرار می‌گیرد باز این چه شورش است که در خلق عالم است …. محتشم خوانی از بلندگو … مردم الله اکبر می‌گویند …

با بازگشتن نخل همه پراکنده می‌شوند مراسم نخل گردانی به پایان می‌رسد هیئت‌های عزاداری تا نماز مغرب گرد هم می‌آیند تا دوباره عزاداری کنند شب آخر دهه اول محرم را شاهرودی‌ها قدر می‌دانند دلدادگان قدر می‌دانند آنانی که یک دم با خود می‌اندیشند شاید این آخرین محرم زندگی‌ام باشد قدر می‌دانند … محرم یا حسین (ع) و بوی خوش عزاداری.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

خرید جنس غیرضروری با ۳ برابر قیمت

الفالف6 ساعت قبل
خرید جنس غیرضروری با ۳ برابر قیمتگروه ویدئو الف، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۰:۳۴ ۳۹۸۰۶۲۶۰۶۴دوربین مخفی جالب خرید جنس غیرضروری گران بدون توجه با بازار گرمی فروشنده.

(تصاویر) بلایی که بر سر خودروهای لوکس و گران‌قیمت نازل شد!

13+
فراروفرارو22 ساعت قبل
ورزش ۱۱ورزش ۱۱1 روز قبل
اختصاصی | علیرضا فغانی سکوت خود را بالاخره شکست. ورزش ۱۱ - علیرضا فغانی داور بین‌المللی فوتبال کشورمان که در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه موفق شد دیدار رده‌بندی را قضاوت کند و به تازگی به مقصد استرالیا کشور را ترک کرده است، با افشاگری بزرگش، بسیاری از ناگفته‌ها را به میان آورد. علیرضا فغانیفغانی در این باره اظهار داشت: هر زمان می‌خواستند در جام جهانی تیم بی‌اخلاق را معرفی کنند به تیم ایران اشاره کردند، چراکه ما حتی بعد از استفاده از کمک داور ویدئویی هم به داور بازی پرتغال اعتراض کردیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
بن زاید با بیان اینکه امنیت امارات و عربستان یکی است و جدا از هم نیست، بر نقش محوری ریاض در مبارزه با تروریسم و تقویت امنیت و ثبات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد. بن سلمان نیز ضمن قدردانی از این اقدام بن زاید، تاکید کرد: عربستان قدرت مقابله با این «حملات تروریستی و خرابکارانه» را دارد. پیش از این جنبش انصارالله یمن حمله پهپادی به دو تاسیسات نفتی وابسته به آرامکو در دو استان بقیق و «هجرة خریص» در شرق عربستان را برعهده گرفت. یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح وابسته به این جنبش در بیانیه‌ای اعلام کرد، یگان پهپادی عملیات نظامی گسترده‌ای با ۱۰ پهپاد اجرایی کرده و دو پالایشگاه نفت بقیق و خریص را هدف قرار داد. وی افزود، حمله به دو میدان نفتی بقیق و خریص از بزرگترین عملیات در عمق عربستان بوده و عملیات دوم «توازن بازدارندگی» نام گرفته است.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
روحت شاد علی جان معلم که رفتن ات زخمی را بر روح وقلب نهاده است که هیچ مرهمی درمان نخواهد کرد همه انسان‌ها ممکن است روزی با آنچه تصورش را نداشتند روبرو شوند مانند حادثه غیر منتظره وغیر قابل باور زندگی من یعنی مرگ نابهنگام همسر وهمکارم علی معلم. اما آنچه آن دوران سخت را قابل تحمل برای زندگی وتداوم کار پر مسئولیت من کرد در وهله اول تربیت پدر ومادری بود که به من آموخته بودند در چنین مواقعی اگر نتوانم با عقل ودرایت مدیریت کنم کیان خانواده‌ام از دست خواهد رفت واکنون فرزندانم نیازمند مادری پر قدرت‌تر از پیش هستند خوشبختانه پسر بزرگم هم نشان داد درکار وپشتکار همچون پدر ومادرش وحتی گاهی پرانرژی‌تر از پدر ومادر گام‌های رو به جلو برمی دار د وکنار ‌من وبرادر کوچک اش مقتدرانه ایستاد ناگفته نماند دراین راه پر فرازونشیب خیلی‌ها هم فقط کنار ما بدنبال بدست آوردن اسم ومقام وفرافکنی ودروغ پردازی برای بالا رفتن از نردبان آشفتگی احوال وحال ما بودند غافل از اینکه ماه پشت ابر هیچگاه پنهان نخواهد ماند من وفرزندانم نه تنها انرژی زیادی را صرف درست انجام دادن کارها می‌کردیم بلکه در محیط کار باید طوری به انجام امور می‌پرداختیم که جاه طلبان وزیاده خواهان چه در کادر اداری نشریه چه در کادر اجرایی جشن موجب بهم ریزی امور نشوند در تمام این سالها که حدودبیست وهفت سال از عمر مجله ونوزده جشن حافظ می‌گذرد گام به گام کنار همسرم علی معلم وفرزندم امید معلم بودم هرگز بدنبال شو آنچه نیستم نبودم آنها وظایف خودشان را داشته‌اند من هم وظیفه خودم را تنها کاری که کردم درجهت تقویت آنچه بلد بوده‌ام است هرگز دوست نداشتم جا ومقامی که متعلق بمن نیست را اشغال کنم به همین جهت امروز از آنچه دارم وبدست آوردم راضی هستم وشب‌ها با خیال راحت سر بر بالین می‌گذارم فرا فکنی وبزرگ نمایی عده‌ای خاص را سعی کرده‌ام به دیده اغماض بنگرم که زمان خود بزرگ‌ترین گواه برای راستی آزمایی انسان هاست همیشه در این راه هرچه جلوتر رفتم به شناخت بیشتری از فضای اطرافم واطرافیانم رسیدم وچقدر خرسندم در فضایی بزرگ شدم که می‌توانم ببخشم وبگذرم که جهان درگردش اراده نیرویی فراتر از انسان است
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز4 ساعت قبل
رئیس کمیسیون بازار پول اتاق تهران می‌گوید: خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین در رسانه‌های خارجی بازنشر شده است اما فعلا خبری از عملیاتی شدن این خط اعتباری نیست. به گزارش تجارت‌نیوز، خط اعتبار ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین که از سوی یک فعال بخش‌خصوصی مطرح شده و در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد چقدر واقعیت دارد؟ رئیس کمیسیون بازار پول اتاق تهران درباره ماجرای خط ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین به تجارت‌نیوز گفت: راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری از سوی چینی‌ها مطرح شده اما این خطوط هنوز راه‌اندازی نشده است. اخیرا در جلسه‌ای که با شرکت‌های چینی داشته‌ام این خبر را آنها با ما در میان گذاشته‌اند که این خبر نیز برای ما غیرقابل باور بود. مطالبه من از اتاق بازرگانی تهران نیز این بود که خبر مطرح شده را که در رسانه‌های خارجی باز نشر شده است مورد پیگیری قرار دهند. البته ممکن است این خبر نیز یک شیطنت رسانه‌ای باشد که ما از آن اطلاعی نداریم.

نظرها

اخبار بیشتر