گام‌های برجامی خوب اما بازه ۶۰ روزه زیاد است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
گام‌های برجامی خوب اما بازه ۶۰ روزه زیاد است

گام‌های برجامی خوب اما بازه ۶۰ روزه زیاد است

فارسخبرگزاری فارس |
سفیر سابق ایران در ایتالیا گفت: گام های ایران در کاهش تعهدات خود، موجب وارد آمدن فشار سیاسی به اروپا شده، اما بازه زمانی 60 روزه برای آن زیاد است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، ابوالفضل ظهرهوند کارشناس ارشد روبط بین الملل در گفت‌وگو با بحث روز رادیو ایران درباره برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران عنوان کرد: من گرچه از منتقدان برجام هستم اما معتقدم ما با استفاد ظرفیت خوبی که در مفاد برجام از جمله بندهای ۲۶ و ۳۶ آن برایمان فراهم شده، می‌توانیم به خوبی در جهت کاهش تعهدات برجامی خود گام برداریم. کمااینکه تا کنون نیز در این مسیر حرکت کرده‌ایم. با این حال معتقدم بایستی از لحاظ کمی و کیفی گام‌ها را موثرتر برداریم.

وی در تکمیل این بخش از صحبت هایش ادامه داد: زمان ۶۰ روز که در گام‌های مختلف کاهش تعهدات به طرف غربی داده می‌شود زیاد و این درحالی است که زمان در کنش‌های بین المللی بسیار مهم تاثیر گذار به حساب می‌آید.

ظهروند افزود: از سوی دیگر باید کارهای که در قالب گام‌های برجامی انجام می‌گیرد، به گونه‌ای باشد که طرف مقابل را وادار به انجام تعهدات خود کند. به عنوان نمونه در همین گام سوم که موضوع برداشتن سقف تحقیق و توسعه را دربر می‌گیرد، ما علاوه بر ارتقاء سانتریفیوژ‌های خود به نسل‌های جدیدتر همچون IR۸ اگر به جای ایجاد یک زنجیره بیست تایی از ماشین نسل جدید، ده یا بیست زنجیره آبشار غنی سازی را ایجاد کنیم، طرف مقابل این پیام را دریافت می‌کند که ایران در حفظ حقوقش عزم جدی دارد و آنها هم برای حفظ خواسته‌های خود، باید کار عملی انجام دهند.

سفیر سابق ایران در ایتالیا در ادامه خاطر نشان کرد: همان گونه که می‌دانیم اکنون وضعیت طرف مقابل ما مطلوب نیست و از نگاه سیاسی ما دست برتر را داریم. مشکلاتی که در دولت آمریکا به وجود آمد که آخرین آن برکناری بولتون بود یا موضوع برگزیت در انگلیس به همراه رخدادهای همچون مشکلاتی داخلی فرانسه و وضعیت متزلزل نتانیاهو این نکته را به ما نشان می‌دهد. از این رو دادن زمان طولانی به طرف مقابل باعث می‌شود تا اگر آنها در فرصت بوجود آمده بر چالش‌های داخلی خود غلبه کنند، برخوردشان با ما تندتر شود. بنابراین آنها نباید مجال پیدا کنند.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

این کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد: در عین حال ما نباید به عنوان برهم زننده برجام شناخته شویم. اکنون که با حماقت ترامپ و بی عملی اروپا ایران نسبت به کاهش تعهدات خود در مدار برجام حرکت کرده این مزیت در فضای روابط بین الملل برای ما به ارمغان آورده که فردی همچون آقای لاوروف؛ وزیر خارجه روسیه و یا چینی‌ها هم به صراحت اقدامات ایران را قانونی و به حق می‌دانند که به دلیل حرکت ما روی خط برجام این دست آورد سیاسی در فضای روابط بین الملل برای ما به وجود آمده است.

ظهرهوند در پایان خاطر نشان کرد: آن چیزی که رهبر معظم انقلاب و بسیاری از کارشناسان سیاسی درباره غیر قابل اعتماد بودن غربی‌ها بر روی آن تاکید داشتند، اکنون ثابت شده و از همین روست که بنابر توصیه‌های ایشان ما بایستی به جای تکیه بر وعده‌های غربی‌ها به سمت تقویت و فعال کردن ظرفیت‌های درونی کشور در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی برویم.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز2 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
به گزارش مشرق، این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. در یکی از ایمیل‌های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، هالر به غلط، نوشته بود نوروززاده متولد ایران است. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلوداین دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه آمریکا در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب ترامپ است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل‌ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند.

(ویدئو) کشف یک تن پول نقد در کف یک کامیون!

فراروفرارو1 روز قبل

یک جو غیرتی که در وجود رضاخان نبود!

مهرمهر8 ساعت قبل
‌۲۵ شهریور ۱۳۲۰، سالروز تعویض پادشاهی در حکومت پهلوی توسط انگلیسی‌ها بود. رهبر انقلاب در این باره فرمودند: انقلاب آمد کشور را از زیر پای این انسانهای حقیر و پست و ظالم بیرون کشید.

فیلم/ عزاداری شیعیان اسیر در چنگال آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

بیانات رهبر انقلاب خطاب به جوانانی که در کنکور قبول نشدند! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، در یکی از سخنرانی‌های خود درباره قبول نشدن جوانان در کنکور صحبت کردند. ایشان در بخشی از صحبت‌هایشان خاطره‌ای جالب از یک جوان مشهدی که تحصیلاتش را ادامه نداده بود، تعریف کردند. بیشتر بخوانید: رهبر انقلاب خطاب به ورزشکاران: مبادا از تهدیدها بترسید + فیلمانتهای پیام/خاطره جالب آیت‌الله خامنه‌ای از یک جوان مشهدی که درس را ادامه نداده بود!

نظرها

اخبار بیشتر