علت زردی دندان چیست و برای سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سلامت

علت زردی دندان چیست و برای سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟

فراروخبرگزاری فرارو |
محصولات زیادی برای سفید کردن دندان‌های شما وجود دارد، اگرچه نگرانی بیشتر مردم از مواد شیمیایی تشکیل دهنده‌ی این محصولات سفید کننده می‌باشد. اما بدون استفاده کردن از مواد شیمیایی هم آیا امکان سفید کردن دندان‌ها وجود دارد؟
علت زردی دندان چیست و برای سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟ - 0

فرارو-در سال ۲۰۱۵، آمریکا به تنهایی بیش از ۱۱ میلیارد دلار برای سفید کردن دندان‌ها هزینه کرد، که فقط ۱٫۴ میلیارد دلار از این هزینه سهم تولید محصولات سفید کننده در منزل بود.محصولات زیادی برای سفید کردن دندان‌های شما وجود دارد، اگرچه نگرانی بیشتر مردم از مواد شیمیایی تشکیل دهنده‌ی این محصولات سفید کننده می‌باشد. اما بدون استفاده کردن از مواد شیمیایی هم آیا امکان سفید کردن دندان‌ها وجود دارد؟

چه عواملی سبب زرد شدن دندان‌های شما می‌شود؟

علل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود دندان‌های شما کدر شده و درخشش خود را از دست بدهد. غذا‌های خاصی می‌تواند مینای دندان شما را لکه دار کند، علاوه‌براین ایجاد جرم روی دندان شما باعث زرد شدن آن‌ها می‌شود. اگرچه بعضی اوقات زرد شدن دندان‌ها به دلیل این است که مینای سخت دندان از بین رفته و عاج زیر آن نمایان می‌شود. عاج دندان یک بافت استخوانی است که زیر دندان قرار گرفته و به صورت طبیعی رنگ زرد دارد. در ادامه ما راهکار‌های ساده برای سفید کردن دندان‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

علت زردی دندان چیست و برای سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟ - 5

۱) روغن را امتحان کنید!

استفاده از روغن روی دندان یک روش سنتی هندی می‌باشد که به منظور بهبود بهداشت دهان و دندان انجام می‌شود. همچنین روغن باعث نابودی جرم‌های دندان نیز می‌شود. در گذشته هندی‌ها برای این کار از روغن آفتاب گردان یا کنجد استفاده می‌کردند، اما این روش با هر روغنی نتیجه‌ی مطلوب را می‌دهد.

روغن نارگیل محبوب‌ترین گزینه برای این کار است، زیرا علاوه بر مزه‌ی خوشایند، فواید خیلی بیشتر از سایر روغن‌ها نیز دارد. همچنین روغن نارگیل دارای مقدار زیادی لوریک اسید می‌باشد که این آمینواسید به کاهش التهاب و کشتن باکتری‌ها شناخته شده است. مطالعات نشان می‌دهد که مالیدن روغن روی دندان به طور روزانه، باکتری‌های موجود در دهان، جرم‌های دندان و التهاب‌های لثه را نیز کاهش می‌دهد.

استرپتوکوکوس موتانس یکی از انواع باکتری‌های موجود در دهان است که باعث تشکیل جرم روی دندان‌ها و التهاب لثه می‌شود. بر اساس تحقیقی که به تازگی انجام شد متوجه شدند که مالیدن روغن کنجد روی دندان‌ها تعداد این نوع باکتری موجود در بزاق را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

علت زردی دندان چیست و برای سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟ - 10

۲) مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین دارای خاصیت سفید کننده‌ی طبیعی است و به همین دلیل یک ماده‌ی پر استفاده در خمیر دندان‌های تجاری محسوب می‌شود. جوش شیرین می‌تواند به پاکسازی لکه‌های سطحی روی دندان‌ها نیز کمک کند، علاوه‌براین جوش شیرین یک محیط قلیایی را در دهان به وجود می‌آورد که این محیط قلیایی می‌تواند از رشد و تکثیر باکتری‌ها جلوگیری کند.اما این درمانی نیست که باعث پاکسازی دهان شما در طول یک شبانه روز شود بلکه با گذشت زمان متوجه تفاوت ظاهری دندان‌هایتان نسبت به گذشته می‌شوید. اگرچه علم هنوز سفید شدن دندان‌ها با جوش شیرین را اثبات نکرده است، اما چندین مطالعه نشان می‌دهد که مسواک زدن با جوش شیرین تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی دندان‌ها دارد.

یک تحقیق بیانگر این موضوع بود که خمیر دندان‌های حاوی جوش شیرین برای نابودی جرم زرد رنگ دندان بسیار موثرتر از خمیر دندان‌های معمولی بدون جوش شیرین بودند.

برای پاکسازی دندان‌ها با جوش شیرین می‌توانید یک قاشق چای خوری جوش شیرین را همراه با دو قاشق چای خوری آب مخلوط کرده و سپس روی دندان‌هایتان مسواک بزنید.

علت زردی دندان چیست و برای سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟ - 15

۳) آب اکسیژنه، یک پاک کننده طبیعی

آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) به خوبی می‌تواند باکتری‌های موجود در دهان را از بین ببرد، در حقیقت از آب اکسیژنه به عنوان ضد عفونی کننده‌ی زخم‌ها استفاده می‌شود، زیرا قابلیت نابودی باکتری‌ها را دارد. یک پژوهش حاکی از آن بود که خمیر دندان‌هایی که حاوی جوش شیرین و آب اکسیژنه ۱٪ هستند منجر به سفید‌تر شدن دندان‌ها می‌شوند.

با این وجود در مورد ایمن بودن استفاده از هیدروژن پراکسید سوالاتی مطرح می‌شود. اگرچه غلظت‌های رقیق شده بی خطر به نظر می‌رسند، اما غلظت‌های بالا یا استفاده‌ی بیش از حد از آن می‌تواند باعث تحریک لثه و حساسیت دندان‌ها شود. برای استفاده از این روش می‌توانید ۲ قاشق چای خوری آب اکسیژنه همراه با ۱ قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کرده و خمیر دندان خانگی خودتان را داشته باشید.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

۴) سرکه سیب، یک آنتی باکتریال فوق العاده

سرکه‌ی سیب قرن‌هاست که به عنوان یک ماده‌ی ضد عفونی کننده‌ی طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استیک اسید یکی از ماده‌های فعال موجود در سرکه‌ی سیب است که بر روی نابودی باکتری‌ها بسیار اثر گذار است. خاصیت آنتی باکتریال سرکه‌ی سیب برای تمیز کردن دهان و سفید کردن دندان‌ها بسیار مفید می‌باشد.یک مطالعه‌ی انجام شده بر روی دندان‌های گاو مشخص کرد که سرکه‌ی سیب دارای خاصیت سفید کنندگی دندان‌هاست، اما همچنین دانشمندان متوجه شدند که سرکه سیب ممکن است دندان‌ها را نرم هم بکند. استیک اسید موجود در سرکه سیب ممکن است باعث فرسایش مینای دندان‌ها نیز شود، به همین خاطر بهتر است هر روز از سرکه سیب استفاده نشود. برای استفاده از این شوینده‌ی دهان، سرکه سیب را همراه با آب مخلوط کرده و ۱-۲ دقیقه در دهان نگه دارید و سپس دهان‌تان را بشویید.

علت زردی دندان چیست و برای سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟ - 22

۵) میوه و سبزیجات را بیشتر نوش جان کنید.

مصرف میوه و سبزیجات به طور روزانه علاوه بر دندان‌ها برای بدنتان نیز مفید می‌باشد. آن‌ها جایگزین مسواک زدن دندان‌ها نیستند، اما می‌توانند به نابودی جرم دندان‌ها کمک شایانی کنند.

در بین میوه‌ها توت فرنگی و آناناس و سیب میوه‌هایی هستند که بسیار موثرتر در سفید کردن دندان‌ها عمل می‌کنند.

توت فرنگی: سفید کردن دندان‌ها با مخلوطی از توت فرنگی و جوش شیرین روشی است که توسط افراد مشهور به فراوانی انجام می‌شود. طرفداران این راهکار ادعا می‌کنند که مالئیک اسید موجود در توت فرنگی رنگ زرد دندان‌ها را از بین می‌برد و جوش شیرین لکه‌های موجود روی دندان‌ها را نابود می‌کند.اگرچه این روش کاملا بر اساس علم هنوز اثبات نشده است، اما توت فرنگی به لایه برداری دندان‌ها کمک کرده و باعث سفید‌تر شدن دندان‌ها می‌شود. یک تحقیق که اخیرا انجام شده است، نشان میدهد که ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین در مقایسه با محصولات شیمیایی سفید کننده در نابودی جرم‌های دندان موثرتر است.

آناناس: یک مطالعه نشان داد که خمیر دندان‌هایی که حاوی بروملین، یکی از آنزیم‌های موجود در آناناس هستند در سفید کردن دندان‌ها کارآمد‌تر از خمیر دندان‌های معمولی می‌باشند.

علت زردی دندان چیست و برای سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟ - 28

۶) قبل از ایجاد لکه روی دندان از بروز آن‌ها جلوگیری کنید!

دندان‌ها با افزایش سن به طور طبیعی زرد می‌شوند، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد لکه روی آن‌ها انجام دهید.

مصرف غذا‌ها یا نوشیدنی‌هایی با رنگ مصنوعی را کمتر کنید:

قهوه، نوشابه و انواع توت‌ها به دلیل رنگ‌های مصنوعی که دارند باعث ایجاد رنگ زرد دندان‌ها می‌شود. البته به این معنی نیست که شما این مواد را اصلا مصرف نکنید بلکه شما باید کمتر از قبل مواد غذایی با رنگ مصنوعی را میل کنید. همچنین بلافاصله پس از مصرف این خوراکی‌ها دندان‌هایتان را مسواک بزنید تا تاثیر کمتری بر دندان‌ها داشته باشد. علاوه‌براین تا حد امکان از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید چرا که هر دو باعث تغییر رنگ دندان می‌شود.

مصرف شکر را در رژیم غذاییتان کمتر کنید:

اگر واقعا خواهان دندان‌های سفید‌تری هستی شکر کمتری مصرف کنید، چرا که غذا‌هایی که در آن شکر زیادی است باعث رشد باکتری‌هایی همچون استرپتوکوکوس موتانس می‌شوند. نوع اولیه‌ی این نوع باکتری باعث ایجاد جرم در دهان می‌شود.

کلسیم را در سبد غذایی‌تان قرار دهید

برخی از تغییرات رنگ دندان در اثر فرسایش مینای دندان و نمایان شدن عاج زیر دندان پدیدار می‌شود که به رنگ زرد می‌باشد، بنابراین هر چیزی که باعث تقویت و مستحکم شدن دندان‌ها شود در واقع سبب سفید شدن دندان نیز هست. غذا‌های سرشار از کلسیم مانند شیر، پنیر و کلم بروکلی ممکن است به حفاظت از مینای دندان شما در مقابل فرسایش کمک کند.

علت زردی دندان چیست و برای سفید کردن دندان‌ها چه کنیم؟ - 37

۷) اهمیت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را دست کم نگیرید!

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم می‌تواند به سفید ماندن دندان‌های شما کمک بسیاری کند و تعداد باکتری‌های موجود در دهان را کاهش دهد و همچنین از ایجاد جرم روی دندان‌ها جلوگیری کند.

خمیر دندان لکه‌های دندان را به آرامی از بین می‌برد و نخ دندان باعث نابودی باکتری‌هایی که منجر به تشکیل جرم روی دندان هستند، می‌شود.

منبع:

www.healthline.com

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ - نشانه‌های سرطان یا تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌ها رومزه مانند سر درد و یا حتی افسردگی است. علائم سرطان مغز یا وجود تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌های معمول است از سردرد تا افسردگی. برای اینکه با علائم تومور مغزی آشنا شوید با ما همراه باشید. برای هشت نشانه خاموش اما جدی تومور مغزی و اینکه برای آنها باید به پزشک مراجعه کنید یا خیر ادامه مطلب را بخوانید. به همین دلیل است که بسیاری از زنان مبتلا به تومور مغزی قادر به تولید شیر نیستند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
در ادامه مباحث مشکلات جنسی، امروز به یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین اختلالات جنسی در آقایان یعنی اختلال نعوظ می‌پردازیم و درباره انواع و راه‌های تشخیص آن صحبت می‌کنیم. بروز گهگاه اختلال نعوظ طی دوران فعالیت جنسی در افراد، بیماری محسوب نمی‌شود، ولی اگر این مشکل تکرار شود و در فرد ایجاد اضطراب کرده و کیفیت رابطه زناشویی را مختل کند، بیماری محسوب می‌شود و نیازمند مداخله پزشکی است. به‌طور کلی عامل روحی روانی یا علل فیزیکی و جسمی یا این‌که وجود هر دو علل (جسمی روانی) به‌طور همزمان مسبب این اختلال می‌شود. در برخی موارد نیز عامل اختلال نعوظ، علل مشترک و همزمان جسمی و روانی است. مثلا مرد میانسال سیگاری و چاقی که دارای افسردگی و اضطراب زمینه‌ای نیز می‌شود با احتمال بالاتری می‌تواند به اختلال نعوظ مبتلا شود.
الفالف15 ساعت قبل
محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه سن دیه گو متوجه شده‌اند بهترین روش برای اجتناب از ابتلا این بیماری، غیر فعال کردن موقت یک پروتئین درون سلول‌های بدن است. دلیل ابتلای تعداد زیادی از افراد به سرماخوردگی آن است که ویروس‌های این بیماری مستعد جهش ژنتیکی هستند که به سرعت در برابر دارو مقاومت نشان می‌دهند. کارشناسان آمریکایی ماده‌ای در سلول‌های انسانی یافته‌اند که ویروس‌ها برای جهش ژنتیک به آن وابسته هستند. آنها متوجه شدند تعدادی از ویروس‌ها در سلول‌های فاقد آنزیمSETD۳ قابلیت تکثیر نخواهند داشت. همچنین این روش ویروس‌های مرتبط با بیماری آسم، فلج اطفال و آنسفالیت را متوقف کرد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذا‌های خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. دیجیاتو: به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذاهای خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. گوجه فرنگی دارای ترکیباتی است که می‌تواند به حفظ سلامتی و کاهش ریسک پیشرفت سرطان کمک کند. رنگ قرمز گوجه فرنگی هم به دلیل بیکوپن است. البته برخی از محصولات غنی نشده که با گوجه فرنگی مصرف می‌شوند نیز ممکن است حاوی مقادیر زیادی آهن باشند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
شاید باور نکنید، اما عارضه کبد چرب اپیدمی شده و تقریبا در هر خانواده، حداقل یک نفر به این عارضه مبتلا شده است البته سن خاصی هم ندارد. حتی بچه‌ها هم ممکن است کبدشان چرب باشد. علائم هشدار دهنده «کبد چرب» عبارتند از: زرد بودن سفیدی اسکلروز چشمکک‌ومک و لک صورتترش کردن و ریفلاکس گوارشیطعم دهان تلخ و بدمزه صبحگاهیجوش صورت و پشت کمر و روی بازو‌هاعصبانیت و پرخاشگری، زود از کوره دررفتندرد مچ پا‌ها و پیچ‌خوردگی‌های مکرر مچ پا‌هاریزش موی شدیداحساس مورچه‌روی و گزگز در نواحی مختلف بدنخونریزی‌های شدید عادت ماهیانه در زنانحالت چسبندگی داشتن مدفوع به کاسه توالت (که نیاز به شست‌وشوی مدفوع با فشار زیاد آب باشد) پرش پلک راست در اکثر مواقعزرد شدن پیراهن در ناحیه زیر بغل و بدبو بودن عرقاحساس سوزن‌سوزن شدن انتهای دست و پا‌هادرد در سمت راست حفره شکمی که به‌سمت بین دو کتف انتشار داشته باشد. منبع: بهداشت نیوز
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
بیشتر انواع رایج چای، مانند چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای اولانگ از این گیاهان تهیه می‌شوند. فوایدمطالعاتی معدود به طور خاص فواید استفاده از چای کیسه‌ای روی چشم‌ها را بررسی کرده‌اند. یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای ممکن است به کاهش پف یا تورم خفیف زیر چشم‌ها کمک کند. قرار دادن یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای روی چشم‌ها ممکن است به تسکین این شرایط کمک کند. برای استفاده به عنوان کمپرس سرد، چای کیسه‌ای را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

نظرها

اخبار بیشتر