سریع و آسوده بخوابید+ راهکار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. سلامت
سریع و آسوده بخوابید+ راهکار

سریع و آسوده بخوابید+ راهکار

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ برای همه ما بارها پیش آمده که شب‌ها زمان زیادی غلت‌زدن در رختخواب و ساعت‌ها پهلوبه‌پهلو شدن را تجربه کنیم تا بلکه پلک‌هایمان خسته شود و خواب به چشمانمان بیاید.

برای همه ما بارها پیش آمده که شب‌ها زمان زیادی غلت‌زدن در رختخواب و ساعت‌ها پهلوبه‌پهلو شدن را تجربه کنیم تا بلکه پلک‌هایمان خسته شود و خواب به چشمانمان بیاید.

گاهی اوقات هم به‌رغم داشتن خواب کافی، صبح‌ها احساس می‌کنیم که اصلا نخوابیده‌ایم و این خواب آلودگی روز بعد، انبوه مشکلاتی را به همراه خواهد داشت چرا که فردی که خوب نخوابد نه‌تنها نمی‌تواند فعال و شاد باشد بلکه بی‌حوصله نیز هست و زمانی هم که کاری با بی‌حوصلگی انجام شود ناخودآگاه به خوبی انجام نمی‌شود و همه اینها سبب می‌شود فرد به‌دنبال درمان برای بی‌خوابی‌هایش باشد.

از همه مهم‌تر اینکه یک انسان سالم نیاز به ۶ تا ۸ ساعت خواب شبانه دارد تا بتواند به‌نحو درستی، کارهای روزمره خود را انجام دهد و وقتی کسی کمتر از حد طبیعی بخوابد، شاید به‌نظر سالم بیاید اما در حقیقت دچار مشکلاتی در روح و جسم خود خواهد شد.

پس اگر خوب نمی‌خوابید باید به‌دنبال راه چاره‌ای باشید تا بتوانید خوب بخوابید.

اختلال خواب در کیفیت زندگی افراد تأثیر زیادی دارد؛ به‌طوریکه این اختلال بر سایر اندام‌های بدن و بروز بیماری‌های مختلف اثرگذار است.

۱۰ درصد ایرانی‌ها دچار اختلال قطع تنفس هستند

رئیس انجمن پزشکی خواب ایران با بیان اینکه ۱۰ درصد ایرانی‌ها دچار اختلال قطع تنفس هستند، افزود: همه این افراد نیاز به درمان دارند، البته آنچه در این بین اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار گیرد، توقف‌های تنفسی است که منجر به کاهش اکسیژن‌رسانی به بدن و عوارض آن می‌شود که این موضوع در کودکان باید بیشتر جدی گرفته شود چرا که ۴۰ درصد کودکان ایرانی گرفتار قطع تنفس در خواب هستند.

دکتر محمد فرهادی افزود: برخی از کودکان از بدو تولد تا سن بلوغ، گرفتار انواع اختلالات خواب هستند که مهم‌ترین آن قطع تنفس در خواب است.

علت این عارضه، بزرگی لوزه سوم است که راه تنفس در ناحیه حلق را مسدود می‌کند.

این متخصص گوش و حلق و بینی، راه درمان این اختلال را جراحی دانست و توضیح داد: چنانچه این اختلال هرچه زودتر درمان نشود، می‌تواند عوارضی همچون مختل شدن رشد کودک، کم غذا خوردن و سرماخوردگی‌های مکرر را به‌دنبال داشته باشد.

همچنین اگر این عارضه تداوم داشته باشد منجر به این می‌شود که اکسیژن به مغز کم برسد و به‌تدریج مشکلات مغزی برای فرد مبتلا ایجاد می‌کند و باعث کم هوشی کودک می‌شود.

فرهادی با اشاره به اثرات برگشت‌ناپذیر عارضه قطع تنفس در کودکان، می‌گوید: اگر این عارضه به سنین بلوغ برسد، فرد با رفتارهایی همچون خستگی در روز، خواب‌آلودگی، سردردهای صبحگاهی، کم‌حوصله بودن و اختلالات رفتاری مواجه می‌شود.

تأثیر شب‌کاری بر اختلالات خواب

رئیس مرکز تحقیقات اختلالات خواب معتقد است اختلالات خواب شغلی (کمبود خواب به‌دلیل شغل) بر سلامت افراد تأثیر منفی می‌گذارد.

خسرو صادق‌نیت می‌گوید: امروزه سعی کرده‌ایم با شناسایی عوامل خواب‌آلودگی و اختلالات ناشی از آن، عوارض مربوط به این بیماری را در افراد جامعه کنترل کنیم.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

وی می‌گوید: به‌طور مثال افرادی که شیفت‌کار یا شب‌کار هستند دچار عارضه خواب‌‌آلودگی می‌شوند و همین مسئله تأثیر منفی روی شغل آنها می‌گذارد به‌طوری که ۴۰درصد از تصادفات مرگبار مربوط به مسئله خواب‌‌آلودگی و اختلالات ناشی از آن است.

رئیس مرکز تحقیقات و اختلالات خواب با اشاره به اینکه ۳۰درصد از شاغلان، شب کار هستند، عنوان کرد: شب‌کاری علاوه بر اختلالات خواب، عوارض دیگری مانند مشکلات قلبی، گوارشی به همراه دارد و بی‌خوابی و مشکلاتی را برای مادران باردار به همراه دارد.

۸۰ نوع بیماری مربوط به اختلالات خواب است

بی‌خوابی‌ها با انواع و علت‌های مختلف، اختلالات تنفسی بین خواب، اختلالات حرکتی وابسته به خواب همچنین کابوس‌ها و وحشت‌های شبانه، راه‌رفتن یا حرف زدن در خواب، فلج‌پا در خواب، دندان قروچه، شب ادراری و … را شامل می‌شوند.

دکتر زهرا بنفشه آل محمد- فلوشیپ طب خواب- با بیان این مشخصات به همشهری می‌گوید: مشکلات و اختلالات خواب، طیف بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود به‌طوری که بیش از ۸۰ بیماری به حوزه اختلالات خواب مربوط می‌شود.

اما اگر خوب نخوابیم چه می‌شود؟ دکتر آل محمد ادامه می‌دهد: اگر بی‌خوابی گهگاهی اتفاق بیفتد، روز بعد احساس خستگی خواهیم داشت اما در این حالت آسیبی به سلامتی جسمی و روانی ما وارد نمی‌شود اما پس از چند شب بی‌خوابی اختلالات زیر پدید می‌آید مانند احساس خستگی وچرت در طول روز، مشکل تمرکز فکری، اختلال در تصمیم‌گیری و حتی آغاز احساس افسردگی ضمن اینکه فقدان خواب، می‌تواند ما را در مقابل فشار خون بالا، چاقی و دیابت آسیب‌پذیر کند بنابراین نباید نسبت به این موضوع بی‌توجه بود و باید برای درمان آن اقدام کرد.

همچنین بی‌خوابی ممکن است علامتی از یک مشکل زمینه‌ای باشد. افسردگی، بازگشت اسید معده به مری (ریفلاکس)، آسم، ورم مفاصل و برخی داروها موجب بی‌خوابی می‌شوند.

این فلوشیپ طب خواب در ادامه با اشاره به اینکه اختلالات تنفسی بین خواب از خطرناک‌ترین و شایع‌ترین اختلات خواب است، عنوان کرد: ماهیت اختلالات تنفسی در خواب به نوعی است که فرد متوجه این بیماری نیست و هر زمانی که خواب است به‌وجود می‌آید و اطرافیان او این مشکل را تشخیص می‌دهند.

خروپف، شایع‌ترین اختلال تنفسی

شایع‌ترین اختلال تنفسی خروپف است که می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری خطرناک باشد.

دکتر آل‌محمد می‌گوید: لازم است اقدامات درمانی در این زمینه صورت گیرد و البته باید انجام تست‌های مربوط به قفسه سینه و … نیز بررسی شود.

همچنین تغییر عادت وضعیت فرد هنگام خواب نیز در مواردی اختلالات مربوط به خروپف را رفع می‌کند. پ

با توجه به اینکه این بیماری ژنتیک است افراد باید مواردی همچون وجود پلیپ در بینی و نامنظمی‌های فک و صورت را نیز مورد توجه قرار دهند؛ ضمن اینکه اختلالات خواب از نوع تنفسی در افراد چاق و در مردان با افزایش سن و در زنان بعد از یائسگی بیشتر مشاهده می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴9 ساعت قبل
احساس خوبی در معده نداریداسهال، یبوست، نفخ، حالت تهوع، و سوزش سردل نشانه‌های کلاسیک بروز مشکل در سلامت روده هستند. بازگشت اسید معده به مری، بیماری التهابی روده، بیماری روده تحریک پذیر، و کولیت، همگی با عدم تعادل در میکروبیوم پیوند خورده‌اند. خستگی مزمن و علائم فیبرومیالژیا می‌تواند با عدم تعادل باکتری‌های روده مرتبط باشندبا نوسان وزن مواجه هستیدبرخی انواع باکتری‌های روده می‌توانند موجب افزایش یا کاهش وزن شوند، به ویژه زمانی که در روده کوچک حضور داشته باشند، که این شرایط به نام رشد بیش از حد باکتری‌های روده کوچک (SIBO) شناخته می‌شود. میکروب‌های بیش از حد در روده کوچک می‌تواند به واسطه تداخل در جذب ویتامین‌ها، مواد معدنی و چربی در سلامت روده اختلال ایجاد کند. چگونه روده‌ای سالم‌تر داشته باشیم؟ در گام نخست، سالم غذا خوردن برای بهبود سلامت روده را مدنظر قرار دهید.
انتخابانتخاب1 روز قبل
آمایش سلامت روان جامعه و ادغام این آمایش به شیوه یک شبکه در نظام سلامت کشور برنامه مشخص و تعبیه شده‌ای است که پس از پرداخت در زمان آتی به استحضار مردم خواهد رسید. وزیر بهداشت تاکید داشته است: طرح سلامت روان جامعه محدود به بیماری خاصی از مجموعه بیماری‌های اعصاب و روان نیست. رویکرد وزارت بهداشت نگاه جامع به بهداشت روان جامعه است. «بخش دیگر این است که مردم به دلیل مشکلات معیشتی و مسائل اقتصادی (که به ویژه امروز به شدت با آن درگیر هستند)، هزینه‌های سلامت روان را گران ارزیابی کرده و از آن فرار می‌کنند؛ یعنی باخودشان می‌گویند که وقتی اجاره خانه و امرار معاش ما حل نشده، هزینه سلامت روان زائد است». آمایش روان و فشار خون قابل قیاس نیستاین روانشناس در واکنش به صحبت‌های نمکی که اجرای طرح سلامت روان را شبیه طرح آمایش فشار خون عنوان کرده بود، تاکید کرد: آمایش روان مانند آمایش خون نیست و مقایسه این دو موضوع اصلا شدنی نیست.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
در ادامه مباحث مشکلات جنسی، امروز به یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین اختلالات جنسی در آقایان یعنی اختلال نعوظ می‌پردازیم و درباره انواع و راه‌های تشخیص آن صحبت می‌کنیم. بروز گهگاه اختلال نعوظ طی دوران فعالیت جنسی در افراد، بیماری محسوب نمی‌شود، ولی اگر این مشکل تکرار شود و در فرد ایجاد اضطراب کرده و کیفیت رابطه زناشویی را مختل کند، بیماری محسوب می‌شود و نیازمند مداخله پزشکی است. به‌طور کلی عامل روحی روانی یا علل فیزیکی و جسمی یا این‌که وجود هر دو علل (جسمی روانی) به‌طور همزمان مسبب این اختلال می‌شود. در برخی موارد نیز عامل اختلال نعوظ، علل مشترک و همزمان جسمی و روانی است. مثلا مرد میانسال سیگاری و چاقی که دارای افسردگی و اضطراب زمینه‌ای نیز می‌شود با احتمال بالاتری می‌تواند به اختلال نعوظ مبتلا شود.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذا‌های خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. دیجیاتو: به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذاهای خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. گوجه فرنگی دارای ترکیباتی است که می‌تواند به حفظ سلامتی و کاهش ریسک پیشرفت سرطان کمک کند. رنگ قرمز گوجه فرنگی هم به دلیل بیکوپن است. البته برخی از محصولات غنی نشده که با گوجه فرنگی مصرف می‌شوند نیز ممکن است حاوی مقادیر زیادی آهن باشند.
الفالف15 ساعت قبل
محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه سن دیه گو متوجه شده‌اند بهترین روش برای اجتناب از ابتلا این بیماری، غیر فعال کردن موقت یک پروتئین درون سلول‌های بدن است. دلیل ابتلای تعداد زیادی از افراد به سرماخوردگی آن است که ویروس‌های این بیماری مستعد جهش ژنتیکی هستند که به سرعت در برابر دارو مقاومت نشان می‌دهند. کارشناسان آمریکایی ماده‌ای در سلول‌های انسانی یافته‌اند که ویروس‌ها برای جهش ژنتیک به آن وابسته هستند. آنها متوجه شدند تعدادی از ویروس‌ها در سلول‌های فاقد آنزیمSETD۳ قابلیت تکثیر نخواهند داشت. همچنین این روش ویروس‌های مرتبط با بیماری آسم، فلج اطفال و آنسفالیت را متوقف کرد.
مهرمهر1 روز قبل
وی با بیان اینکه نظام ایران با همدلی و همراهی مردم به جایگاه امروز خود رسیده است، بیان کرد: این همدلی سبب می‌شود روی پای خود بایستیم. وی با بیان اینکه امسال سه مرحله توزیع تجهیزات ورزشی خواهیم داشت، عنوان داشت: در مرحله نخست ایران دستگاه نردبان قدرتی توزیع شد و این مرحله دوم است. وی اضافه کرد: در مرحله سوم نیز که ۱۵ مهرماه اجرا می‌شود، توزیع وسایل ورزشی بین مدارس شبانه روزی و خابگاه‌های دانش آموزی را خواهیم داشت. گلدانی با تأکید بر اینکه فعالیت‌های تربیت بدنی در مدارس با برنامه انجام می‌شود، عنوان داشت: تاکنون بیش از ۵۰ طرح مختلف در حوزه تربیت بدنی و سلامت دانش آموزان انجام شده است. معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان جنوبی همچنین به اجرای طرح المپیاد درون مدرسه‌ای در استان اشاره کرد و گفت: در سال تحصیلی گذشته ۵۲ هزار و ۲۰۰ دانش آموز تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

نظرها

اخبار بیشتر