۵۱ هزار بهره بردار کشاورزی استان فارس آموزش دیدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
۵۱ هزار بهره بردار کشاورزی استان فارس آموزش دیدند

۵۱ هزار بهره بردار کشاورزی استان فارس آموزش دیدند

مهرخبرگزاری مهر |
شیراز - معاون آموزشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس گفت: ۵۱ هزار و ۲۸۳ نفر بهره‌بردار بخش کشاورزی در قالب ۱۶۸۴ دوره توسط این مرکز طی سال ٩٧ آموزش دیدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آرمان بخشی جهرمی با اشاره به اینکه فعالیت آموزشی مرکز تحقیقات استان فارس در سه بخش کلی بهره برداران کشاورزی، کارکنان و جوانان طبقه بندی شده، افزود: آموزش بهره برداران کشاورزی اصلی‌ترین و هدفمندترین اهداف آموزشی این مرکز است.

به گفته وی دوره‌های بهره برداران باید به صورت نظام مند، برنامه ریزی شده و بر اساس نیازسنجی و امکان سنجی تدوین و اجرا شود.

بخشی با اشاره به اینکه هدف از آموزش بهره برداران تربیت افراد خود اشتغال، کارآفرینی برای خود فرد و از نظر جامعه هم تنوع بخشی به مشاغل کوچک و درآمدزا است، تصریح کرد: گروه بندی مخاطبین به عنوان بهره بردار متناسب با نیاز شامل زنان روستایی، عشایر، دامداران، گروه‌های خاص تولیدی مثل کلزاکاران، گلخانه داران، پرورش دهندگان زنبور و … باشد.

وی افزود: در آموزش بهره برداران یکسری گروه‌های هدف دیگر از جمله زندانیان، کارکنان وظیفه نیروهای مسلح (سربازان) به صورت ویژه آموزش مهارتی می‌بینند که کسب توان مهارتی توسط این افراد باعث افزایش اعتماد به نفس آنها شده و زمینه ورود به بازار کار برای آنها فراهم می‌شود.

معاون آموزشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود ۳۳ هزار و ۳۷۰ نفر روز آموزش ضمن خدمت همکاران برگزار شد، افزود: این آموزش‌ها در قالب ۱۳۶ دوره و ۱۶۴ کلاس به شیوه‌های حضوری، نیمه حضوری و مجازی و الکترونیک انجام می‌شود.

به گفته وی هدف اصلی آموزش ضمن خدمت توانمندسازی، به روز کردن و رفع نیاز آموزشی همکاران است چرا که محصولات، شیوه‌ها وتکنولوژی جدید وارد می‌شود از طرفی بازآموزشی به صورت مرتب و بر اساس نیازسنجی آموزشی کارکنان انجام می‌شود.

بخشی افزود: این آموزش‌ها متناسب با شغل، تحصیلات و پست سازمانی همکاران سازمان جهاد کشاورزی و ادارات وابسته گروه بندی و هدف گذاری می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

معاون مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس با اشاره به اینکه فرهنگ سازی و تربیت کشاورزان آینده از دیگر اهداف این مرکز است، افزود: در همین راستا مرکز آموزش شبانه روزی علی آباد کمین که از مراکز وابسته به مرکز تحقیقات در سال گذشته بعد از ۱۴ سال بازگشایی یافت.

به گفته وی در این مرکز ۴۳ نفر در سه رشته به صورت شبانه روزی حضور دارند و ۱۴۴ نفر دانش آموز کارودانش روزانه، برای کسب دیپلم تحصیل می‌کنند.

بخشی با اشاره به اینکه تعداد افراد شرکت کننده برای اخذ دیپلم به روش سنجش مهارت یک هزار و ۱۲۷ نفر است، افزود: سنجش مهارت خود اظهاری برای افراد بزرگسال بالای ۲۰ سال است، این افراد از آموزش رسمی برای اخذ دیپلم دور ماندند و این علاقه مندان برای جبران کمبود واحدهای دیپلم واحدهای کشاورزی را می‌گذرانند و در هشت رشته به آنها دیپلم ارائه می‌شود.

وی یادآور شد: این رشته‌ها شامل تولیدصنعتی فرآوده‌های لبنی، تولید نهال و جنگل کاری، کشت گیاهان دارویی و زعفران، تعمیر ماشین‌های ثابت کشاورزی، تعمیر موتور تراکتور، پرورش گل و گیاهان آپارتمانی و پرورش گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری است.

بخشی افزود: هدف از آموزش دانش آموزان، دانشجویان و هنرستان‌های کشاورزی، فرهنگ سازی و تربیت کشاورزان آینده است.

وی با بیان اینکه جامعه کشاورزی جامعه مسن، کم سواد و با تجربه بالا است، گفت: تربیت نوجوانان در سنین مدرسه و هنرستان‌ها باعث می‌شود در افق بلند مدت به سمت کشاورزی دانش بنیان و کشاورزان باسواد کشاورزی برویم.

بخشی؛ همچنین آموزش رسمی ۲۰۰ نفر دانشجوی علمی- کاربردی را ازدیگر اقدامات مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس بر شمرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

استفاده از نویگیشن ایرانی در جراحی ستون فقرات

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
رکنارکنا23 ساعت قبل
مهران مدیری کارگردان این سریال، مصطفی احمدی تهیه‌کننده، امیر برادران نویسنده و پیمان قاسم‌خانی طراح و سرپرست نویسندگان این سریال بودند. فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی، گوهر خیراندیش، نیما شعبان‌نژاد، محمد بحرانی، عزت‌الله مهرآوران، شیلا خداداد و سیما تیرانداز به همراه مهران مدیری در سریال هیولا به ایفای نقش پرداختند. اما یکی از نکات جالب توجه در این مجموعه، بازی محسن قاضی مرادی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون بود. همسر محسن قاضی مرادی عنوان کرد: در طول ضبط، آقای مدیری تا جایی که امکان داشت با احترام با ما برخورد کردند، اما متأسفانه عوامل سازنده فیلم شرایطی را فراهم نکردند که وضعیت محسن، من و خود او را اذیت نکند. وی افزود: این روزها کسانی که مرا می‌بینند از لطف سازندگان «هیولا» به محسن قاضی مرادی می‌گویند و این که نقش‌آفرینی او در این سریال پربیننده، یک خاطره ماندگار خواهد بود.

واکسیناسیون

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وزیر آموزش و پرورش گفت: مطالبات معلمان مانند حق التدریس معلمان در هفته‌های اول مهر پرداخت خواهد شدآقای محسن حاجی میرزایی در حاشیه مجلس دانش آموزی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: دو هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان درنظر گرفته شده و اختصاص یافته است. وی در پاسخ به این سوال که آیا طرح رتبه بندی معلمان از اول مهر اجرا خواهد شد، گفت: فکر نمی‌کنم که از اول مهر دیرتر​ آغاز شود، اما مبنای محاسبه آن قطعا از اول مهر خواهد بود. حاجی میرزایی تاکید کرد: آئین نامه اجرایی این طرح تنظیم شده و در مرحله فرآیند بررسی دولت است و به زودی اجرایی خواهد شد. وی تعداد دانش آموزان ثبت نام شده را ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: بیش از ۳۰۰ هزار نفر امسال به تعداد دانش آموزان افزوده شده است. وی همچنین از اجرای برنامه ویژه مدارس (بوم) از ابتدای سال تحصیلی خبر داد و افزود: براساس این برنامه، مدارس بخشی از برنامه‌های درسی خود را با توجه به خواسته‌های دانش آموزان تنظیم می‌کنند.
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.

نظرها

اخبار بیشتر