هزینه بالای مرمت و لایروبی قنات‌ها یکی از علل مهاجرت روستاییان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

هزینه بالای مرمت و لایروبی قنات‌ها یکی از علل مهاجرت روستاییان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
یک پژوهشگر مردم شناس با بیان اینکه مالکان قنات‌ها برای پرداخت هزینه‌های به نسبت زیاد مرمت، احیا و لایروبی قنات‌ها به حمایت نیاز دارند، عامل بخشی از مهاجرت‌های صورت گرفته از روستا‌ها را از بین رفتن قنات‌ها دانست
هزینه بالای مرمت و لایروبی قنات‌ها یکی از علل مهاجرت روستاییان - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آقای محمد مکاری مدیر گروه مردم‌شناسی زیست محیطی پژوهشکده مردم شناسی امروز چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸ با بیان این مطلب، در بررسی و بیان بخشی از پژوهش خود با عنوان «بررسی نقش عوامل انسانی تأثیر گذار در خشک شدن قنات‌های خراسان»، گفت: موضوع قنات نسبت به بسیاری از منابع آبی ایران و اینکه استقرار حکومت و انسان‌ها به آن بستگی داشته، از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه قنات سرمنشاء همه مسائل مربوط به یک منبع آبی مهم به شمار می‌آید، عنوان کرد: در ایران به علت نبود آب کافی در تمامی مناطق، همواره قنات‌ها نقش تعیین کننده‌ای در کشور داشته‌اند و حفاظت از قنات‌ها به عهده متولیان مربوط به هر قنات بوده است.

آقای مکاری با بررسی قنات‌ها از منظر اجتماعی و فرهنگی گفت: در اصلاحات ارضی ایران به دلیل اجرای قوانین خرده مالکیتی صورت گرفته، قنوات به مرور به علت رسیدگی و لایروبی نکردن توسط خوانین و مالکان، تخریب و در نهایت خشک شدند.

این پژوهشگر نبود مدیریت سنتی مقتدر را نیز به عنوان یکی از عوامل مهم از بین رفتن قنوات و تخریب آن‌ها در ایران عنوان کرد.

وی با اشاره به اهمیت آب در فرهنگ و زندگی ایرانیان گفت: از زمانی که مردم اقدام به حفر چاه‌های عمیق و نیمه عمیق کردند قنات‌ها مورد بی توجهی واقع شد و از آنجا که حفر هرگونه چاه موجب افت قنات و کاهش سطح استاندارد آب مورد نیاز آن می‌شود، به مرور زمان قنوات دچار خشکسالی شدند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

مدیر گروه مردم‌شناسی زیست محیطی پژوهشکده مردم شناسی با بیان اینکه دولت‌ها همواره با بستن چاه‌ها، کاهش برداشت و مدیریت سعی در زنده نگه داشتن قنات‌ها دارند خاطر نشان کرد: خشکسالی‌های پی در پی موجب شده سفره‌های آب‌های زیر زمینی به شکل بسیار محسوسی کاهش یافته که این خود یکی از عوامل مهم از بین رفتن قنات هاست.

این پژوهشگر افزود: از جمله اقدامات مهم دولت برای حفظ قنوات، سخت گیری برای دادن مجوز‌های حفر چاه به صورت نیمه عمیق و عمیق است و اگر بخشی از مهاجرت و یا از بین رفتن کشاورزی در مناطق مختلف ایران را به علت از بین رفتن قنات بدانیم، سخنی به گزاف نگفته‌ایم.

آقای مکاری بیان کرد: برای نگهداری و حفظ جان یک قنات لازم است که دولت با حمایت مالی از خرده مالکان قنوات آنان را در پرداخت هزینه‌های به نسبت زیاد مرمت، حفظ و لایروبی قنات‌ها یاری رساند، زیرا که اگر این حمایت‌ها صورت نگیرد در کمتر از یک دهه آینده، تمامی قنات‌های این سرزمین خشک خواهند شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل1 نظر
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! تهیه‌کننده «ستایش»: ستایش به آرامش رسیده! وی درباره جوان‌تر شدن «ستایش» نسبت به فصل دوم بیان کرد: این انتقاد‌ها پیش از این، نسبت به فصل دوم هم وجود داشت. «ستایش ۲» هم که شروع شد عده‌ای گفتند چرا ستایش پیر نشده و با یک عینک چهره‌اش تغییر کرد، اما اگر به اطراف خود نگاه کنید خانم ۴۰ ساله پیر نیست که بخواهیم او را پیر کنیم و به صورتش چروک اضافه کنیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

(ویدیو) «ستایش» مثل بنجامین باتن جوان شده است؟

فراروفرارو1 روز قبل
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. به گزارش خبرآنلاین، این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.

تمرینات فرزاد فرزین برای سریال مانکن / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

بهنوش طباطبایی «مری پاپینز» می‌شود

مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، نمایش موزیکال «مری پاپینز» قرار است با حضور بهنوش طباطبایی روایتگر ماجراجویی‌ها و داستان هایی باشد که در خانواده «بنکس» رخ می‌دهد. جایزه گلدن گلوب و بفتا هم قبل از اینها برای بازی در نقش «مری پاپینز» نصیب جولی اندروز شده بود. حدود ۲ دهه بعد نیز ناتالیا آندریچنکو در نقش «مری پاپینز» ظاهر شد. بهنوش طباطبایی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از آبان ماه امسال در نقش «مری پاپینز» پرستار خانواده بنکس روی صحنه تالار وحدت ظاهر می‌شود. این اثر اقتباسی آزاد از مجموعه داستان‌های «مری پاپینز» نوشته پاملا تراورس با ترجمه احمد کولیوندی و ترانه سرایی و دراماتورژی محمدرضا کوهستانی است.

تماشا کنید: مدیر سازمان «اوج» رئیس صداوسیما می‌شود؟!

انتخابانتخاب22 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ محمدرضا زائری از احتمال انتصاب احسان محمدحسنی، مدیر سازمان هنری رسانه‌ای اوج به ریاست سازمان صداوسیما خبر داده است. ماجرا از انتقادات تند وحید جلیلی به صداوسیما آغاز شد و در نهایت شماری از نیروهای نسل جدید اصولگرایان را دو دسته کرده و در مقابل هم قرار داد.

نظرها

اخبار بیشتر