نکات قابل تامل در سرنگونی پهپاد اسرائیلی در لبنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
نکات قابل تامل در سرنگونی پهپاد اسرائیلی در لبنان

نکات قابل تامل در سرنگونی پهپاد اسرائیلی در لبنان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
یک تحلیلگر عرب تاکید کرد: مقاومت هفته گذشته با عملیات ویژه خود علیه یک خودروی نظامی رژیم اسرائیل در ورودی «مقر آویویم» از بزرگترین و فعال ترین مقرهای مرزی نظامی این رژیم قواعد درگیری را تثبیت کرد.

به گزارش مشرق، «شارل ابی ناصر» نویسنده و تحلیلگر لبنانی در مقاله‌ای در سایت العهد به بررسی دو عملیات اخیر مقاومت علیه رژیم اسرائیل در طول مرز لبنان با فلسطین اشغالی و انهدام یک خودروی نظامی و سرنگونی یک پهپاد این رژیم و نکات قابل توجه و تامل برانگیز این دو عملیات پرداخت.

وی نوشت: مقاومت در عملیات اخیر در آویویم از بزرگترین و فعال‌ترین مقرهای مرزی نظامی این رژیم قواعد درگیری را تثبیت کرد. این قواعد بر پاسخ حتمی به هرگونه حمله به نیروهای مقاومت در هر جایی تاکید می‌کند. علاوه بر این، سرنگون کردن پهپاد رژیم اسرائیل بر فراز شهرک رامیه در مرز لبنان و فلسطین اشغالی نقطه عطف قابل توجهی در مسیر درگیری با رژیم اسرائیل بود.

علاوه بر تثبیت قواعد درگیری و پاسخ به هرگونه تجاوزگری و جلوگیری از نقض حریم هوایی لبنان از امروز به بعد، سرنگونی پهپاد رژیم اسرائیل در دل خود چند نکته مهم و تامل برانگیز دیگر نیز داشت که به شرح زیر است:

- سرنگونی این پهپاد بلافاصله بعد از ورود به حریم هوایی لبنان انجام شد. حداکثر سه دقیقه از ورود پهپاد نگذشته بود که هدف قرار گرفت و سرنگون شد. این امر نشان می‌دهد که یگان‌های دیده بانی و رهگیری حزب الله از آمادگی و توانمندی پیشرفته‌ای برخوردارند که می‌توانند با این سرعت هدف را رهگیری و با موفقیت سرنگون کنند. نکته جالب توجه و تامل برانگیز این است که این یگان‌ها اصولا حضور علنی و قابل رویت در میدان ندارند و باید در چارچوب قواعد و پروتکل‌های قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت عمل کنند. براساس این قواعد و پروتکل‌ها، فعالیت آنها نباید علنی قابل رویت باشد.

- به نظر می‌رسد که رژیم اسرائیل نفهمیده است که چه نوع سلاحی در سرنگونی پهپادش به کار رفته است و نمی‌داند که آیا سلاح به کار رفته یک نوع سلاح دفاع هوایی کلاسیک یا پیشرفته یا سبک یا نیمه سبک یا معروف یا جدید بوده و یا سلاح متفاوت نظیر ادوات الکترونیکی سرنگون کردن اشیاء پرنده‌ای بوده است که در عراق از سوی الحشد الشعبی یا در خلیج فارس از سوی سپاه پاسداران استفاده شده است چرا که چند پهپاد آمریکایی پیشرفته منهدم شده است. البته در کنار این سوالات، نکات دیگری هم هست که به نکات اساسا مبهم در این زمینه - که اسرائیل همواره به دنبال یافتن پاسخی برای آن بوده است - افزوده می‌شود.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

- سرنگونی پهپاد اسرائیل نکته دیگری را به قواعد درگیری اضافه کرد. نکته این بود که از امروز دیگر کاهش دادن سطح پاسخ لبنان به هرگونه تجاوز یا نقض حاکمیت خود امکان پذیر نیست. این امر وضعیت جدیدی را در قالب دو بازوی نظامی ارتش و مقاومت با پشتوانه مردمی ایجاد کرد.

- بعد از عملیات سرنگونی پهپاد اسرائیل و تجلی آشکار و عملی قواعد درگیری، نکته مهمتر دیگر این است که امروز لبنان به کشور قدرتمندی تبدیل شده است که هرکس در سرش فکر تجاوز به این کشور را داشته باشد، باید هزاران بار حساب و کتاب کند. همه اینها به یاری یک نکته بسیار مهم و آن هم موضع رسمی و مردمی تقریبا واحد و کامل لبنان اتفاق افتاده است.

در نهایت مهمتر از همه اینها این است که قواعد جدید درگیری ترسیم شده از سوی حزب الله با تکیه بر توانمندی‌ها و توان حرفه‌ای خود در مدیریت محتاطانه و با قدرت و منسجم درگیری و نیز تایید آشکار و علنی نهاد رسمی لبنان باعث شده است که این نهاد، به مقاومت نزدیک شود. اهمیت موضوع در این است که لبنان را در جایگاهی قرار داده که از برگه‌های برنده و قدرتمند پیچیده‌ای داشته باشد و انتظار می‌رود که دولت لبنان این برگه‌ها را در مدیریت مذاکره برای ترسیم مرزهای زمینی و دریایی و بازپس گیری حقوق لبنان در زمینه ثروت مهم (نفتی) به کار گیرد. از این رو است که می‌توان گفت، معادله بازدارندگی حزب الله همچنین به یک سلاح موثر در دست حکومت لبنان تبدیل شده است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ اعلام لیست اموال حجت‌الاسلام رئیسی به رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر4 ساعت قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، ارتش رژیم صهیونیستی از مانور از پیش اعلام نشده در یکی از پایگاه‌های نظامی خود خبر داد. بر اساس این گزارش، مانور مذکور امروز در پایگاه نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در منطقه شورای منطقه‌ای ساحلی عسقلان برگزار میشود. شایان ذکر است که پیشتر خبری در خصوص اجرای این مانور از سوی ارتش رژیم صهیونیستی منتشر نشده بود.

رهبر معظم انقلاب: تا آمریکا توبه نکند، هیچ مذاکره‌ای اتفاق نمی‌افتد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم/ بهای حمایت از جنایات رژیم آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر