عبور از دنیای خاکستری!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سلامت

عبور از دنیای خاکستری!

رکناخبرگزاری رکنا |
حوادث رکنا: اگرچه اولین سیگار را با تعارف یکی از دوستانم در دوران دبیرستان لای انگشتانم گرفتم تا حس غرور و مردانگی ام جلوه کند اما الکل و مواد مخدر زمانی وجودم را تسخیر کرد که با چهار تن از دانشجویان مشهدی خانه مجردی را در شهر محل تحصیلم اجاره کردیم و این گونه پا به دنیای تاریکی گذاشتم که ...

این‌ها بخشی از اظهارات مرد ۴۰ ساله‌ای است که بارها به خاطر سوءمصرف مواد مخدر تا پای مرگ رفته است. او که اکنون عضو فعال جمعیت الکلی‌های گمنام ایران به شمار می‌رود، با بیان این که صدای تشویق اهالی انجمن در اولین روز آغاز دوباره زندگی در روشنایی را هرگز از خاطر نمی‌برم در تشریح سرگذشت پرفراز و نشیب خود گفت: در خانواده‌ای فرهنگی به دنیا آمدم که اطرافیانم حداقل تحصیلات عالیه را داشتند. سال ۱۳۶۴ وقتی کودکی خردسال بودم، پدرم برای تدریس به یکی از روستاهای شهرستان شیروان در استان خراسان شمالی منتقل شد. آن زمان مادرم نیز در روستای جغتای شهرستان سبزوار به دانش آموزان مقطع ابتدایی درس می‌داد و من ساعت‌های زیادی را در کوچه‌های روستا بازی می‌کردم و گاهی نیز به کلاس درس مادرم می‌رفتم و با شاگردانش سرگرم می‌شدم تا این که مادرم نیز به محل تدریس پدرم در شیروان منتقل شد و خانواده ما در کنار یکدیگر رنگ و بوی عاشقانه به خود گرفت.

به طوری که بهترین دوران زندگی من با همه خاطرات تلخ و شیرین در آن روستا سپری شد. اما وقتی پدر و مادرم به شهر منتقل شدند تازه متوجه کمبودهایم شدم. آرزوی داشتن دوچرخه، لباس‌های آن چنانی، لوازم تحریر گران قیمت و … از موضوعاتی بود که مرا آزار می‌داد. از سوی دیگر درگیری‌های لفظی و ناسازگاری‌های پدر و مادرم محیط خانه را برای من و خواهرانم زجرآور کرده بود. دلخوری‌ها، ناراحتی‌ها و کتک کاری‌های آن‌ها محیطی پر از آشوب و اضطراب را رقم زده بود و من همواره کمبود محبت را با تمام وجودم حس می‌کردم.

در همین روزها بود که یکی از همکلاسی هایم اولین سیگار را به من تعارف کرد. آن روز وقتی سیگار را لای انگشتانم گذاشتم گویی بزرگی و مردانگی ام را به رخ دیگران می‌کشیدم اما نمی‌دانستم با این امیال سرکش در دوران دبیرستان به دره‌ای بی انتها سقوط می‌کنم. از سوی دیگر نیز برای فرار از نگاه‌های حقارت آمیز اطرافیان محکوم به ادامه تحصیل بودم. چرا که همه اعضای خانواده و بستگان نزدیک مان تحصیلات تکمیلی داشتند.

خلاصه من هم در مقطع کارشناسی قدم به دانشگاه گذاشتم تا به آرزوهایم جامه عمل بپوشانم. در این شرایط با چهار تن از بچه‌های مشهد خانه مجردی دربستی را اجاره کردیم اما در وجود همه هم اتاقی هایم بیماری الکل و اعتیاد موج می‌زد. من هم برای اولین بار در کنار بساط آن‌ها مشروب و مواد مخدر را تجربه کردم. احساسم این بود که دنیای خاکستری من به رنگین کمان تبدیل شده است و من با رویاهایم در آسمانی پر از شادی و هیجان پرواز می‌کنم. اما طولی نکشید که خماری و در به دری با تحقیر و توهین به سراغم آمد زیرا دیگر کسی برای یک آدم معتاد ارزشی قائل نبود.

در خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

بالاخره مدرک تحصیلی ام را گرفتم و عازم خدمت سربازی شدم اما زمانی به مشهد بازگشتم که کوله باری از درد و بیچارگی را بر دوشم انداخته بودم و بیماری اعتیاد و الکل تمام وجودم را فراگرفته بود. اگرچه از همان روزها تصمیم به ترک اعتیاد گرفتم و درمان‌های مختلفی را تجربه کردم اما همه این شیوه‌ها بی نتیجه بود و نوع مصرف من هر روز شکل فزاینده‌ای به خود می‌گرفت به طوری که به خاطر مصرف انواع قرص‌های آرام بخش و مواد مخدر صنعتی بارها تا پای مرگ پیش رفتم و گاهی داخل خودروهای اورژانس به هوش می‌آمدم حتی یک بار پنج شبانه روز با حالت اغما در بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد با مرگ دست و پنجه نرم کردم ولی گویی سرنوشت دیگری برایم رقم خورده بود. بالاخره در سال ۱۳۹۲ برای آخرین بار تصمیم به ترک اعتیاد گرفتم چرا که پسرم از وضعیت من خجالت می‌کشید و همسرم تهدید به طلاق کرده بود. نشانی یک مرکز ترک اعتیاد را از آگهی‌های روزنامه خراسان پیدا کردم و ۱۹ شبانه روز در آن جا بستری شدم. بعد از آن با راهنمایی یکی از دوستان قدیمی‌ام و کمک یک روان شناس در جلسات انجمن الکلی‌های گمنام در منطقه کوهسنگی شرکت کردم. آن شب وقتی به عنوان تازه وارد با تشویق همدردهای خودم روبه رو شدم، نور امیدی در دلم درخشید به طوری که روح تازه‌ای یافتم. اکنون حدود شش سال از آن زمان می‌گذرد و من پا به دنیایی روشن و پر از رنگین کمان گذاشته‌ام و …برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ - نشانه‌های سرطان یا تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌ها رومزه مانند سر درد و یا حتی افسردگی است. علائم سرطان مغز یا وجود تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌های معمول است از سردرد تا افسردگی. برای اینکه با علائم تومور مغزی آشنا شوید با ما همراه باشید. برای هشت نشانه خاموش اما جدی تومور مغزی و اینکه برای آنها باید به پزشک مراجعه کنید یا خیر ادامه مطلب را بخوانید. به همین دلیل است که بسیاری از زنان مبتلا به تومور مغزی قادر به تولید شیر نیستند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
در ادامه مباحث مشکلات جنسی، امروز به یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین اختلالات جنسی در آقایان یعنی اختلال نعوظ می‌پردازیم و درباره انواع و راه‌های تشخیص آن صحبت می‌کنیم. بروز گهگاه اختلال نعوظ طی دوران فعالیت جنسی در افراد، بیماری محسوب نمی‌شود، ولی اگر این مشکل تکرار شود و در فرد ایجاد اضطراب کرده و کیفیت رابطه زناشویی را مختل کند، بیماری محسوب می‌شود و نیازمند مداخله پزشکی است. به‌طور کلی عامل روحی روانی یا علل فیزیکی و جسمی یا این‌که وجود هر دو علل (جسمی روانی) به‌طور همزمان مسبب این اختلال می‌شود. در برخی موارد نیز عامل اختلال نعوظ، علل مشترک و همزمان جسمی و روانی است. مثلا مرد میانسال سیگاری و چاقی که دارای افسردگی و اضطراب زمینه‌ای نیز می‌شود با احتمال بالاتری می‌تواند به اختلال نعوظ مبتلا شود.
الفالف14 ساعت قبل
محققان دانشگاه استنفورد و دانشگاه سن دیه گو متوجه شده‌اند بهترین روش برای اجتناب از ابتلا این بیماری، غیر فعال کردن موقت یک پروتئین درون سلول‌های بدن است. دلیل ابتلای تعداد زیادی از افراد به سرماخوردگی آن است که ویروس‌های این بیماری مستعد جهش ژنتیکی هستند که به سرعت در برابر دارو مقاومت نشان می‌دهند. کارشناسان آمریکایی ماده‌ای در سلول‌های انسانی یافته‌اند که ویروس‌ها برای جهش ژنتیک به آن وابسته هستند. آنها متوجه شدند تعدادی از ویروس‌ها در سلول‌های فاقد آنزیمSETD۳ قابلیت تکثیر نخواهند داشت. همچنین این روش ویروس‌های مرتبط با بیماری آسم، فلج اطفال و آنسفالیت را متوقف کرد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذا‌های خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. دیجیاتو: به گفته محققان دانشگاه اوهایو مصرف فراورده‌های گوجه فرنگی از جمله سس قرمز و سالسا در کنار برخی غذاهای خاص می‌تواند اثر ضد سرطان گوجه فرنگی را خنثی کند. گوجه فرنگی دارای ترکیباتی است که می‌تواند به حفظ سلامتی و کاهش ریسک پیشرفت سرطان کمک کند. رنگ قرمز گوجه فرنگی هم به دلیل بیکوپن است. البته برخی از محصولات غنی نشده که با گوجه فرنگی مصرف می‌شوند نیز ممکن است حاوی مقادیر زیادی آهن باشند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
شاید باور نکنید، اما عارضه کبد چرب اپیدمی شده و تقریبا در هر خانواده، حداقل یک نفر به این عارضه مبتلا شده است البته سن خاصی هم ندارد. حتی بچه‌ها هم ممکن است کبدشان چرب باشد. علائم هشدار دهنده «کبد چرب» عبارتند از: زرد بودن سفیدی اسکلروز چشمکک‌ومک و لک صورتترش کردن و ریفلاکس گوارشیطعم دهان تلخ و بدمزه صبحگاهیجوش صورت و پشت کمر و روی بازو‌هاعصبانیت و پرخاشگری، زود از کوره دررفتندرد مچ پا‌ها و پیچ‌خوردگی‌های مکرر مچ پا‌هاریزش موی شدیداحساس مورچه‌روی و گزگز در نواحی مختلف بدنخونریزی‌های شدید عادت ماهیانه در زنانحالت چسبندگی داشتن مدفوع به کاسه توالت (که نیاز به شست‌وشوی مدفوع با فشار زیاد آب باشد) پرش پلک راست در اکثر مواقعزرد شدن پیراهن در ناحیه زیر بغل و بدبو بودن عرقاحساس سوزن‌سوزن شدن انتهای دست و پا‌هادرد در سمت راست حفره شکمی که به‌سمت بین دو کتف انتشار داشته باشد. منبع: بهداشت نیوز
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
بیشتر انواع رایج چای، مانند چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای اولانگ از این گیاهان تهیه می‌شوند. فوایدمطالعاتی معدود به طور خاص فواید استفاده از چای کیسه‌ای روی چشم‌ها را بررسی کرده‌اند. یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای ممکن است به کاهش پف یا تورم خفیف زیر چشم‌ها کمک کند. قرار دادن یک کمپرس سرد چای کیسه‌ای روی چشم‌ها ممکن است به تسکین این شرایط کمک کند. برای استفاده به عنوان کمپرس سرد، چای کیسه‌ای را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

نظرها

اخبار بیشتر