به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

الفخبرگزاری الف |

آمریکا در سیاست «فشار حداکثری» به ایران بر این باور بود که با فشار از بیرون و تنگ کردن حلقه محاصره و تحریم اقتصادی ایران می‌تواند به شورش از درون دامن زده و مردم را علیه حاکمیت بشوراند.

این منطق براندازانه، تلاش می‌کرد تا هدف تحریم‌ها را دولت ایران و نه مردم معرفی کند. دروغی که خیلی زود رنگ باخت.

این تحلیل که اگر شرایط اقتصادی را سخت کنیم مردم خودشان رژیم را سرنگون می‌کنند تنها از ذهن‌های فسیل شده مجاهدین خلق می‌توانست تراوش کند. کسانی که بیش از سه دهه است هر سال، سال آینده را سال سقوط جمهوری اسلامی می‌نامند. همان مغزهای کوچک زنگ زده‌ای که پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ با راه انداختن تانک‌ها و زره پوش هایشان می‌خواستند سه روزه تهران را فتح کنند! اما در اسلام آباد غرب زمین گیر شدند.

همین‌ها از طریق مزدوری به نام جان بولتون به ترامپ خط می‌دادند که کار رژیم تمام است و گرنه کدام آدم ابلهی است که در سخنرانی رسمی اعلام می‌کند سال نو میلادی ۲۰۱۹ را در تهران جشن خواهند گرفت و این کاری بود که بولتون در اجلاس منافقین کرد.

اینکه ما بگوییم سیاست اصلی آنها یعنی فروپاشی از درون و تسلیم ایران با شکست مواجه شده است امری است، اما اینکه خود آنها در رسانه‌ها و تحلیل گرانشان بنویسند و بگویند که ترامپ و آمریکا در فشار حداکثری به ایران شکست خورده است حلاوتی دیگر دارد.

آنها به دروغ تلاش کردند به روش‌های مختلفی به مردم ما پیام بدهند که ما با شماییم و تحریم‌های ما شما را هدف قرار نداده است. اما وقتی کار پیش رفت عملا دیدند که این ادعاها دروغی بیش نبود.

جیسون رضاییان در واشنگتن پست (۱۰سپتامبر ۲۰۱۹) نوشت: «سیاست خصمانه فشار حداکثری سیاستی است که تنها تاثیر قابل مشاهده آن آسیب زدن به زندگی مردم عادی ایران بوده است.»

برکناری یا استعفای جان بولتون هم باید مایه خوشحالی باشد هم مانع فریب.

خوشحالیم از این که فردی جنگ طلب، حامی تروریست‌ها به هر دلیل برکنار یا مجبور به استعفا شده است. این خوشحالی از آن جهت است که یادآوری کنیم آقای بولتون ملت ایران هست ولی شما که وعده برگزاری جشن سال ۲۰۱۹ در تهران را می‌دادید نیستید.

رفتن بولتون نباید باعث فریب گردد چرا که ممکن است ترامپ خواسته باشد او را عامل شکست قطعی سیاست فشار حداکثری بر ایران معرفی کرده و تمام تقصیرها را گردن او بیندازد و خود را مبرا کند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

ضمن اینکه چنین اقدامی را نوعی امتیاز به ایران معرفی کرده خواستار برداشتن گام‌های بعدی از سوی ایران برای مذاکره صوری (عکس یادگاری) باشد.

هر چند رسانه هایی در خود آمریکا تلاش دارند ترامپ را فردی کله شق، غیرقابل پیش بینی، دیکتاتور، خودرای و … معرفی کنند. اما اینها باعث نمی‌شود که ما نیز فکر کنیم رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا تنها به نسخه‌های پیچیده شده توسط جان بولتون عمل می‌کرده و دیگران و خود او در این میانه هیچ کاره بوده‌اند.

معتقدم سیاست تنگ کردن حلقه محاصره اقتصادی ایران توسط ترامپ ادامه خواهد یافت و رفتن و آمدن فرد یا افرادی نمی‌تواند این کینه استراتژیک نسبت به انقلاب اسلامی را دچار تغییری بنیادین نماید.

آنچه تاکنون توانسته این شکست بزرگ تاریخی را بر آمریکا تحمیل کند چیزی جز مقاومت و قدرت بازدارندگی ملت، دولت، نیروهای مسلح ایران و توان دفاعی نبوده است.

حقیقت ماجرا همانی است که نویسندگان غربی ناچار به اعتراف آن شدند و می‌نویسند: «حقیقت این است که تاثیر تحریم‌های آمریکا بر ایران و احتمال بروز نسخه ایرانی بهار عربی در این کشور به هیچ عنوان به اندازه چشمداشت و انتظارات واشنگتن نیست.»

تحریم‌ها قرار بود دیواری باشد در مقابل حمایت استراتژیک ایران از جریان مقاومت (چه در سوریه، لبنان، یمن، عراق، فلسطین و …) اما این دیوارخیلی زود فرو ریخت.

تحریم‌ها قرار بود ایران را منزوی کند اما ظاهرا این آمریکا و رئیس جمهور تحمل ناپذیرش است که روز به روز در جهان منزوی‌تر می‌شود.

تحریم‌ها قرار بود رگ حیاتی تجارت خارجی ایران را قطع کند اما عملا باب‌های جدیدی را پیش روی ایران برای همکاری گشود و توجه ایران را به ظرفیت‌های کشورهای همسایه دو چندان کرد.

تحریم‌ها قرار بود مردم را جان هم بیاندازد و در مقابل دولت قرار دهد اما عملا به عاملی وحدت بخش تبدیل شده است. به نحوی که تحلیل آن برای ذهن‌های زنگ زده در کاخ سفید سخت شده است.

بی مناسبت نیست که ترامپ اصرار دارد یک عکس یادگاری با رئیس جمهور یا وزیر خارجه ایران داشته باشد تا آن را نماد موفقیت و پیروزی خود در این کارزار معرفی کند. آرزویی که با شرایط فعلی هرگز محقق نخواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین افشاگری روح‌الله زم| محمد حسین رستمی؛ همکار داخلی آمدنیوز کیست؟ +فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
رستمی که ظاهرا بین احمدی نژاد و مشایی تفکیک قائل بود و اخبار و پرونده‌های متعددی در مورد مشایی منتشر کرده بود. «محمد حسین رستمی» جوان ۳۴ ساله‌ای با هیبت کاملا حزب‌اللهی بود که چندی قبل خبر بازداشت شوک آورش به اتهام جاسوسی برای رژیم صهیونیستی رسانه‌ای شد. به گفته خودش کار رسانه‌ای را از ۱۴سالگی آغاز کرده است و البته تعریفش از کار رسانه‌ای به افشاگری خلاصه می‌شود! از «جریان انحرافی» تا «ظریف» سوژه‌های افشاگری وب سایت عماریون به مدیریت رستمی بود. رستمی چندی قبل با انتشار یک عکس جعلی مدعی شده بود که همسر دوم ظریف به جرم جاسوسی بازداشت شده است.

فیلم | آمدنیوز و دلایل گسترش فیک نیوز

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
همشهری آنلاین: فیک نیوزها چرا به وجود می‌آیند؟ چرا فعالیت آنها ادامه می‌یابد و چرا با از بین رفتن یکی از آنها دیگری سربرمی‌آورد و چه رویکردهایی در فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ای و امنیتی می‌تواند آنها را در افواه و افکار عمومی به حاشیه براند؟ دریافت ۱۲ MB متن: احسان صفاپورتدوین: مهدی کشوریان و محمود دانش آموزتصویر: ساتیار امامی کاوش، بررسی و تحلیل اخبار روز از نگاه همشهری تی‌وی کد خبر ۴۵۹۳۶۱

رمزگشایی از جعبه سیاه دشمنان از زبان «روح الله زم»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

ناگفته‌های جدید روح الله زم

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نظرها

اخبار بیشتر