مشکلات اقتصادی به تئاتر دینی ضربه زده است/ معاصرسازی وقایع عاشورا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
مشکلات اقتصادی به تئاتر دینی ضربه زده است/ معاصرسازی وقایع عاشورا

مشکلات اقتصادی به تئاتر دینی ضربه زده است/ معاصرسازی وقایع عاشورا

مهرخبرگزاری مهر |
کوروش زارعی معتقد است به دلیل مشکلات اقتصادی که این روزها در کشور وجود دارد، هنرمندان کمتر تمایلی برای روی صحنه بردن نمایش‌های دینی پیدا می‌کنند.

کوروش زارعی نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر و مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جایگاه نمایش‌های دینی و رویکردهای تازه‌ای که هنرمندان باید درباره‌این نوع آثار داشته باشند به خبرنگار مهر گفت: این روزها نمایش‌های دینی، محدود به اجرا در مناسبت‌ها شده‌اند در حالی که ماهیت تئاتر چیزی جز مکارم‌الاخلاق نیست و هر موضوع و محتوایی که در آن مطرح می‌شود، برگرفته از آموزه‌های اخلاقی است و زمانی که به موضوعات مذهبی و دینی هم می‌پردازد محتوای آثار سرشار از ارزش‌های انسانی هستند. اما امسال می‌بینیم که اجرای نمایش‌های دینی خیلی کم رنگ شده است.

وی درباره دلایل کم رنگ شدن اجرای نمایش‌های دینی بیان کرد: شاید یکی از دلایلی که هنرمندان ما کمتر میل به اجرای چنین آثاری دارند مشکلات اقتصادی باشد چون نمایش‌های دینی نسبت به دیگر آثار پربازیگرتر و اصولا پرهزینه‌تر هستند و اگر بخواهید گروهی ۳۵ - ۴۰ نفره را آماده اجرای نمایشی بکنید، حتی اگر دستمزدهای زیادی هم به گروه و عوامل نپردازید کار باز هم هزینه دارد چون ملزومات اجرای چنین نمایش‌هایی مثل لباس و دکور و نور و آکسسوار و گریم مستلزم هزینه است پس این روزها کمتر گروه نمایشی پیدا می‌کنید که بتواند به سراغ سوژه‌های مذهبی برود مگر اینکه از آن‌ها حمایت حداقلی بشود.

به دلیل تمکن مالی اندک سراغ کارهای کم‌هزینه می‌رویم

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به مشکلات اقتصادی ارگان‌ها و نهادها بیان کرد: به عنوان نمونه خود ما در حوزه هنری چند نمایش عاشورایی را برای اجرا آماده کرده‌ایم اما نمایش‌های کم هزینه و کم بازیگر هستند چون توانایی تامین هزینه‌های آثار تاریخی بزرگ و پربازیگر را نداریم. در هرحال وظیفه ماست که در این ایام برای مردم آثاری را در زمینه فرهنگ عاشورایی تولید کنیم اما چون تمکن مالی مان کم است به سمت نمایش‌های کم هزینه رفته‌ایم.

این کارگردان تئاتر با اشاره به وضعیت نامساعد این روزهای تئاتر عنوان کرد: در حال حاضر کلا وضعیت تئاتر خوب نیست و حتی نمایش‌های کمدی و آثاری که از بازیگران چهره بهر برده‌اند، فروش‌های قابل قبولی ندارند و هزینه‌های خود نمایش را هم نمی‌توانند تامین کنند چه برسد به‌اینکه سودی هم داشته باشند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی درباره علاقه مخاطبان به دیدن نمایش‌های دینی یادآور شد: مردم علاقه مند به دیدن چنین آثاری هستند و همانطور که در تکایا و حسینیه‌ها حضور پیدا می‌کنند، علاقه مند هستند وقایع کربلا را از دریچه یک اثر هنری مخصوصا تئاتر ببینند و اگر کارهای خوبی به صحنه برود حتما مردم از آنها استقبال می‌کنند.

مدافعان حرم یاد شهدای کربلا را زنده کردند

زارعی که‌این شب‌ها نمایش «غریبه شام» را با محوریت زندگی حضرت رقیه (ع) و اتصال آن به داستانی از شهدای مدافع حرم در تماشاخانه سنگلج روی صحنه دارد، درباره‌این معاصرسازی گفت: واقعه کربلا یک واقعه تاریخی است که در زمان خودش حادثه‌ای نادر، بغرنج و دلخراش بوده است، اما متاسفانه می‌بینیم چندسالی است افرادی به اسم تمدن جدید اسلامی و با عنوان مسلمان وارد عرصه شده‌اند که روی کفار را سفید کرده‌اند و دست به جنایت‌های دلخراشی می‌زنند که خیلی متاثرکننده‌تر از جنایت سال ۶۱ هجری است و من نیز به عنوان یک هنرمند وظیفه دارم به‌ این ماجرا واکنش نشان دهم. همین امر موجب شکل گیری نمایش «غریبه شام» شد تا وقایعی را که در سال ۶۱ هجری رخ داده با اتفاقات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و حتی امروز تطبیق دهیم.

وی در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: مدافعان حرم ایثارگرانی هستند که یکبار دیگر یاد شهدای کربلا را در دنیای معاصر و جهان زنده کردند و می‌بینیم همان اتفاقاتی که در سال ۶۱ هجری رخ داده امروزه هم خیلی شنیع‌تر رخ می‌دهد. ما نیز تلاش کردیم حالا که قرار است نمایشی عاشورایی به صحنه ببریم پیوندی بین مسایل روز هم با آن برقرار کنیم. ما باید علاوه بر مرور و یادآوری تاریخ به مردم به معاصرسازی آن هم فکر و تلاش کنیم در آثارمان با زبان امروز مردم حرف دلمان را به زبان بیاوریم.

نمایش آیینی مذهبی «غریبه شام» به نویسندگی حسین فدایی حسین و کارگردانی کوروش زارعی هر شب ساعت ۱۸:۳۰ در تماشاخانه سنگلج به صحنه می‌رود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رنگی کردن ویدئو و نقشینه نگاری آن

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رنگی کردن عکس‌های سیاه و سفید قدیمی ابتدا به صورت دستی و این روز‌ها با نرم افزار‌های مخصوص میسر شده است، اما رنگی کردن فیلم‌ها و ویدئو‌های قدیمی فرایند پیچیده‌تری است. در آزمایشگاه مخابرات امن پردیس فنی دانشگاه تهران، محققان جوان روی نوآوری کار کرده‌اند که در صنعت سینما و فیلمسازی کاربرد وسیعی دارد.

بسته فرهنگی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سمینار امامان جماعت تحت عنوان «نقش اسلام سنتی در توسعه کشور قزاقستان» با همکاری اداره سیاست داخلی و امور دینی و نمایندگی اداره مسلمانان قزاقستان در شیمکنت در کالج فناوری‌های نوین این شهر برپا شد. در این سمینار ژانار علیبکقیزی رئیس اداره سیاست داخلی و امور دینی، قایرات ژولدیبای اولی دین شناس، بختبای حاجی بیسینبایف امام جماعت شهر شیمکنت، امامان جماعت و جوانان حضور داشتند. در این سمینار برگزاری سومین انجمن امامان جماعت در شهر نوز-سلطان، پلات فرم معنوی مسلمانان قزاقستان «هفت ستون معنوی»، «فهرست مراسم‌های دینی»، «فهرست مقامهای دینی در ساختار اداره مسلمانان» مورد بررسی قرار گرفت. قایرات زولدیبای اولی دینشناس در باره اسلام سنتی، ارزش‌های ملی، جایگاه و نقش آنها در توسعه جامعه قزاقی سخنرانی کرد. امامان جماعت باید بیشتر کتاب‌های ادبی را بخوانند برای این که اطلاعات زیادی داشته باشند.
سینماپرسسینماپرس5 ساعت قبل
سینماپرس: رئیس حوزه هنری در نشست هم‌اندیشی آفرینش‌های ادبی مراکز استانی گفت: استقبال مردم از کتاب‌های خاطرات دفاع مقدس به این دلیل است که مردم در آن کتاب‌ها هویت خود را می‌خوانند و شخصیت خود را درک می‌کنند. حرکت درست ادبیات، منجر به حرکت درست کل هنر کشور می‌شودپس از صحبت‌های عبدالحمیدضیائی، محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری نیز درباره اهمیت انتشار کتاب خاطرات رزمندگان و شهدای دفاع مقدس گفت: چاپ کتاب خاطرات رزمندگان دفاع مقدس اتفاقی بسیار مهم، ارزشمند و قابل توجه است. بدنه داستان‌نویس ما از اهمیت و ظرفیت دفاع مقدس به خوبی بهره نمی‌برند و امروز با جایگاه مطلوب در ادبیات فاصله دارند. رئیس حوزه هنری تاکید کرد: باید بین ادبیات کهن و ادبیات امروز پیوند قوی‌تری ایجاد کنیم. اما باید شکافی که میان ادبیات کهن و ادبیات امروز خارج از حوزه هنری ایجاد شده است را پر کنیم.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، دومین کنفرانس بین‌المللی آموزش و پرورش تطبیقی با حضور مسئولان منطقهای، استانی و کشوری در دانشگاه کاشان با حضور ۱۳۰ پژوهشگر و معلم برپا شد. ۴۵ مقاله ارسالی به دبیرخانه دومین کنفرانس بین‌المللی آموزش و پرورش تطبیقی در کاشان پذیرفته شد و در روز کنفرانس به صورت‌های مختلف ارائه و حاضران نیز از این مقالات استفاده کردند. دبیر شورای عالی آموزش و پرورش در این مراسم ضمن اشاره به پیشینه فاخر ایران اظهار داشت: آموزش و پرورش نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت کودکان دارد و بر همین اساس یکی از وظایف آموزش و پرورش تعالی و رشد هویت کودکان و نوجوانان است. مهدی نویدادهم با بیان اینکه رشد هویت باید علاوه در فرد در اجتماع و جامعه نیز رشد پیدا کند، افزود: در حوزه جهانی شدن نیز برخی افراد تعریف غلطی از این موضوع بیان کردند و بر همین اساس نباید وابستگی به غرب داشت چراکه این موضوع نیز مورد پذیرش جامعه نیست. انتهای پیام/۸۰۱/ش

آژا کتاب

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

واکنش سوشا به عملکرد درخشانش مقابل پرسپولیس

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

سوشا مکانی: مقابل هواداران پرسپولیس حرفی برای گفتن ندارم

آفتاب‌نیوز10 دقیقه قبل

پری ملکی: دوست دارم حضور زن در موسیقی ایران را به دنیا نشان دهم

ایسنا11 دقیقه قبل

دومین اشتباه مهلک نادری؛ از تیم ملی و عراق تا پرسپولیس و نفت

مهر11 دقیقه قبل

عکس/ وضعیت کالدرون در روز محرومیت

مشرق‌نیوز11 دقیقه قبل