پناهیان: دو قطبی‌سازی سدی مقابل شفافیت‌‌سازی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
پناهیان: دو قطبی‌سازی سدی مقابل شفافیت‌‌سازی است

پناهیان: دو قطبی‌سازی سدی مقابل شفافیت‌‌سازی است

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
پناهیان گفت: یکی از آسیب‌های دوقطبی‌سازی شکستن فضای شایسته‌سالاری و روی کار آمدن آن دسته از افرادی است که به واسطه تبلیغات حزب خود روی کار آمدند.

به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام پناهیان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران دو قطبی‌سازی را یکی از ترفندهای دشمنان در زمینه‌سازی قتل امام حسین (ع) ‌ معرفی کرد و اظهار کرد: یزید ملعون در آن شعر معروف خود پس از واقعه عاشورا می‌گوید لعبت هاشم بالملک فلا خبر جاء ولاوحی نزل؛ بنی‌هاشم با سلطنت و حکومت بازی کردند و گرنه خبری نیامده بود و وحیی نازل نشده بود».

اخبار سیاسی- کسی که در فضای دوقطبی قرار بگیرد از حق فاصله می‌گیرد، به جناح خود می‌پردازد و هر نوع انتقادی را به دواهای جناحی نسبت می‌دهد و شخص انتقاد کننده را مورد تخریب قرار می‌دهد.

دو قطبی‌سازی سدی مقابل شفافیت‌‌سازی

وی افزود: یکی از آسیب‌های دوقطبی‌سازی شکستن فضای شایسته‌سالاری و روی کار آمدن آن دسته از افرادی است که به واسطه تبلیغات حزب خود روی کار آمدند. در چنین فضایی دیکتاتوری شکل می‌گیرد و افراد اجازه انتقاد ندارد. دیکتاتوری رسانه‌ای هم ذیل دوقطبی‌سازی شکل می‌گیرد.

پناهیان می‌گوید در فضای دو قطبی‌سازی است که شفافیت معنا و مفهوم ندارد و راه هر نوع انتقاد و گفت‌وگوی آزاد را به روی دلسوزان نظام می‌بندند. این رفتار منسوخی است که صهیونیست‌ها سال‌هاست از آن در راستای اختلاف‌افکنی و حکومت‌داری استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به رعایت اصول انتخاباتی گفت: انتخابات مجلس موضوع پرتنشی نیست چرا که مناظرات تلویزیونی ندارد. متأسفانه در فضای انتخابات برخی گروه‌ها و جناح‌ها با ایجاد فضای دو قطبی قصد سوءاستفاده از این فضا را دارند. کسانی که به جای چاره‌اندیشی در حل معضلات جامعه به فکر تخریب رقبای خود هستند و از این طریق وارد مجلس می‌شوند، چنین انتخاباتی نتیجه سالمی در پی ندارد. در حالی که کاندیداها باید با احترام با یکدیگر برخورد کنند و اگر انتقادی در کار است، با دلیل و منطق و در فضای مسالمت‌آمیز همدیگر را نقد کنند.

چشم‌پوشی از اقدامات مفسدانه مسئولان زمینه‌ساز عاشورا

مسئول حوزه علمیه دارالحکمه از دیگر زمینه‌های شهادت اباعبدالله (ع) را چشم‌پوشی از اقدامات مفسدانه معرفی کرد و گفت: حضرت زهرا (س) در بخشی از خطبه‌اش در مدینه (و پس از غصب خلافت امیرالمؤمنین) خطاب به مردم آن زمان فرمود: معاشر المسلمین المسرعة إلى قیل الباطل المغضیة على الفعل القبیح الخاسر؛ یعنی اى مردمی که براى شنیدن سخن بیهوده در شتاب هستید، و کردار زشت و زیانبار را نادیده مى‌‌گیرید». این مطلب، توصیف آن زمان مردم مدینه است. چنین جامعه‌ای به جایی می‌رسد که امام حسین (ع) را به فجیع‌ترین شکل ممکن به قتل می‌رساند.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

شورای نگهبان با متخلفان برخورد قانونی کند

پناهیان افزود: امیرالمؤمنین در زمان خلافت خویش خطبه‌ای بیان فرمود که اکنون لازمه جامعه ماست. حضرت گفت: «اى مردم، اگر از یارى کردن حق (امام علیه السلام) یکدیگر را باز نمى‌‌داشتید (کمک مى‌‌کردید) و از پست گردانیدن باطل سستى نمی‌کردید، کسی که (در توانائى و درستکارى) مانند شما نیست در (شهرهاى) شما طمع نمى‌‌کرد، و قوت نمى‌‌گرفت‌؛ لو لم تتخاذلوا عن نصر الحق و لم تهنوا عن توهین الباطل لم ۲۸۴ یطمع فیکم من لیس مثلکم و لم یقو من قوی علیکم‌». عبارت «توهین باطل» یعنی برخورد شدید با باطل تا تضعیف کردن آن و یا به عبارتی پیاده‌سازی مر حق. این مسئله باید سرلوحه انتخابات ما باشد. نباید از مر حق کوتاه آمد. اگر شورای نگهبان بر این اساس عمل نکند و اگر به موقع کارت قرمز به متخلفان نشان ندهد، ‌یعنی از مر حق کوتاه آمده است. با کسانی که دیگر کاندیداها را (بدون دلیل) متهم به دیوارکشی می‌کردند چرا نباید برخورد قانونی شود؟

دیکتاتوری پهلوی اجازه نقد به حکومت نمی‌داد

وی با انتقاد از برخی رسانه‌ها در تخریب منتقدان گفت: امروز برخی رسانه‌های وابسته به روش بی‌بی‌سی علیه منتقدان حاشیه‌سازی می‌کنند به گونه‌ای که فرد انتقادکننده را تبدیل به فردی حاشیه‌ساز می‌کنند. وقتی به برخی اندیشمندان می‌گوییم چرا طبق فرمایش امیرالمؤمنین (ع) «توهین الباطل» نمی‌کنید یعنی علیه باطل اقدام مناسبی انجام نمی‌دهید، از چنین فضای رسانه‌ای اظهار بیم می‌کنند و باید گفت حق دارند. گویی مانند دوران دیکتاتوری پهلوی‌ها شده که کسی اجازه انتقاد به مسئولان حکومتی وجود نداشت.

تحمیل مذاکره با معاویه عامل انحطاط جامعه اسلامی شد

مسئول حوزه علمیه دارالحکمه با اشاره به ماجرای حکمیت امیرالمؤمنین (ع) و صلح امام حسن مجتبی، یکی دیگر از عوامل زمینه‌سازی عاشورا را خیانت سرداران نظام و فرمانداران معرفی کرد و گفت: اشعث کسی بود که آتش صلح و مذاکره با دشمن را به جان مسلمانان انداخت و آن را به امیرالمؤمنین (ع) تحمیل کرد. پس از او ابوموسی اشعری آنگونه حماقت نشان داد و فریب عمرو بن عاص را خورد. در ماجرای صلح امام حسن مجتبی (ع) هم شاهد خیانت سرداران و فرمانداران حضرت بودیم که منجر به مذاکره و مصالحه با معاویه شد. حساسیت این دو مقطع تاریخی به قدری بود که می‌توان آن را زمینه‌ساز انحطاط جامعه و واقعه عاشورا نامید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
الفالف13 ساعت قبل
به نظر می‌رسد اعتراض صادقی به فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی درباره قیمت بنزین درست باشد و جلسه سران سه قوه عملا مجلس و جمهوریت نظام را به تمسخر گرفت. امیدواریم محمود صادقی در تصمیم خود به استعفا جدی باشد و حداقل یک نماینده، توهین به مجلس را برنتابد. ***فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ افزایش قیمت بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه تصویب و اجرایی شد. پس از اجرای این مصوبه اخبار ضد و نقیضی درباره موافقت یا مخالفت یکی از سران قوا منتشر شد. لذا این گمان که تصمیمات بر اساس رای اکثریت دو از سه نفر سران قوا اخذ می‌شود، چندان قابل اعتنا نیست.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| محمدعلی ابطحی، نماینده خمینی‌شهر و عضو فراکسیون ولایی مجلس، در جمع خبرنگاران پارلمانی از جمع‌آوری امضا برای استیضاح علی لاریجانی خبر داد و گفت: جمعی از دوستان به دنبال استیضاح علی لاریجانی رئیس مجلس هستند. استیضاح لاریجانی حدود ۳۰ تا ۴۰ امضا دارد. ما می‌توانیم علی لاریجانی را استیضاح کنیماو ادامه داد: بر اساس ماده ۲۴ آیین‌نامه داخلی مجلس، استیضاح رئیس مجلس امکان‌پذیر است و ما می‌توانیم علی لاریجانی را استیضاح کنیم. علت طرح استیضاح علی لاریجانیاین نماینده اصولگرای مجلس در مورد علت طرح استیضاح علی لاریجانی، در حالی که رهبر انقلاب هم موافق تصمیم سران مبنی بر افزایش نرخ بنزین هستند، گفت: ما معتقدیم آقای لاریجانی حرف خودش را زده نه حرف مجلس را و رهبری هم درست می‌گویند. لاریجانی باید حرف مجلس را منعکس کند نه حرف خودش را.
ایلناایلنا23 ساعت قبل
نماینده مردم تهران گفت: اگر آقای رئیس مجلس صدای نمایندگان را در خصوص اصلاح قیمت بنزین منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالف این افزایش قیمت بودیم. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر آقای لاریجانی صدای مجلس را منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالفت این افزایش قیمت بودیم. وی یادآور شد: چیزی که برایم عجیب و قابل پذیرش نیست این است که همین شورای سه‌ نفره «FATF و پالرمو» را تصویب می‌کنند اما جاهای دیگر نظر این سران را غیرقابل قبول می‌دانند. وی ادامه داد: با این کارها مجلس از شأن خودش می‌افتد در صورتی که بر طبق قانون اساسی، مجلس مرجع تصمیم‌گیری است. امروز ما مشاهده می‌کنیم نهادهای دیگر مانند شورای نگهبان، مجمع تشخیص و سران قوا با تصمیم‌هایشان دست ما را می‌بندند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
در این میان بسیاری از من و شما چه کردیم و باید چه می‌کردیم؟ برخی به آتش اعتراضات خیابانی دمیدند. برخی تلاش کردند حساب رئیسی و یا حتی رهبری را از اجرای سهمیه بندی جدا کنند. همین را هم در شورای عالی سران قوا که با تصویب رهبری تشکیل شده است مصوب می‌کند. تا اینجای ماجرا ابهام بود؟ چرا حاضر نشدیم از ساختار مردمی حمایت کنیم؟ مساله اینست که برخی از ما حرمتی برای ساختارهای جمهوریت قائل نیستیم. دفاع از ساختار، دفاع از فرد و این و آن نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

هدیه پسر مهدی هاشمی به مادر بازیگرش+عکس

پارس نیوز2 روز قبل

اولین واکنش مجلس به گرانی بنزین / نگرانی بابت افزایش فشار به معیشت مردم

تجارت‌نیوز2 روز قبل

تعجب مهدی رحمتی از عیدی عجیب دولت به مردم

پارس نیوز1 روز قبل

شکستی دیگر برای ترامپ؛ جمهوری‌خواهان انتخابات «لوئیزیانا» را هم باختند

فارس21 ساعت قبل

ویدا:۱۸سال پیش، خواستگارم به من تجاوز کرد/ کوروش: دروغ می‌گوید، چون الان وضعم خوب شده می‌خواهد اخاذی کند

خبرآنلاین2 روز قبل

وسایل نقلیه عمومی در روز اول گرانی بنزین (گزارش تصویری)

تجارت‌نیوز1 روز قبل

گزینه جدید نخست‌وزیری لبنان توان مقابله با فساد را ندارد/ مشکل اصلی، نفوذ طیف سرمایه‌داران است

ایلنا1 روز قبل

فیلم/ تازه‌ترین هنرنمایی قهرمان عصر جدید

مشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | واکنش مجری تلویزیون به واژه‌های «ترشیده» و «پیر پسر»!

خبرآنلاین1 روز قبل

در دومین جلسه تحقیقات استیضاح ترامپ با حضور سفیر سابق آمریکا چه گذشت؟

فارس1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری22 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری23 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

پرداخت یارانه به تولیدکنندگان داخلی ضرورت دارد

خانه ملت35 دقیقه قبل

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

ایبنا36 دقیقه قبل

تلفات برق در استان سمنان به ۲ درصد کاهش‌یافت

مهر37 دقیقه قبل

پیش‌بینی ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار جهت تربیت کادر متخصص قرآنی

مهر37 دقیقه قبل

تعطیلی مدارس دبستانی و پیش دبستانی بویراحمد و دنا

رکنا37 دقیقه قبل

مشکلات مردم در دریافت رمز پویا / سودجویان در کمین کارتهای بانکی

مهر38 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

3 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1