نامه حجت الاسلام غلامی به وحید جلیلی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. فرهنگ
نامه حجت الاسلام غلامی به وحید جلیلی

نامه حجت الاسلام غلامی به وحید جلیلی

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
حجت الاسلام غلامی نامه ای به وحید جلیلی نوشت.

برادر گرامی جناب آقای وحید جلیلی

با سلام و آرزوی قبولی عزاداری‌ها، از وقت گذاری و پاسخهای مفصل جنابعالی به یادداشت کوتاه حقیر متشکرم. بحمدالله لحن جنابعالی نسبت به قبل خیلی بهتر شده و حتی تا حدی تلاش کرده‌اید بخشی از حق ضایع شده را جبران بفرمایید؛ بنابراین لازم می‌دانم از جنابعالی به خاطر اعتماد به خیرخواهی برادر کوچکتان صمیمانه سپاسگزاری کنم. من با بخش مهمی از نظرات جنابعالی موافقم و اختلاف نظری بین خودم و جنابعالی در لزوم تحول اساسی و همه جانبه در صدا و سیما مشاهده نمی‌کنم. البته باید قبول کرد که اینجانب روش جنابعالی را مناسب و اثربخش نمی‌دانم و معتقدم روشی که انتخاب فرموده‌اید، بیش از آنکه سازنده و پیشبرنده باشد، مخرب و نگهدارنده است. در همین جهت، در ادامه خاضعانه چند نکته را خدمتتان متذکر می‌شوم:

یکم. اینجانب قضاوت جنابعالی درباره صدا و سیما که تاکنون ۱۸۰ درجه خلاف نظرات رهبر عزیز انقلاب عمل کرده است را عالمانه و منصفانه نمی‌دانم. اگر نظر حقیر در این زمینه را قبول نمی‌فرمایید، قضاوت‌های رهبر معظم انقلاب درباره صدا و سیما و توصیفات معظم له از خدمات بزرگ رسانه ملی را قبول بفرمایید. رهبر معظم انقلاب همواره در کنار ایراداتی که به صدا و سیما دارند از توفیقات صدا و سیما هم با جزئیات یاد می‌کنند و مطمئنم جنابعالی این موارد را به وضوح ملاحظه فرموده‌اید.

دوم. لازمه صیانت از حق ملت بزرگوار ایران و حق رهبر معظم انقلاب در ارتباط با صدا و سیما، دور شدن از واقع بینی و عدم رعایت اخلاق و عدالت در نقد صدا و سیما و افراد مرتبط با صدا و سیما نیست. همانطور که در یادداشت قبلی عرض کردم، این جنس نقد با جوهر تفکر انقلاب تناسبی ندارند و حضرت آقا نیز مکرر ما را از این گونه نقدها نهی فرموده‌اند.

سوم. مقام معظم رهبری در کشور ما نه دستشان بسته است و نه کانالیزه شده‌اند که تصور شود عده‌ای قادرند نظرات خود را به معظم له تحمیل کنند و از این طریق انتصابات رهبری را از مسیر صحیح و هوشمندانه خود خارج کنند. از سوی دیگر، همانطور که در یادداشت قبلی خدمتتان عرض کردم، بنده رفیق بازی و انحصارطلبی افراد مورد نظر جنابعالی در ارتباط با انتصابات صدا و سیما و غیره را درک نمی‌کنم و شواهد و مستنداتی برای آن ندارم بلکه بر عکس بارها شاهد حق گرایی و استحکام رأی افراد مورد نظر شما در ارزیابی و قضاوت درباره صدا و سیما بوده‌ام.

چهارم. برای بنده منطق انتصابات صدا و سیما توسط رهبر انقلاب که همان منطق شایسته سالاری است مبهم نیست اما متوجه نمی‌شوم که چرا باید انتخاب افرادی مثلا از خانی آباد تهران را عیبدانست؟ اگر به جای خانی آباد افرادی از قلهک تهران انتخاب شوند مشکل حل میشود؟ اگر افرادی از مشهد و محله سرشور و غیره انتخاب شوند مشکل حل خواهد شد؟ من مساجد و مدارسی را در جنوب تهران و همان خانی آبادی که فرمودید سراغ دارم که کانون مبارزات انقلابی بوده و پس از انقلاب نیز ظرف مدت کوتاهی دهها شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرده است؛ به نظر جنابعالی با این مساجد و مدارس که کم هم نیستند چه باید کرد؟! تصور حقیر این است که متمرکز سازی بحث در این مسائل (صرف نظر از اینکه چقدر حقیقت دارد) نوعی بازی ذهنی و خارج کردن ذهن مخاطب از واقعیت است و من این را در شأن جنابعالی نمی‌بینم.

خبری: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

پنجم. جنابعالی به دلیل نامعلومی خدمات بزرگ و روشن افراد مورد نظرتان در بیرون از صدا و سیما را در جهت ارتقاء و تقویت صدا و سیما منکر می‌شوید اما بنده می‌توانم دهها سطر درباره این خدمات بنویسم. یقین دارم اگر این خدمات نبود، صدا و سیما در بسیاری از برهه‌های حساس و سرنوشت ساز انقلاب، قادر به انجام رسالت خود نبود و مورد تقدیر رهبر بزرگوار انقلاب قرار نمی‌گرفت.

ششم. درباره آقای سرافراز، مطمئنا آنچه موجب استعفای ایشان و سپس پذیرش این استعفا از سوی رهبر بزرگوار انقلاب شد، برخی مدعیات پوچی که ایشان اخیرا در خاطراتش بیان کرده یا تلقی جنابعالی از نارفیقی برخی با ایشان نبوده است، بلکه خطاهای واضح و رفتارهای کودکانه‌ای بود که به اذعان بسیاری، صدا و سیما را با فروپاشی قطعی روبرو ساخته بود که عنداللزوم در آینده درباره آن صحبت خواهم کرد.

هفتم. همانطور که پیش‌تر اشاره کردم، حقیر حسنات صدا و سیما در این چهل سال را به مراتب از سیئات آن بیشتر می‌دانم. حتی ابایی از بیان این سخن ندارم که مجاهدت‌های اثربخش صدا و سیما در برخی بزنگاه‌ها با برخی مجاهدت‌های بزرگ در دفاع مقدس برابری می‌کند. فرموده‌اید در صدا و سیما منکر به معروف و معروف به منکر تبدیل شده است! جنابعالی در این زمینه حتما اغراق می‌فرمایید. تبدیل منکر به معروف و بالعکس سخن سنگینی است و حتما باید قبل از تعمیم آن، به عمق معنا و نیز توانایی اثباتش توجه بفرمایید.

هشتم. برای بنده مبنا و منطق ضد انقلاب و نفوذی خواندن مدیران فعلی صدا و سیما که خیلی از آنها از جهت تدین و روحیه انقلابی اگر از بنده و شما بالاتر نباشند کمتر نیستند، مشخص نیست. چنانچه منظورتان نویسنده فلان سریال است، پیام منتشر شده‌ی آقایانی که در روزهای اخیر در حمایت از جنابعالی بیانیه داده‌اند به فردی که از نظر جنابعالی ضد انقلاب، سکولار و نفوذی است، نشان داد که لااقل این آقایان با نظر جنابعالی موافق نیستند و او را صرفا ابزار خوبی برای زدن مدیران صدا و سیما و عناصری در بیرون سازمان تلقی می‌کنند نه بیشتر. با این حال، اگر هم نظر جنابعالی درباره این فرد را بپذیریم؛ این فرد یا چند نفر مانند این فرد مساوی با همه صدا و سیما نیست.

نهم. بنده تا الآن نه از جنابعالی و نه از سایر منتقدان صدا و سیما طرح کاربردی دقیق و جامعی برای تحول اساسی در صدا و سیما ندیده‌ام. خوشحال می‌شوم اگر طرح جامعی هست ارائه بفرمایید تا از آن استفاده شود. البته بنده با همان روش مورد نظر خودم، هم تفکر مشخصی درباب تحول در صدا و سیما دارم و هم از گذشته طرحی را در این زمینه تهیه کرده‌ام که هر کجا لازم باشد با شجاعت ارائه خواهم کرد.

برادر عزیز جناب آقای جلیلی

ما هیچوقت از واقع بینی، از حسن خلق، از عدالت، از رعایت شخصیت و حقوق دیگران و همچنین از مواجهه عالمانه و دقیق با مسائل ضرر نکرده‌ایم و نخواهیم کرد. من معتقدم می‌توان با رعایت همه این‌ها، دغدغه‌های درست جنابعالی درباره صدا و سیما را مرتفع ساخت؛ لذا من وجهی برای عدول از این روش پیدا نمی‌کنم و از جنابعالی تقاضا دارم از روش پیشنهادی بنده در یادداشت قبلی که منافاتی با صراحت و قاطعیت نیز ندارد برای اصلاح و تحول در صدا و سیما استفاده بفرمایید.

ارادتمند

رضا غلامی

۲۲ شهریور ۹۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
در شرایطی که بعد از برخی اعتراضات و ایجاد انسدادهای ترافیکی عصر و شب گذشته در تهران، صبح امروز شرایط در پایتخت به حالت کاملا عادی بازگشته، خدمات نقشه گوگل کماکان کل تهران را در وضعیت قفل شده نمایش می‌دهد. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کاربرانی که از طریق اپلیکیشن همراه گوگل مپس یا از طریق سایت اینترنتی آن به نشانی maps. google. com نقشه تهران را مشاهده می‌کنند، شاهد هستند که تقریبا بر روی تمامی خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر تهران، علامتی مشابه با علامت ورود ممنوع اضافه شده که به معنای انسداد کامل ترافیکی است. شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری مشهور در آمریکا بارها و بارها با دروغ پردازی، انتشار اخبار جعلی یا ارائه خدمات فنی ویژه به معترضان، همدستی خود با کاخ سفید، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را اثبات کرده‌اند. این بار بعد از گذشت ده سال گوگل به کمک دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی آمده تا ضدیت خود با ایران را یک بار دیگر به اثبات برساند. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
آقای حمید شاه آبادی ادامه داد: همه همکاران در رادیو تلاش می‌کنند، اما آن‌ها که کار طنز می‌سازند سختی بیشتری تحمل می‌کنند. هنرمندان رادیو همیشه به فکر مردم هستند تا غمی از غم‌های مردم بزدایند و مشکلی از مردم را رفع کنند. معاون صدا افزود: نسلی از پیشکسوتان رادیو را ترک می‌کند و این برای اصحاب رادیو سخت است. در این مراسم تعدادی از هنرمندان رادیو نیز در خصوص مرحوم عبدی سخنرانی کردند. مرحوم رضا عبدی، که ایفای نقش او در شخصیت «آمیزعبدالطمع» برای بسیاری از علاقه‌مندان رادیو شناخته شده بود، به دلیل کهولت سن و بیماری ۲۳ آبان ماه درگذشت.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکرالله حسن بیگی در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان پردیس به اولویت به کارگیری معلمان بومی در آموزش و پرورش شهرستان پردیس به شرط داشتن شرایط لازم و کسب امتیاز کافی در آزمون متمرکز اشاره کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش محلی برای تصمیم گیری پیرامون مسائل تربیتی و فرهنگی شهرستان است. وی ادامه داد: افزایش ناگهانی و پرشمار جمعیت در پردیس به گونه‌ای است که به جای پرداختن به مسائل زیربنایی، تربیتی و فرهنگی در آموزش و پرورش باید، به دنبال رفع مشکل کمبود کلاس درس، معلم و تامین تجهیزات آموزشی باشیم. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران بیان کرد: تعویق پرداخت حق سرویس همکاران فرهنگی، کمبود فضای آموزشی و تردد معلمان از سایر نقاط به شهرستان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است و اگر همه مسئولان با پیگیری مصوبات به وظایف خود عمل کنند، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان برطرف می‌شود. حسن‌بیگی تاکید کرد: برخی معلمان از غرب تهران به پردیس می‌آیند و با وجود خستگی راه ناشی از ترافیک و همچنین دغدغه مالی به دانش آموزان درس می‌دهند، از این رو به کارگیری معلمان بومی که شرایط لازم را داشته باشند و امتیاز کافی را در آزمون متمرکز کسب کرده باشند در اولویت شهرستان پردیس قرار دارد. وی در مورد سرویس معلمان گفت: آموزش و پرورش الزامی برای تامین سرویس معلمان ندارد ولی در چند سال گذشته این مورد به یک رویه تبدیل شده اما با توجه به وضعیت فرهنگی باید در این مسیر به آموزش و پرورش کمک شود. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران گفت: در مدارس برخی کشورها، اقدامات فرهنگی قبل از ورود دانش آموز به مدرسه آغاز می‌شود و در زمان فارغ‌التحصیلی علاوه بر آموزش دروس، حرفه آموزی و آموزه‌های اخلاقی مانند احترام به خانواده نیز در میان دانش آموزان فراگیر است اما دانش آموزان ما با وجود آموزه‌های دینی بسیار پرمحتوا پس از فارغ التحصیلی نیاز به کمک و برنامه ریزی دارند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
پیش دبستان و دبستان‌های رودهن و پردیس امروز دوشنبه در نوبت صبح و عصر تعطیل است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، به دلیل ادامه بارش برف پیش دبستان و دبستان‌های رودهن و پردیس امروز دوشنبه در نوبت صبح و عصر تعطیل است.

مرکز نوآوری کسب و کار

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری23 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

سقوط مرد همدانی از طبقه چهارم

ایسنا41 دقیقه قبل

نسخه یک پیشکسوت برای قهرمان شدن پرسپولیس

وانانیوز45 دقیقه قبل

داور سنگاپوری برای قضاوت دیدار عراق با بحرین به امان رسید+عکس

وانانیوز46 دقیقه قبل

آذربایجان شرقی قهرمان رقابت‌های جودو جوانان شد

همشهری46 دقیقه قبل

ترافیک روان در معابر پایتخت در روز برفی و بارانی

ایسنا46 دقیقه قبل

دوشنبه ۲۷ آبان | جزئیات نرخ رسمی ۴۷ ارز؛ افزایش قیمت پوند و یورو

همشهری46 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

2 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

3 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1