آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. سرگرمی
آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟

آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟

کجاروخبرگزاری کجارو |

از میان دلایل بی‌شماری که برای نگرانی درباره‌ی آتش‌سوزی در بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان وجود دارد، تامین اکسیژن را فاکتور بگیرید؛ این موضوع از کمترین اهمیت برخوردار است.

چند روز گذشته، اخبار آتش‌سوزی در آمازون در جهان منتشر شد و به همراه آن، ادعایی گمراه‌کننده اما همیشگی در مورد اهمیت جنگل‌های بارانی بارها و بارها تکرار شد: این جنگل‌ها ۲۰ درصد از کل اکسیژن جهان را تولید می‌کنند.

ادعای تامین ۲۰ درصدی اکسیژن کل جهان توسط جنگل آمازون در پوشش‌های خبری شبکه‌های CNN، ABC News، Sky News و غیره تکرار شد و سیاستمداران و افراد مشهوری مانند امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، کامالا هریس، نماینده‌ی کنگره و کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا و لئوناردو دی کاپریو، بازیگر هالیوود و فعال محیط زیست نیز در رسانه‌های اجتماعی خود به این موضوع اشاره کردند.

آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟ - 4

محلی‌ها می‌گویند آمازون، شدیدتر از گذشته می‌سوزدمقاله‌های مرتبط:آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون همچنان ادامه داردجنگل های بارانی آمازون در مبارزه با تغییرات اقلیمی کم آوردند

برخی آتش‌سوزی در جنگل‌های بارانی را به این معنا تصور کردند که اکنون جهان در معرض خطر کمبود اکسیژن قرار گرفته است. اسکات کلی، فضانورد پیشین، هفته‌ی گذشته در توییتی چنین نوشت:

ما برای بقا به O۲ احتیاج داریم!

اما، آماری که به موجب آن، این جنگل‌ها لقب ریه‌های زمین را به خود گرفتند، برآوردی ناخالص است. همان گونه که چند دانشمند طی روزهای گذشته اعلام کردند، سهم خالص آمازون در تامین اکسیژنی که ما نفس می‌کشیم، تقریبا رقمی حول‌وحوش صفر است. مایکل کوو، دانشمند سیستم‌های زمین که مدیریت برنامه‌ی آمازون در مرکز تحقیقاتی وودز هول در ماساچوست را به عهده دارد، می‌گوید:

برای اینکه بخواهید آمازون را سر جای خود حفظ کنید، چندین دلیل وجود دارد؛ اما قطعا اکسیژن هیچکدام از آن دلایل نیست.

غیرممکن از لحاظ فیزیکی

آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟ - 11

سرودهای محلی برزیلی، آسمان آنجا را همیشه آبی توصیف می‌کند؛ اما اکنون دود حاصل‌از آتش‌سوزی آمازون آسمان را به رنگ خاکستری درآورده است

به باور کوو، این ادعا هیچ معنای فیزیکی ندارد؛ به یک دلیل ساده، دی اکسید کربن کافی در اتمسفر وجود ندارد تا درختان بتوانند آن را فتوسنتز و به یک پنجم اکسیژن کامل این سیاره‌ی خاکی تبدیل کنند. کمی به این موضوع فکر کنید: درختان در ازای هر دسته از مولکول‌های دی‌اکسیدکربن که از هوا خارج می‌کنند، تعداد قابل‌توجهی مولکول اکسیژن وارد آن می‌کنند. با توجه به این که اتمسفر زمین حاوی کمتر از نیم درصد از دی‌اکسیدکربن است، اما ۲۱ درصد اکسیژن دارد، تولید این حجم از اکسیژن برای آمازون اصلا امکان‌پذیر نیست.

آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟ - 14

چند دانشمند موفق شده‌اند برآوردهای دقیق‌تری از این موضوع ارائه بدهند. یادویندر مالهی (Yadvinder Malhi)، یک اکولوژیست اکوسیستم در انستیتوی تغییرات زیست‌محیطی در دانشگاه آکسفورد (Oxford University’s Environmental Change Institute)، محاسباتی برمبنای پژوهش سال ۲۰۱۰ که جنگل‌های گرمسیری را مسئول حدود ۳۴ درصد از فتوسنتزهای موجود در خشکی معرفی کرده بود، انجام دادند. آمازون، با توجه به اندازه‌ی آن، نیمی از این مسئولیت را به عهده دارد. این بدان معنی است که آمازون حدود ۱۶ درصد از کل اکسیژن تولیدشده در زمین را تولید می‌کند.

مالهی محاسبات خود را به‌طور کامل در وب‌سایتش توضیح داده است. درصدی که آن‌ها به دست آورده‌اند با در نظر گرفتن اکسیژن تولید شده توسط فیتوپلانکتون‌ها در اقیانوس به ۹ درصد می‌رسد. جاناتن فولی، دانشمند علوم اقلیمی که مدیریت پروژه‌ی غیرانتفاعی Drawdown برای بررسی راه‌حل‌های تغییر اوضاع را به عهده داشت، رقم بسیار محافظه‌کارانه‌تر ۶ درصد را تخمین زده است.

آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟ - 17

اما این کل داستان نیست. درختان فقط اکسیژن تولید نمی‌کنند؛ بلکه آن‌ها را در فرایندی که به‌عنوان تنفس سلولی شناخته می‌شود، مصرف هم می‌کنند. طی این فرایند، قندهای جمع‌آوری‌شده در طول روز به انرژی تبدیل می‌شود و اکسیژن، انرژی لازم برای انجام این فرایند را تامین می‌کند. بنابراین، در طول شب که خورشیدی وجود ندارد تا فتوسنتز اتفاق بیفتد، آن‌ها صرفا اکسیژن را جذب می‌کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی | جدیدترین اخبار حوادث ایران و جهان

تیم تحقیقاتی مالهی عقیده دارند که درختان کمی بیش از نیمی از اکسیژنی را که تولید می‌کنند، به این طریق استنشاق می‌کنند. سایر اکسیژن باقی‌مانده نیز به‌احتمال زیاد توسط میکروب‌های بی‌شماری که در آمازون زندگی می‌کنند مصرف می‌شود. آن‌ها از اکسیژن برای تجزیه‌ی مواد آلی مرده در جنگل استفاده می‌کنند. مالهی می‌گوید:

تاثیر خالص [اکسیژن] آمازون یا در واقع، هر بیوم دیگری تقریبا صفر است.

آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟ - 22

اسکات دنینگ، دانشمند علوم جوی در دانشگاه کلرادو استیت می‌گوید به‌خاطر وجود همین تعادل بین تولید اکسیژن و مصرف آن، اکوسیستم‌های مدرن به‌سختی سطح اکسیژن موجود در اتمسفر را کاهش می‌دهند. در عوض، اکسیژنی که ما تنفس می‌کنیم، میراث فیتوپلانکتون‌ها در اقیانوس است که به‌قدر میلیاردها سال به‌هم پیوسته اکسیژن انباشته کرده و جو را برای انسان‌ها قابل تنفس ساخته‌اند.

این حجم از اکسیژن تنها به این خاطر انباشته می‌شود که پلانکتون‌ها آنقدر در کف اقیانوس می‌مانند تا همان جا پوسیده شوند. در غیر این صورت، تجزیه‌ی آن‌ها توسط میکروب‌های دیگر به مصرف همان اکسیژن‌ها می‌انجامید. دنینگ در مقاله‌ای که در The Conversation منتشر کرده است، این‌گونه توضیح می‌دهد که فرآیندهای تعیین‌کننده‌ی میزان اکسیژن موجود در اتمسفر به‌طور متوسط در فواصل زمانی زمین‌شناسی وسیعی رخ می‌دهد و از فتوسنتز تاثیر نمی‌پذیرد.

مهد تنوع زیستی

آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟ - 26

با این اوصاف، افسانه‌ی ۲۰ درصدی معروف، ده‌ها سال است که دهان به دهان می‌چرخد و هنوز معلوم نیست که منشا آن کجا است. مالهی و کوو معتقد هستند این داستان برگرفته از آن واقعیت است که آمازون حدود ۲۰ درصد از اکسیژن تولیدشده توسط فتوسنتز کل زمین را تشکیل می‌دهد و شاید به اشتباه به شکل ۲۰ درصد از کل اکسیژن موجود در جو به دانسته‌های مردم راه یافته است.

بدیهی است که هیچ کدام از این توضیحات به معنای مهم‌نبودن آمازون نیست. جنگل‌های آمازون در حالت بکر و دست‌نخورده‌ی خود، سهم بسزایی در بیرون‌کشیدن دی‌اکسیدکربن از اتمسفر دارند. کوو این جنگل‌ها را نه به یک جفت ریه، بلکه به دستگاه غول‌پیکر تهویه‌ی مطبوعی تشبیه می‌کند که هوای سیاره را تازه می‌سازد. اینجا و سایر جنگل‌های گرمسیری در مرکز آفریقا و آسیا، از جمله قدرتمندترین ابزار انسان‌ها برای کاهش تغییرات اقلیمی به شمار می‌آیند و نکته‌ی مهم آن است که برخی از این جنگل‌ها، هم‌اکنون، در حال سوختن هستند.

آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟ - 29

آمازون در تثبیت چرخه‌های بارندگی در آمریکای جنوبی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند و محل زندگی ساکنان بومی و همچنین، گونه‌های بی‌شماری از جانوران و گیاهان است. کارلوس نوبر، دانشمند علوم اقلیمی از انستیتوی مطالعات پیشرفته دانشگاه سائو پائولو (University of São Paulo's Institute for Advanced Studies) می‌گوید:

مردم کمی درباره‌ی تنوع زیستی صحبت می‌کنند؛ اما آمازون بیولوژیکی‌ترین زیست‌بوم روی کره‌ی زمین است و تغییرات اقلیمی و جنگل‌زدایی موجب شده است این غنای زیست‌محیطی در معرض خطر بیفتد.

آیا واقعا آمازون ۲۰ درصد از اکسیژن جهان را تولید می‌کند؟ - 32

به خاطر اهمیت که آمازون برای جهان دارد، می‌توان آن را به ریه‌های زمین تشبیه کرد و این قیاس می‌تواند برای تحریک اقدامی علیه جنگل‌زدایی مفید باشد. اما از نظر بیشتر پژوهشگران، چنین تشبیهی هیچ معنایی ندارد؛ چرا که ریه‌های حقیقی اکسیژن را به‌جای تولید، استنشاق می‌کنند. نوبر می‌گوید:

اگر مردم واقعا می‌خواهند آن را به بخش مهمی از بدن خود ربط بدهند که ثبات و حیات انسان‌ها و سلامتی‌شان را حفظ می‌کند، به‌طور نمادین می‌توانید ارتباطاتی بین آن‌ها پیدا کنید. اما از نظر فیزیکی، آن‌ها واقعا ریه‌های جهان نیستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
فامیل دور که با انگیزه انتقامگیری از تازه‌داماد، بعد از خفه کردن نوعروس ۱۸ ساله‌اش، سر او را باکاتر بریده بود، بازداشت شد. روزنامه جام جم: ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه بیستم آبان امسال تیم جنایی تهران در جریان قتل نوعروس ۱۸ ساله‌ای در طبقه دوم ساختمانی در محله تهران نو قرار گرفتند. یکی از خانم‌های همسایه هم مردی را دیده بود که از پنجره خانه نوعروس به پایین پریده و فرار کرده بود. تا سیکل درس‌خوانده و پشیمان از قتل نوعروس است و زیر لب می‌گوید انتقام مردانه‌ام مرا به دردسر انداخت و باعث شد زنی را بکشم. با دستانم خفه‌اش کرده و بعد با کاتر گلویش را بریدم.
فردا نیوزفردا نیوز17 ساعت قبل
فیش یک نقاش ساختمان و پدر ۶ فرزند علاوه بر قتل و اذیت و آزار کودکان، آدمخوار نیز بود. آلبرت فیش در واشینگتن به دنیا آمد و پدرش، یک ناخدا در زمان تولد وی ۷۵ سال سن داشت. پدر فیش هنگامی که وی ۵ ساله بود درگذشت و وی را به یتیم خانه فرستادند و وی بار‌ها از یتیم خانه گریخت. فیش در سال ۱۹۲۸ علاقه‌اش به خوردن گوشت انسان را نمایان کرد و در آن سال دختری ۱۲ ساله به نام گریس باد را قربانی این عادت عجیبش کرد. آخرین جمله که او به زبان راند این بود: من سال‌ها پیش در خشکسالی که در چین روی داد، به خوردن گوشت انسان علاقه‌مند شدم.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ سردار اسکندر مومنی در این پیام آورده است: با اجرای طرح مدیریت سوخت، شاهد نگرانی‌هایی از سوی بخشی از مردم بودیم که با اعتراضاتی همراه بود، در این میان عده‌ای فرصت‌طلب، بستر برخی تحرکات خرابکارانه را به وجود آوردند که قطعا جز خوشحال کردن دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران، ثمره دیگری نداشت. وی با بیان اینکه نیروی انتظامی همواره در صحنه‌های مختلف فراتر از مسئولیت خود و به طور آگاهانه عمل کرده است، گفت: مدیریت هوشمندانه و با اقتدار حوادث اخیر که در مدت زمان چند روزه به پایان رسید، در مقایسه با عمق و گستردگی، خشونت‌آمیز بودن، حجم تخریب‌گری، غارت اموال عمومی و مردمی توسط اشرار، کار بزرگی از سوی پلیس بود. وی ادامه داد: دیگر دستگاه‌های امنیتی کشور نیز در این چند روز مقتدرانه و با به کارگیری ظرفیت‌های اطلاعاتی و عملیاتی خود، بحران ایجاد شده را مدیریت کردند. مومنی گفت: از مردم عزیز بابصیرت، ولایت‌مدار، فهیم و انقلابی ایران اسلامی که به خوبی تشخیص دادند که این آشوب‌گری‌ها در جهت مطالبات آنان و منافع عمومی جامعه نیست و با گوش فرا دادن به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) صف خود را از اشرار و تخریب‌کنندگان اموال عمومی جدا کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم. وی در پایان با تاکید بر اینکه باید قدردان نعمت انقلاب، ولایت و حضور مردم در صحنه‌های دفاع از ارزش‌های دینی و انقلابی باشیم، گفت: از زحمات و حضور مسئولان و خادمان امنیت کشور در جهت برقراری امنیت تشکر می‌نمایم.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه خراسان: پسرجوان که در هواخواهی از برادر کوچکش دست به قتل زده بود، در دادگاه از خود دفاع می‌کند. هواخواهی از برادربا مرگ پسرجوان در بیمارستان، تیمی از پلیس به پرس و جو از دوستان قربانی پرداخت و رد عامل جنایت شبانه را به دست آورد. وقتی به پارک رسیدیم و با دوستان برادرم روبه رو شدم، سراغ حمید را گرفتم، اما آن‌ها گفتند حمید به خانه رفته است. من قلیان دوستان برادرم را شکستم و به خاطر دروغی که به من گفته بودند به آن‌ها فحش دادم. افشین در آن دعوا قصد میانجیگری داشت، اما برادر پژمان با چاقو به گردنش زد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شکلات یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌ها نزد بسیاری از افراد است. شکلات مزایای بسیاری برای سلامتی دارد اما یکی از سالم‌ترین انواع شکلات، شکلات تلخ است. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، مزایای شکلات تلخ برای سلامتی بی شمار است. بسیاری از افراد عادت کرده‌اند در مواقع مختلف شکلات تلخ بخورند و برخی دیگر نیز اساسا از شکلات تلخ متنفرند اما چرا گفته می‌شود بهتر است شکلات تلخ بخورید؟ _ شکلات منبعی غنی از آنتی اکسیدان‌ها است_ شکلات منجر به بهبود فعالیت‌های ادراکی و سلامت هورمونی می‌شود_شکلات برای افرادی که مبتلا به پرخوابی هستند مفید است چون وضعیت خواب را بهبود می‌بخشد_شکلات تلخ واکنش ایمنی سلولی و تحریک ژن‌های مرتبط با سیگنال‌های عصبی و ادراک حسی را بهبود می‌بخشد_ شکلات تلخ حافظه عضلانی و یادگیری مهارت‌های تازه را بهبود می‌بخشد_شکلات تلخ در سلامت قلب نیز بسیار تاثیر گذار است_شکلات تلخ در رژیمهای کاهش وزن بسیار مفید است_شکلات تلخ عملکرد مغز را به شدت بهبود می‌بخشد_شکلات تلخ به جوانسازی پوست کمک می‌کند_شکلات تلخ از سکته مغزی پیشگیری می‌کند_شکلات تلخ اشتهای کاذب را کنترل می‌کند_شکلات تلخ در کنترل برخی از مشکلات تنفسی نقش دارد

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

الجزایر: شهرک‌سازی‌ رژیم اسرائیل را محکوم کرد

الف7 دقیقه قبل

نمایشگاه حیوانات

:: مهرپور-اهدای جایزه اتحادیه ABU به رسانه ملی

صدا و سیما12 دقیقه قبل

آغاز اردوی حدادی در کیش از شنبه

فارس19 دقیقه قبل

آشنا: خیال کردند عملیات فروغ جاویدان ۲ را کلید زده‌اند

خبر فوری20 دقیقه قبل