چه کار کنیم تا درد پاشنه پا به سراغمان نیاید؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اجتماعی
چه کار کنیم تا درد پاشنه پا به سراغمان نیاید؟

چه کار کنیم تا درد پاشنه پا به سراغمان نیاید؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی گفت: عواملی مختلف در ایجاد درد پاشنه پا نقش دارند که با پرهیز از این عوامل می‌توانیم از ابتلا به این آسیب در امان بمانیم.

به گزارش افکارنیوز،

فرناز المعی‌نژاد دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی درباره ساختار مچ پا اظهار کرد: مچ پا مجموعه‌ای پیچیده از استخوان‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها و غضروف مفصلی است که وزن افراد را در حالت ایستاده تحمل می‌کند، هر عاملی که در بروز مشکل در مفصل مچ پا نقش داشته باشد، درد هنگام راه رفتن را ایجاد می‌کند.عواملی که درد در حین راه رفتن را ایجاد می‌کنند

اخبار اجتماعی- او بیان کرد: عواملی مختلف در ایجاد درد هنگام راه رفتن نقش دارد که از جمله این عوامل می‌توان به بیماری نقرس اشاره کرد، نقرس نوعی التهاب مفصلی است که وقتی اسید اوریک خون بالاتر از مقدار طبیعی باشد، کریستال‌های آن در برخی مفاصل مانند مچ پا جمع و درد را موجب می‌شود، در این عارضه، درد ابتدا در مفصل شست پا بروز پیدا می‌کند سپس سایر مفاصل را درگیر می‌کند.

این دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی افزود: آرتروز مفاصل هم در ایجاد درد هنگام راه رفتن نقش دارد، آرتروز از شایع‌ترین انواع التهاب مفاصل است که به دنبال تخریب غضروف مفصلی ایجاد می‌شود، این بیماری وابسته به سن است بنابراین در سنین بالا بروز پیدا می‌کند، چاقی و داشتن آسیب قدیمی در مچ پا هم، آرتروز مچ پا را در فرد ایجاد می‌کنند.

چه کار کنیم تا درد پاشنه پا به سراغمان نیاید؟ - 6

او تاکید کرد: نوروپاتی محیطی یا آسیب اعصاب محیطی به دنبال تومور، ضربه، عفونت یا بیماری می‌تواند درد در مچ پا هنگام راه رفتن را باعث شود، در مبتلایان به دیابت، آسیب اعصاب محیطی در طولانی مدت می‌تواند یکی از دلایل مهم درد در مچ پا در هنگام راه رفتن باشد.

المعی‌نژاد تصریح کرد: کوفتگی هم از دیگر عوامل مؤثر در ایجاد درد در هنگام راه رفتن است، هر گونه ضربه یا برخورد شدید مچ پا با اجسام یا زمین برای مثال افتادن از ارتفاع می‌تواند درد در مچ پا را ایجاد کند، در این مورد اغلب پس از گذشت ۲ تا سه هفته درد تسکین پیدا می‌کند.

این دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی گفت: کشیدگی یا پارگی در بافت‌های نرم مفصل هم از دیگر عوامل مؤثر در بروز درد در هنگام راه رفتن است که برای بهبود این عارضه زمانی طولانی نیاز است، شکستگی ناشی از ضربه شدید بر اثر تصادفات هم یکی دیگر از عوامل مؤثر در ایجاد درد در هنگام راه رفتن است.چه عواملی درد پاشنه پا در هنگام راه رفتن را ایجاد می‌کنند؟

او اظهار کرد: پارگی تاندون آشیل یکی از عوامل مؤثر در ایجاد درد پاشنه پا هنگام راه رفتن است، تاندون آشیل عضله دوقلوی ساق پا را به پاشنه پا متصل می‌کند، مواردی مانند آسیب شدید ورزشی، افتادن از ارتفاع، افتادن در گودال یا دویدن روی سطحی ناهموار در کشیدگی شدید تاندون آشیل و درد پاشنه پا مؤثر هستند.

چه کار کنیم تا درد پاشنه پا به سراغمان نیاید؟ - 12

المعی‌نژاد بیان کرد: از علامت‌های پارگی تاندون آشیل می‌توان به درد و التهاب در پاشنه پا و نداشتن توانایی راه رفتن روی پنجه پا اشاره کرد، برای پیشگیری از پارگی تاندون آشیل افراد باید روی سطوح نرم و صاف بدوند، از انجام حرکت‌های سنگین ورزشی خودداری کنند و عضلات ساق پا و تاندون آشیل را قبل از ورزش کشش مناسب بدهند.

خبری: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | تازه های پزشکی و سلامت

این دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی ادامه داد: التهاب بورس ناحیه پاشنه پا در ایجاد درد پاشنه پا هنگام راه رفتن مؤثر است، بورس یک کیسه نرمی است که داخل آن از مایع لغزنده مفصلی پر شده است و مانند یک بالشتک قسمت پشتی مچ پا و پاشنه پا را محافظت می‌کند، بورسی که در پشت تاندون آشیل است از فرسایش تاندون آشیل با استخوان ساق پا جلوگیری می‌کند، این بورس به علت فعالیت فیزیکی شدید یا به مرور زمان بر اثر استفاده زیاد از مچ پا ملتهب می‌شود.

چه کار کنیم تا درد پاشنه پا به سراغمان نیاید؟ - 17

او درباره علائم التهاب بورس ناحیه پاشنه پا افزود: از علائم التهاب بورس ناحیه پاشنه پا می‌توان به درد این ناحیه، درد هنگام ایستادن روی انگشتان پا، قرمزی، التهاب و تورم پوست ناحیه پشتی پاشنه پا اشاره کرد.

المعی‌نژاد تاکید کرد: التهاب تاندون آشیل هم از دیگر عوامل مؤثر در ایجاد درد پاشنه پا هنگام راه رفتن است، مانند پارگی تاندون آشیل بسیاری از صدمات به کشیدگی و التهاب تاندون آشیل منجر می‌شود، اسپاسم عضلات ساق پا بر اثر ایستادن‌های طولانی مدت هم در التهاب تاندون آشیل نقش دارد، از علائم التهاب تاندون آشیل می‌توان به خشکی پاشنه پا، دردناک بودن پاشنه پا در هنگام لمس و درد شدید یا متوسط در پشت مچ و ساق پا اشاره کرد، برای درمان این التهاب هم از روش‌هایی مانند استراحت دادن به مچ پا، بالا نگه داشتن مچ پا، استفاده از کمپرس یخ و انجام حرکات کششی جهت کاهش اسپاسم عضلات دو قلوی ساق پا و تمرین‌های تقویتی کمک می‌گیریم.سه تمرین درمانی برای بهبود درد پاشنه پا

این دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی تصریح کرد: در تمرین نخست فرد باید روی صندلی بنشیند و مطابق تصویر انگشتان پایش را به سمت عقب بکشد و آنها را ۱۰ ثانیه در این وضعیت نگه دارد، این تمرین باید سه مرتبه تکرار شود.

چه کار کنیم تا درد پاشنه پا به سراغمان نیاید؟ - 22

او گفت: در تمرین دوم برای کشش عضلات ساق پا و تاندون آشیل، شخص باید بنشیند و پارچه‌ای را پشت انگشتان پایش بیاندازد، سپس در حالی که زانویش به طور کامل صاف و چسبیده به زمین است، با پارچه، پا و انگشتانش را به سمت عقب بکشد و آنها را ۱۰ ثانیه در این وضعیت نگه دارد، این تمرین باید سه مرتبه تکرار شود.

چه کار کنیم تا درد پاشنه پا به سراغمان نیاید؟ - 25

المعی‌نژاد یادآوری کرد: تمرین سوم مربوط به تقویت عضلات دو قلو است، برای این منظور فرد باید مقابل دیوار بایستد سپس به آرامی روی پنجه پا بلند شود و بدن خود را در این وضعیت به مدت سه شماره نگه دارد، این حرکت باید ۱۰ مرتبه تکرار شود.

چه کار کنیم تا درد پاشنه پا به سراغمان نیاید؟ - 28

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای احد وظیفه درخصوص ارزیابی‌ها از بارش‌های اخیر در سراسر کشور افزود: با اینکه تنها دو ماه از سال آبی گذشته است، بارش‌های چند روزه در حد مناسبی بوده، اما در مقایسه با سال گذشته میزان آن کمتر است. وی ضمن تاکید بر اینکه در خصوص بارش‌ها نسبت به نرمال سالانه عقب ماندگی وجود ندارد، گفت: پیش بینی می‌شود در دو روز آینده که بارش‌ها در جنوب، مرکز و شرق کشور تداوم می‌یابد، کمبود بارش‌ها تا حدی جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: بارش‌های کردستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، کرمانشاه و ایلام نسبت به میانگین پایین‌تر است. وی وضعیت بارش‌های دو ماه گذشته سیستان و بلوچستان را در وضعیت مناسب‌تری نسبت به استان‌های غرب و شمال‌غرب کشور عنوان کرد و گفت: در سیستان و بلوچستان بویژه به دلیل خشکسالی‌های ممتد، فشار فراوانی به منابع آب‌های زیرزمینی آمده است و هم اکنون سطح آب چاه‌ها پایین است که می‌تواند شرایط نامطلوب را ادامه بدهد. وظیفه تاکید کرد: با یک سال باران خوب نباید انتظار داشته باشیم تا تمام آب‌هایی که طی سالیان گذشته به دلیل برداشت بی‌رویه مصرف شد، جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخشی از ارزیابی‌ها، وضعیت استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان و فارس را نامطلوب برشمرد و گفت: از سال آبی، دو ماه گذشته با این حال به نظر می‌رسد که طی ماه‌های آینده به ویژه دی ماه به بعد در جنوب غرب کشور بارش‌ها کمتر از حد نرمال شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار احمد حق‌طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج افزود: دست‌اندرکاران برگزاری مراسم یادشده دیداری نیز با فرمانده معظم کل قوا خواهند داشت که البته تاکنون زمانی برای انجام این دیدار مشخص نشده است. سردار حق‌طلب گفت: سازمان حفظ آثار و نشر ازرش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج تا پایان امسال سه کنگره بزرگداشت شهدا را هم در استان‌های هرمزگان و بوشهر به ترتیب در دی و اسفند برگزار می‌کند و کنگره مرکزی شهدای عشایر نیز اسفند در تهران برگزار می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
وزیر دادگستری آلمان در این باره گفت: تصویربرداری از یک زن از زیر دامن یا تصویربرداری از خط سینه، نقض توهین آمیز و بدون توجیه حریم خصوصی این خانم است. دولت آلمان تصویربرداری زنان از زیر دامن را به عنوان جرم اعلام کرد. به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری آلمان، دولت آلمان قانونی را تصویب کرده که براساس آن عکاسی و فیلمبرداری از زنان از زیر دامن جرم اعلام شد. این قانون همچنین درباره افرادی است که از زنان عکس و فیلم هایی بگیرند که خط سینه زنان را بدون اراده آنها، برجسته کند. قبل از این در آلمان، تصویربرداری زنان از زیر دامن، غیرمجاز بود اما جرم نبود مگر اینکه فرد، اقدام به لمس یا توهین کند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری تهران، علیرضا قاسمی فرزاد در جلسه شورای آرد و نان با اشاره به وضعیت حمل آرد افزود: وضعیت حمل و توزیع آرد در استان تهران نیاز به ساماندهی و اصلاح دارد. وی سپس به ضرورت کاهش زمان حمل و توزیع آرد اشاره کرد و گفت:: وضعیت حمل آرد باید مطمئن و بدون دغدغه باشد و تا دو هفته دیگر پیگیری شود تا زمان حمل به سه تا یک هفته کاهش پیدا کند. مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران درباره الزام نانوایی‌ها به نصب بنر قیمت نان افزود: نصب برگه اعلام قیمت نان در نانوایی‌ها ضروری است و با واحد‌هایی که اقدام به انجام این کار نکرده‌اند برخورد می‌شود. قاسمی فرزاد گفت:: در راستای حفظ حقوق مردم و به منظور اعمال نظارت بر واحد‌های نانوایی با واحد‌های غیرمجازی که به تایید اتحادیه نمی‌رسند برخورد قانونی می‌شود.

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا

4+
همشهریهمشهری2 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری1 روز قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

چهاردهمین دور از نشست آستانه اوایل ماه میلادی آتی برگزار می‌شود

قدس آنلاین52 دقیقه قبل

اصلاح قیمت حامل‌های انرژی باید سالها قبل اجرا می‌شد

اعتمادآنلاین52 دقیقه قبل

یازدهمین برد لیکرز

صدا و سیما52 دقیقه قبل

آواربرداری در مناطق زلزله‌زده آذربایجان‌شرقی با سرعت در حال انجام است

تسنیم53 دقیقه قبل

ارتفاع برف درکوهرنگ به ۴۰سانتی متر رسید/امدادرسانی به۹۰۰ نفر

مهر53 دقیقه قبل

کاهش ۱۲ درجه‌ای دمای هوا در برخی مناطق کشور

اعتمادآنلاین53 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

2 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

3 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1