بولتون به گفتمان ایران برای منزوی کردن ایالات متحده کمک کرد/ تغییر رفتار آمریکا در میدان عمل ملاک است/ ترامپ باید هزینه مذاکره با ایران را بپردازد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

بولتون به گفتمان ایران برای منزوی کردن ایالات متحده کمک کرد/ تغییر رفتار آمریکا در میدان عمل ملاک است/ ترامپ باید هزینه مذاکره با ایران را بپردازد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: بولتون امتیازاتی برای ایران داشت؛ وی یک چهره منفور و جنگ‌طلب در دنیا دارد و همین امر هم به گفتمان ایران برای منزوی کردن ایالات متحده کمک کرده است. دولت‌های قبلی آمریکا هیچ گاه لطفی به ما نکردند اما اینکه تظاهر به بشردوستی داشتند و با ادبیات دیپلماتیک حرف می‌زدند با امپراطوری رسانه‌ای و نفوذ کلام توانستند گفتمان ما را در افکار عمومی جهان تضعیف کنند.

بولتون به گفتمان ایران برای منزوی کردن ایالات متحده کمک کرد/ تغییر رفتار آمریکا در میدان عمل ملاک است/ ترامپ باید هزینه مذاکره با ایران را بپردازد - 1

سیدمحمد مرندی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا در واکنش و تحلیل اخراج جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از سوی دونالد ترامپ گفت: آنطور که ما پیش از این اقدام ترامپ می‌شنیدیم این بود که رئیس‌جمهور آمریکا در حوزه‌های مختلف از جمله مساله ایران با بولتون اختلاف نظر داشت؛ البته این را هم باید در نظر بگیریم که تصمیم گیری‌هایی که آمریکا اتخاذ می‌کند توسط رئیس‌جمهور است و مشاور امنیت ملی قادر به اتخاذ سیاست‌های کلان در هیچ حوزه‌ای نیست.

وی ادامه داد: بنابراین سیاست‌های اتخاذ و اعمال شده قطعا در حوزه اتفاق نظرهای دو نفر صورت گرفته است؛ برای همین هم فکر می‌کنم خیلی نباید به این اخراج اهمیت بدهیم.

این استاد دانشگاه گفت: بولتون اتفاقا امتیازاتی برای ایران داشت؛ وی یک چهره منفور و جنگ‌طلب در دنیا دارد و همین امر هم به گفتمان ایران برای منزوی کردن ایالات متحده کمک کرده است. دولت‌های قبلی آمریکا هیچ گاه لطفی به ما نکردند اما اینکه تظاهر به بشردوستی داشتند و با ادبیات دیپلماتیک حرف می‌زدند با امپراطوری رسانه‌ای و نفوذ کلام توانستند گفتمان ما را در افکار عمومی جهان تضعیف کنند.

وی افزود: علیرغم بحث سیاسی، یکی از ویژگی‌های دولت فعلی ایالات متحده این است که ما هرجا صحبت می‌کنیم، حتی برای رسانه‌ها و افراد معاند نیز مشکل است که ما را نقد کنند.

مرندی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان یکی از دلایل اخراج بولتون را مواضع تند وی در قبال ایران و علاقه او به آغاز رویارویی نظامی دانست، گفت: فکر نمی‌کنم این استعفا بخاطر ایران باشد؛ هرچه که بود فکر نمی‌کنم فقط به خاطر ایران بود و از خیلی قبل‌تر می‌گفتند این اتفاق نهایتا به وقوع می‌پیوندد و بولتون کاخ سفید را ترک می‌کند.

وی ادامه داد: بولتون در کاخ سفید اعمال قدرت می‌کرد و این مساله برای ترامپ قابل تحمل نبود و البته رئیس‌جمهور آمریکا در برکنار کردن مقامات دولت و حتی اطرافیانش رکورد شکانده است. بولتون در طول سه سال اخیر سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

این کارشناس مسائل آمریکا در تحلیل این گمانه‌زنی که گفته می‌شود ترامپ با اخراج بولتون در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل سعی در آرام کردن فضا داشته است نیز گفت: شاید این موضوع در گوشه ذهن ترامپ باشد اما این مساله چیزی را برای ما تغییر نمی‌دهد چرا که برای ما مهم تغییر رفتار آمریکا است. واشنگتن باید برجام را اجرا کرده، مانع اجرای آن توسط دیگران نشود و خسارت‌های وارد شده به توافق هسته‌ای را جبران کند؛ اینکه بولتون باشد یا نباشد برای ما تفاوتی نمی‌کند.

مرندی در خصوص امکان تغییر در سیاست خارجی آمریکا گفت: بعید می‌دانم سیاست خارجی آمریکا تغییر کرده و اتفاق زیربنایی بیفتد. البته بالاخره روزی تغییر سیاست در آمریکا اتفاق می‌افتد و این کشور می‌فهمد از پس ایران بر نمی‌آید و تنها به خود هزینه تحمیل می‌کند؛ اینکه آن روز چه زمانی فرابرسد مشخص نیست اما آن روز امروز نیست.

وی افزود: ما آماده هستیم در صورت تغییر رفتار آمریکا رفتار خود را تغییر دهیم. ما بعد از تغییر ماهیت شوروی رابطه بهتری با روسیه برقرار کردیم و البته بعد از سقوط صدام حسین امروز رابطه ما با عراق عالی است. رفتار ما واکنشی به رفتار کشورهای متخاصم است.

مرندی در خصوص جانشین احتمالی بولتون و مشاور بعدی امنیت ملی کاخ سفید گفت: حتی اگر جانشین بولتون فردی میانه‌رو و ملایم باشد باز هم شرایط تغییر نمی‌کند. برای ما تغییر رفتار در میدان عمل ملاک است. اینکه کسی بخواهد گلوی شما را بفشارد روشش مهم نیست. امروز ترامپ اصرار دارد با رئیس جمهور ما دیدار کند درنتیجه او باید هزینه این خواست را بپردازد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عوض کردن جای اشرار و مردم

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
در این هسته‌ها عمدتا برخی زنان و دختران نقش محوری را دارند برای تحریک افکار عمومی نیز از واژه «غیرت» استفاده می‌شود. در آشوب‌های شنبه و یکشنبه خشونت رمز عملیات بود؛ خشونت‌های بسیار بالا و تخریب اموال عمومی. اکنون رسانه‌های بیگانه که در ماجرای آشوب‌ها و اغتشاشات به آخر خط رسیده‌اند و شکست طراحی دو ساله را جلوی چشمان خود می‌بینند همچنان تلاش دارند آموزش آشوب و خشونت بدهند. در طراحی آشوب‌های شنبه و یکشنبه استفاده از سلاح گرم و کشتن مردم در دستور کار جدی طراحان بوده است. اکنون آمریکایی‌ها و رسانه‌های آن‌ها بعد از شکست در این طراحی وارد مرحله جدیدی شده‌اند تا جای اشرار و مردم را عوض کنند و جلاد را به جای مظلوم بنشانند، اما این بار نیز به جایی نخواهند رسید.

فیلم | دقیقترین جزئیات رسمی خسارات تهران بر اثر اعتراضات بنزینی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.

حرف مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پشت پرده اغتشاشات

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل

کهن جامه‌ خویشتن آراستن، به از جامه‌ عاریت خواستن

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در داخل، ظرفیتها خیلی بالا است، خیلی بالا است. شما بهتر از من میدانید، من هم البته بی‌اطلاع نیستم اما شماها خودتان که در بخشهای مختلف تولیدی دارید کار میکنید، خوب میدانید که ظرفیتهای کشور چقدر بالا است. همین آقایان و این خانمی که اینجا صحبت کردند، در واقع تبیین کردند بخشی از ظرفیتهای کشور را در آن رشته‌ای که خودشان در آن رشته دارند کار میکنند. گله‌ها و دغدغه‌ها که گفته شد، معنایش این است که در این بخش، ظرفیتهای استفاده‌نشده‌ای وجود دارد که با این موانع نمیتوانیم از آنها استفاده کنیم، موانع را برداریم تا بشود استفاده کرد. پس ببینید، همه‌ی حرف در این جلسه‌ی امشب ما این است که ظرفیتهای کشور بی‌نهایت است، فراوان است، از بخشی‌ از آنها استفاده شده و بحمدالله اثربخشی داشته، از بسیاری هم استفاده نشده» ۱۳۹۸/۰۸/۲۸پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENE. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «کهن جامه‌ خویشتن آراستن به از جامه‌ عاریت خواستن» را منتشر کرد.
الفالف14 ساعت قبل
هفته پیش که مقابل عراق بازی می‌کردیم دیگر نه از آن مربی خوب خبری بود و نه از آن تیم خوب. با این وضعیت، حتی برای گرفتن یک مساوی هم خیلی باید شاکر می‌بودیم ولی باز هم سرمربی و باز یک تصمیم اشتباه. استفاده از یک بازیکن فرتوت، تکرار خاطره اخراج و تکرار خاطره شکست …به نظر، این روزها چقدر شبیه تیم ملی مان شده‌ایم. در ادامه سلسله فتنه‌های ده سال یکبار ۷۸ و ۸۸، فتنه ۹۸ چیزی نبود که برایمان خیلی دور از ذهن باشد. پس اجازه دهید ببینیم از اغتشاشات اخیر چه چیزهایی می‌توان فهمید؟ پیش از همه، از آنچه گذشت فهمیدیم دلسوزانی که هشدار می‌دادند دشمن می‌خواهد ایران را به سوریه و عراق دیگری تبدیل کند، سخن به گزاف نمی‌گفتند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تحریم آذری جهرمی توسط آمریکا؛ وزارت خزانه داری آمریکا وزیر ICT ایران را تحریم کرد

تکراتوچند ثانیه قبل

نتایج ۴ مسابقه هفته هجدهم لیگ فوتسال

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

نتانیاهو: هرگز استعفا نمی‌دهم/ علیه من «کودتا» شده است!

تابناک15 دقیقه قبل

ترامپ موقتا دولت آمریکا را از تعطیلی نجات داد

تابناک16 دقیقه قبل

بولتون: کاخ سفید دسترسی من به توئیتر را قطع کرده بود

مشرق‌نیوز17 دقیقه قبل