گامی دیگر در راستای استیضاح ترامپ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گامی دیگر در راستای استیضاح ترامپ

گامی دیگر در راستای استیضاح ترامپ

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رای‌گیری روز پنجشنبه کمیته قضایی مجلس نمایندگان به آن اجازه می‌دهد که برای تحقیق و تفحص درباره فعالیت‌های رئیس جمهوری آمریکا از اختیارات قانونی خود استفاده کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن با دموکرات‌هاست موافقت کرده که تحقیق و تفحص پیرامون ضرورت استیضاح دونالد ترامپ را آغاز کند و امیدوار است تا پایان سال جاری میلادی که کمی بیش از سه ماه از آن باقی مانده بتواند نظر نهایی خود را در این باره اعلام کند.

رای‌گیری روز پنجشنبه کمیته قضایی مجلس نمایندگان به آن اجازه می‌دهد که برای تحقیق و تفحص درباره فعالیت‌های رئیس جمهوری آمریکا از اختیارات قانونی خود استفاده کند و در صورت لزوم افراد را برای ادای شهادت و توضیحات به کنگره فراخواند و یا مدارک طبقه‌بندی را از مراکز دولتی تحویل بگیرد.

با وجود این، از آنجا که اکثریت مجلس سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است بعید به نظر می‌رسد که تلاش‌های دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان حتی در صورت نهایی شدن راه به جایی ببرد چرا که احضار و استیضاح رئیس‌جمهور در نهایت از سوی مجلس سنا عملی خواهد شد؛ جایی که میچ مک کانل، رئیس سنا و رهبر جمهوری‌خواهان در سه سال گذشته با تمام قوا به حمایت از ترامپ پرداخته است.

دیروز پنجشنبه اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان در یک رای‌گیری داخلی دستورالعمل چگونگی تحقیق و تفحص از رئیس جمهوری را با ۲۴ رای موافق در مقابل ۱۷ رای مخالف به تصویب رساندند. یکی از مفاد این دستورالعمل‌ها به وکلا اجازه می‌دهد که از شاهدان احضار شده در جلسات علنی سوال و جواب کنند.

به گزارش بی بی سی، کمیته قضایی مجلس نمایندگان که ریاست آن را جری ندلر، دموکرات برجسته بر عهده دارد بارها از ناکامی در احضار مقام‌های کاخ‌سفید و مانع تراشی بر سر شنیدن شهادت انتقاد کرده است.

ندلر روز پنجشنبه همزمان با تصویب این دستورالعمل گفت: «برخی این روند را استیضاح می‌خوانند و بعضی هم آن را تحقیق و تفحص مرتبط با استیضاح می‌دانند. از نظر قانونی تفاوتی میان این واژگان نیست و من شخصا دیگر به مباحث پیرامون الفاظ و نام این اقدام اعتنا نمی‌کنم.»

اگر لزوم استیضاح رئیس‌جمهور در کمیته قضایی مجلس نمایندگان تصویب شود، این موضوع در صحن علنی مجلس نمایندگان به رای گذاشته خواهد شد. در آن مرحله اگر اکثریت اعضای مجلس نمایندگان به استیضاح رئیس‌جمهور رای دهند، رئیس‌جمهور در مجلس سنا استیضاح خواهد شد. در جلسه استیضاح، اگر دو سوم نمایندگان سنا به برکناری رئیس‌جمهور رای دهند، او از این مقام کنار گذاشته می‌شود و معاون رئیس‌جمهور جای او را خواهد گرفت.

به همین دلیل هم ممکن است در این مرحله، اقدامات کمیته تحت ریاست ندلر مهم به نظر نرسد. هر چند به لحاظ آیین‌نامه‌ای چنانچه روزی قرار باشد کنگره آمریکا ترامپ را استیضاح کند، فرآیند آن باید از همین کمیته قضایی مجس نمایندگان آغاز شده بوده باشد.

به همین دلیل هم ندلر روز پنجشنبه با انتقاد مجدد از کارشکنی‌ها بر سر راه تحقیقات این کمیته گفته: «بگذارید واضح بگویم تا جای شک و شبهه‌ای باقی نماند: اقداماتی که موضوع این تحقیق و تفحص قرار گرفته‌اند مواردی هستند که دموکراسی ما را تهدید می‌کنند. ما قانونا موظفیم که در برابر این تهدید اقدام کنیم و این (تحقیق و تفحص) آن اقدام است.»

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

اتهامات احتمالی که در جریان تحقیق و تفحص کمیته قضایی مورد توجه قرار گرفته عبارتند از: سوء استفاده از قدرت؛ کارشکنی در برابر احضاریه‌های کنگره و تلاش برای جلوگیری از اجرای عدالت از سوی رئیس جمهوری آمریکا.

در همین حال، جمهوری‌خواهان در کنگره مصوبه امروز کمیته قضایی مجلس نمایندگان را به شدت محکوم کرده‌اند.

رهبران ارشد حزب دموکرات هم معتقدند پافشاری بر استیضاح آقای ترامپ ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و برای او هواداران بیشتری دست و پا کند. ‌

اگر کمیته قضایی تحت ریاست جری ندلر در پایان سال جاری میلادی درخواست به رای گذاشتن طرح استیضاح ترامپ در صحن علنی را بکند، این مجلس که اکثریت آن با دموکرات هاست می‌تواند با یک رای‌گیری و تصویب حداقلی آن از مجلس سنا بخواهد که ترامپ را استیضاح کند.

اما در حال حاضر از میان صدها نماینده دموکرات در این مجلس تنها چند نفر که اکثرا نمایندگان لیبرال دموکرات هستند از چنین طرحی با قاطعیت حمایت می‌کنند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان بارها تاکید کرده که به جای اصرار بر استیضاح باید بروی تحقیق و تفحص برای یافتن شواهد متقن قانون شکنی‌های احتمالی آقای ترامپ تمرکز کرد.

در همین راستا پس از برگزاری نشست کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا و تایید راهبردها برای جلسات استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، پلوسی رئیس مجلس روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن حضور یافت تا به سئوالات خبرنگاران پاسخ دهد.

پلوسی گفته است زمانی که در سراسر کشور سفر می‌کنم، «مردم می‌گویند خوب است که درباره نحوه پیشبرد کارها مراقب باشید.»

موضوع استیضاح ترامپ باعث دو دستگی میان دموکرات هایی شده که کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار دارند. دموکرات‌های عضو کمیته قضایی به ریاست ندلر، از جمله برخی از لیبرال‌ترین اعضای مجلس، مشتاق پیشرفت روند استیضاح هستند.

اما افراد میانه رو، عمدتا قانون گذاران دوره اول که در انتخابات سال ۲۰۱۸ انتخاب شده‌اند، نگران کوبیدن بر طبل استیضاح از طرف کمیته قضایی و اتفاقات در پی آن هستند.

به دلیل همین دو دستگی، ندلر و پلوسی به شکلی متفاوت درباره استیضاح ترامپ صحبت می‌کنند. در حالی که ندلر به وضوح می‌گوید که اعضای کمیته او (کمیته قضایی) در حال پیشبرد مسئله استیضاح ترامپ هستند، پلوسی تمایلی به ذکر کلمه «من» ندارد و بارها گفته است که استراتژی (استیضاح) باید بر اساس «قانون، تحقیق و دادخواهی» باشد.

اقدام کمیته قضایی مجلس نمایندگان گرچه نمادین است اما نشان دهنده نخستین اقدام دستگاه قانونگذاری در زمینه یکی از سنگین‌ترین مسئولیت‌های کنگره است - این در حالی است که نمایندگان حتی بر سر برگزیدن نام برای اقدام شان به توافق نرسیده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.
نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
الفالف13 ساعت قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.
مهرمهر14 ساعت قبل
در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری20 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

سرخط خبر‌های مهم جهان در ۳۰ آبان

میزان‌آنلاین9 دقیقه قبل

تکلیف بسته‌های اینترنت خریداری شده توسط مردم چه می‌شود؟

رکنا10 دقیقه قبل

همه دستگاه‌ها خود را مخاطب بیانات رهبر انقلاب در ۱۹ دی بدانند

مهر10 دقیقه قبل

ریاضی: قبلا به تیم انصراف داده کاپ و مدال هم داده بودند/ به برگزاری فینال لیگ در تهران معترض بودیم

تسنیم10 دقیقه قبل

افزایش ۱۴ درصدی نرخ بیکاری در ترکیه

اقتصادنیوز12 دقیقه قبل