تحولات سودان|آمادگی شورای حاکمیتی برای صلح با گروه‌های مسلح/ برگزاری تظاهرات در خارطوم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
تحولات سودان|آمادگی شورای حاکمیتی برای صلح با گروه‌های مسلح/ برگزاری تظاهرات در خارطوم

تحولات سودان|آمادگی شورای حاکمیتی برای صلح با گروه‌های مسلح/ برگزاری تظاهرات در خارطوم

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
شورای حاکمیتی سودان آمادگی خود را برای دستیابی به صلح فراگیر با گروه های مسلح این کشور طی دو ماه آینده اعلام کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شورای حاکمیتی عالی‌ترین نهاد در ساختار سیاسی سودان جدید است. دولت انتقالی سودان با هماهنگی و توافق این شورا، مذاکرات صلح با گروه‌های مسلح این کشور را در پایتخت سودان جنوبی شروع کرد و به توافقاتی با آنها دست یافت. قرار است دولت انتقالی خارطوم در ۶ ماهه نخست فعالیت خود به جنگ داخلی سودان پایان دهد.

تحولات سودان|آمادگی شورای حاکمیتی برای صلح با گروه‌های مسلح/ برگزاری تظاهرات در خارطوم - 3

به دنبال توافق دولت انتقالی سودان با نمایندگان تعدادی از گروه‌های مسلح این کشور در خصوص تعیین نقشه راه برای آغاز مذاکرات صلح، سخنگوی شورای حاکمیتی سودان گفت: این شورای آمادگی دارد، طی دو ماه آینده با گروه‌های مسلح این کشور توافقنامه صلح فراگیر امضاء کند.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، محمد فکی سلیمان که پس از بازگشت هیئت دولت انتقالی سودان از مذاکرات صلح جوبا سخن می‌گفت، اظهار داشت: توافقاتی که با جبهه انقلابی (دارفور) و جنبش آزادی بخش سودان (شمال) به رهبری عبدالعزیر الحلو در پایتخت سودان جنوبی حاصل شد، یک مجموعه از مسائلی است که بسترهای لازم را برای گفت وگو‌های صلح فراهم می‌کنند که از جمله آن می‌توان به پایان دادن درگیری‌های نظامی و رعایت مقررات آتش بس، بازگشایی راه‌های کمک رسانی به غیرنظامیان، آزاد کردن اسیران و پایان دادن به ممنوعیت ورود سیاستمداران وابسته به این گروه‌ها به کشور اشاره کرد.

وی افزود: براساس توافقات انجام شده تشکیل دولت‌های محلی در هر استان و تاسیس مجلس قانونگذاری تا هنگام تکمیل شدن روند صلح به تعویق می‌افتد.

سخنگوی شورای حاکمیتی تصریح کرد: شرکت کنندگان در نشست جوبا بر ضرورت دستیابی به صلح فراگیر در سودان طی دو ماه آینده تاکید کردند. ناگفته نماند که فضای حاکم بر مذاکرات جوبا گرم و مثبت بود.

در همین حال طاهر حجز رئیس جمعیت نیروهای آزادی بخش سودان که در نشست جوبا شرکت کرده بود، به خبرنگار این روزنامه سودانی گفت: این جمعیت طی روزهای آینده با جبهه انقلابی سودان متحد خواهد شد تا گروه‌های مسلح در روند مذاکرات صلح با دولت خارطوم موضع یکسانی داشته باشند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

روابط راهبردی با سودان جنوبی

از سوی دیگر خبرگزاری سودان گزارش داد: نخست وزیر دولت انتقالی که به همراه چند نفر از اعضای کابینه‌اش برای شرکت در نشست جویا به سودان جنوبی رفته بود، در فرودگاه جوبا گفت: خارطوم خواهان روابط راهبردی با سودان جنوبی بدون هیچ محدودیتی است.

عبدالله حمدوک در اولین سفر خارجی خود پس از تصدی پست نخست وزیری اظهار داشت: دراین سفر با مقامات سودان جنوبی درخصوص نفت، انتقال کالا و تردد افراد بین دو کشور گفت وگو خواهم کرد.

تظاهرات درخارطوم

بر اساس گزارش رسانه‌های سودانی، هزاران شهروند خارطوم دیروز با برپایی تظاهراتی خواستار تعیین رئیس جدید دستگاه قضایی و دادستان عمومی سودان شدند.

تحولات سودان|آمادگی شورای حاکمیتی برای صلح با گروه‌های مسلح/ برگزاری تظاهرات در خارطوم - 15

تظاهرکنندگان که عکس هایی از کشته شدگان انقلاب سودان را در دست داشتند، شعار دادند: ملت خواهان قصاص قاتلان شهداء است. ملت خواستار تعیین رئیس جدید دستگاه قضایی است. ملت خواهان ریاست عبدالقادر محمد بر دستگاه قضایی است.

تظاهرکنندگان به سمت کاخ ریاست جمهوری حرکت کردند، اما ماموران در ۱۰۰ متری درهای ورودی کاخ از حرکت آنان جلوگیری کردند. یکی از اعضای شورای حاکمیتی در جمع تظاهرکنندگان حاضر شد و اظهار داشت: دولت انتقالی وظیفه‌اش اجرایی شدن مطالبات مردمی است و تعیین رئیس جدید دستگاه قضا و دادستان عمومی کشور از اولویت‌های دولت است تا عدالت در کشور اجرای شود و کسانی که در نظام عمرالبشیر مرتکب جنایتی شده‌اند، مورد مجازات قرار گیرند.

ائتلاف آزادی و تغییر عبدالقادر محمد را به عنوان رئیس دستگاه قضا و محمد حافظ را به عنوان دادستان عمومی معرفی کرده بود، اما نظامیان با آنان مخالفت کردند و تا امروز فرد جدیدی برای این دو سمت تعیین نشده است.

تظاهرات دیروز خارطوم توسط ائتلاف آزادی و تغییر برپا شده و قراراست تظاهرات مشابهی طی هفته آینده در شهرهای مختلف سودان برپا شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.
نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
الفالف13 ساعت قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.
مهرمهر14 ساعت قبل
در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری21 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

علائم ‌بدخیمی ‌خال‌های پوستی سالمندان ‌را بشناسیم

ایمنا7 دقیقه قبل

نیمی از زنان ایرانی بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند

همشهری7 دقیقه قبل

۲۳ طرح در مازندران کاندید طرح اقدام ملی شد

ایسنا9 دقیقه قبل

نگاهی به عناوین روزنامه‌های جهان

صدا و سیما9 دقیقه قبل

:: رفاهی- ساخت اوکراین

صدا و سیما9 دقیقه قبل