ادامه ثبات در بازار ارز/ تامین دینار برای زوار اربعین به نتیجه نرسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
ادامه ثبات در بازار ارز/ تامین دینار برای زوار اربعین به نتیجه نرسید

ادامه ثبات در بازار ارز/ تامین دینار برای زوار اربعین به نتیجه نرسید

ایمناخبرگزاری ایمنا |
هفته‌ای که گذشت با اخبار و رویدادهای مهم اقتصادی همراه بود؛ از جمله مهمترین آنها پیام رئیس کل بانک مرکزی در مورد بازار ارز، سقو آزاد حجم صادرات، روند کاهشی انس جهانی، توزیع ۷۵۰ تن چای وارداتی با ارز دولتی در ایام محرم و صفر و اتمام بازگشت حجاج به کشور است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامی خود ضمن تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی نکاتی را در مورد خرید ارز زائران اربعین اظهار کرد.

وی با بیان اینکه تلاش و مذاکره با مسئولان عراقی برای تامین دینار برای زوار بزرگداشت حماسه عظیم اربعین به نتیجه نرسید، گفت: "زائرانی که به ارز نیاز دارند می‌توانند از هم‌اکنون از بانک‌ها و صرافی‌های مجاز نسبت به تهیه آن اقدام کنند. به‌ رغم تداوم فشار حداکثری، بازار ارز به روند با ثبات خود ادامه می‌دهد و شرایط تحت کنترل و رصد است.

در کمتر از شش ماه سال جاری بیش از ۱۶ میلیارد یورو برای کالاها و خدمات اساسی و ضروری کشور از طریق بانک مرکزی و سامانه نیما و سایر روش‌ها تامین شده است و این روند ادامه خواهد داشت.

برنامه ساماندهی نیازهای ارزی کشور در چارچوب اقتصاد مقاومتی و بدون توجه به برنامه اعتبار متصل به نفت اروپا، تنظیم شده‌است ولی با توجه به اهمیت سرمایه گذاری بلند مدت در کشور برای رشد اقتصادی و بهبود رفاه مردم، جذب اعتبارات در چهارچوب برجام و مذاکرات دولت با طرف‌های خارجی مفید است.

بانک مرکزی تلاش خود را برای تامین نیاز ارزی حج واجب انجام داد، اما با توجه به شرایط پیچیده ارزی کشور، اولویت بانک تامین نیازهای اساسی و دارو است، بنابراین در مقطع کنونی تامین ارز عمره مستحبی نمی‌تواند در اولویت کاری بانک مرکزی باشد.

متاسفانه تلاش و مذاکره با مسئولان عراقی برای تامین دینار برای زوار بزرگداشت حماسه عظیم اربعین به نتیجه نرسید، بنابراین با توجه به تجربه تلخ سال گذشته در جریان توزیع ارز در داخل عراق، زائرانی که به ارز نیاز دارند می‌توانند از هم‌اکنون از بانک‌ها و صرافی‌های مجاز نسبت به تهیه آن اقدام کنند. "

دیگر اخبار اقتصادی مهم هفته اخیر به شرح زیر است:

** مبارزه با فرار مالیاتی نیازمند همکاری‌های فراقوه‌ای است؛ رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در خصوص مبارزه با فرار مالیاتی نیازمند همکاری‌های فراقوه‌ای هستیم.

امیدعلی پارسا اظهار کرد: در شرایطی که اقتصاد کشور در معرض یک جنگ اقتصادی است، فرار مالیاتی، اصل و کیان کشور را هدف قرار داده لذا مقابله جدی و فراقوه‌ای با این پدیده شوم یک ضرورت اساسی است. توفیق در مبارزه با فرار مالیاتی در کشور، منوط به همکاری و هم افزا کردن اقدامات دستگاه‎های اجرایی ذیربط در سطح سه قوه است. مصمم هستیم که علاوه بر یکپارچه‎سازی و انسجام اقدامات برای مبارزه با این پدیده شوم، مالیات هوشمند را در کشور اجرایی کنیم که راهکاری موثر برای مقابله با فرار مالیاتی و یک راه حل اساسی برای تحول در نظام مالیاتی همچون کشورهای توسعه یافته به شمار می‌رود.

** تامین وسایل آموزشی دانش‌آموزان مناطق محروم از محل حذف قبوض کاغذی؛ مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و امور مشترکین توانیر گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته مقرر شده است تا از محل کاغذی که در این راستا صرفه‌جویی می‌شود، برای ۱۰۰ هزار دانش‌آموز مناطق محروم وسایل آموزشی تامین شود.

هادی مدقق با اشاره به اینکه تاکنون اطلاعات حدود ۹۰ درصد مشترکان برق کشور به منظور حذف قبوض کاغذی در سامانه ثبت شده است، اظهار کرد: براساس ارزیابی صورت گرفته این رقم تا پایان شهریورماه به ۹۸ درصد خواهد رسید. از میان ۳۶ میلیون مشترک برق کشور تاکنون اطلاعات حدود ۳۲ میلیون مشترک برای حذف قبوض کاغذی جمع‌آوری شده است.

** نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اعلام کرد: سقوط آزاد حجم صادرات کشور هشدار دهنده و قابل تامل است. احیا رشد اقتصادی کشور بدون دسترسی به بازارهای ثروتمند بسیار دشوار خواهد بود.

** قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه برای دومین هفته متوالی با کاهش روبه‌رو شده است.

به گزارش اینوستینگ، پس از اظهارات جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا درباره عدم وقوع رکود اقتصادی در این کشور، قیمت طلا در پایان مبادلات روز جمعه کاهش یافت و به سطح حمایتی ۱۵۰۰ دلاری نزدیک شد.

** رئیس اتحادیه تهیه کنندگان فتوکپی، اوزالید و پلی کپی و تحریرات و طلق پرس کشور در گفت‌وگو با ایمنا، گفت: برای خرید لوازم التحریر و دفاتر درسی مورد نیاز یک دانش آموز مقطع دبستان یا دبیرستان ۱۰۰ هزار تومان کافی است.

داود دهخدا با اشاره به آماده شدن خانواده‌ها برای بازگشایی مدارس در مهرماه امسال، اظهار کرد: قدرت خرید خانواده‌های ایرانی برای تهیه لوازم التحریر مورد نیاز دانش آموزان کاهش یافته و همین امر موجب پایین آمدن میزان خرید مردم نسبت به سال گذشته شده است. نوسانات نرخ ارزهای شاخص همچون دلار تاثیر چندانی بر بازار لوازم التحریر نداشته و خوشبختانه قیمت‌ها در این بازار تحت تاثیر افزایش نرخ دلار قرار نگرفته است. افزایش نرخ دلار می‌توانست بر قیمت دفاتر دانش آموزان تاثیر بگذارد اما عرضه دولتی دفاتر و اختصاص ارز دولتی به قیمت گذاری آن باعث شد تا افزایش قیمت‌ها نسبت به سال گذشته در حد ناچیز باشد.

** شریعتمداری، وزیر کار در نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه تعاونی‌های زنان در توسعه اقتصادی و اجتماعی گفت: زنان کارآفرین نسبت به سایر گروه‌های جامعه به موضوع تعاونی جامع‌تر توجه می‌کنند و تعاون را فقط به عنوان یک بنگاه اقتصادی نمی‌شناسند، بلکه آن را یک فرهنگ اجتماعی برای جمع کردن سرمایه‌های خرد معرفی می‌کنند. این زنان نگاهی همه جانبه، اجتماعی و فقرزدایی به کارآفرینی دارند. مشکل تعاونی‌های امروز در کشور بازار، تأمین مالی، تأمین وثیقه و تبعیض‌های موجود و حرفه آموزی است. همچنین یکی از مشکلات اصلی تعاونی‌ها حرفه آموزی است که نیاز است این حوزه تقویت شود، لذا توانمد سازی تعاونی‌ها می‌تواند یکی از اولویتها باشد.

وی با بیان این که دولت به بخش تعاون حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان بدهکار است، افزود: دولت می‌تواند بخشی از این بودجه را صرف توانمندسازی تعاونی‌ها کند. صندوق ضمانت توسعه تعاون تاکنون در حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه صادر کرده‌ است که بانک توسعه تعاون نیز باید برای زنان کارآفرین تسهیلات ویژه‌ای را در نظر گیرد و ما می‌خواهیم در این حوزه تبعیض جنسیتی مثبت برای زنان در نظر بگیریم.

شریعتمداری با بیان این که زنان ۵۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: جایی که مسیر زنان باز بود، توانستند قله‌های موفقیت را فتح کنند و در بسیاری از مواقع با حفظ سمت مادری موفق بودند و در دریافت تسهیلات اشتغال روستایی در حال پیشی گرفتن از مردان هستند. سهم تعاونی‌ها در حوزه صادرات باید افزایش یابد و تا رسیدن به این هدف، باید بانک توسعه تعاون از بخش تعاون حمایت کند. "

** وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از کلاهبرداری و استفاده از اطلاعات شخصی حجاج ایرانی برای ثبت گوشی قاچاق در سامانه این وزارتخانه خبرداد.

محمد جواد آذری جهرمی در یک پیام توییتری نوشت: «عجب دنیایی شده … عده‌ای کلاهبردار به حاجیان امسال سیم کارت رایگان داده‌اند، سپس از مدارک آنها سوء استفاده کرده و گوشی قاچاق ثبت کرده‌اند. ولی انگار ما رو نشناخته‌اند … خواهند دید که حق الناس گفتن‌های ما الکی نیست. با دزدی مبارزه می‌کنیم چه بزرگ باشد و چه کوچک.»

** نائب رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار اصفهان گفت: قیمت هر کیلوگرم موز خارجی ممتاز در روز‌های اخیر از ۱۴ هزار تومان به ۱۲ هزار تومان و امروز هر کیلوگرم از آن با قیمت ۱۱ هزار تومان در میدان میوه و تره بار به فروش رسیده است.

علی مهره کش اصفهانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به افزایش قیمت اخیر موز در بازار، اظهار کرد: قیمت موز در بازار میوه و تره بار به صورت موضعی افزایش یافت. موز به عنوان یکی از شاخص‌ترین میوه‌های وارداتی به کشور، پس از ورود به ایران فرآوری‌های مختلفی را تجربه می‌کند و سپس برای عرضه در بازار و استفاده مردم آماده می‌شود. موز‌های وارداتی سبز رنگ حداقل یک هفته برای فرآوری و زرد شدن زمان نیاز دارند و به همین دلیل واردات موز به کشور به معنای توزیع این میوه در سطح بازار نیست و حداقل یک هفته پس از تخلیه در بنادر این میوه به بازار وارد می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

** قائم‌مقام مدیرعامل سایپا از تحویل تمام خودروهای معوق سال ۹۷ تا پایان ماه آینده، خبر داد و گفت: با توجه به تکمیل و تجاری‌سازی تعداد زیادی از خودروهای دارای کسری قطعات و همچنین اجرای موفقیت‌آمیز طرح عبور مستقیم و تولید تمام محصولات سایپا به‌صورت کامل، تا پایان مهرماه همه تعهدات مربوط به سال ۹۷، تحویل داده خواهد شد. خودروهای پرتیراژ قابل عرضه سایپا مشمول این طرح خواهد بود و ثبت‌نام‌کنندگان محصولات خانواده رنو، برلیانس و آریو که به دلیل بدعهدی و ترک ایران از سوی شرکای خارجی از خودروهای غیرقابل تولید هستند در صورت مشارکت در طرح تبدیل، خودروهای تبدیلی خود را تحویل می‌گیرند. پس از پایان تحویل خودروهای معوقه سال ۹۷، پاسخ‌گویی به تمام تعهدات سال جاری را نیز به‌ سرعت آغاز خواهیم کرد تا هم میزان تقاضای موجود را به تعادل برسانیم و هم زمینه تنظیم بازار را فراهم کنیم. "

** مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان گفت: حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال پروژه خرید پساب از شهرستان نجف‌آباد، روستاهای فلاورجان، ایمان شهر و فولادشهر در دستور کار ذوب آهن قرار دارد و با انتقال پساب به کارخانه ذوب آهن ظرف چهار سال آینده به مرور مصرف آب خام در کارخانه کاهش خواهد یافت.

منصور یزدی زاده پس از بازدید اعضای شورای شهر و روستای شهرستان لنجان از فعالیت‌های زیست محیطی کارخانه ذوب آهن، اظهار کرد: ایجاد ارتباط هرچه بیشتر بین کارخانه ذوب آهن و شورای اسلامی شهر و روستای لنجان گفت‌وگویی دوطرفه را رقم می‌زند، بی شک هیچ چیز بهتر از گفت‌وگو نبوده اما این مهم در کشور بسیار محدود است و بنابراین به راحتی اتهام زنی می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات زیست محیطی کارخانه ذوب آهن در راستای کاهش آلایندگی‌های این صنعت بزرگ کشور، تصریح کرد: انتشار بوی کک در منطقه از جمله مهمترین مسائلی است که گلایه مندی شهروندان شهرهای زرین شهر و چمگردان را به همراه داشته اما مسئله مهم آن است که مشکل واحد کک سازی کارخانه ذوب آهن به دو سال پس از راه اندازی باطری سازی شماره سه بازمی گردد.

** تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد به دنبال پیش‌بینی کارشناسان و تحلیلگران درباره ادامه روند نزولی قیمت نفت و گاز، صنایع شیل آمریکا نیز بودجه‌ها، تعداد کارکنان و اهداف تولید خود را کاهش داده‌اند.

به گزارش رویترز، در حالی که کارشناسان و تحلیلگران انرژی پیش بینی می‌کنند که قیمت جهانی نفت و گاز طی سال‌های آینده نیز روند نزولی خواهد داشت، تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد صنعت شیل آمریکا نسبت به این روند واکنش منفی نشان داده است.

هارولد هام مدیرعامل شرکت نفتی «کانتیننتال ریسورس» در این باره گفت: تعداد دکل‌های حفاری فعال در صنعت شیل آمریکا به کمتر از ۹۰۴ عدد رسیده که نسبت به سال قبل با افت ۱۴ درصدی روبرو شده است.

** سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران گفت: تخصیص ارز به کارخانجات تولیدکننده تایر که حدود یک ماه به دلایل نامعلوم متوقف شده بود، از سر گرفته شد. این مهم از حدود دو هفته پیش از سوی بانک مرکزی آغاز شده و به ثبت سفارش‌های انجام شده از سوی کارخانجات، به ترتیب نوبت ارز تخصیص داده می‌شود.

** رئیس اداره نگهداری راه‌های اصلی و فرعی استان اصفهان از آغاز عملیات اجرایی بهسازی و ایمن سازی ورودی روستای حنا شهرستان سمیرم خبر داد. این پروژه از تیرماه امسال آغاز شده و تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

** رییس اتحادیه باتری سازان کشور با بیان اینکه برخی از کارخانجات قصد دارند قیمت باتری خودرو را بیشتر از کاهش اخیر پایین بیاورند، خاطر نشان کرد: نرخ باتری خودرو نسبت به میانگین قیمت بازار در سال گذشته ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است.

تقی علی‌اکبری در گفت‌وگو با ایمنا علت افزایش قیمت باتری خودرو در سال گذشته را غافلگیر شدن تولیدکنندگان از افزایش ناگهانی نرخ ارز دانست و اظهار کرد: افزایش نرخ دلار در سال گذشته موجب به وجود آمدن معضلاتی برای کارخانجات فعال در زمینه تولید باتری شد و همین امر افزایش قیمت تمام شده باتری اتومبیل در بازار را در پی داشت. کاهش نرخ دلار در سال‌جاری، منجر به پایین آمدن قیمت مواد اولیه مورد استفاده کارخانجات تولید باتری اتومبیل شد و در نهایت قیمت تمام شده این کالا در بازار شد.

** رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از توزیع ۷۵۰ تن چای وارداتی با ارز دولتی در ایام محرم و صفر خبر داد.

عباس تابش با اشاره به توزیع بخشی از چای وارداتی با ارز دولتی در طرح محرم و صفر، اظهار کرد: در هفته‌های گذشته چندین جلسه با شرکت‌های واردکننده چای داشتیم و با توجه به اسناد چای وارداتی با ارز رسمی، گزارش کاملی از این بررسی‌ها را به ستاد تنظیم بازار اعلام کردیم. بر اساس بررسی‌های انجام شده، ۷۵۰ تن چای وارداتی با ارز دولتی شناسایی شدند که این میزان چای برای طرح محرم و صفر و تامین چای مورد نیاز در این طرح تخصیص یافت.

** با فرود آخرین پرواز «هما» در فرودگاه بین المللی حضرت امام خمینی (ره) در بامداد ۱۸ شهریو ماه، عملیات افتخار آفرین حج تمتع سال ۱۳۹۸ به پایان رسید.

وی گفت: عملیات اعزام و پذیرش بیش از ۸۸ هزار و ۶۰۰ زائر ایرانی خانه خدا از ۱۷ تیر در ۱۹ فرودگاه کشور آغاز شده بود و ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با انجام ۷۶۰ پرواز موفق به انجام این عملیات سنگین در کشور شد.

** یک پژوهشگر بازارهای اقتصادی و استاد دانشگاه گفت: سیاست قیمت گذاری کالاها در بازار اشتباه‌ترین اقدام اقتصادی دولت است زیرا تفاوت‌های چشمگیر قیمتی که دولت برای یک کالا اعلام می‌کند و قیمتی که فروشنده برای کالا در نظر می‌گیرد موجب بی اعتمادی مردم به رفتارها و تصمیمات اقتصادی دولت شده است.

مهدی ابوطالبی در گفت‌وگو با ایمنا، با بیان اینکه دولت ایران قصد دارد متعادل سازی قیمت کالاها در بازار را از طریق پیگیری سیاست‌های قیمت گذاری انجام دهد، اظهار کرد: اعلام قیمت برای کالاهای اساسی و مصرفی مردم یکی از سیاست‌های اقتصادی دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت و کنترل بازار است که در دنیای اقتصاد امروز، به هیچ وجه جوابگو نیست.

** معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: از اول مهرماه امسال، صادرات مواد معدنی خام مشمول عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی می‌شود.

جعفر سرقینی اظهار کرد: این دستور با تصویب کارگروه موضوع بند یک دستورالعمل مدیریت صادرات و در راستای حمایت از تولید داخل صادر شده است. صادرات کنسانتره و گندله سنگ آهن نیز مشمول عوارض ۲۵ درصدی خواهد بود. این تصمیم به منظور جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر اجرایی می‌شود.

** رییس اداره صنعت، معدن و تجارت خوانسار با بیان اینکه عمده مشکل حوزه صنعت شهرستان خوانسار کمبود زمین و همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات بانکی است، گفت: برای رفع مشکل کمبود زمین طرح توسعه ۴۰ هکتاری در شهرک صنعتی خوانسار در دستور کار قرار دارد، اما بانک‌ها مساعدت لازم در پرداخت را ندارند.

** مدیر کل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکندگان گفت: فروش بلیت هواپیما بالاتر از نرخ‌های آذر ماه ۱۳۹۷ تخلف است و باید شرکت‌های هواپیمایی نرخ آذر ماه ۹۷ را ملاک عمل قرار دهند.

** رئیس اتحادیه سراجان اصفهان گفت: قیمت کیف مدارس برای دانش آموزان مقطع ابتدایی و دبیرستان از ۳۰ هزار تومان شروع می‌شود و بهترین اجناس موجود در بازار را نیز می‌توان با قیمتی کمتر از ۱۵۰ هزار تومان تهیه کرد.

فلاح خرم آرایی در گفت‌وگو با ایمنا، با اشاره به نزدیک شدن به ایام بازگشایی مدارس در مهرماه، اظهار کرد: وضعیت خرید و فروش در بازار کیف و کفش اصفهان مناسب است و مشکل جدی برای فروشندگان و خریداران وجود ندارد. کد خبر ۳۸۹۲۵۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فراروفرارو1 روز قبل
فرارو- داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که سال گذشته حدود ۶/ ۴۲ درصد خانوارها، در ماه کمتر از ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان هزینه کرده‌اند، تعداد این خانوار‌ها به حدود ۱۰ میلیون و ۶۴۰ هزار می‌رسد، اما از این تعداد بیش از نیم میلیون خانوار در ماه هزینه شان کمتر از ۶۲۵ هزار تومان است. به گزارش فرارو، با توجه به این موضوع این سوال پیش می‌آید، که آیا بهتر نبود، دولت منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین را میان ۱۸ میلیون خانوار ایرانی به صورت مساوی تقسیم نمی‌کرد و بر اساس سطح درآمدی، به خانوار‌هایی که درآمدشان کمتر بود یارانه‌بیشتری پرداخت می‌شد، این در حالی hست که اساسا چنین خانوار‌هایی خودرو نیز ندارند که بخواهند از بنزین سهمیه‌ای استفاده کنند، بنابراین این امر نشان می‌دهد، دولت می‌توانست طوری برنامه‌ریزی کند برای پرداخت این منابع عدالت بیشتری برقرار شود. علی قنبری اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه از نظر بنده افزایش قیمت بنزین در برهه کنونی اقدام اشتباهی بود، گفت: «با توجه به وضعیت اقتصادی وسیاسی‌که بر کشور حاکم است واز سوی دیگر فشار‌های آمریکا که از طریق تحریم‌ها در حداکثر خود قراردارد، این‌ کار باید در زمان مناسب‌تری انجام می‌شد.» وی افزود: «بهترین زمان این کار بعد از امضای برجام بود که تورم کاملا کنترل شده و در کم‌ترین حد خود بود، از سوی دیگر نیز روابط بین الملل کشورمان نیز در اوج خود قرار داشت و هیچ‌گونه فشار خارجی و تحریمی نیز در کار نیود و شرایط برای افزایش قیمت بنزین فراهم بود.» قنبری با تاکید بر اینکه باید قیمت بنزین به صورت پلکانی افزایش پیدا می‌کرد، اظهار داشت: «در دولت آقای خاتمی طرح افزایش پلکانی قیمت بنزین به اجرا می‌شد، اما متاسفانه در مجلس هفتم طرح تثبیت قیمت‌ها اجرا شد و جلوی افزایش پلکانی قیمت بنزین گرفته شد، اگر آن طرح طی سال‌های گذشته نیز ادامه پیدا می‌کرد، دیگر این مشکلاتی که امروز به وجود آمده، روی نمی‌داد.» این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دولت می‌توانست به جای اینکه منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین را به مردم به صورت مستقیم پرداخت کند، آن را صرف طرح‌های توسعه‌ای‌کند، بیان‌داشت: «این‌تجربه‌ یک‌ بار در سال ۸۸ وزمان‌ اجرای‌ طرح‌ هدفمندکردن یارانه‌ها اجرا شد، اما دیدیم به دلیل تورم سالیانه‌ای که وجود دارد و همچنین نوسانات نرخ ارز، دیگر این یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی ارزش سابق را ندارد و گره‌ای از مشکلات مردم باز نمی‌کند.» بیشتر بخوانید: یارانه معیشتی نباید به صورت یکسان توزیع شوداین اقتصاددان اضافه کرد: «بنابراین بهتر بود این منایع به صورت نقد داده نمی‌شد، اما حال که به هر ترتیبی دولت به این جمع بندی رسید که این منابع را به صورت نقد به بیش از ۶۰ میلیون نفر از اعضای جامعه که ۱۸ میلیون خانوار را تشکیل می‌دهند، پرداخت کند، می‌بایست این مبلغ به صورت نقد بین همه یکسان تقسیم نمی‌شد، چراکه سطح درآمدی این جمعیت یکسان نیست.» وی ادامه داد: «اما الان با دهکی روبرو هستیم که درآمد آن‌ها به یک میلیون تومان نمی‌رسد، بنابراین باید برای این قشر از جامعه یارانه بیشتری پرداخت می‌شد تا منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین به صورت عادلانه‌تری توزیع شود.» قنبری با اشاره به اینکه اکثر اقشار فرودست جامعه خودرو ندارند که بخواهند از بنزین سهمیه‌ای نیز استفاده کنند، گفت: «این‌جا نیز در حق طبقه فقیر جامعه اجحاف صورت گرفته، بر این اساس اگر قرار است این منابع به صورت کاملا عادلانه تقسیم شود، اقشار فرودست جامعه و خانوار‌هایی که تحت پوشش نهادی حمایتی از قبیل: کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند، باید مبلغ بیشتری از منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین دریافت کنند، زیرا که خودرویی ندارند تا از طریق آن بنزین یارانه‌ای بزنند.» این استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین سایر کالا‌ها را نیز با افزایش قیمت مواجه خواهد کرد، افزود: «با توجه به اینکه در شرایط رکود تورمی قرار داریم، این افزایش قیمت بنزین آثار تورمی زیادی دارد و به طور قطع این امر بر روی نرخ و بهای سایر کالا‌ها نیز اثر می‌گذارد و آن‌ها را افزایش خواهد داد.» راهکار اصلی بهبود وضعیت معیشت مردم در بلند مدت رونق اقتصادی از طریق افزایش میزان تولید و اشتغال استاقدامات حمایتی باید در جهتی باشد که سطوح درآمدی را به هم نزدیک کنداین‌کارشناس‌ مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه اقدامات حمایتی دولت باید در جهتی باشد که سطح درآمدی اقشار مختلف جامعه را به هم نزدیک کند و موجب کاهش ضریب جینی شود، تصریح کرد: «اما به اعتقاد بنده این شیوه حمایت از معیشت مردم به صورت پرداخت پول نقد در بلند مدت نه تنها اثرات مثبت و مطلوبی به دنبال ندارد، بلکه تنها باعث افزایش تورم از خلق نقدینگی جدید می‌شود که این امر در نهایت باعث عمیق‌تر شدن فاصله طبقاتی خواهد شد.» قنبری با بیان اینکه دولت باید از سایر منابعی که در اختیار دارد برای بهبود وضعیت معیشت مردم به صورت بهینه استفاده کند، گفت: «اجرای طرح‌های توسعه‌ای باعث می‌شود توسعه به صورت متوازن و همه‌جانبه صورت گیرد، نه اینکه به طور مثال یک منطقه جغرافیایی به مانند تهران از همه امکانات برخوردار باشند، ولی در برخی نقاط حتی امکانات اولیه برای زیستن وجود نداشته باشد.» این استاد دانشگاه راهکار اصلی بهبود وضعیت معیشت مردم در بلند مدت را رونق اقتصادی از طریق افزایش میزان تولید و اشتغال برشمرد و گفت: «اینکه دولت بخواهد بخش اعظمی از منابع را به صورت پول نقد به مردم بدهد، به هیچ عنوان شغل تولید نمی‌شود، بلکه باید این منابع به درستی به کار گرفته شود و صرف ایجاد زیرساخت‌ها و طرح‌های توسعه‌ای شود که اولا همه اقشار و استان‌ها به طور متوازن از این منابع بهره ببرند و دوما هم اشتغال‌زایی به صورت پایدار ایجاد شود.»
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
شرکت سازنده مدعی است که سرعت شارژ بی سیم این دستگاه در مقایسه با نمونه‌های مشابه تا دو برابر بیشتر است. برای صفحه یادشده چراغ‌های ال ای دی نیز در نظر گرفته شده که وضعیت و میزان شارژ دستگاه را نشان می‌دهد. بعد از تکمیل شارژ چراغ‌های ال ای دی خاموش می‌شوند. صفحه این شارژر بی سیم هم به صورتی طراحی شده که گوشی از روی آن لیز نمی‌خورد، حتی اگر صفحه یادشده به صورت شیب دار قرار بگیرد. همچنین اگر به گوشی یک قاب با ضخامت حداکثر ۵ میلیمتری اضافه شده باشد، باز هم فرایند شارژ بی سیم اتفاق می‌افتد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
گرافیست حرفه‌ای خانمکاملا مسلط به فتوشاپ ,طراحی ,تولید محتوا و تبلیغات در فضای مجازیمستقر در محل با روابط عمومی بالا و ظاهری مناسب و آراستهبسیار خلاق و ایده پردازمدیر داخلی خانم۲۸سال به بالا با روابط عمومی بسیار قوی و ظاهری مناسب و آراستهبا سابقه‌ی مدیریتمتقاضیان واجد شرایط میتوانند رزومه خود را به شماره واتس‌آپ و تلگرام زیر ارسال نمایند. با ایشان تماس گرفته خواهد شد. از تماس با شماره همراه و شماره مطب خودداری نمایید. تلگرام ۰۹۱۲۳۹۷۸۰۳۹واتساپ ۰۹۱۲۳۹۷۸۰۳۹
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ساعت قبل
حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق از جمله جنگ‌های خارجی بی حاصلی است که تنها به بی ثباتی بیشتر در این کشور منجر شده است. براساس گزارش‌های رسمی، یک میلیون و ۴۵۵ هزار ۵۹۰ عراقی در جریان جنگ آمریکا علیه عراق و اشغالگری متعاقب آن کشته شدند. تعداد سربازان خارجی کشته شده در جنگ افغانستان به عنوان طولانی‌ترین جنگ خارجی آمریکا نیز ۳۴۸۷ نفر اعلام شده که از این تعداد ۲۳۰۰ نفر، آمریکایی بودند. بیش از ۱۰ هزار افغانستانی نیز در نتیجه جنگ آمریکا علیه این کشور جان خود را از دست دادند. نکته قابل تامل، هزینه کل جنگ‌های آمریکا از سال ۲۰۰۱ تاکنون است که نزدیک به ۵ تریلیون دلار برآورد شده است.

پایش کرایه حمل ونقل برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

کاکوش: سعی می‌کنم مثل «ژیان» به پارالمپیک بروم!

میزان‌آنلاین2 دقیقه قبل

هجوم مردم برای گازسوز کردن خودروها

اقتصاد آنلاین2 دقیقه قبل

در مورد تیم ملی بزرگنمایی شد/ با این وضعیت بعید است صعود کنیم

مهر3 دقیقه قبل

ویلموتس و وعده‌های محقق نشده/ نمایش فدراسیون کی تمام می‌شود؟

ایسنا6 دقیقه قبل

برگزاری هیات اجرایی کمیته ملی المپیک بدون مهمان المپیکی

مهر9 دقیقه قبل