فقر در بودجه‌ها یا کمبود مالی، بهانه تولید مجموعه‌های متوسط و ضعیف
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
فقر در بودجه‌ها یا کمبود مالی، بهانه تولید مجموعه‌های متوسط و ضعیف

فقر در بودجه‌ها یا کمبود مالی، بهانه تولید مجموعه‌های متوسط و ضعیف

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: یک منتقد سینما و تلویزیون با اننقاد وز سریال‌هایی مثل «بوی باران» اظهار کرد که تلویزیون می‌گوید بودجه ندارد اما آن را صرف ساخت کارهای بی‌کیفیت می‌کند.

به گزارش سینماپرس، جبار آذین منتقد سینما و تلویزیون با اشاره به حواشی پخش سریال «بوی باران» و انتقاداتی که نسبت به تولید و پخش سریال‌های ضعیف در ماه‌های اخیر از تلویزیون مطرح شده است، به مهر گفت: چند سالی است که سازمان صداوسیما به دلایل مختلف که بخش عمده آن‌ها واهی و فرافکنی است، با عنوان کردن فقر در بودجه‌ها یا کمبود مالی، اقدام به تولید مجموعه‌های متوسط و حتی ضعیف می‌کند و مدتهاست که بینندگان میلیونی تلویزیون شاهد آثار شاخص، استاندارد و فاخر نیستند.

وی ادامه داد: تلویزیون می‌توانست به جای تولید چندین سریال بد و متوسط بودجه‌ای را که صرف آنها می‌شود در اختیار یک یا ۲ گروه کاملا حرفه‌ای قرار دهد و با همت آن‌ها دست به تولید دست کم دو سریال بزند که با باندبازی‌هایی که می‌شود از ساخت این سریال‌های باکیفیت امتناع شده است.

«بوی باران» پرمدعا اما ضعیف

این منتقد اظهار کرد: یکی از سریال‌های پرادعا اما ضعیف از نظر ساختار و مضامین سریال «بوی باران» است. سریالی که در چند قسمت نخست با نام دیگری شروع به پخش کرد و بدون هیچ توضیح مکفی در کمال بی‌احترامی به مخاطب، نام آن عوض شد و ادامه آن از سیما پخش شد. با پایان پخش هم به صورت غیرکارشناسی و حساب نشده یک میزگرد فرمایشی تشکیل دادند تا شاید جلوی اعتراض مخاطبان گرفته شود و اعلام شد درصد بالایی از تماشاگران به تماشای سریال نشسته‌اند درحالی که نقدها و نظرات مردم نشان دهنده بازخوردهای منفی آنهاست.

«بوی باران» سریالی ضعیف بود که به رغم داشتن ادعا درباره معضلات اجتماعی مثل پولشویی و مواد مخدر، نتوانست به راهکار و راه حل‌های اساسی دست بایدوی با اشاره به فضای سیاه این سریال توضیح داد: «بوی باران» در آغاز به صورت معمایی شروع شد و تا چند قسمت ابتدایی قابل تحمل بود اما در ادامه با موضوعات سطحی، تلخ و گاه سیاه باعث شد مخاطب به آن بی علاقه شود و به دلیل وجود ماجراهای فرعی و شخصیت‌های پرداخت نشده کمتر تماشاگران با آن همراه شدند.

این منتقد افزود: پرداخت ضعیف شخصیت‌ها هم نشان‌دهنده دانش ضعیف اجتماعی نویسنده و شخصیت شناسی اوست و اگر شخصیت‌ها به درستی شناخته نشوند نویسندگان مجبور می‌شوند بر مبنای تخیل پیش روند. «بوی باران» سریالی ضعیف بود که به‌رغم داشتن ادعا درباره معضلات اجتماعی مثل پولشویی و مواد مخدر نتوانست به راهکار و راه حل‌های اساسی دست باید و صرفا به قصه‌هایی پراکنده درباره ماجراهای خانوادگی تبدیل شد. مشکل اساسی این سریال در نگارش فیلمنامه بود که خط اصلی داستان که باید همراه با شخصیت اصلی که ترانه است جلو می‌رفت در میانه راه با ایجاد فضای کارخانه بازیافت از مسیر اصلی دور شد.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

سوژه‌های خوبی که هدر شد

آذین با اشاره به سوژه‌های این سریال تصریح کرد: موضوعات بدی برای سوژه این سریال انتخاب نشد اما به این موضوعات از زوایای مختلف توجه نشده است و فقط خواسته شده است این سوژه‌ها به عنوان ابزار و بهانه‌ای باشد تا سریال با کشدار شدن به یک اثر تلویزیونی بلند تبدیل شود و دوستان سریال‌ساز هم از منظر مالی به نوایی برسند. درواقع طرح معضلات اجتماعی در سریال صرفا در سطح باقی می‌ماند و به همین دلیل به لحاظ کارشناسی، کار موفقی نیست و حتی اتفاقات مثبت سریال به شعارهایی تبدیل می‌شود که برای مخاطب غیرقابل باور است و جای تردید دارد.

وی درباره بخش‌هایی مثل چادری شدن ترانه، کمک به زن افغان در داستان و یا دیگر موارد مثبت سریال عنوان کرد: این موارد کاملا باورناپذیر هستند و مشخص است که به خط اصلی داستان تزریق شده‌اند چراکه هیچ جایگاهی در قصه اصلی ندارند و گویی برای گرفتن مجوز این سکانس‌ها گنجانده شده‌اند. به هر حال برای دریافت مجوز سریال‌های تلویزیونی از خان‌های زیادی باید عبور کرد اما از انجایی که برخی از عوامل سازنده سریال‌ها از کوچه رفیق گرایی و باندبازی عبور می‌کنند به‌راحتی مجوز تولید برخی از سریال‌ها داده می‌شود.

این فعال رسانه‌ای درباره آمارهایی که نسبت به مخاطبان این سریال از طرف صداوسیما ارائه شد اظهار کرد: پیش‌تر هم شاهد آماری نادرست و دستکاری شده از سوی سازمان بوده‌ایم بنابراین نمی‌توان به این آمارها اتکا کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هفته ترویج علم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
رهبری معظم انقلاب اسلامی فرمودند رویکرد مقاوت فعال را دنبال کنیم و اشاره کردند نه جنگ می‌شود و نه مذاکره. استراتژی مقاومت فعال یعنی استفاده هم افزا از همه مولفه‌های قدرت خود علیه دشمن. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از اظهاراتش در مورد تعریف مفهوم زیرساخت گفت: تعریف زیرساخت‌های حیاتی در کشور‌های مختلف با هم متفاوت است. رهبری معظم انقلاب اسلامی فرمودند رویکرد مقاوت فعال را دنبال کنیم و اشاره کردند نه جنگ می‌شود و نه مذاکره. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: نکته دوم اینکه یک جهاد دانشی و علمی در این حوزه شکل گرفته و ما باید رویکرد‌های جدید پدافند غیرعامل را مبتنی بر فناوری‌های جدید ایجاد کنیم.

فیلم/ تکذیب ادعای جهرمی درباره سایت‌های دانلود فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

اولین مرکز مین زدایی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۷۰ کشور در دنیا آلوده به مین هستند، افتتاح مرکز مین زدایی ضمن کمک به مناطق مرزی کشورمان، برای دیگر کشور‌ها هم مورد استفاده است.

۱۰ تا از بهترین فیلم‌های فانتزی تمام دوران

7+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر