عزیزلی سد محکم مقابل ناصرپور در وزن ۵۵ کیلوگرم/ کار سخت دلخانی برای رسیدن به طلای ۶۳ کیلوگرم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. بین‌المللی

عزیزلی سد محکم مقابل ناصرپور در وزن ۵۵ کیلوگرم/ کار سخت دلخانی برای رسیدن به طلای ۶۳ کیلوگرم

خبرگزاری میزان- رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان روزهای ۲۳ تا ۲۶ شهریور در شهر نورسلطان قزاقستان برگزار خواهد شد. تاریخ انتشار: 10:22 - 22 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۴۹۱۲۰
عزیزلی سد محکم مقابل ناصرپور در وزن ۵۵ کیلوگرم/ کار سخت دلخانی برای رسیدن به طلای ۶۳ کیلوگرم - 0

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان روزهای ۲۳ تا ۲۶ شهریور در شهر نورسلطان قزاقستان برگزار خواهد شد.

نماینده کشورمان در وزن اول کیلوگرم پویا ناصرپور است. کشتی‌گیری که سال ۲۰۱۴ مدال نقره نوجوانان جهان را به دست آورده و سال گذشته هم مدال طلای جوانان جهان را به دندان کشیده است. ناصرپور طی یک‌سال اخیر کارنامه نسبتا خوبی از خود برجای گذاشته و در تمام تورنمنت‌هایی که به میدان رفته با دست پر به کشور برگشته است.

این کشتی‌گیر خوش‌فکر و باآتیه اکنون در اوج گمنامی می‌تواند شگفتی‌ساز رقابت‌های جهانی شود و در وزنی که المپیکی نیست به یکی از مدال‌ها برسد. ناصرپور که هم در حالت سرپا و هم در حالت خاک توانایی اجرای فن دارد و در لیفت کردن و اجرای فن سالتو بارانداز تبحر بالایی دارد حالا درصدد است تا در اولین حضورش در رقابت‌های جهانی به مدال برسد.

ناصرپور برای رسیدن به مدال طلای این دوره از رقابت‌ها حریفان سرسختی را مقابل خود می‌بیند که در صدر همه آنها الدانیز عزیزلی قرار دارد. این کشتی‌گیر ۲۷ ساله آذربایجانی که سال‌ها پشت‌سر روشن بایراموف مانده بود سال گذشته با اضافه شدن وزن ۵۵ کیلوگرم به اوزان کشتی توانست بالاخره دوبنده تیم‌ملی کشورش در رقابت‌های جهانی را بر تن کند و در اولین حضورش در مسابقات جهانی مقتدرانه به مدال طلای وزن اول برسد و به حسرت چندین ساله‌اش برای حضور در رقابت‌های جهانی و کسب مدال در این رویداد پایان دهد.

عزیزلی حالا مدافع عنوان قهرمانی است و برای تکرار این عنوان از هیچ تلاشی فروگذار نیست. این کشتی‌گیر آذربایجانی اولین عنوان مهم خود را سال ۲۰۱۰ با کسب مدال طلای وزن ۵۰ کیلوگرم جوانان جهان به دست آورد. یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۱ در رقابت‌های جوانان جهان در رومانی به سامان عبدولی باخت و به ناچار روی سکوی سوم قرار گرفت. همان سال در حالی‌که هنوز در رده‌سنی جوانان قرار داشت در رقابت‌های بزرگسالان اروپا به میدان رفت و علی‌رغم شکست تحقیرآمیز مقابل رومن آمویان موفق شد به مدال برنز اروپا برسد.

عزیزلی سال ۲۰۱۲ برای سومین سال متوالی در رقابت‌های جوانان جهان به میدان رفت و بالاتر از شینوبوی ژاپنی که بعدها به مدال نقره المپیک ریو رسید توانست برای دومین بار به مدال طلای جوانان جهان برسد. او سال بعد در جام‌جهانی ۲۰۱۳ به میدان رفت و در دیداری جنجالی مقابل محسن حاجی‌پور شکست خورد و علی‌رغم اینکه بارها در تورنمنت‌های معتبر دنیا به روی تشک رفت و تجربه بالایی از حضور در میادین مختلف به دست آورد اما تا سال ۲۰۱۸ نتوانست دوبنده تیم‌ملی کشورش در رده بزرگسالان را در رقابت‌های جهانی بر تن کند.

الدانیز عزیزلی که مدال طلای سال گذشته اروپا را هم در کارنامه دارد امسال در رقابت‌های اروپایی با وجود اینکه در دور دوم توانست با امتیاز عالی از سد تسورتسومیای گرجستانی دارنده مدال برنز سال گذشته جهان بگذرد اما در دیدار ماقبل فینال مقابل ویتالی کابالوئف از روسیه تن به شکست داد و به مدال برنز بسنده کرد تا دایره رقابت برای کسب مدال طلای رقابت‌های جهانی نورسلطان را گسترده‌تر ببینیم و نام کابالویف روس را هم به جمع مدعیان این وزن اضافه کنیم.

این کشتی‌گیر روس در جام باشگاه‌های جهان ابتدا با نتیجه ۹ بر ۰ مقابل عزیزلی و پس از آن با نتیجه ۵ بر ۲ به پویا ناصرپور باخت. در فینال مسابقات امیدهای جهان هم مقابل تسورتمیا مغلوب شد اما در رقابت‌های اروپایی در قالب جدیدی ظاهر شد و با کشتی‌های کم‌اشتباه و تحسین برانگیزی که به نمایش گذاشت توانست مدال طلا را به خودش اختصاص داده و حالا به یکی از خطرناک‌ترین کشتی‌گیران این وزن تبدیل شود.

این کشتی‌گیر بدبدن که در هر شرایطی می‌تواند نتیجه کشتی را به نفع خودش تغییر دهد، بی‌شک در رقابت‌های جهانی هیچ حریفی از دست او در امان نخواهد بود. اما تسورتمیای گرجستانی هم هنوز در زمره مدعیان این وزن قرار دارد و بعد از اینکه در رقابت‌های قهرمانی اروپا مقابل عزیزلی شکست خورد در جام پیت‌لاسینسکی جبران مافات کرد و مدال طلا را از آن خود کرد.

این کشتی‌گیر گرجستانی که مدال طلای امیدهای جهان و مدال برنز بزرگسالان جهان را با خود به یدک می‌کشد سال ۲۰۱۵ در فینال رقابت‌های جوانان جهان مقابل رضا خدری تن به شکست داد. از دیگر مدعیان این وزن باید به نام الهام بهرام‌اف ازبکستانی دارنده مدال طلای آسیا اشاره کنیم که حالا به یکی از مدعیان این وزن برای رسیدن به مدال تبدیل شده است.

بهرام‌اف که مدال نقره جوانان جهان را در کارنامه دارد سال ۲۰۱۴ در مسابقات جوانان جهان به رضا خدری باخت اما چند ماه پیش موفق شد در رقابت‌های بزرگسالان آسیا از سد خدری بگذرد و انتقام شکست پنج سال پیش را از نماینده کشورمان بگیرد. ژولامان شارشنبکوف قرقیزستانی هم که سال گذشته به مدال نقره این وزن رسید در این وزن به میدان نخواهد رفت اما نماینده قرقیزستان هر کشتی‌گیری که باشد قطعا عرصه را برای سایر مدعیان تنگ خواهد کرد.

اکرم اوزتورک هم که سال گذشته در رقابت‌های جهانی بوداپست به مدال برنز رسید جای خود را به شریف کلیچ داده است و در نورسلطان به روی تشک نخواهد رفت. کلیچ در جام وهبی‌امره موفق شد از سد پویا ناصرپور بگذرد و به مدال طلا برسد. فلورین تیتا از رومانی، خورلان ژاکانشای قزاقستانی، کااو لیگوی از چین و همچنین شوتا اوگروای ژاپنی را هم نباید نادیده بگیریم.

در وزن۶۳ کیلوگرم هم میثم دلخانی به روی تشک خواهد رفت. این کشتی گیر شیرازی که مدال برنز جوانان‌جهان در ماکون فرانسه را به سینه زده است تا کنون پنج دوره حضور در رقابت‌های جهانی را در رده‌های سنی مختلف تجربه کرده است. دلخانی آخرین‌بار در جام بالاوادزه و کارتوزیای گرجستان به روی تشک رفت و با شکست مقابل المان مختاراف در جایگاه سوم قرار گرفت.

دلخانی با وجود اینکه در وزن غیر المپیکی کشتی می‌گیرد اما رقبای سرسخت و پرتعدادی را اطراف خود می‌بیند. شاخص‌ترین کشتی‌گیر وزن استپان ماریانیان از روسیه است. ماریانیان اولین‌بار در بازی‌های اروپایی ۲۰۱۵ باکو با قهرمانی در وزن ۵۹ کیلوگرم نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. همان سال در حضور کشتی‌گیران مطرحی چون برادران سیمنوف و ابراهیم لابازانوف توانست دوبنده تیم‌ملی روسیه را در رقابت‌های جهانی لاس‌وگاس بر تن کند اما مقابل سئونگ هاک کیم از کره‌جنوبی شکست خورد و خیلی زود از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

این کشتی‌گیر خوش قد و قامت که برای از دست دادن امتیاز حریفان را جان بر لب می‌کند و در اجرای فنون مختلفی چون کمرگیری و انواع بارانداز تبحر بالایی دارد سال ۲۰۱۷ به مدال برنز جهان رسید. اوج کار ماریانیان در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست رقم خورد که توانست با اقتدار از سد تمامی حریفان بگذرد و از سکوی نخست این وزن بالا برود.

ماریانیان امسال هم اصلی‌ترین گزینه برای رسیدن به مدال طلا محسوب می‌شود و بعید به نظر می‌رسد که در بین مدعیان این وزن کسی بتواند مقابل او ایستادگی کند. در کنار ماریانیان باید به نام شینوبو اوتای ژاپنی اشاره کنیم. شینوبو اوتا که در رقابت‌های قهرمانی کشور مقابل فومیتا تن به شکست داد طبق قانونی که برای قهرمانان این کشور وضع شده است توانست شانس خود را در یک وزن بالاتر بیازماید و دوبنده تیم‌ملی ژاپن در وزن ۶۳ کیلوگرم را به دست بیاورد.

این ژاپنی تند و تیز که در سخت‌ترین حالت ممکن هم قادر به اجرای فن فیتو است در اولین حضور رسمی‌اش در این وزن به تورنمنت نیکولای پتروف اعزام شد و در فینال با امتیاز عالی به ماریانیان باخت و در جایگاه دوم قرار گرفت. در کارنامه این کشتی‌گیر باهوش ژاپنی مدال نقره المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو و مدال طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا به چشم می‌خورد. از توانمندی‌های این کشتی‌گیر همین بس که او در المپیک ریو را با غلبه بر حمید سوریان و روشن بایراموف به دیدار پایانی راه پیدا کرد.

مدعی دیگری که در این وزن به میدان خواهد رفت المان مختاراف نام دارد. این کشتی‌گیر آذربایجانی سال ۲۰۱۰ مدال طلای المپیک نوجوانان را به سینه و سال ۲۰۱۴ قهرمان جوانان جهان شد. همان سال همراه با تیم‌ملی آذربایجان به تهران آمد تا در جام جهانی به میدان برود و کسب تجربه کند.

مختاراف مهمترین عنوانش در رده‌سنی بزرگسالان را سال ۲۰۱۵ در بازی‌های اروپایی باکو کسب کرد. مختاراف در باکو موفق شد رومن آمویان کشتی‌گیر عنواندار و کهنه‌کار ارمنستانی را از پیش‌رو بردارد و به مدال برنز برسد. در این وزن باید به نام اربوتاتو تیو دارنده مدال طلای آسیا از چین هم اشاره شود. این کشتی‌گیر چشم بادامی در رقابت‌های آسیایی توانست با غلبه بر سامان عبدولی و الموراد تسمورادف به عنوان قهرمانی برسد.

تسمورادف ازبکستانی هم که چهار مدال نقره و برنز جهان و المپیک را با خود به یدک می‌کشد در زمره فنی‌ترین کشتی‌گیران این وزن قرار می‌گیرد. البته بعید نیست که این کشتی‌گیر برای کسب سهمیه المپیک در وزنی پایین‌تر به میدان برود. نماینده کشور میزبان هم المات کبیسپایف است. کشتی‌گیر کهنه‌کاری که سال‌هاست در سطح اول کشتی دنیا مبارزه می‌کند و تا کنون یک مدال نقره و دو برنز جهان و شش مدال طلا، نقره و برنز بازی‌های آسیایی و مسابقات آسیایی را در کلکسیون افتخارات خود به ثبت رسانده است.

لنور نمیر اوکراینی و رحمان بیلچی از ترکیه هم همچنان در صف مدعیان این وزن حضور دارند. این دو کشتی‌گیر سال گذشته توانستند مدال برنز مسابقات جهانی بوداپست را به سینه بزنند و امسال هم اگر قرعه و شرایط جدول به آنها روی خوش نشان بدهد، این توانایی را دارند که روی یکی از سکوهای توزیع مدال قرار بگیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، ۲ فروند هواپیمای مسافربری در فرودگاه فرانکفورت آلمان با یکدیگر برخورد کردند. بر اساس اعلام این خبرگزاری، یک هواپیمای شرکت «ایر نامیبیا» (Air Namibia) پس از فرود در فرودگاه فرانکفورت با یک جت متعلق به شرکت هواپیمایی «کرین ایر» (Korean Air) برخورد کرد. در این حادثه هر دو هواپیما به میزان کمی آسیب دیده‌اند. تحقیقات در خصوص یافتن علل و یا عوامل احتمالی این حادثه ادامه دارد.
مهرمهر19 ساعت قبل
این اظهارات مداخله‌جویانه ساعتی بعد از توئیت «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا درباره برخی اغتشاشات و ناآرامی‌ها در ایران مطرح شد. مواضع مداخله جویانه جدید ایالات متحده آمریکا، افکار عمومی بار دیگر به خوبی مشاهده کردند که ایالات متحده آمریکا در قامت حمایت از برخی اراذل و اوباش و افراد مخل امنیت عمومی برآمده است تا بدین ترتیب، اقدامات فرافکنانه و دروغ گویی‌های پی در پی مقامات واشنگتن بیش از پیش آشکار شود. این همان سیاستی است که ایالات متحده آمریکا پیشتر نیز در جریان برخی نا آرامی‌ها و اغتشاشات در ایران طی سال‌های گذشته به ویژه در جریان فتنه سال ۹۸ در پیش گرفت. در جریان اغتشاشات دی ماه سال ۹۶ نیز ایالات متحده آمریکا پروژه ایجاد آشوب در ایران را در دستور کار خود قرار داد. این همان معیارهای دوگانه‌ای است که همواره در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران مشاهده شده است.
الفالف3 ساعت قبل
بایدن، سندرز و وان هر سه نامزدهای حزب دمکرات در انتخابات هستند. از زمان به قدرت رسیدن ترامپ این چهارمین باری است که گالوپ این نظرسنجی را با محورهای یاد شده انجام داده است. از زمانی که گالوپ میزان محبوبیت ترامپ را اعلام کرده، این رقم هرگز بالای ۵۰ درصد در میان تمام آمریکایی‌ها نبوده است. اما این محبوبیت در میان جمهوری خواهان ۹۱ درصد است در حالی که ۷۶ درصد دمکرات‌ها سندرز، ۷۰ درصد بایدن و ۶۳ درصد وارن را تایید می‌کنند. در میان افراد مستقل نیز ۴۸ درصد سندرز، ۴۳ درصد بایدن، ۳۵ درصد وارن و ۳۱ درصد ترامپ را تایید می‌کنند.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع لبنانی اعلام کردند که کارکنان بانکها به اعتصاب خود در روز دوشنبه ادامه خواهند داد. از سوی دیگر جوزف عون فرمانده ارتش لبنان در بازدید از یگانهای ارتش در بیروت و جبل لبنان از آنها تمجید کرد و گفت: ارتش فرصت را از کسانی که قصد دارند که از آب گل آلود ماهی بگیرند، می‌گیرد. ارتش لبنان در نهایت نظم و حرفه‌ای بودن عمل می‌کند. ارتش در حال حاضر مامور حفظ امنیت و مسئول امنیت تظاهرات کنندگان و دیگر شهروندان است. تاریخ شاهد خواهد بود که ارتش لبنان، لبنان را نجات داد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق، وزارت اطلاعات و پخش هند روز یکشنبه به ارائه‌دهندگان سرویس‌های تلویزیون کابلی در منطقه «کشمیر» دستور داده است که پخش شبکه‌های متعلق به کشورهای مسلمان از جمله ایران و ترکیه را متوقف کنند. به نوشته پایگاه «وایر» هند، «ویکرام ساهای» دبیر این وزارتخانه امروز با حضور در شهر «سریناگار» کشمیر با گروهی از مسئولان شبکه‌های کابلی در این منطقه جلسه‌ای دو ساعته برگزار کرده است. به گفته یک فرد دیگر که در این نشست حضور داشته، به این مقام هندی گفته شده است که شبکه «سحر» تنها شبکه ایرانی است که در کشمیر پخش می‌شود. این مقام هندی در پاسخ گفته است که پخش هر دو شبکه باید در این منطقه متوقف شود. دولت هند از تابستان امسال همزمان با لغو وضعیت خودمختاری «جامو و کشمیر»، محدودیت‌های گسترده‌ای را علیه مردم این کشور وضع کرده است.
فارسفارس14 ساعت قبل
رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به موضع‌گیری تند کره شمالی علیه معاون دولت سابق آمریکا، بایدن را «مقداری بهتر» از یک «سگ هار» توصیف کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه گفت «جو بایدن» معاون دولت سابق آمریکا آنقدرها هم که کره شمالی می‌گوید بد نیست و «مقداری» از یک «سگ هار» بهتر است. رسانه رسمی کره شمالی هفته گذشته در واکنش به موضع‌گیری‌های بایدن علیه پیونگ‌یانگ، در مطلبی انتقادی نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ را به یک «سگ هار» تشبیه کرد که «باید آنقدر او را با چوب زد تا بمیرد.» ترامپ در واکنش به این موضع‌گیری، در توییتر نوشت: «آقای رئیس [کیم جونگ اون]، جو بایدن شاید «خوابالو» و «بسیار کند» باشد، اما یک «سگ هار» نیست.» وی افزود: «در حقیقت، او مقداری [از سگ هار] بهتر است. ترامپ پیش از این گفته بایدن را نامزد نهایی احتمالی دموکرات‌ها در انتخابات سال آینده می‌داند. افشای همین فشارها که به گفته دموکرات‌ها اهداف شخصی دارد، آغازگر پرونده‌ای موسوم به «اوکراین‌گیت» شده که ترامپ را در آستانه استیضاح قرار داده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

هدیه پسر مهدی هاشمی به مادر بازیگرش+عکس

پارس نیوز2 روز قبل

اولین واکنش مجلس به گرانی بنزین / نگرانی بابت افزایش فشار به معیشت مردم

تجارت‌نیوز2 روز قبل

تعجب مهدی رحمتی از عیدی عجیب دولت به مردم

پارس نیوز1 روز قبل

شکستی دیگر برای ترامپ؛ جمهوری‌خواهان انتخابات «لوئیزیانا» را هم باختند

فارس21 ساعت قبل

ویدا:۱۸سال پیش، خواستگارم به من تجاوز کرد/ کوروش: دروغ می‌گوید، چون الان وضعم خوب شده می‌خواهد اخاذی کند

خبرآنلاین2 روز قبل

وسایل نقلیه عمومی در روز اول گرانی بنزین (گزارش تصویری)

تجارت‌نیوز1 روز قبل

گزینه جدید نخست‌وزیری لبنان توان مقابله با فساد را ندارد/ مشکل اصلی، نفوذ طیف سرمایه‌داران است

ایلنا1 روز قبل

فیلم/ تازه‌ترین هنرنمایی قهرمان عصر جدید

مشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | واکنش مجری تلویزیون به واژه‌های «ترشیده» و «پیر پسر»!

خبرآنلاین1 روز قبل

در دومین جلسه تحقیقات استیضاح ترامپ با حضور سفیر سابق آمریکا چه گذشت؟

فارس1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری22 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری23 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

پرداخت یارانه به تولیدکنندگان داخلی ضرورت دارد

خانه ملت32 دقیقه قبل

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

ایبنا33 دقیقه قبل

تلفات برق در استان سمنان به ۲ درصد کاهش‌یافت

مهر34 دقیقه قبل

پیش‌بینی ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار جهت تربیت کادر متخصص قرآنی

مهر34 دقیقه قبل

مشکلات مردم در دریافت رمز پویا / سودجویان در کمین کارتهای بانکی

مهر35 دقیقه قبل

توسعه گرمسار به‌واسطه نزدیکی با تهران ضروری است

مهر35 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

3 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1