محکومانی در انتظار رسیدگی علنی منصفانه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سیاسی

محکومانی در انتظار رسیدگی علنی منصفانه

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
علنی‌بودن محاکمات از مهم‌ترین معیارهای دادرسی منصفانه است؛ یعنی افراد و به‌ویژه خبرنگاران باید بتوانند در دادگاه حاضر شوند و تمام مراحل دادگاه را از نزدیک ببینند و افکار عمومی را از آن آگاه کنند. غیرعلنی‌بودن دادگاه از موارد مهم نقض رسیدگی منصفانه است و بستر بسیار مناسبی می‌شود برای نادیده‌گرفتن حقوق متهم.

آفتاب‌‌نیوز :

کامبیز نوروزی، حقوقدان در یادداشتی نوشته است: میانه‌های روز یکشنبه، ۱۷ شهریور، خبرگزاری میزان به نقل از مرکز

محکومانی در انتظار رسیدگی علنی منصفانه - 2

رسانه قوه قضائیه، این خبر را منتشر کرد که «آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، … رئیس قوه قضائیه درخصوص آرا صادره از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی از پرونده‌های اخیر دستور داد به‌سرعت و تحت نظارت رئیس کل دادگستری تهران تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد». واکنش آقای رئیسی به این احکام، اقدامی قابل‌تأمل است که شرط توفیق آن رعایت موازین و ابعاد حقوقی در اجراست و در این صورت می‌تواند به اجرای قانون و عدالت و انصاف یاری رساند. برای چنین مقصودی لازم است برخی پرسش‌ها و ابعاد حقوقی معلوم و روشن شوند که در این دستور مسکوت‌اند.

۱- مصادیق دستور آقای رئیسی کدام‌یک از آرای آن شعبه دادگاه انقلاب است؟ کدام مرجع و با چه معیاری مشخص می‌کند کدام پرونده و کدام حکم مشمول دستور آقای رئیس قوه است؟ کسانی که در چند هفته اخیر احکام سنگینی از «یکی از شعب دادگاه انقلاب» گرفته‌اند، محدود به یک صنف نیستند. زنان و مردانی هستند، بعضا بسیار جوان که برخی روزنامه‌نگار، برخی فعال مدنی و برخی هم کارگرند. دستور آقای رئیسی شامل چند متهم و چند پرونده است؟

۲- ملاک و معیار تشخیص پرونده‌هایی که مشمول دستور آقای رئیس قوه قضائیه‌اند، چیست؟ و کدام مرجع است که باید تعیین کند کدام پرونده‌ها مشمول این دستور می‌شوند؟

۳- در امور قضائی «تجدیدنظر» یک مرحله از دادرسی است که قوانین و مقررات خاص خود را دارد. قاعدتا مقصود جناب آقای رئیسی از عبارت «…تجدیدنظر … صورت گیرد» این نیست که دستور داده باشند حتما براساس این دستور از همین حالا آن احکام بدون تشریفات قانونی تجدیدنظر تغییر کنند. چنین تصمیمی فقط در صلاحیت دادگاه تجدیدنظر است که پس از تشریفات قانونی و بررسی پرونده انجام می‌شود.

۴- نظارت آقای رئیس کل دادگستری تهران به چه معناست؟ حدود اختیارات رؤسای کل دادگستری استان‌ها در قانون مشخص است. اما در هرحال در یک پرونده، قاضی مستقل است و هیچ‌کس نمی‌تواند در کار قضائی او دخالت کند. البته در این بحث تعیین شعبه تجدیدنظر و ارجاع این پرونده‌هاست؛ آیا این امکان وجود دارد که رسیدگی به پرونده‌های مشمول این دستور به شعبه‌هایی ارجاع شوند غیر از چند شعبه متداول تجدیدنظر که معمولا آرای آن «یکی از شعب دادگاه انقلاب» به آنها ارجاع می‌شوند.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

۵- اما جان کلام در دستوری که از سوی آقای رئیسی صادر شده در عبارت «رسیدگی منصفانه» نهفته است. در قانون آیین دادرسی کیفری ایران بسیاری از اصول دادرسی منصفانه وجود دارد.

اگر در این پرونده‌ها و هر پرونده کیفری، این قانون به‌درستی اجرا شود و اگر مواد قانون مجازات اسلامی مطابق با اصول اولیه حقوق جزا در مورد متهمان این پرونده‌ها تفسیر شوند، می‌توان گفت تا حدود زیادی دادرسی منصفانه تحقق یافته است. برخی از موازین مهم دادرسی منصفانه اینهاست:

الف) اصل برائت؛ تا کسی جرمش به قطعی اثبات نشده، بی‌گناه است.

ب) بی‌طرفی دادگاه؛ دادگاهی که به پرونده رسیدگی و حکم صادر می‌کند باید از هر نظر نسبت به متهم بی‌طرف باشد و نسبت به او پیش‌داوری نداشته باشد. قاضی دادگاه باید بدون هرگونه جانبداری اعتقادی یا سیاسی یا فرهنگی به پرونده رسیدگی کند. تبعیض قائل نشود و متهم را از امکانات دفاعی خود محروم نکند.

ج) دسترسی آزاد متهم به وکیل؛ متهم باید بتواند وکیلی را که خود مایل است انتخاب کند و دفاع از خودش را به او بسپارد.

د) دسترسی وکیل به پرونده و حضور در مراحل رسیدگی؛ وکیل متهم باید به پرونده دسترسی داشته باشد، آن را بخواند، از آن یادداشت یا تصویربرداری کند و نهایتا دفاعیات خود را تنظیم کرده و در دادگاه از موکل خود دفاع کند.

ه) علنی‌بودن دادگاه؛ علنی‌بودن محاکمات از مهم‌ترین معیارهای دادرسی منصفانه است؛ یعنی افراد و به‌ویژه خبرنگاران باید بتوانند در دادگاه حاضر شوند و تمام مراحل دادگاه را از نزدیک ببینند و افکار عمومی را از آن آگاه کنند. غیرعلنی‌بودن دادگاه از موارد مهم نقض رسیدگی منصفانه است و بستر بسیار مناسبی می‌شود برای نادیده‌گرفتن حقوق متهم. طبیعتا انتظار آن است که برای تحقق «رسیدگی منصفانه» بعداز معلوم‌شدن پاسخ پرسش‌های فوق، موازین دادرسی منصفانه، خصوصا بی‌طرفی دادگاه، دسترسی متهم به وکیل انتخابی، دسترسی وکیل به پرونده و امکان دفاع و خصوصا علنی‌بودن محاکمه کاملا مورد عمل قرار گیرند. در این صورت است که شاهد اتفاقی خجسته خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب6 ساعت قبل
در این بین گویا تدبیر مسئولان برای کنترل اوضاع قطعی اینترنت بوده. شورای امنیت کشور زیر نظر وزیر کشور است؛ از این رو تعدادی از نمایندگان مجلس نیز به این موضوع واکنش نشان دادند. تا جایی که علی مطهری با بیان اینکه با بازگشت آرامش به کشور ادامه قطع اینترنت ضرورتی ندارد، گفت که اگر وزیر کشور به قطعی اینترنت ادامه دهد، حتی امکان استیضاح او نیز وجود دارد. طیبه سیاوشی هم از تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشور برای قطع اینترنت خبر داد. در این بین هیچ خبری از وزیر کشور نیست و اظهارنظری از او درباره احتمال وصل شدن اینترنت منتشر نشده.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
کاربری به نام «عبدالعزیز بن عبدالله السعد» با هشتگ ایران_تشتعل (ایران در حال سوختن است)، تصویری از بن سلمان منتشر کرد و همراه آن نوشت: جنگ با موفقیت [به داخل ایران] منتقل شد. جنگ با موفقیت [به داخل ایران] منتقل شد. کاربری به نام «القوة الضاربة» پا را فراتر از هموطنان سعودی خود گذاشت و خواستار تجزیه ایران نیز شد و نوشت: ایران از درون می‌سوزد. رسما جنگ به داخل ایران منتقل شد و داخل کشورهایی که دولت‌هایشان تابع ایران هستند. سعودی‌ها درحالی این‌چنین با صراحت از کشیدن جنگ به داخل ایران سخن می‌گویند که آشوب‌ها در سراسر ایران به شکل گسترده‌ای فروکش کرده و امنیت به مناطق دستخوش اغتشاش بازگشته است.
الفالف15 ساعت قبل
هفته پیش که مقابل عراق بازی می‌کردیم دیگر نه از آن مربی خوب خبری بود و نه از آن تیم خوب. با این وضعیت، حتی برای گرفتن یک مساوی هم خیلی باید شاکر می‌بودیم ولی باز هم سرمربی و باز یک تصمیم اشتباه. استفاده از یک بازیکن فرتوت، تکرار خاطره اخراج و تکرار خاطره شکست …به نظر، این روزها چقدر شبیه تیم ملی مان شده‌ایم. در ادامه سلسله فتنه‌های ده سال یکبار ۷۸ و ۸۸، فتنه ۹۸ چیزی نبود که برایمان خیلی دور از ذهن باشد. پس اجازه دهید ببینیم از اغتشاشات اخیر چه چیزهایی می‌توان فهمید؟ پیش از همه، از آنچه گذشت فهمیدیم دلسوزانی که هشدار می‌دادند دشمن می‌خواهد ایران را به سوریه و عراق دیگری تبدیل کند، سخن به گزاف نمی‌گفتند.

عوض کردن جای اشرار و مردم

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
در این هسته‌ها عمدتا برخی زنان و دختران نقش محوری را دارند برای تحریک افکار عمومی نیز از واژه «غیرت» استفاده می‌شود. در آشوب‌های شنبه و یکشنبه خشونت رمز عملیات بود؛ خشونت‌های بسیار بالا و تخریب اموال عمومی. اکنون رسانه‌های بیگانه که در ماجرای آشوب‌ها و اغتشاشات به آخر خط رسیده‌اند و شکست طراحی دو ساله را جلوی چشمان خود می‌بینند همچنان تلاش دارند آموزش آشوب و خشونت بدهند. در طراحی آشوب‌های شنبه و یکشنبه استفاده از سلاح گرم و کشتن مردم در دستور کار جدی طراحان بوده است. اکنون آمریکایی‌ها و رسانه‌های آن‌ها بعد از شکست در این طراحی وارد مرحله جدیدی شده‌اند تا جای اشرار و مردم را عوض کنند و جلاد را به جای مظلوم بنشانند، اما این بار نیز به جایی نخواهند رسید.

کهن جامه‌ خویشتن آراستن، به از جامه‌ عاریت خواستن

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در داخل، ظرفیتها خیلی بالا است، خیلی بالا است. شما بهتر از من میدانید، من هم البته بی‌اطلاع نیستم اما شماها خودتان که در بخشهای مختلف تولیدی دارید کار میکنید، خوب میدانید که ظرفیتهای کشور چقدر بالا است. همین آقایان و این خانمی که اینجا صحبت کردند، در واقع تبیین کردند بخشی از ظرفیتهای کشور را در آن رشته‌ای که خودشان در آن رشته دارند کار میکنند. گله‌ها و دغدغه‌ها که گفته شد، معنایش این است که در این بخش، ظرفیتهای استفاده‌نشده‌ای وجود دارد که با این موانع نمیتوانیم از آنها استفاده کنیم، موانع را برداریم تا بشود استفاده کرد. پس ببینید، همه‌ی حرف در این جلسه‌ی امشب ما این است که ظرفیتهای کشور بی‌نهایت است، فراوان است، از بخشی‌ از آنها استفاده شده و بحمدالله اثربخشی داشته، از بسیاری هم استفاده نشده» ۱۳۹۸/۰۸/۲۸پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENE. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «کهن جامه‌ خویشتن آراستن به از جامه‌ عاریت خواستن» را منتشر کرد.
فارسفارس2 ساعت قبل
رقبای انتخاباتی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تلاش هستند از فضای ایجاد شده بعد از اعلام جرم علیه او استفاده کنند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رقبای انتخاباتی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تلاش هستند از اتهامات مطرح‌شده علیه او برای شکست او در انتخابات استفاده کنند. روزنامه گاردین نوشته حزب کارگر قرار است با امضای طوماری از دادگاه عالی رژیم صهیونیستی بخواهد نتانیاهو را به استعفا وادار کند. رئیس حزب ائتلاف آبی و سفید هم روز جمعه گفت که نتانیاهو باید فورااز سمتش استعفا کند. حزب آبی‌وسفید به رهبری «بنی گانتز» - که رقیب انتخاباتی نتانیاهو و مامور تشکیل کابینه بود - از شخص او و «آویخای مندلبیت» دادستان کل رژیم صهیونیستی خواست تا نتانیاهو از تمام پست‌های وزارت که در اختیار دارد، هرچه سریعتر استعفا دهد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

گواردیولا: عاشق بایرن مونیخ و طرفدارانش هستم، اما همواره به قراردادهایم پایبندم

طرفداری3 دقیقه قبل

بروسیا دورتموند ۳-۳ پادربورن؛ فریاد اعتراض در وستفالن هم بلند شد، کاش مسئولان بشنوند!

طرفداری5 دقیقه قبل

گل اکسل ویتسل به پادربورن (دورتموند ۲-۳ پادربورن)

طرفداری7 دقیقه قبل

خادمی: شرایط دوچرخه سواری سخت شده/ نباید انتظار زیادی برای کسب نتیجه داشت

فارس8 دقیقه قبل

ترکیب‌های کالدرون شاهکار است

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل