دولت ورود نوشت‌افزار با ارز نیمایی را محدود کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
دولت ورود نوشت‌افزار با ارز نیمایی را محدود کند

دولت ورود نوشت‌افزار با ارز نیمایی را محدود کند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک جامعه‌شناس با بیان این‌که فرهنگ‌سازی درزمینه ٔ حمایت از تولید ملی باید از مسئولین شروع شود، اظهار کرد: رونق تولید ملی عزم و همت ملی بین دولت، بخش تولیدکننده و مردم را می‌طلبد.

فرهاد طهماسبی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با توجه به این‌که حدود ۱۲ میلیون دانش‌آموز و ۵ میلیون دانشجو در کشور داریم، بازار نوشت‌افزار بازار بالقوه بزرگی است که نیاز است در آن به رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی توجه بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بر اساس آمارها ۴۰ درصد نوشت‌افزار مصرفی در ایران تولید داخل است و این در حالی است که آمارهای دیگر گویای این است که تولیدکنندگان می‌توانند ۱۰۰ درصد نیاز کشور را تأمین کرده و واردات این محصول را ممنوع کنیم درحالی‌که اکنون وضعیت این‌گونه نیست و آن ۶۰ درصد در حال حاضر کالاهای خارجی استفاده می‌کنند که ممکن است کیفیت آن‌ها خیلی باکیفیت کالاهای تولید داخلی نیز تفاوتی نداشته باشد.

طهماسبی با اشاره به این‌که بحث حمایت از تولید نوشت‌افزار ایرانی می‌تواند به رونق تولید کمک کرده و آن ۶۰ درصد مصرف کالاهای خارجی را در این بخش پوشش دهد، اظهار کرد: می‌توان گفت به‌اندازه ۴۰ درصد اشتغال ایجاد می‌کنیم و رقم قابل‌توجهی از نیروی کار ما جذب کار می‌شود و از میزان بیکاری کاسته می‌شود و درعین‌حال مصرف‌کننده ایرانی از کالای ایرانی استفاده می‌کند اگر موردتوجه مسئولین حوزه صنعت و تجارت قرار بگیرد می‌تواند در تحقق شعار سال که «رونق تولید» است به‌صورت عملی و کاربردی مورداستفاده قرار بگیرد.

این کارشناس مسائل اجتماعی ادامه داد: هرگونه تولید داخلی ازجمله تولید نوشت‌افزار به این موضوع کمک می‌کند که از خروج ارز از کشور جلوگیری کنیم، یعنی یا ارزی از کشور خارج نمی‌شود یا اگر خارج شود برای تهیه مواد اولیه موردنیاز بوده و بسیار ناچیز است و ما می‌توانیم ارز کالای تولیدشده را ذخیره کرده و در جای دیگر مورداستفاده قرار دهیم که این خود نیز به شکوفایی اقتصاد کشور کمک می‌کند.

وی با بیان این‌که برای رسیدن به رونق اقتصادی باید تراز اقتصادی هر کشوری مثبت باشد، تصریح کرد: به این معنا که میزان واردات کمتر از میزان صادرات آن کشور باشد که درزمینه ٔ نوشت‌افزار اگر این کار را انجام دهیم و از تولید نوشت‌افزار ایرانی حمایت کنیم این امر نیز تحقق پیدا می‌کند.

طهماسبی با بیان این‌که ۶۰ درصد نوشت‌افزار مصرفی ما وارداتی است که از کشورهای آسیای شرقی مانند چین، هنگ‌کنگ، سنگاپور، ویتنام، تایوان و از کشورهای اروپایی وارد می‌شود، اظهار کرد: همان‌گونه که در کل دنیا مرسوم است، کشور ما نیز کالایی که صادر می‌کند سعی می‌کند از آن بهره‌برداری فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی داشته باشد و اگر یک بازار ۶۰ درصدی نوشت‌افزار در اختیار نوشت‌افزارهای بیگانه باشد، طبیعتا برای سلایق و ذائقه‌های کودکان، جوانان و نوجوانان ما در قالب این نوشت‌افزار کار فرهنگی و حتی کار سیاسی نیز می‌کنند و مفاهیم و ارزش‌های نامطلوبی را که می‌تواند به ارزش‌ها و هنجارهای جامعه ما لطمه بزند را از طریق این نوشت‌افزارها وارد می‌کند و به نسل جوان و نوجوان ما ارائه داده و آن‌ها را در معرض انتخاب قرار می‌دهد و طبیعتا با توجه به جاذبه‌های بصری که در کارها استفاده می‌کنند و رعایت اصول روان‌شناختی و جامعه‌شناسی و مدیریتی که در تولید خود دارند از نظر هجوم فرهنگی اثرگذار هستند.

این کارشناس مسائل اجتماعی با بیان این‌که حداقل ۲۰ میلیون نفر به‌صورت مستقیم از نوشت‌افزارها استفاده می‌کنند، عنوان کرد: این موضوع به‌خودی‌خود یک معضل است که در کنار معضل‌های دیگر مانند فضای مجازی و رسانه‌های بیگانه قرار می‌گیرد و کار تزریق فرهنگی را انجام می‌دهد، اگر ما در این بخش برنامه‌ریزی قوی و محکم داشته باشیم می‌توانیم حداقل روزنه نفوذ فرهنگی دشمنان جمهوری اسلامی را در همین نقطه ۶۰ درصدی ببندیم.

وی با بیان این‌که برای رونق تولید در این بخش باید حمایت‌های دولتی را در کنار سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قرار دهیم، عنوان کرد: دولت موظف است برای رونق تولید در بخش نوشت‌افزار حمایت‌ها و تسهیلات لازم را به سرمایه‌گذار ارائه دهد، اکنون برخی از کارخانه‌های نوشت‌افزار را داریم که با یک‌سوم ظرفیت تولیدی خود در حال فعالیت هستند چون در بازار خریدار ندارند که در اینجا دولت باید سیاست‌های حمایتی اعمال کند و ورود نوشت‌افزار را حتی با ارز نیمایی که ارز آزاد است، محدود کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

طهماسبی با بیان این‌که دولت با اعمال ممنوعیت‌های وارداتی می‌تواند به رونق تولید در این بخش کمک کند، اظهار کرد: همچنین دولت می‌تواند با ارائه راهنمایی‌های فکری و مشاوره‌های مدیریتی به این بخش کمک کند و با ارائه تسهیلات مالی، چراکه کارخانه بدون سرمایه در گردش نمی‌تواند در صحنه تولید بماند لذا دولت باید برای کارخانه‌ها سرمایه در گردش ایجاد کند، سیستم بانکی می‌تواند پرداخت وام‌های خرد را محدود کند و در قبال آن به بخش تولید کمک کند که این کار باید در سیاست‌های کلان انجام شود، یعنی در ابتدای هر سال سهم هر بخش را مشخص کند که باید با محاسبات دقیق پیامدها و آثار انجام شود.

این کارشناس مسائل اجتماعی ادامه داد: از طرف دیگر خود سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی که دست‌اندرکاران تولید نوشت‌افزار هستند برای مقابله با تهاجم فرهنگی باید از متخصصین فن در تولید خود استفاده کنند، باید از روانشناسان، متخصصان علوم تربیتی، جامعه‌شناسی و تبلیغات کمک بگیرند و حداقل تیم مشاوره چهار نفره برای انتقال مفاهیم و ایجاد جذابیت در شکل تولیدات خود در کارگاه‌های تولیدی داشته باشند.

وی با اشاره به این‌که تحقق این امر عزم و همت ملی بین دولت، بخش تولیدکننده و مردم را می‌طلبد، اظهار کرد: اگر همه این اتفاقات دست‌به‌دست هم داده و اتفاق بیافتند با رونق قابل‌توجهی از لحاظ تولید کالا و محتوای انقلابی، ایرانی و اسلامی مواجه خواهیم شد.

طهماسبی ادامه داد: مردم در حمایت از تولید ملی نقش اساسی دارند که رسانه‌ها باید مردم را در این بخش توجیه کنند، چراکه اگر پیراهن ایرانی را بپوشیم بهتر از این است که پیراهن با برندهای معروف بپوشیم.

این کارشناس مسائل اجتماعی ادامه داد: ما باید تاریخ کشورهایی که استقلال پیدا کردن را مطالعه کنیم، به‌عنوان‌مثال هندی‌ها به‌هیچ‌وجه از لباس اروپایی‌ها و ژاپنی‌ها نیز از غذای اروپایی‌ها استفاده نکردند، چراکه نمی‌خواستند کشورشان در نهضت تولید مواد غذایی جا بماند، ما نیز باید این فرهنگ را در جامعه جا بیندازیم.

وی با اشاره به این‌که فرهنگ‌سازی درزمینه ٔ حمایت از تولید ملی باید از مسئولین شروع شود، اظهار کرد: زمانی که مسئولین درجه اول ما در سطح کشور و استان‌ها حاضر نیستند از خودروی ایرانی استفاده کنند و حاضر نیستند از امکانات ایرانی در منازلی که به‌صورت رایگان در اختیارشان است، استفاده کنند، طبیعی است که جامعه نیز نمی‌پذیرد که کالای داخلی باکیفیت است و از آن استفاده کنند.

طهماسبی با بیان این‌که چه اشکالی دارد مسئولان ما در سطح استان‌ها با پراید جابه‌جا شوند، چه اشکال دارد خانه‌های آن‌چنانی نداشته باشند، به تأثیرگذاری مسئولان در جامعه اشاره و اظهار کرد: وضعیت مسئولان از طریق رسانه‌ها رصد و بررسی می‌شود و در فضای مجازی نیز مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند، لذا این فرهنگ‌سازی ابتدا باید از مسئولین شروع شود و بعدازآن و به‌تدریج از طریق رسانه‌ها به مردم گفته شود که همه یکی هستیم و باید کاری کنیم کشورمان به استقلال برسد که راه استقلال ما رونق تولید و تولید محتوا است.

وی با تأکید بر این‌که نبض تغییرات اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران نبض تغییرات به سمت استقلال‌خواهی و رونق تولید و ایستادن بر سر پای خود در رفتارهای مسئولین حکومتی نهفته است، اظهار کرد: همان‌گونه که امام علی (ع) فرمودند؛ مردم تحت تأثیر ملوک خود قرار می‌گیرند، مسئولان ما که از تولید ایرانی استفاده نمی‌کنند، آن‌ها که زندگی‌های آن‌چنانی دارند، آن‌ها که به دنبال کسب مال و ثروت به هر طریقی هستند، نمی‌توانند به جامعه بگویند که شما این کار را نکنید.

طهماسبی تأکید کرد: مسئولانی که سوار خودروهای خارجی و وارداتی می‌شوند و حاضر نیستند سوار خودروهای نامطمئن داخلی شوند این‌ها به جامعه می‌گویند که ما این هستیم، بنابراین جامعه این تغییرات مثبت در راستای حمایت از تولید ملی را نمی‌پذیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ اقای رضا رحمانی در دومین همایش اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تاکید بر شدت گرفتن نظارت‌ها در بازار افزود: واحد‌های صنفی و مابقی واحد‌های عرضه کننده کالا باید خودکنترلی را در خود اجرا کنند و پس از آن سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و بقیه سازمان‌های ناظر بر وضعیت عرضه کالا نظارت دقیق داشته باشند. وی با بیان اینکه تخلف در این روز‌ها خارج از نوبت رسیدگی خواهد شد گفت: ما در مقابل حقوق مردم مسئولیم و اجازه ضایع شدن این حقوق را نخواهیم داد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به در اختیار گرفتن همه امکانات موجود در سازمان‌های مختلف نظارت و بازرسی ادامه داد: ۲۰ هزار بازرس در کشور بر نظام توزیع نظارت می‌کنند که در کنار آن‌ها سامانه ۱۲۴ از ساعت ۷ صبح تا ۱۰ شب و همچنین تعزیرات و دادستان‌ها نیز با ما همراه هستند. آقای رحمانی با بیان اینکه ما از همه صنوف و فروشگاه‌های زنجیره‌ای انتظار کمک داریم گفت: ​ اعمال تحقیق‌های ویژه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بهترین تصمیم در این روزهاست. وی با اشاره به اینکه ما باید به خاطر یکدیگر از سود خود کم کنیم افزود: این موضوع باید بین همه افراد در بخش‌های مختلف کالا و خدمات نهادینه شود که از بخش کوچکی از منافع خود بگذریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همکاری موثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف در روز‌های گذشته ادامه داد: در حال حاضر کالا به میزان مورد نیاز ذخیره سازی شده است و افزایش قیمت در دستگاه‌های دولتی تا عید انجام نخواهد شد. آقای رحمانی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین نباید تاثیر قیمتی بر کالا‌ها داشته باشد گفت: در دوره‌های گذشته ایجاد موج گرانی با افزایش بنزین در ذهن مردم نقش بسته است که البته مردم باید بدانند بنزین شاخص افزایش قیمت در کالا‌ها نیست بنابراین ما باید اثر روانی افزایش نرخ بنزین را بر روی قیمت کالا‌ها در جامعه کاهش دهیم. وی با اشاره به بهره گیری از شیوه‌های نوین در نظام تولید و توزیع افزود: نظام سامانه جامع تجارت در کشور راه اندازی شده است که در این نظام بخش‌های مختلف وجود دارد که بر اساس آن‌ها ما می‌توانیم کالا را از مبدا تا مقصد کنترل کنیم که البته این موضوع در حال حاضر فقط برای برخی کالا‌ها مانند لاستیک کامیون عملیاتی شده است و البته باید همه کالا‌ها در این سامانه قرار بگیرند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ما تاثیر قیمت بنزین را در سطوح مختلف بررسی کرده‌ایم گفت: به طور مثال تاثیر بنزین در نرخ کرایه تاکسی ۹ درصد است. آقای رحمانی با اشاره به اصلاح ذهنیت مردم در خصوص موارد مختلف از جمله بنزین ادامه داد: به طور مثال در خصوص صادرات مردم این تفکر را دارند که با انجام صادرات تامین کالای مورد نیاز در بازار با مشکل مواجه می‌شود در حالی که صادرات، رونق اشتغال، ​تولید و افزایش قدرت خرید برای مردم را به همراه دارد، اما انجام نادرست صادرات در برخی موارد سبب ایجاد ذهنیت منفی برای مردم شده است که این رویه باید اصلاح شود. وی با بیان اینکه امسال شرایط تحریم در کشور کمتر از سال گذشته نشده است، گفت: این در حالی است که در هشت ماهه گذشته تولید در کالا‌های پرمصرف افزایش داشته است به طور مثال سبد مواد غذایی ۱۵ درصد و دارو‌های انسانی ۲۰ درصد افزایش تولید را تجربه کرده‌اند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایجاد تضاد منافع بین توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف سنتی از دغدغه‌های ما بوده است، افزود: این موضوع بخصوص در شهر‌های کوچک بیشتر مورد نظر است که اجرای مدل فرانچایز اگر خوب ارائه شود و همکاری مناسب شکل بگیرد بزرگترین مانع توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای از بین خواهد رفت.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سازمان هواشناسی کشوربا اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌ای با اشاره به بارش باران در مناطقی از شمال، شمال‌شرق و شرق کشور به کشاورزان این مناطق توصیه کرده است، اقدامات پیشگرانه را در مدت فعالیت سامانه بارشی به کار بندند. در اطلاعیه شماره ۱۲۲ این سازمان، ضمن اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز شنبه، دوم آذرماه از بارش برف و باران، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما در این مدت در تعدادی از استان‌های کشور خبر داد. در این اطلاعیه، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، لغزندگی و مه‌آلود شدن و اختلال تردد در جاده‌های کوهستانی، کاهش دید و احتمال کولاک برف و وزش تندباد‌های لحظه‌ای از مخاطرات فعالیت این سامانه در روز‌های آینده عنوان و به کشاورزان مناطق متاثر از فعالیت سامانه بارشی توصیه شده است، ضمن انجام اقدامات پیشگیرانه و به‌کارگیری تمهیدات لازم، نسبت به محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار و تخلیه سمپاش‌ها اقدام کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

تکراتوچند ثانیه قبل

وصل مجدد اینترنت جهانی؛ بازگشت اینترنت به ایران!

تکراتوچند ثانیه قبل

توخل: نیمار در ترکیب پاریسن‌ژرمن خواهد بود

مشرق‌نیوز2 دقیقه قبل

مدارک مالیاتی‌ام را پیش از انتخابات ۲۰۲۰ منتشر می‌کنم

ایلنا4 دقیقه قبل

ویدیو؛ گل‌های برتر تیم میلان زیر بارش باران

طرفداری5 دقیقه قبل