دومین جرم میان‌ستاره‌ای رصد شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا

دومین جرم میان‌ستاره‌ای رصد شد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ستاره‌شناسان در بررسی‌های جدید خود موفق شدند دومین جرم میان‌ستاره‌ای را رصد کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، ستاره‌شناسان، یک ستاره دنباله‌دار را رصد کرده‌اند و احتمال می‌دهند این ستاره، دومین جرم میان‌ستاره‌ای باشد که تاکنون کشف شده است.

این جرم موسوم به «C/۲۰۱۹ Q۴»، نخستین بار در ۳۰ اوت سال جاری توسط «گنادی باریسف» (Gennady Borisov)، ستاره‌شناس اوکراینی در رصدخانه «MARGO» دیده شده بود. سرعت و خط سیر این ستاره دنباله‌دار نشان می‌دهد که از بیرون منظومه شمسی آمده است.

دومین جرم میان‌ستاره‌ای رصد شد - 3

نخستین جرم میان‌ستاره‌ای موسوم به «اوموآموا» (ʻOumuamua)، در اکتبر سال ۲۰۱۷ رصد شد و دانشمندان تقریبا تا ۹ روز ماهیت این جرم رصد شده را نمی‌دانستند.

اکتشافات ابتدایی باریسف در مورد این جرم میان‌ستاره‌ای، توسط سامانه «اسکات» (Scout) ناسا در «آزمایشگاه پیش‌رانش جت» (JPL) تحلیل شد. سامانه اسکات طوری طراحی شده که بتواند هر سیارکی که ممکن است برای زمین خطرناک باشد، شناسایی کند اما نباید فراموش کرد که این سامانه، از عهده شناسایی اجرام ستاره‌ای نیز برمی‌آید.

جزئیات مسیر حرکت این جرم جدید نیز به صورت دقیق‌تر، توسط «داوید فارنوچیا» (Davide Farnocchia)، پژوهشگر ناسا، در «مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا» (CNEOS) مورد بررسی قرار گرفت.

ستاره‌شناسان دریافتند که این جرم، بیرون از «مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید نسبت به زمین» یا «دایرةالبروج» قرار دارد و با زاویه ۴۰ درجه و سرعت ۱۵۰ هزار کیلومتر بر ساعت به سمت داخل منظومه شمسی در حال حرکت است. فارنوچیا گفت: سرعت بالای حرکت این ستاره دنباله‌دار نشان می‌دهد که این جرم آسمانی دوباره به فضای میان ستاره‌ای بازخواهد گشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

معرفی و مقایسه و بررسی موتورهای جستجوی ایرانی در دوران قطع اینترنت

تکراتوچند ثانیه قبل

وصل مجدد اینترنت جهانی؛ بازگشت اینترنت به ایران!

تکراتوچند ثانیه قبل

میشل عون: آمریکا آماده همکاری با دولت جدید در لبنان است

ایسنا5 دقیقه قبل

دستگیری یک زوج کلاهبردار در گرگان

اقتصادنیوز5 دقیقه قبل

شرایط ثبت‌نام متقاضیان مسکن ملی تسهیل شد

اقتصاد آنلاین6 دقیقه قبل