موضع دو نماینده مجلس درباره برجام و مذاکره با اروپا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. وانانیوز
  4. سیاسی
موضع دو نماینده مجلس درباره برجام و مذاکره با اروپا

موضع دو نماینده مجلس درباره برجام و مذاکره با اروپا

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز |
رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: اروپایی‌ها این توان را دارند که مانع شکل‌گیری اجماع بین المللی علیه ایران شوند، اما اینکه انتظار داشته باشیم که اروپا بتواند وعده‌هایی که آمریکا در برجام داده است را اجرایی کند بعید به نظر می‌رسد.

به گزارش وانانیوز،

جلال میرزایی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آلمان در رابطه با اینکه اگر ایران نخواهد اروپا به تنهایی نمی‌تواند برجام را حفظ کند، گفت: ایران از ابتدا تمام تلاش خود را برای حفظ برجام به کار گرفت و در یکسال اخیر و بعد از خروج آمریکا از برجام به اروپا فرصت داد تا در راستای اجرای تعهدات خود گام بردارد و اروپایی‌ها نیز تلاش خود را به کار گرفتند تا تعهدات برجامی خود را اجرا کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: اما واقعیت این است که اجرایی شدن تعهدات برجامی از توان اروپایی‌ها خارج است و در عمل نیز آن‌ها با محدودیت هایی روبه رو هستند. اروپایی‌ها از لحاظ سیاسی می‌توانند حامی جمهوری اسلامی بوده و یک دلگرمی برای سایر کشورها برای ادامه همکاری‌های خود با ایران باشند، اما از همان روزی که آمریکا از برجام خارج شد برای مسئولان ما روشن بود که اروپایی‌ها توان اجرایی کردن تمام تعهدات برجام را ندارند.

نماینده مردم ایلام در مجلس تصریح کرد: می‌توان در قبال ناتوانی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی دو واکنش نشان داد. اول اینکه بدون توجه به منافع ملی به اروپا پشت کرده و راه خود را پیش بگیریم و یا اینک به واقعیت‌های جامعه بین الملل توجه کرده و به دنبال آسیب شناسی و پیدا کردن راه حلی برای برون رفت از وضع کنونی باشیم.

وی در ادامه تاکید کرد: باید به دیپلماسی میدان دهیم و سر هر مسئله فورا انگشت را به سمت وزارت خارجه و دیپلماسی نگیریم. اروپایی‌ها این توان را دارند که مانع شکل گیری اجماع بین المللی علیه ایران شوند، اما اینکه انتظار داشته باشیم که اروپا بتواند وعده هایی که آمریکا در برجام داده است را اجرایی کند بعید بنظر می‌رسد. توقع ما از اروپا نیز باید مبتنی بر واقعیت‌های بین المللی باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

آمریکا پشیمان شده و می‌خواهد به برجام برگردد

علی بختیار؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین تحولات در حوزه برجام گفت: مدیران و مسئولان کشور باید برای برون رفت از شرایط فعلی راه حلی را پیدا کنند. با اقداماتی که در حوزه اقتصادی طی چندماه اخیر انجام شده شرایط از وضعیت چالشی و بحرانی شرایط خارج شده است.

وی با بیان اینکه کشور ما در برجام متعهد بوده است، افزود: جهموری اسلامی ایران متعهدترین کشور در تعهدات بین المللی بوده و هست. راهی که دکتر ظریف در پیش گرفته در این جهت است که اگر اروپایی‌ها با موانعی از سمت آمریکا روبرو هستند ما میتوانیم این چالش‌ها رامدیریت کنیم که این رویکرد فعال و غیرمنفعل سیاست خارجی را باید تحسین کرد.

بختیار عنوان کرد: آمریکایی‌ها از خروجشان از برجام پشیمان هستند و می‌خواهند به برجام برگردند، دعوت هایی که از سوی کشورهای مختلف و اخیرا نیز از سوی رییس جمهور فرانسه انجام شده از سمت مقامات آمریکایی بوده است و آمریکا می‌خواهد به برجام برگردد.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پیش بینی ما این است که آمریکایی‌ها در نهایت به برجام برمی گردند. اگر آمریکا به برجام برگردد و باب مذاکرات باز شود ایران نیز استقبال خواهد کرد، پیش بینی مان در این راستا مثبت است که ما بدون چالش، پیش شرط و در جهت پیشرفت برجام گام برداریم تا کشور را از شرایط پرمخاطره نجات دهیم ولی لازم به ذکر است که مذاکرات ما باید مقتدرانه و در راستای منافع ملی باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری13 ساعت قبل

موسوی: نمی‌توان روی دیدارهای تبلیغاتی حساب کرد

مهرمهر1 روز قبل
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به برخی گمانه زنی‌ها درباره دیدار رئیس جمهور ایران و امریکا در نیویورک گفت: چنین برنامه‌ای در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و این دیدار انجام نخواهد شد.

گسترش حملات پهپادی یمن به عربستان

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد ما بسیار صریح و روشن به تمامی کشور‌های متجاوز می‌گوییم که خون یمنی‌ها بی بها نیست. این حملات ادامه خواهد داشت و گسترش خواهد یافت و تاسیسات مهم‌تر و حساس‌تر رژیم سعودی را هدف قرار خواهد داد. البخیتی گفت پیام نخست این حملات از آن سعودی است و در وهله دوم، پیام این حملات برای امارات متحده عربی است. امارات متحده عربی باید به طور کامل از خاک یمن خارج شده و به دخالت‌های خود در این کشور پایان دهد. وی افزود هم اکنون معادله قدرت به هم خورده است و ما توانسته‌ایم توازن وحشت ایجاد کرده و عمق خاک سعودی را هدف قرار دهیم.

فیلم/ بیانات منتشر نشده رهبری در پی حذف نام شهدا از معابر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ جزئیات عملیات خارق‌العاده یمن علیه آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

شکست فشار حداکثری …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
قرار بود پرونده ایران را برای همیشه ببندد و نامش را هم گذاشته بود فشار حداکثری. دو سال و هشت ماه از روزی که ترامپ با این نقشه وارد عرصه سیاست امریکا شد گذشته است و رسانه‌های امریکایی حالا معتقدند فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است. سایت امریکایی نشنال اینترست با تیتر کردن این مطلب نوشته است: آن‌هایی که معمولا طرفدار اعمال فشار علیه ایران هستند به شکست این امر اعتراف کرده‌اند و کمپین دولت ترامپ برای اعمال فشار به ایران و وادار کردن آن به تسلیم، شکست خورده است. این رسانه امریکایی ادامه داده است: قرار بود فشار حداکثری در داخل ایران باعث افزایش مخالفت با رژیم شود و امید می‌رفت به تغییر رژیم منتهی شود. این رسانه مطالعه آماری ارائه می‌کند که نشان می‌دهد تظاهرات اعتراضی در ایران از زمان شروع کمپین فشار، افزایش نیافته بلکه کاهش یافته است.

نظرها

اخبار بیشتر