چرا پروژه‌های ملی اینقدر در ایران طول می‌کشند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
چرا پروژه‌های ملی اینقدر در ایران طول می‌کشند؟

چرا پروژه‌های ملی اینقدر در ایران طول می‌کشند؟

اتمام پروژه‌های ملی در کشور ما معمولا بسیار زمان‌بر است. بررسی‌های وزارت صنعت،معدن تجارت نشان‌می‌دهد مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک طرح در مقیاس ملی مانند ساختن یک سد، احداث راه‌آهن، جاده‌کشی یا… تکمیل شود، به طور متوسط کمتر از 12 سال نیست.

اعتمادآنلاین|طرح‌های ناتمام یکی از عوامل ایجاد کسری بودجه و تورم در ایران هستند.

اتمام پروژه‌های ملی در کشور ما معمولا بسیار زمان‌بر است. بررسی‌های وزارت صنعت، معدن تجارت نشان‌می‌دهد مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک طرح در مقیاس ملی مانند ساختن یک سد، احداث راه‌آهن، جاده‌کشی یا… تکمیل شود، به طور متوسط کمتر از ۱۲ سال نیست.

بررسی روند اجرای طرح‌های عمرانی در طی سال‌های گذشته حاکی از آن است که دولت به عنوان بازیگر اصلی در تأمین زیرساخت‌ها، توانایی مالی، مدیریتی و فنی لازم را برای تکمیل تمام طرح‌ها ندارد.

این امر سبب شده است حجم انبوهی از طرح‌های زیرساختی ناتمام و متوقف به اقتصاد تحمیل شود که نه تنها بار مالی سنگینی بر بودجه دولت تحمیل می‌کند، بلکه مسیر رشد و توسعه کشور را نیز با اختلال مواجه ساخته‌است.

بررسی‌ها نشان‌می‌دهد طرح‌های زیرساختی اغلب با طولانی شدن دوره احداث مواجه هستند، به نحوی که میانگین مدت اجرای پروژه‌های ملی خاتمه یافته بیش از ۱۲ سال است. مطالعات میدانی در سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد که مهمترین محدودیت‌های دولت در این بخش شامل موارد ذیل است:

تامین مالی و حمایت مالی مورد نیاز پروژه‌های زیرساختی و مشکلات ظرفیت سازی نهادی

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

طالعات و فرایند ارجاع پروژه

سیاست گذاری و تنظیم مقررات

به این ترتیب از آنجا که ممکن است تمامی طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به علل مختلفی همچون کمبود منابع مالی، غیراقتصادی شدن طرح، شرایط بومی اجرای طرح و… قابل اجرا نباشند، با توجه به محدودیت منابع در اختیار دولت، اولویت‌بندی در طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

به گفته معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری «در حال حاضر ۴۸ طرح کلان ملی در کشور وجود دارد که اگر سالانه ۳۳۰ میلیارد تومان به آن‌ها اختصاص یابد، قاعدتا باید طی ۵ سال خاتمه ‌یابند».

مصطفی‌کاظمی با بیان اینکه ۴۷ طرح کلان ملی در دولت دهم به تصویب رسیده است، گفته‌بود"از این تعداد حدود ۸ طرح در فاصله زمانی ۲ هفته‌ای پایان دولت دهم به تصویب رسیده‌است.

با وجود اینکه در زمان تصویب، اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح‌ها حدود ۲ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شد ولی در هیچ یک از اسناد، منبع مالی و نحوه تأمین اعتبار مورد نیاز در نظر گرفته نشد".

منبع: خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر1 روز قبل

همتی: تقویت سامانه‌های نظارتی، اولویت بانک مرکزی است

مهرمهر10 ساعت قبل
همتی رئیس کل بانک مرکزی در مراسم تودیع و معارفه معاونان فناوری نوین این بانک، نظارت و کنترل بخش‌های ارزی و ریالی از طریق سامانه‌های جدید را از جمله انتظارات خود از معاونین جدید اعلام کرد.

افزایش تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرادی اظهار کرد: چنانچه دارنده حساب بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده کند باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند. از دیگر مزایای این حساب، استفاده از تسهیلات جوانان برای خرید یا احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توام با حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی و زوجین است. وی همچنین تاکید کرد: هرکدام از سپرده گذارانی که امسال و قبل از صدور این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب کرده‌اند باید برای اطلاع از کسری حساب و تکمیل موجودی به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه کنند. وی تاکید کرد: در حال حاضر نرخ سود تسهیلات با سپرده از محل حساب پس انداز مسکن جوانان ۹ درصد وحداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ سال است که بیشترین دوره بازپرداخت اقساط در شبکه بانکی کشوراست. مرادی بیان کرد: در زمان دریافت تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان زوجین می‌توانند از سایر تسهیلات مسکن، چون صندوق پس انداز یکم نیز استفاده کنند.
الفالف2 ساعت قبل
دفتر موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت استان همدان طی بیانیه‌ای از توجه ریاست قوه قضاییه در بررسی مطالبات مردمی درباره ضرورت‌های استان همدان تقدیر و تشکر کرد. گروه سیاسی الف، ۲۸ شهریور ۱۳۹۸، ۱۸:۴۲ ۳۹۸۰۶۲۸۱۴۴به گزارش فارس از همدان، دفتر موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت استان همدان طی بیانیه‌ای از توجه و عنایت آیت‌الله رئیسی ریاست قوه قضاییه در بررسی مطالبات مردمی درباره مسائل و مشکلات و ضرورت‌های استان همدان تقدیر و تشکر کرد. متن بیانیه بدین شرح است: دستگاه قضا در چشم مردم باید در «انتصابات، احکام، گفتار و رفتار» دارای «حکمت» باشد. اعضای موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت استان همدان از توجه و عنایت حضرت آیت‌الله رئیسی ریاست قوه قضاییه در بررسی مطالبات مردمی درباره مسائل و مشکلات و ضرورت‌های استان تقدیر و تشکر به‌ عمل می‌آورد. دفتر موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت استان همدان وظیفه ملی و دینی خویش می‌داند در پیگیری مطالبات مردمی و فرمایشات مقام معظم رهبری همچنان محکم و مصمم در صحنه عمل حضور داشته و در همین راستا یاری‌گر بی‌منت مدیران و مسوولان دلسوز باشد.

شهادت ۱۰ نفر از نیروهای مقاومت عراق نزدیک مرز سوریه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون المیادین، در حمله هوایی به مواضع نیرو‌های مقاومت عراق نزدیک مرز‌های سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها به شهادت رسیدند. در حمله هواپیما‌های ناشناس به مواضع گروه‌های مقاومت در مرز‌های عراق و سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها شهید شدند. این حمله در موازات منطقه القائم - البوکمال در مرز‌های عراق و سوریه رخ داد و این تلفات مربوط به دو حمله است.

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1