مذاکرات اعضای اوپک درمورد کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
مذاکرات اعضای اوپک درمورد کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

مذاکرات اعضای اوپک درمورد کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
وزیر نفت عربستان گفت اعضای اوپک در اجلاس روز پنجشنبه خود در مورد افزایش تولید و صادرات نفت شیل آمریکا، کند شدن اقتصاد جهان و کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران گفتگو کرده اند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اوپک از عراق و نیجریه که عضو این گروه هستند و تولید بالای نفت دارند، خواست میزان تولید خود را همگام با اهداف اوپک پایین بیاورند. اوپک سعی می‌کند در بحبوحه افزایش تولید عربستان و کند شدن اقتصاد جهان، جلوی عرضه بیش از حد نفت را به بازار بگیرد. قیمت نفت در هفته‌های اخیر به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه رسیده که بسیار پایین‌تر از اوج ۷۵ دلار در هر بشکه سال ۲۰۱۹ است چون ترس از رکود جهانی بیشتر از نگرانی در مورد کاهش عرضه ایران و ونزوئلا است.

یک کمیته کنترل بازار متشکل از اعضای اوپک و متحدانش در روز پنجشنبه قبل از نشستی که در دسامبر برگزار می‌شود، در ابوظبی دیدار کردند.

به خاطر تحریم‌های ایران و ونزوئلا، ائتلاف اوپک و متحدانش بیش از ۱٫۲ میلیون بشکه در روز تولید خود را کاهش داده است، ولی برخی از اعضا مثل عراق و نیجریه بیشتر از سهمیه خود تولید کرده‌اند.

عراق دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک روز پنجشنبه قول داد تولید خود را ۱۷۵ هزار بشکه در روز تا ماه اکتبر پایین بیاورد در حالی که نیجریه قرار است تولیدش را ۵۷ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

دو منبع اوپک گفتند که تبعیت بیشتر اعضای این ائتلاف باعث کاهش بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت می‌شود.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان که به جای خالد الفالح به عنوان وزیر نفت عربستان منصوب شده است، اعلام کرد عربستان همچنان کمتر از سهمیه‌اش طبق قرارداد اوپک تولید خواهد کرد.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

وی گفت عربستان به طور داوطلبانه کمتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز تولید خواهد کرد.

عبدالعزیز گفت در اجلاس روز پنجشنبه در مورد افزایش تولید و صادرات نفت شیل آمریکا، کند شدن اقتصاد جهان و کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفتگو شده است.

وی گفت هر گونه تصمیم گیری رسمی در مورد کاهش بیشتر تولید اوپک و متحدانش در اجلاس آینده این گروه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

اوپک، روسیه و سایر اعضای غیر اوپک در دسامبر سال گذشته میلادی توافق کردند تولید نفت را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز معادل ۱٫۲ درصد عرضه جهانی نفت از ژانویه سال جاری میلادی کاهش دهند.

سهم اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز است که توسط ۱۱ عضو آن به جز ایران، لیبی و ونزوئلا اجرایی می‌شود.

در روز چهارشنبه پس از یک گزارش مبنی بر اینکه دونالد ترامپ قصد دارد تحریم‌ها علیه ایران را تسهیل کند، قیمت نفت ۲ درصد کاهش یافت. این کار باعث تقویت عرضه جهانی نفت خام در زمانی می‌شود که نگرانی در مورد تقاضای انرژی وجود دارد.

در حالی که صادرات نفت ایران طی سال گذشته به خاطر تحریم‌های آمریکا به شدت کاهش یافته، عراق تولید خود را طی سال‌های اخیر افزایش داده است.

عراق در ماه‌های اخیر ۴٫۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده در حالی که هدف آن ۴٫۵۱۲ میلیون بشکه در روز بود. نیجریه ۱٫۸۴ میلیون بشکه در روز در ماه اوت تولید کرد در حالی که طبق اهدافش باید ۱٫۶۸۵ میلیون بشکه در روز تولید می‌کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا22 ساعت قبل
واحد اطلاعات اکونومیست خسارت ناشی از تغییرات اقلیمی برای اقتصاد جهانی را تا سال ۲۰۵۰ حدود هشت تریلیون دلار برآورد کرد. اکونومیست با بررسی متغیرهای کلان اقتصادی ۸۲ کشور جهان دریافته است که تا پایان سال ۲۰۵۰ در نتیجه تغییرات اقلیمی حدود سه درصد از رشد تولید ناخالص داخلی جهان کاهش خواهد یافت. اکونومیست در بخش دیگری از گزارش خود پیش‌بینی کرده است که حجم تولید ناخالص داخلی جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۲۵۰ تریلیون دلار برسد. در بین کشورهای مختلف، آمریکا و کانادا کمترین تاثیر را از تغییرات اقلیمی خواهند دید. طبق اعلام فرگوسن، کاهش رشد اقتصادی جهان در اثر تغییرات اقلیمی اکنون از حرف گذشته و به مرحله عمل رسیده است.
نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.
ایبناایبنا23 ساعت قبل
علمداری تاکید کرد: رشد ۲۵ درصدی در تعداد تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده، مربوط به بازار ساخت و ساز است و ارتباطی به روند پرداخت تسهیلات مربوط به بازسازی اماکن مسکونی حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله نیست چرا که تسهیلات بازسازی در گروه تسهیلات مشارکت مدنی طبقه ­بندی نمی­ شود. براساس این گزارش، در هفت ماهه اول امسال بیش از ۲۱ هزار فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن پرداخت شد. رشد ۲۵ درصدی در تعداد پرداخت تسهیلات ساخت مسکن طی هفت ماهه اول امسال مدیون جهش اساسی پرداخت تسهیلات در ماه مهر است. در مهر ماه پارسال ۲ هزار و ۷۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شد اما افزایش تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن در مهر ماه امسال برای دریافت تسهیلات باعث شد بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن در این ماه پرداخت شود. پیش‌بینی می­‌شود ادامه این روند افزایشی در پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت ناشی از رشد تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن باعث شود عرضه مسکن جدید در شهرها رونق بگیرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
بعد‌ از اعلام افزایش قیمت بنزین در ۲۴ آبانماه، تأثیر اجرای این برنامه بر بخش‌های مختلف تولیدی مورد توجه قرار گرفت. بخش کشاورزی با توجه به تولید مواد غذایی و تأمین امنیت غذایی تأثیر افزایش قیمت بنزین بر قیمت تولیدات کشاورزی با اهمیت بیشتری مورد ارزیابی قرار گرفته است. نخستین اظهار نظر در خصوص تأثیر قیمت بنزین بر قیمت تولیدات غذایی را محمود حجتی، وزیرجهاد کشاورزی ابراز کرد. نگاهی به زیربخش‌های مختلف کشاورزی مصرف انرژی را در این زیربخش‌ها نشان می‌دهد. رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی نیز گفت: با افزایش اخیر قیمت بنزین هیچ افزایشی در قیمت محصولات کشاورزی ایجاد نخواهد شد.

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری21 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

نگاهی به عناوین روزنامه‌های جهان

صدا و سیما4 دقیقه قبل

:: رفاهی- ساخت اوکراین

صدا و سیما5 دقیقه قبل

«پرفسورها»؛ کله‌پوک‌هایی در یک روستای نفرین‌شده

خبرآنلاین7 دقیقه قبل

حمایت انجمن داروسازان از «نسخه‌نویسی الکترونیک»

خبرآنلاین7 دقیقه قبل

کارکنان خارجی در کشورهای اروپایی چه وضعی دارند؟

خبرآنلاین8 دقیقه قبل