تحویل ۴ هزار و ۳۰۰ واحد از ۶۶ هزار واحد آسیب دیده به سیل زدگان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. حوادث
تحویل ۴ هزار و ۳۰۰ واحد از ۶۶ هزار واحد آسیب دیده به سیل زدگان

تحویل ۴ هزار و ۳۰۰ واحد از ۶۶ هزار واحد آسیب دیده به سیل زدگان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: حدود ۴ هزار و ۳۰۰ واحد از ۶۶ هزار واحد آسیب دیده از سیل، ساخته و به صاحبان آن‌ها تحویل شده است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با بیان این که حدود ۴ هزار و ۳۰۰ واحد از ۶۶ هزار واحد آسیب دیده از سیل، ساخته و به صاحبان آن‌ها تحویل شده است. افزود: تا کنون ۲۶ هزار واحد پی کنی، ۲۰ هزار واحد پی کنی و پی سازی، ۱۲ هزار واحد نصب اسکلت، ۲۰ هزار واحد تکمیل فونداسیون، ۵ هزار و ۱۲۰ واحد مسقف و حدود ۵ هزار واحد دیوار چینی شده است.

عزیز الله مهدیان گفت: امیدواریم تا پایان سال کار واحد‌های احداثی تمام شود، اما به دلیل تاخیر در پرداخت تسهیلات مرحله دوم این روند کند شده و ممکن است در استان‌های سرد سیر نتوانیم ساخت واحد‌های تخریب شده براثر سیل را تا پایان سال به اتمام برسانیم.

وی افزود: تلاش می‌کنیم در این مناطق واحد‌ها را به سقف برسانیم تا در صورت بارندگی زیر سقف کار خود را ادامه دهیم.

اقای مهدیان گفت: واحد‌های مسکونی خسارت دیده براثر سیل پس از تعمیر اگر دوباره مشکل پیدا کند حتما کارشناسی می‌شوند و پس از تخریب دوباره احداث خواهند شد.

مهدیان ادامه داد: منابع مالی این کار پیش بینی شده و در استان‌ها وجود دارد.

او افزود: واحد‌هایی که سازه آن‌ها مشکل پیدا می‌کند اگر بخواهند دوباره آن را تعمیر کنند به دلیل خطرناک بودن آن سازه اجازه تعمیر نمی‌دهیم و باید برای آن واحد‌ها پرونده احداثی تشکیل شود.

مهدیان گفت: برای ۶۶ هزار واحد احداثی شهری و روستایی تشکیل پرونده داده شده و بیشتر آن‌ها به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

او افزود: تاکنون بیش از ۱۲۹ هزار واحد تعمیری و احداثی به بانک‌ها معرفی کرده‌ایم که بانک‌ها با حدود ۹۲ هزار واحد عقد قرار داد کرده‌اند.

وی اضافه کرد: از ۱۲۹ هزار واحد تعمیری و احداثی ۳۸ هزار واحد احداثی و قرارداد آن‌ها منعقد شده است.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای واحد‌های احداثی و تعمیری و معیشتی به بانک‌ها معرفی کرده‌ایم.

مهدیان افزود: از هفته آینده که مرحله دوم پرداخت تسهیلات آغاز می‌شود کار عقد قرار داد با سیل زده گان سرعت بیشتری می‌گیرد.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در برخی استان‌ها مانند همدان، خراسان و مرکزی واحد‌هایی به دلیل بارندگی و نه به دلیل سیل آسیب دیدند که برخی از آن‌ها دچار خسارت جدی شده‌اند و باید تخریب شوند، اما مالکان آن‌ها پای کار نمی‌آیند و احساس خطر نمی‌کنند و نگران فصل سرما هستند.

وی ادامه داد: برای تشویق آن‌ها برای همکاری و احداث خانه‌های جدید برای آن‌ها تلاش می‌کنیم.

مهدیان گفت: در همه استان‌های سیل زده ستاد‌های معین مستقر هستند و بدون تعطیلی کار را به پیش می‌برند.

وی افزود: اعتبارات پیش بینی شده برای بخش مسکن مناطق سیل زده حدود ۴ هزار ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض بود که همه این منابع مصوب و ابلاغ و تخصیص صد درصدی و پول آن نیز از خزانه دریافت شده است و هیچ مشکلی درباره منابع تا انتهای ساخت و ساز‌ها نداریم.

وی گفت: تسهیلات مرحله نخست کامل جذب شد و برای ساخت و ساز و تعمیر دیگر واحد‌ها تسهیلات مرحله دوم در ۵ مرداد ماه مصوب و آخرین بانک ۱۶ شهریور آن را ابلاغ کرده است که تا زمان رسیدن این تسهیلات به استان و سپس به شهرستان زمان می‌برد.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ۵۶ هزار واحد تسهیلات دریافت کرده و همه واحد‌های آسیب دیده از سیل کمک معیشتی و تعمیری بلاعوض گرفته‌اند.

مهدیان افزود: تسهیلات مرحله دوم از منابع بانک هاست و دولت مابه التفاوت آن را پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: ساخت و ساز مدارس با آموزش و پرورش و خیرین می‌باشد و تعمیر مدارس آسیب دیده تقریبا تمام شده است.

هادی حق شناس استاندار گلستان نیز گفت: بر اثر سیل ۳۲۶ واحد آموزشی در این استان دچار آسیب شد که ۲۱۱ واحد تعمیر گردید و از ۲۴ مدرسه تخریبی ۱۷ مدرسه در دست ساخت است و ۱۱ مدرسه ۳ کلاسه نیز در ابتدای سال تحصیلی آماده استفاده می‌شود.

وی افزود: در ابتدای سال تحصیلی با مشکل جدی روبرو نیستیم و در مجموع ۴ شهر آسیب دیده سیل استان گلستان ۲ یا ۳ مدرسه ۲ شیفته می‌شود که مدارس ۲۴ کلاسه هستند.

او ادامه داد: ۷ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی باید در این استان ساخته شود که از این تعداد ۴ هزار و ۷۷۳ واحد پی کنی ۳ هزار و ۴۴۸ واحد فونداسیون آن‌ها تمام، ۲ هزار واحد اسکلت بندی، ۶۵۹ واحد مسقف و ۳۹۳ واحد دیوارچینی شده‌اند و از هفته دولت تحویل واحد‌های احداثی را آغاز کردیم.

استاندار گلستان گفت: در شهر آق قلا و گمیشان حداکثر ۳۰ چادر هنوز برپاست و آسیب دیدگان از سیل فقط روز‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند.

وی افزود: اولویت ما ساخت و اتمام واحد‌های مسکونی این افراد است.

حق شناس گفت: به دلیل ورثه‌ای بودن، در حاشیه رودخانه قرار داشتن و یا مسائل مربوط به میراث فرهنگی تعدادی از افراد آسیب دیده از سیل هنوز مراجعه نکرده‌اند و تکلیف آن‌ها مشخص نیست که امیدواریم در دو سه هفته آینده مشکل این افراد نیز حل شود و کار پی کنی واحد‌های آن‌ها آغاز شود.

وی افزود: در بخش کشاورزی برآورد اولیه ما از اراضی خسارت دیده ۹۷ هزار هکتار بود که در بررسی‌های بعدی به ۷۴ هزار هکتار کاهش یافت، اما به طور میانگین و به ازای هر هکتار یک میلیون تومان به کشاورزان براساس برآورد اولیه خسارت پرداخت شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث واقعی در ایران

حق شناس گفت: تا کنون ۹۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است، اما در مرحله دوم براساس بررسی‌های پژوهشگاه فضایی خسارت‌ها براساس میزان خسارت پرداخت می‌شود و اراضی که بیش از ۷۰ درصد آسیب دیدند صد در صد میزان مبلغ پیش بینی شده برای جبران خسارت را دریافت میکنند.

وی افزود: میزان خسارت حدود ۶۰ هزار هکتار براساس تایید پژوهشگاه فضایی از سیل مشخص شد و ۱۵ هزار هکتار دیگر نیز تا هفته آینده قطعی می‌شود و تا پایان شهریور قسط دوم را دریافت می‌کنند.

حق شناس گفت: ۲۰ هزار هکتار کشت دوم انجام داده‌اند و مشکل پول برای تسهیلات و کمک بلاعوض در استان وجود ندارد.

وی ادامه داد: ۳۰ هزار هکتار زهکشی به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء​ واگذار شد که در حال انجام است.

او افزود: ۴۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی که زهکشی مناسبی داشتند از سیل آسیب ندیدند.

وی گفت: قرار است ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان گلستان زهکشی شود.

حق شناس افزود: برای مقابله با سیل‌های آینده ۲۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل سد نرم آب که از سال ۹۰ احداث آن آغاز شد و حدود ۷۵ درصد پیشرفت داشته اختصاص یافته است.

وی گفت: البته قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای ساخت این سد از دولت طلبکار است، اما با حضور فرمانده کل سپاه قرار شد ساخت مخزن سد تا پایان سال تمام شود.

حق شناس افزود: این مخزن ۱۲۵ میلیون متر مکعب معادل مجموع ظرفیت ۳ سد استان ظرفیت آبگیری دارد

وی ادامه داد: ۴۵۰ کیلومتر رودخانه در استان وجود دارد که تاکنون ۱۷۰ کیلومتر آن لایه روبی شده و قرار است بقیه نیز لایه روبی شود.

او افزود: بخشی از واحد‌های تخریب شده براثر سیل کنار رودخانه بودند و با همکاری بنیاد مسکن وزارت نیرو، شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی زمین‌هایی برای این واحد‌ها تهیه شد و به هیچ عنوان اجازه داده نمی‌شود درکنار رودخانه‌ها واحدی سازی شود.

وی گفت: به این دلیل دو، سه روستا در این استان جابجا شده‌اند.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز گفت: در بحث مدارس مشکل خاصی نداریم و مدارس آسیب دیده از سیل را با سازه‌های سبک و یا به روش سنتی بازسازی کردیم.

وی گفت: البته ممکن است برخی از مدارس با تاخیر ۱۰، ۲۰ روزه کار خود را آغاز کنند.

او افزود: از ۴۸ هزار کشت شلتوک در سال گذشته به ۲۳ هزار هکتار در امسال رسیده‌ایم و ۴۶۰ هزار هکتار با احتساب کشت نیشکر امسال در استان خوزستان کشت تابستانه داشته‌ایم که در تاریخ زراعت ایران بی سابقه بود.

شریعتی گفت: پس از ۳۰، ۴۰ سال امسال در خرمشهر شلتوک کشت شده است و ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کشت شلتوک در مناطق سیل زده بوده‌اند.

وی ادامه داد: ممکن است در مناطقی به صورت بسیار محدود کشتی انجام نشده باشد که آن نیز به دلیل زهکشی نامناسب آن اراضی است.

او افزود: سه هزار و ۳۰۱ نفر از کشاورزان غرامت دریافت کرده‌اند که مجموع آن ۳۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است.

شریعتی گفت: به ۶۵۰ نفر نیز در مجموع ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد، اما به نسبت خسارت دیده‌ها میزان کمی است.

وی افزود: حدود ۲۳ هزار و ۵۰۰ پرونده خسارت کشاورزی ثبت کرده‌ایم که پژوهشگاه فضایی باید آن‌ها را تایید کند.

او ادامه داد: این پژوهشگاه قول داد تا اواسط هفته آینده پرونده خوزستان را تکمیل کند.

اقای شریعتی گفت: پول خسارت‌ها در حساب استان وجود دارد و منتظر اتمام بررسی‌های پژوهشگاه فضایی هستیم تا از هفته آینده پرداخت‌ها را آغاز کنیم.

وی افزود: ۵۰ درصد اعتبارات مربوط به بخش کشاورزی را به ما اختصاص داده‌اند و هر تعداد را که پژوهشگاه فضایی تایید کرده پرداخت شده است.

او اضافه کرد: با تایید دیگر پرونده‌ها، آن‌ها به سرعت به بانک‌ها برای پرداخت ارسال می‌شود.

شریعتی گفت: ۱۹ هزار ۷۶۲ واحد خسارت دیده شهری و روستایی در این استان وجود دارد که ۳ هزار و ۵۳۱ واحد احداثی و ۱۶ هزار و ۲۳۶ واحد تعمیری است.

وی افزود: از ۴ هزار و ۸۹۶ واحد تعمیری و احداثی شهر‌ها ۵۴۰ واحد احداثی و ۴ هزار ۳۵۶ واحد تعمیری و از ۱۴ هزار و ۸۶۶ واحد تعمیری و احداثی روستایی ۲ هزار و ۹۹۱ واحد احداثی و بقیه تعمیری است.

او گفت: ۱۷ هزار و ۹۵۳ مورد به بانک‌ها معرفی شدند که با ۱۲ هزار و ۹۴۷ مورد قرار منعقد شده است.

شریعتی اظهارداشت: ۵۱ میلیارد و ۶۱۵ میلیون تومان نیز کمک بلاعوض به ۱۵ هزار و ۵۰۵ مالک واحد خسارت دیده پرداخت شده است.

وی افزود: تعمیر ۱۴ هزار و ۳۲۲ واحد مسکونی آغاز و تعمیر ۱۲ هزار و ۷۴۰ واحد تمام شده است.

اقای شریعتی گفت: عملیات احداث ۵ واحد نیز به اتمام رسیده است.

وی افزود: ۴۳۳ واحد دیوار چینی، ۸۰ واحد مسقف، هزار واحد اسکلت بندی، هزار و ۱۶۰ واحد انجام فونداسیون و ۲ هزار و ۱۶۵ واحد پی کنی شده است.

شریعتی ادامه داد: ۶۷۹ واحد نیز آوار بردای شده است.

وی اضافه کرد: مشغول بودن کشاورزان به کشت تابستان و گرمای شدید موجب کند شدن احداث خانه‌های تخریب شده بر اثر سیل است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها17 ساعت قبل
فامیل دور که با انگیزه انتقامگیری از تازه‌داماد، بعد از خفه کردن نوعروس ۱۸ ساله‌اش، سر او را باکاتر بریده بود، بازداشت شد. روزنامه جام جم: ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه بیستم آبان امسال تیم جنایی تهران در جریان قتل نوعروس ۱۸ ساله‌ای در طبقه دوم ساختمانی در محله تهران نو قرار گرفتند. یکی از خانم‌های همسایه هم مردی را دیده بود که از پنجره خانه نوعروس به پایین پریده و فرار کرده بود. تا سیکل درس‌خوانده و پشیمان از قتل نوعروس است و زیر لب می‌گوید انتقام مردانه‌ام مرا به دردسر انداخت و باعث شد زنی را بکشم. با دستانم خفه‌اش کرده و بعد با کاتر گلویش را بریدم.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حبیب اله جان نثاری در مراسم وداع با شهید سروان رضا صیادی، این شهید مدافع امنیت را نماد ایثار و رشادت در جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت رمز پایداری امنیت و آرامش کشور است و شهدا مایه سربلندی و افتخار ملت ایران هستند و همه ما مدیون خون شهدا و صبر و استقامت خانواده‌های آنان هستیم. وی افزود: امنیت در سایه تلاش بی دریغ شهیدان مدافع امنیت همچون شهید سروان رضا صیادی به بار می‌نشیند و وظیفه ما ادامه راه شهیدان و زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است. سردار جان نثاری تصریح کرد: امنیت پایدار امروز کشورمان مرهون خون پاک و از خود گذشتگی شهدا و جانبازان عزیز است که سرمایه‌های ارزشمند و معنوی نظام هستند و امیدواریم همه ما از ادامه دهندگان واقعی راه این عزیزان باشیم. وی عنوان کرد: برکات، پیشرفت و امنیت پایدار کنونی کشور، ثمره خون پاک شهداست و گرامی داشت و زنده نگه داشتن نام و یاد این عزیزان که دین زیادی بر گردن همه ملت دارند، کمترین کار در مقابل ایثار و شهادت آن هاست. سردار جان نثاری زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و حرکت در مسیر آنان را تکلیف و مسئولیت جامعه امروزی دانست و تصریح کرد: گسترش اسلام و درخت تناور انقلاب به برکت خون شهداست و خون این شهیدان در رگ‌های جامعه جاری است.
همشهریهمشهری13 ساعت قبل
متهم گفت که از شوهر مقتول کینه به دل داشته و به همین دلیل نقشه انتقام‌جویی کشیده است. او کسی جز مهدی از بستگان دور آنها نبود که از سال‌ها قبل با این خانواده و مخصوصا شوهر مقتول خصومت داشته است. کینه قدیمیاگرچه متهم به طرز هولناکی جان زن جوان را گرفته ولی می‌گوید قصدش قتل نبوده است و نقشه دیگری داشته اما در نهایت مجبور شده که زن جوان را به قتل برساند. چطور وارد خانه مقتول شدی؟ من این خانواده را می‌شناختم و از قبل کلید ساختمانشان را سرقت کرده و یک کلید ساخته بودم. زن جوان می‌خواست در را ببندد اما من پایم را بین در گذاشتم و مانع شدم.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از اسلام آباد، منابع خبری در پاکستان از بازداشت یک قاتل زنجیره‌ای با بیش از ۹۶ قتل در جنوب این کشور خبر دادند. پایگاه خبری «ای آر وای نیوز» اعلام کرد پلیس کراچی پاکستان طی عملیاتی در غرب این شهر، قاتل زنجیره‌ای را که تاکنون بیش از ۹۶ قتل مرتکب شده است بازداشت کرد. به گفته منابع خبری، این شخص که «زبیر علی» نام دارد و به «قاتل کیسه‌ای» مشهور است، رهبری گروهی متشکل از ۵۰ نفر از اشرار شهر کراچی را به عهده داشته است. این قاتل زنجیره‌ای به قتل ۳ سرباز پاکستانی از جمله یک سرباز نیروی دریایی و یک نیروی پلیس در شهر کراچی اعتراف کرد. بنا بر اعلام منابع خبری، این شخص با اعضای حزب جنبش متحده قومی در لندن نیز بطور مستقیم در ارتباط بوده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
به او گفتم مال من نیست و یکی از دوستانم داده تا برایش نگه دارم اما باورش نشد. بعد هم با چاقو به من حمله کرد، من چاقو را ازدستش گرفتم اما نمی‌دانم چه شد که چاقو به قلبش خورد و جان باخت. صبح دیروز این متهم از زندان به شعبه چهارم دادگاه کیفری تهران منتقل شد تا به اتهام قتل همسرش محاکمه شود. در ادامه متهم پای میز محاکمه ایستاد و گفت: من همسرم را نکشتم آن روز با هم درگیر شدیم. بدین ترتیب قضات شعبه چهارم دادگاه کیفری استان تهران برای صدور رأی وارد شور شدند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش این اداره کل، امروز آسمان استان تهران ابری و مه آلود در بعضی ساعات همراه با بارش، برف و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. فردا آسمان کمی ابری همراه با افزایش نسبی دما انتظار می‌رود و در روزهای جمعه و شنبه با نفوذ موجی شمالی در ارتفاعات استان در بعضی ساعات بارش رخ خواهد داد که همراه با کاهش نسبی دما خواهد بود. بیشینه و کمینه دمای هوای پایتخت در روزهای چهارشنبه (۷ و ۱-)، پنجشنبه (۱۰ و ۱-)، جمعه (۸ و۰)، شنبه (۶ و ۰) و یکشنبه (۷ و ۱) درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. ورامین با ۱۰ درجه و فیروزکوه با منفی هفت درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و سردترین نقاط استان طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری21 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

علائم ‌بدخیمی ‌خال‌های پوستی سالمندان ‌را بشناسیم

ایمنا5 دقیقه قبل

نیمی از زنان ایرانی بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند

همشهری6 دقیقه قبل

۲۳ طرح در مازندران کاندید طرح اقدام ملی شد

ایسنا8 دقیقه قبل

نگاهی به عناوین روزنامه‌های جهان

صدا و سیما8 دقیقه قبل

:: رفاهی- ساخت اوکراین

صدا و سیما8 دقیقه قبل