اندام‌هایی که بدون آن‌ها هم می‌توانیم زندگی کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

اندام‌هایی که بدون آن‌ها هم می‌توانیم زندگی کنیم

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
ما اندام‌هایی در بدن‌مان داریم که مطمئنا زندگی را برای‌مان راحت‌تر می‌کنند، اما بدون آن‌ها نیز بدن‌مان همچنان عملکرد خودش را خواهد داشت.

برترین‌ها: ما اندام‌هایی در بدن‌مان داریم که مطمئنا زندگی را برای‌مان راحت‌تر می‌کنند، اما بدون آن‌ها نیز بدن‌مان همچنان عملکرد خودش را خواهد داشت.

یکی از ریه‌ها

اندام‌هایی که بدون آن‌ها هم می‌توانیم زندگی کنیم - 3

شما برای نفس کشیدن حداقل به یکی از ریه‌های‌تان نیاز دارید و اگر لازم شود یک ریه را می‌توان برای درمان سرطان ریه یا سل یا هر بیماری دیگری برداشت. نفس کشیدن با یک ریه سخت‌تر می‌شود، اما همچنان ممکن است. بیماری که یکی از ریه‌هایش برداشته می‌شود، حدود ۳۵ درصد از حجم هوایی که در یک ثانیه بیرون می‌دهد را از دست می‌دهد. ریه، جای ثابت و فیکس شده‌ای در سینه دارد، بنابراین نمی‌تواند بزرگ‌تر شود.

کولون یا روده بزرگ

روده بزرگ ممکن است برای درمان سرطان کولون یا یک بیماری روده‌ای مانند بیماری کرون یا کولیت زخمی روده برداشته شود و شاید پزشک، رکتوم را نیز بردارد. جراح می‌تواند کیسه‌ی کوچکی را که از روده باریک درست شده به مقعد ارتباط بدهد تا شما بتوانید مدفوع را به طور معمول دفع کنید. البته چنین بیمارانی ممکن است نیاز مکرر به دستشویی داشته باشند و عموما لازم است رژیم غذایی‌شان تغییر کند تا دچار اسهال نشوند.

اندام‌های تناسلی

اندام‌هایی که بدون آن‌ها هم می‌توانیم زندگی کنیم - 10

هرچند اندام‌های تناسلی بخش مهمی از زندگی هستند، اما نقش حیاتی ندارند. مطالعه‌ای دریافته است هیسترکتومی هیچ تاثیر منفی بر زندگی جنسی زنان ندارد. البته تغییرات هورمونی بعد از برداشته شدن تخمدان‌ها ممکن است سبب کاهش میل جنسی شوند.

اما در مورد مردان، برداشته شدن یکی از بیضه‌ها به دلیل سرطان پروستات، اثر چندانی بر میل جنسی‌شان ندارد و یک بیضه هم برای تولید تستوسترون کافیست، ولی اگر هر دو بیضه برداشته شود، میل جنسی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و فرد نمی‌تواند اسپرم تولید کند. در مردان بعد از برداشته شدن پروستات، اختلال نعوظ موقتی و بی‌اختیاری ادرار بروز می‌دهد.

مثانه

بیماران دچار سرطان مثانه یا در موارد نادر، مثانه نوروژنیک (وقتی که مشکلی در سیستم عصبی بر کنترل مثانه اثر می‌گذارد)، نیاز به برداشته شدن مثانه دارند و پروستات و گره‌های لنفی یا رحم و تخمدان‌ها و احتمالا بخشی از واژن نیز باید همراه با آن برداشته شود. پزشکان جراح از تکه‌ای از روده برای انتقال ادرار که قبلا در مثانه ذخیره می‌شد استفاده می‌کنند.

با این روده هم می‌توان مثانه‌ی جدیدی درست کرد که ادرار را به مجاری ادراری می‌رساند و یا کیسه‌ای درست کرد که بیمار خودش با لوله‌ای باریک می‌تواند آن را تخلیه کند. مثانه‌ی یا کیسه‌ی جدید ساخته شده با روده نمی‌تواند مثل مثانه، پر شدن را احساس کند و بیمار باید هر سه یا چهار ساعت طبق آلارمی که تنظیم کرده است، جهت تخلیه یادآوری شود. البته بعد از مدتی اغلب بیماران با علائمی مانند گرگرفتگی یا نشانه‌های دیگر متوجه پر شدن مثانه جایگزین می‌شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

کیسه صفرا

اندام‌هایی که بدون آن‌ها هم می‌توانیم زندگی کنیم - 19

کبد، صفرا تولید می‌کند تا شما چربی‌ها را تجزیه کنید و این صفرا در کیسه صفرا ذخیره می‌شود تا هر وقت شما غذای چربی خوردید از آن استفاده شود. اما بدن شما برای تجزیه‌ی چربی‌هایی که می‌خورید به این صفرای ذخیره شده وابسته نیست. بیشتر افراد رژیم غذایی تقریبا یکنواختی دارند و برای همین متوجه تغییر خاصی بعد از برداشته شدن کیسه صفرا نمی‌شوند.

بیشتر افراد به صفرای زیادی نیاز ندارند، زیرا بدن به رژیم غذایی‌اش عادت می‌کند و می‌داند چگونه آن را گوارش کند. صفرا در گذشته نقش مهم‌تری داشت، یعنی زمانی که انسان رژیم غذایی چندان یکنواختی نداشت. سنگ صفرا، رایج‌ترین علت برداشته شدن کیسه صفراست.

معده

در عمل جراحی کاهش وزن و برای سرطان‌های تهاجمی معده که هنوز به سایر قسمت‌ها پخش نشده‌اند، بخشی از معده یا تمام آن باید برداشته شود. معده به طور طبیعی ویتامین‌ها را جذب می‌کند و با ترکیب کردن اسید‌های گوارشی با غذا، کار اصلی گوارش را انجام می‌دهد. وقتی معده برداشته می‌شود، جراح مری را مستقیما به روده کوچک وصل می‌کند. بعد از عمل، بیمار باز هم می‌تواند غذای سفت بخورد، اما فقط تحمل مقدار کمی از غذا را دارد و شاید لازم باشد از خوردن بعضی از غذا‌ها اجتناب کند تا دچار سندرم دامپینگ نشود. سندرم دامپینگ زمانی روی می‌دهد که غذا با سرعت وارد روده کوچک می‌شود. این عارضه با احساس سرگیجه، سبکی در سر و عرق کردن همراه بوده و نفخ و احساس سنگینی نیز ایجاد می‌کند.

طحال

عملکرد اصلی طحال، فیلتر کردن غذاست، اما اگر آسیب ببیند یا دچار بیماری خاصی شوید (مثلا اختلال خونی) باید از بدن خارج شود. طحال به این دلیل که نقش مهمی در سیستم ایمنی دارد، بیماران بعد از برداشته شدن آن احساس ناخوشی می‌کنند. این افراد باید واکسن‌های خاصی دریافت کنند، زیرا بیشتر در معرض عفونت‌ها هستند.

یکی از کلیه‌ها

اندام‌هایی که بدون آن‌ها هم می‌توانیم زندگی کنیم - 28

هر چند کلیه‌ها اندام‌های حیاتی هستند، اما ما می‌توانیم یکی از آن‌ها را اهدا کنیم، چرا؟ دو کلیه بهتر می‌توانند نیاز‌های بدن‌تان را تامین کنند، اما شما با یک کلیه هم می‌توانید ضایعات را به خوبی دفع کنید.

آپاندیس

عملکرد آپاندیس هنوز کاملا مشخص نیست، اما برخی از کارشناسان عقیده دارند آپاندیس، اندامی بی‌مصرف است که بیشتر به درد اجدام ما می‌خورده است. تحقیقات اخیر نشان داده که آپاندیس ممکن است برای ایمن نگه داشتن باکتری‌های خوب بدن‌مان باشد. اما برای عده‌ای از افراد بیشتر مضر است تا مفید، چون مسدود و عفونی شده و باید از بدن خارج شود. آپاندیس حتی اگر در ایمنی ما نقش داشته باشد، با نبودنش هم سلامتی ما به خطر نمی‌افتد.

منبع: rd

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
در ادامه مطلب انگیزه شما برای پیاده روی روزانه، با مطالعه فواید و مزایای آن، افزایش خواهد یافت. انجام تمرینات هوازی سبک در افرادی که از اختلالات و مشکلات حافظه رنج می‌برند، می‌تواند علائم زوال عقل را کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهند که پیاده روی در زیر نور خورشید، در جذب ویتامین D به بدن کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند داشتن پیاده روی روزانه به عنوان یک فعالیت معمول فیزیکی، اختلالات نعوظ را در مردان کاهش می‌دهد. البته در زنان هم پرداختن به پیاده روی روزانه، در داشتن زندگی جنسی فعال و با سطح بالاتری از ضایت بسیار موثر است.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
عصر ایران: با افزایش سن، مغز انسان نیز به همراه اندام‌های دیگر پیر می‌شود. به نقل از «ایزی هلث آپشنز»، قدرت تفکر و حافظه برخی افراد با افزایش سن به سختی دچار تغییر می‌شود. برای حفظ عملکرد مغز در سطحی مطلوب، موسسه پزشکی آمریکا (Institute of Medicine) هفت اقدام را توصیه کرده است. ارتباط با دوستان و اعضای خانواده می‌تواند به حفظ سلامت مغز کمک کند. به خاطر داشته باشید که پژوهش‌ها در زمینه چگونگی و چرایی تغییرات مغز با افزایش سن همچنان در ابتدای راه قرار دارند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین12 ساعت قبل
با این وجود، به نظر می‌رسد این بی‌خوابی‌ها کم‌ایراد نیست و می‌تواند حتی با خطر مرگ همراه باشد. پژوهش‌های متعدد بالینی مشخص کرده‌اند دیر خوابیدن تا ۱۰ درصد خطر مرگ را افزایش می‌دهد. البته دیر خوابیدن به تنهایی لزوما منجر به افزایش خطر مرگ نمی‌شود و رفتارهای اشتباه در طول شب به این موضوع دامن می‌زند. افزون بر این کم‌خوابی منجر به افزایش اختلالات خواب می‌شود. وقتی یک فرد در طول ساعات بیداری بیشتر ساعات شب یا عصر را مشاهده کند، رفته رفته از نور خورشید دور می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
تحقیقات عمده اخیر در خصوص مسائل سلامتی در ارتباط با مصرف پاستا و ماکارونی، نشان می‌دهد که پاستا و ماکارونی، تنها از طریق ارتباط شاخص تراکم توده بدنی و فقط در افراد با شاخص توده بسیار بالا (OBESITY) می‌تواند با سلامتی انسان در ارتباط باشد. چندی پیش خبری با عنوان «ماکارونی نخورید، سکته می‌کنید!» به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این استاد دانشگاه مدعی شده بود: جوشاندن و دم کردن ماکارونی نمی‌تواند خلا موجود در این ماده غذایی را پر کند لذا ماکارونی پخته شده نیز همچنان دیرهضم و بیماری‎آور است. محققان ضمن بررسی عادت‌های غذایی ۲۳۰۰۰ ایتالیایی، دریافتند که ماکارونی در بین افراد مورد مطالعه با شاخص BMI پایین و متوسط، هیچ ارتباطی با هم ندارند و واقعیت این است که ماکارونی جزء اصلی رژیم‌های سبک مدیترانه‌ای است. ضمنا یکی از محبوبترین و موثرترین برنامه‌های رایگان غذا خوردن این هزاره، رژیم مدیترانه‌ای ماکارونی و پاستا محسوب می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
اگر این علائم با غم همراه باشد، تنها پزشک است که می‌تواند تشخیص دهد بیماری افسردگی است یا خیر. چه می‌شود افسردگی به خودکشی منجر می‌شود و چقدر از خودکشی‌ها ناشی از افسردگی‌های درمان نشده است؟ طبق آمار، افسردگی عامل اصلی بیشتر خودکشی‌هاست. خودکشی از بدترین و مهمترین عوارض افسردگی است و به همین دلیل شناخت و درمان افسردگی مسئله بسیار مهمی در بهداشت روانی است. چطور می‌توان افسردگی را درمان کرد؟ راه‌های درمانی مشخصی برای درمان افسردگی وجود دارد. بیماری افسردگی درحال حاضر چهارمین بیماری شایع دنیاست و گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۰ در ردیف دوم قرار خواهد گرفت.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
ساعت ۲۴-اگر دچار سرماخوردگی شده‌اید توصیه می‌شود که مصرف سبزی به خصوص خوردن نعناع (چه به صورت خشک و چه به صورت تازه) را در کنار وعده غذایی خود قرار دهید. اگر دچار سرماخوردگی شده‌اید توصیه می‌شود که مصرف سبزی به خصوص خوردن نعناع (چه به صورت خشک و چه به صورت تازه) را در کنار وعده غذایی خود قرار دهید، بر خلاف آن لبنیات به ویژه پنیر گزینه مناسبی برای صبحانه نیستند و در طی دوران بیماری باید کمتر مصرف شود، همچنین خوردن مویز ناشتا در اول صبح برای سرما خوردگی مفید است. منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

واکنش سوشا به عملکرد درخشانش مقابل پرسپولیس

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

سوشا مکانی: مقابل هواداران پرسپولیس حرفی برای گفتن ندارم

آفتاب‌نیوز9 دقیقه قبل

پری ملکی: دوست دارم حضور زن در موسیقی ایران را به دنیا نشان دهم

ایسنا10 دقیقه قبل

دومین اشتباه مهلک نادری؛ از تیم ملی و عراق تا پرسپولیس و نفت

مهر11 دقیقه قبل

عکس/ وضعیت کالدرون در روز محرومیت

مشرق‌نیوز11 دقیقه قبل